Akcesoria kuchenne – dozowniki płynów, pojemniki i młynki na odpady

Kuchnia

Poradnik

  • calendar12.12.2022
  • Autor: Magda Strzelecka
Biała kuchnia z akcesoriami - tytułowa.Biała kuchnia z akcesoriami - tytułowa.

Akcesoria kuchenne to wyposażenie, o którym często zapominamy przy planowaniu aranżacji domowej kuchni. Okazuje się jednak, że takie „drobiazgi”, mogą znacznie ułatwić nam codzienność oraz pomóc w utrzymaniu czystości. Co warto mieć w kuchni, by żyło się łatwiej i przyjemniej? Które akcesoria to absolutny must have? Podpowiadamy.

W artykule:


TOP 3 przydatnych akcesoriów kuchennych

Kuchnia to pomieszczenie szczególne: to tutaj spędzamy najwięcej czasu, przygotowując posiłki i napoje czy przyjmując gości. Jej domowy klimat przyciąga tak, że często wszelkie rozmowy przenoszą się właśnie w jej progi. Ważne więc, aby zadbać o jej funkcjonalność i odpowiednią higienę. Zadanie to ułatwiają trzy przydatne akcesoria kuchenne:

  • dozowniki płynów – są estetyczne i funkcjonalne. Można do nich przelać mydło do rąk, które nie podrażnia skóry, oraz płyn do mycia naczyń. Dzięki nim kuchnia wygląda schludnie, a my możemy zadbać o higienę dłoni oraz czystość naczyń;

 

  • pojemniki na odpady – odkąd segregacja śmieci stała się obowiązkiem, przeszły metamorfozę i dziś stanowią jeden z najważniejszych akcesoriów kuchennych. Pomagają w sprawnym i wygodnym recyklingu. Warto dobrze je rozplanować i dostosować do zasad gospodarowania odpadami, jakie panują w miejscu naszego zamieszkania. Dzięki temu możemy być bardziej eko;

 

  • młynki do odpadów – montuje się je pod zlewem. Zapobiegają nagromadzeniu się w odpływie resztek jedzenia, co może doprowadzić do zatkania lub powstawania nieprzyjemnych zapachów. Pomagają w utrzymaniu czystości na co dzień.

 

 Sprawdź >>> Biało-srebrna łazienka – inspiracje, wskazówki, porady

biała jasna kuchnia w stylu loftowym

Dozownik do płynu do naczyń – must have w każdej kuchni

Jeśli chcemy, aby kuchnia prezentowała się elegancko, a jej wyposażenie było spójne, powinniśmy zadbać o drobne akcesoria, takie jak dozowniki kuchenne do płynów (najczęściej do mydła i płynu do naczyń). Można do nich przelać środki czystości z nieestetycznych pojemników lub po prostu zaopatrywać się w tańsze opakowania do uzupełniania. W ofercie znaleźć można różne modele dozowników, które łatwo dostosować do aranżacji i układu kuchni:

  • Stojące dozowniki do płynów – są najbardziej klasyczne. Ustawia się je po prostu na blacie, najlepiej w wydzielonym miejscu przy zlewie, gdzie znajdują się inne akcesoria do mycia naczyń. Można je bez problemu przestawiać. Nie wymagają montażu ani dodatkowych elementów. Łatwo je napełniać. Można też wybierać spośród różnych kolorów, kształtów i wykończeń, dlatego będą pasować do każdej aranżacji. Są też łatwe w czyszczeniu: można rozłożyć je na części i dokładnie umyć.
  • Dozowniki do płynów wbudowane w blat – najczęściej można je spotkać w miejscach publicznych. Zajmują bardzo mało miejsca, ponieważ zbiornik na mydło lub płyn do naczyń znajduje się pod blatem. Widoczna jest tylko niewielka górna część. Montaż wymaga jednak wycięcia odpowiedniego otworu w blacie.
  • Dozowniki do mydła ścienne – jeśli w kuchni nie ma miejsca na blacie lub nie chcemy go zajmować przez ustawianie dodatkowych akcesoriów, możemy zdecydować się na zbiorniki, które będą zamontowane na ścianie. Montaż jest prosty, ale może wymagać wiercenia w płytkach. To, czy będzie możliwy, zależy także od wykończenia ściany, na której ma zostać powieszony dozownik.


Sprawdź >>> Płytki do kuchni – o czym należy pamiętać? Jak wybrać praktyczne płytki kuchenne?

dozownik do płynu przy baterii kuchennej

Pojemniki na odpadki – jak wybrać model, który ułatwia życie?

W każdej kuchni niezbędne będą również pojemniki na odpady, najlepiej takie, które umożliwiać będą ich sortowanie zgodne z obowiązującymi zasadami. Do wyboru mamy:

  • Pojedyncze pojemniki na odpady – modele klasyczne, ale tracące na popularności ze względu na konieczność segregacji śmieci w gospodarstwach domowych. Będą odpowiednie raczej do innych pomieszczeń. W kuchni mogą pełnić funkcję podręcznego pojemnika na odpady, które najczęściej wyrzucamy, np. odpadki organiczne.
  • Sortowniki na odpady – zestawy do segregacji śmieci – o wiele bardziej popularne będą funkcjonalne pojemniki podzielone na frakcje, które umożliwiają wygodne sortowanie śmieci. Są zgrabne i zajmują mniej miejsca niż kilka pojedynczych śmietników. Pozwalają na zachowanie porządku i estetyki w kuchni. Wiele modeli można umieścić w głębokiej szufladzie, np. pod zlewem. Dostępne są również takie, które można ustawiać w pionie lub stanowią zestaw, w których jedna cześć jest podwieszana, a druga wysuwana.
  • Sortowniki i pojemniki na odpady z pedałem – jeśli w naszej kuchni śmietniki stoją poza szafkami lub szufladami, przydatne mogą być te z pedałem, po naciśnięciu którego, klapa sama się otwiera bez konieczności jej ręcznego podnoszenia. To wygodne i higieniczne rozwiązanie. W ofercie dostępne są pojedyncze pojemniki oraz sortowniki.
  • Małe, wiszące pojemniki na odpady – podczas gotowania przydać może się dodatkowy, niewielki, podwieszany pojemnik na odpadki organiczne, np. obierki warzyw czy skorupki jaj. Będzie odpowiedni również do zbierania tego, co nadaje się do kompostowania.
  • Pojemniki na odpady organiczne – dostępne są również nowoczesne śmietniki na odpadki organiczne, które są wyposażone w filtr pochłaniający nieprzyjemne zapachy – zapobiegają ich wydostawaniu się oraz zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Wiele modeli można łączyć z innymi z serii, które przeznaczone są na śmieci innych frakcji.
  • Wiadra do kompostu z filtrem – odpady organiczne można również kompostować w specjalnych pojemnikach. Warto, aby miały antyzapachowa pokrywę oraz były wyposażone w bioaktywny filtr węglowy, dla zachowania higieny.

Przy wyborze odpowiednich śmietników warto sprawdzić, czy ich używanie jest wygodne oraz czy konstrukcja umożliwia łatwe, dokładne mycie.

Sprawdź >>> Długa, wąska łazienka – pomysły na aranżacje

Prawidłowe sortowanie odpadów – ile pojemników warto mieć? - infografika.

Młynek do odpadów – komfort, higiena i niższe rachunki 

Przy okazji organizacji segregacji śmieci w domu warto pomyśleć również o minimalizowaniu ich ilości. Pomogą w tym młynki na odpady, które zyskują coraz większą popularność w polskich domach. Montuje się je pod zlewem i podłącza do odpływu. Można do nich wrzucać wszelkie odpadki organiczne, które zostają dokładnie zmielone i nie trafiają do kosza. Młynki pozwalają ograniczyć ilość odpadków nawet o kilkadziesiąt procent, a więc realnie przysłużyć się środowisku.

Młynki do odpadów sprawdzą się również przy często zapychającym się zlewie. Dzięki ich pracy z otworu nie będzie ulatniał się nieprzyjemny zapach. Warto też wiedzieć, że tego typu urządzenia łatwo zamontować, a później nie wymagają skomplikowanej konserwacji i częstych przeglądów.

Młynek do odpadów  Co może zmielić i czego nie robić - infografika.

Jak działa młynek do odpadów?

Młynek do odpadów jest montowany pod zlewem do syfonu. Znajdują się w nim talerze tnące pozbawione ostrzy, które – wirując – mogą rozdrobnić nawet resztki z obiadu, takie jak kości kurczaka czy obierki warzyw i owoców. Wystarczy po prostu ostrożnie włożyć je do wylotu zlewu i uruchomić urządzenie. Powinno ono działać do momentu całkowitego rozdrobnienia. Moment ten można poznać po zmianie dźwięku. Po wyłączeniu młynka należy jeszcze włączyć zimną wodę na kilkanaście sekund, aby lekko przepłukać i schłodzić system. Co dzieje się z resztkami z młynka do odpadów? Zostają one dokładnie zmielone, zmieszane z wodą i trafiają rurą prosto do kanalizacji. 

jak działa mlynek do odpadów teka

Na co zwrócić uwagę, wybierając młynek do zlewu?

Podczas wyboru młynka do odpadów warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry:

  • moc – to od niej zależy, czy urządzenie poradzi sobie ze wszystkimi resztkami, jak długo będzie je mielić oraz jak długo nam posłuży. Im większa, tym lepiej. Najlepiej, aby nie była mniejsza niż 0,75 KM;
  • pojemność komory na resztki – należy go dopasować do własnych potrzeb. Większy przyda się w kuchni, w której gotuje się codziennie. Jeśli przygotowujemy posiłki tylko sporadycznie, możemy zdecydować się na mniejszy młynek;
  • głośność – przy niektórych modelach młynków zastosowano specjalne technologie, które mają tłumić dźwięk podczas jego pracy. Poziom głośności zależy jednak również od tego, z czego wykonany jest zlewozmywak (ceramika i granit lepiej wyciszają od stali);
  • stopień rozdrobnienia odpadów – im mniejszy, tym lepiej dla środowiska oraz wydajności urządzenia. Niektóre modele mają kilka poziomów rozdrabniania odpadów. Najsilniejsze potrafią zmielić je na 2-milimetrowe drobiny.

 

Sprawdź >>> Brodzik z odpływem liniowym – sposoby na czyszczenie

Sprytne gadżety do kuchni – co jeszcze warto mieć?

Podczas planowania wyposażenia do kuchni warto pamiętać również o innych przydatnych akcesoriach, które będą niezbędne podczas porządkowania oraz przygotowywania potraw. Warto mieć np. kilka desek do krojenia dobrej jakości i różnej wielkości. Ze względów higienicznych dobrze jest wybrać osobną do porcjowania surowego mięsa i ryb. Przyda się również duża deska do chleba oraz mniejsze do warzyw.

Kolejnym sprzętem, który powinien znaleźć się w kuchni, jest waga kuchenna. Będzie potrzebna do dokładnego odmierzania składników, zwłaszcza wtedy, kiedy lubimy gotować z przepisów lub często pieczmy ciasta i przygotowujemy desery. Będzie również nieocenionym wsparciem podczas diety, ponieważ pomoże nam w określeniu kaloryczności posiłków.

Aby zachować porządek w kuchni i spiżarni, warto zaopatrzyć się również w różnego rodzaju pojemniki. Pomogą one posortować drobne przedmioty lub zabezpieczyć sypkie produkty spożywcze przed molami.