Jaka jest najlepsza deska do krojenia? Na co zwrócić uwagę?

Kuchnia

Poradnik

  • calendar23.11.2022
  • Autor: Magda Strzelecka
Drewniane deski do krojenia leżące w kuchennej szufladzie - tytułowa.Drewniane deski do krojenia leżące w kuchennej szufladzie - tytułowa.

Deska do krojenia jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdej kuchni. Nawet jeśli szykujesz tu tylko kanapki do pracy czy szybką kolację. Aby dobrze spełniała swoje zadanie i dobrze komponowała się z kuchennym wystrojem, powinna być wybrana z należytą uwagą. Jakie cechy warto wziąć pod uwagę przy wyborze deski kuchennej? Która będzie najtrwalsza, która najefektowniejsza, a która najbardziej uniwersalna? Podpowiadamy.

W artykule:

 

Rodzaje desek do krojenia – który najlepszy?

Zacznijmy od tego, że deski kuchenne mogą być zrobione z różnych materiałów. Każdy z nich ma swój zestaw zalet i wad, które mogą rzutować na takie kwestie, jak trwałość, wygoda użytkowania, wszechstronność wykorzystania tego akcesorium czy łatwość w utrzymaniu czystości, dlatego warto wziąć to pod uwagę przed zakupem.


drewniane deski do krojenia na kuchennym blacie

Sprawdź >>> Na co zwrócić uwagę, wybierając akcesoria łazienkowe?

Deska do krojenia drewniana

Jednym z najpopularniejszych rodzajów desek do krojenia są te zrobione z naturalnego drewna – najczęściej akacji, cisu, dębu, buka, olchy lub gruszy. Nieco rzadziej spotyka się deski kuchenne zrobione z hebanu lub kokosa, chociaż są zdecydowanie twardsze od swoich koleżanek, a zatem lepsze i trwalsze.
Deski drewniane kuchenne są:

  • trwałe,
  • wygodne w użytkowaniu,
  • bezpieczne dla noży – nie tępią ich tak szybko, jak deski szklane czy kamienne,
  • dobrze sprawdzają się jako podkładka pod gorące garnki czy naczynia żaroodporne.

 

Dużą zaletą jest również ich wygląd. Deski do krojenia drewniane są eleganckie, często dość ciężkie i masywne (chociaż nie jest to standard) i stanowią piękną ozdobę kuchni. Świetnie współgrają z każdym stylem wnętrzarskim, od klasycznego, po nowoczesny. Śmiało można je pozostawić na widoku (jak efektowne wagi kuchenne) – pod warunkiem, że odpowiednio o nie dbamy.

Drewniane deski do krojenia łatwo wchłaniają wodę i intensywne zapachy i mogą się odbarwiać. Aby lepiej zabezpieczyć je przed niekorzystnymi czynnikami, warto zaimpregnować je przed pierwszym użyciem (np. za pomocą oleju jadalnego), a później robić to regularnie – raz na kilka tygodni czy miesięcy – w zależności od stopnia użytkowania deski.Drewniane deski do krojenia łatwo wchłaniają wodę i intensywne zapachy i mogą się odbarwiać. Aby lepiej zabezpieczyć je przed niekorzystnymi czynnikami, warto zaimpregnować je przed pierwszym użyciem (np. za pomocą oleju jadalnego), a później robić to regularnie – raz na kilka tygodni czy miesięcy – w zależności od stopnia użytkowania deski.

drewniana deska do krojenia na ociekaczu zlewozmywaka

Po każdym kontakcie z mokrymi produktami, np. po krojeniu soczystych owoców czy warzy, deskę do krojenia dębową (lub wykonaną z innego gatunku drewna) należy dokładnie przemyć pod bieżącą wodą (nigdy w zmywarce, bo szybko się zniszczy!) i starannie wytrzeć do sucha. Mokre drewno z resztkami jedzenia jest bowiem świetną pożywką dla bakterii.

Systematycznie warto ją też dezynfekować. Jak to robić?
    1. Natrzyj powierzchnię deski solą kuchenną i zostaw na kilka godzin.
    2. Starannie spłucz deskę wodą.
    3. Wytrzyj do sucha.

Taki zabieg pozwoli pozbyć się z powierzchni deski bakterii i intensywnych zapachów, np. po przygotowywaniu mięsa czy ryby, chociaż najlepiej w ogóle nie stosować jej do krojenia tego typu produktów.

Sprawdź >>> Grill ogrodowy, gazowy czy węglowy? Który wybrać?

Deska bambusowa do krojenia

Podobne z wyglądu do poprzedniczek, choć mogące pochwalić się nieco innym zestawem cech, są deski kuchenne z bambusa. Wykonane są z naturalnego materiału, czyli mocno sprasowanej trawy układanej w poprzek. Uważa się je za ekologiczne, ponieważ trawa bambusowa rośnie szybko (w przeciwieństwie do drewna) i łatwo się odnawia. Do produkcji desek bambusowych nie używa się też żadnych klejów.

Deska bambusowa do krojenia jest bardzo twarda i trwała, a jednocześnie – lekka. Często wyposaża się ją w antypoślizgowe zaciski, które chronią ją przed przesuwaniem się po blacie podczas krojenia. W przeciwieństwie do desek drewnianych nie nasiąka wodą, szybko schnie i nie wymaga impregnacji. Nie zaleca się jednak myć jej w zmywarce, ponieważ długotrwały kontakt z wodą może osłabić jej strukturę.

Szklane deski do krojenia

Szklane deski do krojenia to obowiązkowa pozycja w kuchni, w której gotuje się, wykorzystując intensywnie pachnące, wyraziste produkty, jak mięso, ryby czy cebula. Szkło ogranicza rozwój bakterii, nie chłonie zapachów i wilgoci i bardzo szybko wysycha. Deski kuchenne wykonane z hartowanego szkła łatwo utrzymać też w czystości – bez problemu można umyć je w zmywarce.

Niewątpliwą zaletą szklanych desek do krojenia jest też szeroka oferta wzornicza i kolorystyczna. Bez trudu znajdziesz model pasujący do twojej kuchni. Szklane deski do krojenia dobrze sprawdzają się również jako podkładki pod gorące naczynia. Nie rysują się, ale niestety mogą tępić noże. Trzeba też z nimi uważać, bo – upuszczone na twardą podłogę – mogą się roztrzaskać.

deska do krojenia na zlewozmywaku w kuchni

Plastikowa deska do krojenia

Jedną z najpopularniejszych i najtańszych opcji na rynku jest plastikowa deska do krojenia. Najczęściej wykonana jest z:

  • polietylenu wysokiej gęstości (HDPE) – wytrzymałego materiału, odpornego na zadrapania i odkształcenia; dobrze sprawdza się w restauracjach czy kawiarniach, gdzie kroi się dużo i często;
  • polietylenu niskiej gęstości (LDPE) – lekkiego plastiku przeznaczonego do mniej intensywnych prac; dość szybko się rysuje i może się odkształcać pod wpływem wysokiej temperatury.


Plastikowa deska do krojenia ma sporo zalet – jest lekka, wytrzymała, nie chłonie wody i zapachów i łatwo utrzymać ją w czystości. Nadaje się do mycia w zmywarce, chociaż – aby uniknąć odkształceń, zaleca się wyciągnąć ją z urządzenia przed rozpoczęciem cyklu suszenia i pozostawić do samodzielnego wyschnięcia. Można ją kupić w wielu kolorach, grubościach i wzorach – w ofercie, oprócz tradycyjnych modeli, znajdziesz też prawdziwe perełki designu, świetnie wpisujące się w wymogi nowoczesnej kuchni.

Różne modele plastikowych desek do krojenia mają też szereg indywidualnych udogodnień, np. wyżłobienia gromadzące wodę i płyny, dzięki czemu nie rozlewają się one po blacie, czy giętką formę, pozwalającą na łatwe przełożenie pokrojonych produktów do garnka.

Ważne: Porysowaną deskę do krojenia trzeba bezwzględnie wymienić na nową, aby nie dopuścić do skażenia żywności – w wyżłobieniach i nacięciach szybko gromadzą się bakterie, które przenoszą się na jedzenie podczas krojenia.

Sprawdź >>> Jak urządzić łazienkę w kolorze

Deska do krojenia ceramiczna

Ceramiczne deski do krojenia są bardzo estetyczne i pięknie prezentują się na kuchennym blacie. Przede wszystkim dlatego, że mogą pochwalić się bogatą ofertą wzorniczą i kolorystyczną. Dobrze sprawdzają się też w codziennym użytkowaniu – nie chłoną wilgoci ani zapachów, a do ich powierzchni nie przywiera jedzenie.

Deski kuchenne ceramiczne są bardzo wytrzymałe – nadają się do krojenia, siekania czy nawet ubijania kotletów. Jednocześnie są dość ciężkie i śliskie, przez co wymagają większej ostrożności podczas pracy. Gdy spadną z większej wysokości mogą się potłuc. Podobnie jak deski szklane, mogą też tępić noże.

Kamienna deska do krojenia

Deski kuchenne wykonane z kamienia (najczęściej granitu) to doskonałe uzupełnienie eleganckiej kuchni. Są trwałe i porządne, ciężko je porysować, za to łatwo utrzymać je w czystości. Nie chłoną wody i zapachów oraz nie odbarwiają się od krojonych produktów.

Oprócz tego, że są funkcjonalne, świetnie sprawdzają się też do serwowania przekąsek.
Wadą kamiennych desek do krojenia jest ich waga (co może być uciążliwe, gdy często ją przenosisz z miejsca na miejsce) oraz śliska powierzchnia – krojenie twardych produktów może stanowić wyzwanie! Trzeba też pamiętać, że kamień, podobnie jak szkło i ceramika – szybciej tępi noże.

Deski do krojenia - rodzaje i wyróżniki - infografika.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze deski do krojenia?

Chociaż materiał powinien być kluczowym argumentem przemawiającym za wyborem określonej deski do krojenia, warto wziąć pod uwagę również inne kwestie, związane przede wszystkim z:

  • komfortem pracy w kuchni i ułatwieniem przygotowywania posiłków – rączki umożliwiające wygodne przenoszenie deski, ranty chroniące przed ubrudzeniem ubrań, rowki i wyżłobienia w brzegach deski, zbierające płyny z owoców czy warzyw, aby nie rozlewały się na blat itp. – te wszystkie elementy mogą znacząco przyspieszyć i uprzyjemnić wykonywanie codziennych zadań;
  • oszczędnością miejsca w szafce i na blacie – jeśli masz niewielką kuchnię, rozważ zakup deski o niewielkich rozmiarach albo nowoczesnej deski giętkiej lub składanej, które można zwinąć i łatwo schować do szuflady, zyskując nieco cennej przestrzeni;
  • wyglądem samej deski – jeśli deska do krojenia ma mieć swoje stałe miejsce na blacie lub być powieszona w innym widocznym miejscu (np. blisko stojącej chłodziarki do wina) warto wybrać model, który ładnie koresponduje z wystrojem kuchni. Kwestia wizualna jest mniej istotna, jeśli deska ma być schowana w szafce czy w szufladzie.


Sprawdź >>> Jak modnie urządzić dom i ogród? Najnowsze trendy

aranżacja kuchni z deską do krojenia na blacie kuchennym

Jak często wymieniać deski do krojenia?

Kupując deskę do krojenia, często zapominamy, że – wbrew oczekiwaniom – nie jest to produkt przeznaczony do wieczystego użytkowana. Intensywnie używane deski kuchenne, nawet dobrze pielęgnowane, z czasem mogą stać się siedliskiem wielu bakterii i pleśni, które mogą doprowadzić do zatrucia pokarmowego. Naukowcy z Arizony wykazali, że na desce do krojenia może znaleźć się nawet 200 razy więcej bakterii niż na desce toaletowej.

Wiele zależy oczywiście od rodzaju materiału, z którego są wykonane. Najtańsze deski plastikowe oraz deski drewniane wykonane z gorszego jakościowo drewna zniszczą się najszybciej – trzeba wymieniać je nawet raz do roku. Deska do krojenia dębowa czy bukowa z pewnością posłużą dłużej, ale i one wymagają systematycznej trzeba systematycznie wymieniać. Wszystko przez szczeliny, powstałe podczas krojenia, w których zbierają się szkodliwe mikroorganizmy, pochodzące zwłaszcza z surowego mięsa.

Dlatego dobrą praktyką jest posiadanie różnych rodzajów desek do różnych typów produktów, np. drewnianej do pieczywa czy sera i szklanej czy ceramicznej do mięsa, ryb i warzyw. Deski do krojenia wykonane z gładkiego materiału, jak, szkło, ceramika czy kamień, które można umyć w bardzo wysokiej temperaturze, można wymieniać rzadziej – o ile porządnie je wyczyścisz po każdym użyciu.