Jak przechowywać w kuchni przyprawy, mąki, kasze i inne produkty?

Kuchnia

Poradnik

  • calendar17.07.2022
  • Autor: Natalia Dur
Przechowywanie w kuchniPrzechowywanie w kuchni

Mąka, kasze, ryż, przyprawy i inne sypkie produkty spożywcze z zasady mają długą datę przydatności do spożycia. Niestety, nieumiejętnie przechowywane łatwo chłoną wilgoć i zbijają się w grudki, a także mogą stać się siedliskiem kłopotliwych moli spożywczych i innych robaków. Jak tego uniknąć? Wystarczy zadbać o odpowiednie warunki magazynowania. Podpowiadamy, jak i w czym przechowywać mąkę, kaszę i inne sypkie produkty, aby nie traciły swoich właściwości i nie stały się pożywką dla nieproszonych gości.

W artykule:

 

Jak przechowywać mąkę i inne produkty sypkie?

Właściwe przechowywanie przypraw, mąki, ryżu, kasz i innych sypkich produktów spożywczych jest gwarantem zachowania ich dobrego smaku, aromatu i walorów odżywczych. Na szczęście nie trzeba się tu wykazywać przesadną kreatywnością i zapewniać każdemu z nich nadzwyczajnych warunków magazynowania. Produkty te wymagają jedynie suchego, czystego i ciemnego miejsca, o odpowiedniej przewiewności.

Najlepiej czują się w temperaturze nieprzekraczającej 15°C (w optymalnych warunkach temperatura powinna oscylować między 8-10°C). Idealnym miejscem do przechowywania będzie więc osobno wydzielona spiżarnia, która z zasady nie jest ciepła i wilgotna. Ale przechowywanie w kuchni również dobrze się sprawdzi – pod warunkiem, że będziesz pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

1. Przede wszystkim sypkie produkty w kuchni powinno się przełożyć do szczelnie zamykanych pojemników. Naczynia muszą być czyste i suche. Najlepiej włożyć je do zamykanej szafki lub szuflady, a nie ustawiać na blacie, parapecie czy w odkrytych półkach. Nadmierne światło słoneczne może bowiem przyczynić się do utraty smaku i koloru poszczególnych produktów, a także spowoduje utratę cennych wartości odżywczych.

Tip: Jeśli masz małą kuchnię i brakuje ci miejsca w szafkach, wyjmij z szuflady deski kuchenne, a nawet wąskie wagi kuchenne i ustaw je przy ścianie na blacie albo zawieś na relingu (wykorzystując stylowe haczyki). W ich miejsce włóż pojemnik z mąką, ryżem czy kaszą.

2. Postaraj się nie łączyć świeżych przypraw, mąki i kasz z tymi, które już od jakiegoś czasu masz w szafce. Wszystkie produkty spożywcze mają określoną datę przydatności do spożycia – od kliku miesięcy do nawet kilku lat (w przypadku przypraw). Mieszając je, stracisz tę rachubę. Co prawda ryzyko ewentualnego zatrucia jest w tym przypadku minimalne, ale starsza część produktów może z biegiem czasu stracić swoje walory odżywcze i smakowe. Najlepiej więc zużyć starsze wyroby przed dosypaniem nowych albo przełożyć nowe zakupy do osobnych pojemników.

3. Zaopatrz się w etykiety na pudełka i słoiki. Napisz na nich nazwę przechowywanego produktu (niektóre artykuły, np. różne gatunki mąk wyglądają bardzo podobnie!) oraz termin ważności. W ten sposób utrzymasz pożądany ład i porządek w kuchni.

4. Przy przesypywaniu produktów sypkich do pojemników zachowaj zasady higieny (wymyj i wysusz ręce), aby zredukować ryzyko zalęgnięcia się pasożytów. Postaraj się też nie dotykać świeżo przesypanych artykułów – nie wyrównuj ich powierzchni palcami i nie ugniataj. Po prostu zamknij pojemnik i odstaw go na swoje miejsce.


W czym przechowywać mąkę, kaszę i przyprawy?

Wszystkie sypkie produkty spożywcze warto przechowywać w szczelnie zamykanych pojemnikach (chyba, że planujesz je zjeść od razu po zakupie). Mogą być szklane lub wykonane z dobrej jakości plastiku. Ważne, by były czyste, suche i nie przepuszczały zapachów ani wilgoci. Jakie pojemniki polecane są do przechowywania najpopularniejszych produktów spożywczych?

  • przechowywanie mąki

W tym wypadku najlepiej sprawdzą się pojemniki próżniowe o dużej pojemności albo zwykłe szklane słoiki z zakrętką. Przed schowaniem produktów do szafki upewnij się, że mechanizm zamykania działa jak należy.

  • przechowywanie kasz

Kasze można przechowywać w takich samych pojemnikach, jak mąka. Mogą to być zamykane próżniowo pudełka plastikowe albo tradycyjne słoiki. Czy produkty porcjowane, kupowane w pojedynczych woreczkach, również trzeba przesypywać do innego opakowania? Zdaniem niektórych nie. Pamiętaj jednak, że nawet w małych saszetkach mogą czaić się szkodniki. Dla pewności wyjmij je więc ze zbiorczego opakowania, przełóż w woreczkach do większego pudełka lub słoika i starannie zamknij wieczko.
Sprawdź też >> Jak wybrać oświetlenie do ogrodu?

  • przechowywanie przypraw

Arsenał pojemników na przyprawy jest najbardziej rozbudowany. Na rynku znajdziesz cały zestaw szklanych słoiczków, przyprawników, organizerów i półek przeznaczonych do przechowywania aromatycznych mieszanek. Które wybrać? To zależy od twoich preferencji i wygody. Upewnij się tylko, że pojemniki są szczelne i nie trzymaj ich w miejscu, w którym będą narażone na stałą ekspozycję słoneczną, ciepło i wilgoć. Jeśli lubisz mieć przyprawy pod ręką, pomyśl o dwóch rodzajach pojemników. Niewielkich, do szybkiego zużycia, do których będziesz przesypywać mniejsze partie produktów i większych, w których będziesz przechowywać resztę. Te pierwsze możesz śmiało położyć na blacie, te drugie schowaj w suchym, chłodnym miejscu.

Dlaczego lepiej nie przechowywać mąki i kasz w papierowej torebce?

Czy przechowywanie mąki, kasz czy ryżu w jutowym woreczku lub w papierowej torebce (czyli w tym, w czym zwykle można je kupić) jest złym pomysłem? Na pewno nie najlepszym. O ile nie zamierzasz zużyć tych produktów w szybkim czasie, lepiej nie zostawiać ich w podobnych opakowaniach, ponieważ żadne z nich nie chroni przed wilgocią ani przed szkodnikami (zwłaszcza molami spożywczymi, mącznikami czy wołkami zbożowymi). Ryzyko pojawienia się nieproszonych gości będzie większe, tym bardziej, gdy w jednej szufladzie lub szafce przechowujesz kilka lub kilkanaście różnych opakowań sypkich artykułów spożywczych.
Sprawdź też >> Jak kupić baterię prysznicową?

Jak zabezpieczyć się przed molami spożywczymi?

Mole w szafce kuchennej to wcale nie taka wyjątkowa sprawa. Niekoniecznie też musimy je wyhodować samodzielnie. Okazuje się, że najczęściej przynosimy je ze sklepu z nowym opakowaniem kaszy, mąki, cukru czy ryżu. Wynika to z nieprawidłowych warunków przechowywania w sklepowych magazynach. Zdarza się, że panują tam wilgoć i wysoka temperatura, które są doskonałymi okolicznościami rozwoju tych owadów. Sypkie produkty spożywcze stają się nie tylko ich pożywieniem, ale też świetnym miejscem do rozmnażania. Pamiętaj, że bawełniany czy jutowy woreczek, papier a nawet foliowa torebka w żaden sposób nie chronią przed szkodnikami. Każde z tych opakowań szkodniki mogą łatwo przegryźć, by przenieść się dalej.  

Jak się uchronić przed kuchennymi robakami?

  • Aby mieć pewność, że ze sklepu przynosisz tylko żywność, bez zbędnych „gratisów”, starannie obejrzyj opakowania. Upewnij się, że w środku nie ma niczego podejrzanego – zwróć uwagę nie tylko na ewentualne owady, ale też na charakterystyczne delikatne pajęczynki. One również świadczą o obecności szkodników.
  • Po zakupie mąki, kaszy czy płatków owsianych włóż je na 2 dni do zamrażarki. Szkodniki (zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy) zginą w niskich temperaturach.
  • W kuchennych szafkach i szufladach rozłóż liście laurowe, gałązki lawendy lub goździki. Mole spożywcze nie lubią ich charakterystycznych zapachów.

 

Co jeśli szkodniki jednak pojawią się w twojej kuchni? Jedyną opcją jest wyrzucenie wszystkich sypkich produktów i staranne wymycie szafek, półek, pojemników i wszystkich zakamarków. Zwalczanie moli spożywczych i innych robaczków jest uciążliwe, dlatego lepiej nie dopuścić do ich rozprzestrzenienia. 

Sprawdź też >> Jakie meble wybrać do małego ogrodu?