Szafka umywalkowa – praktyczne rozwiązanie do łazienki

Łazienka

Poradnik

  • calendar08.12.2022
  • Autor: Magda Strzelecka
Umywalki nablatowe na czarnej szafce - tytułowaUmywalki nablatowe na czarnej szafce - tytułowa

Szafki umywalkowe to niezwykle funkcjonalne, a jednocześnie estetyczne rozwiązanie do każdej łazienki. Dzięki nim zyskujemy dodatkowe miejsce na przechowywanie kosmetyków, przyborów toaletowych czy środków czystości. Jednak, aby poza praktycznymi aspektami, były także ozdobą wnętrza, należy odpowiednio dopasować je do powierzchni i wystroju pomieszczenia. Poznaj rodzaje szafek umywalkowych dostępne na rynku i sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

W artykule:

 

Co wziąć pod uwagę, wybierając szafkę do umywalki?

Jeśli szukamy zarówno estetycznych, jak i funkcjonalnych rozwiązań do łazienki, połączenie umywalki i szafki będzie świetną opcją. Pod warunkiem, że zostaną dobrze dopasowane. Dlatego przy wyborze szafki umywalkowej warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Rozkład łazienki

Najlepiej, aby umywalka znalazła się miejscu, do którego będzie swobodny dostęp. Bez problemu umieścimy pod nią szafkę, w której schowamy np. kosmetyki i niezbędne akcesoria.

  • Ułożenie mebli

Na rynku znajdziemy szafki łazienkowe z drzwiczkami, szufladami oraz otwartymi półkami. Aby dobrze dobrać konkretny model do pomieszczenia, należy dopasować go do ułożenia innych mebli i armatury. Jeśli zdecydujemy się na ten z drzwiczkami otwieranymi na zewnątrz lub szufladami, musimy mieć miejsce, aby je otworzyć. W przypadku mniejszych powierzchni dobrze sprawdzą się np. szafki z przesuwnymi drzwiczkami.

  • Rozmiar umywalki

Rozmiar ceramiki jest kluczowy w prawidłowym dopasowaniu do niej szafki. Szczególnie w przypadku umywalek, których misy są wpuszczane do środka mebla.

  • Materiał wykonania

Niezwykle istotny jest też materiał wykonania szafki. Łazienka to pomieszczenie, w którym panuje wilgoć oraz unosi się para wodna, wiec wykończenie mebli powinno być na nie odporne.

  • Styl wnętrza

Sama stylistyka szafki powinna korespondować z wystrojem łazienki dla zachowania spójności aranżacyjnej. W ofertach producentów znajdziemy pełen przekrój propozycji, np. nowoczesne, retro, minimalistyczne, a także w stylu skandynawskim, glamour czy vintage.

  • Ergonomia

Największą zaletą szafki do umywalki jest możliwość zagospodarowania wolnej przestrzeni na wygodne miejsce do przechowywania. Kosmetyki, środki czystości czy artykuły higieniczne będziemy mieć zawsze pod ręką, co jest ergonomicznym i wygodnym rozwiązaniem.

Sprawdź >>> Jak wybrać miskę WC do swojej łazienki.

Przy wyborze szafki zastanów się, jakie funkcje ma pełnić w łazience - infografika

Szafka stojąca czy wisząca? Która lepsza?

Aby szafka łazienkowa dobrze spełniała swoją rolę, warto wybrać tę najlepiej dopasowaną do indywidulanych potrzeb.

  • Szafka wisząca

Ze względu na konstrukcję, zakładającą zawieszenie na ścianie, wymaga bardziej skomplikowanego montażu niż stojące odpowiedniki. Choć konieczne jest wywiercenie otworów w ścianie, zapewnia w zamian znaczną oszczędność miejsca.
Można umieścić ją na dowolnej wysokości, którą mamy możliwość dopasować do wzrostu domowników – aby codzienne korzystanie z niej było komfortowe. Także czyszczenie łazienki w przypadku tego typu szafek jest wygodne. Mebel nie styka się z podłogą, dlatego umycie posadzki będzie bezproblemowe.
Szafka wisząca nadaje pomieszczeniu lekkości, powiększając je optycznie. Zapewnia też większą pojemność, ponieważ miejsca w jej wnętrzu nie ogranicza syfon umywalki.

  • Szafka stojąca

Stanowi bardziej popularne rozwiązanie, ze względu na fakt, że nie wymaga wiercenia w ścianie.
Jest dostępna w wielu rozmiarach, dlatego łatwo dopasować konkretny model do indywidualnych potrzeb i wielkości łazienki. Najczęściej wysokość szafek stojących wynosi ok. 80-84 cm a ich szerokości oraz głębokość mogą być niezwykle różnorodne. Warto wspomnieć, że ta standardowa wysokość bywa problematyczna dla wysokich osób. W tym aspekcie przewagę mają więc szafki wiszące, bowiem umiejscowienia modeli stojących nie można dopasować do użytkownika.

Jedną z największych zalet szafki stojącej jest możliwość zamaskowania mało estetycznych elementów instalacji wodno-kanalizacyjne oraz syfonu. To rozwiązanie ułatwi też utrzymanie łazienki w czystości – nie musimy dosięgać do trudniej dostępnych komponentów ceramiki.
Wśród ofert producentów znajdziemy także modele na nóżkach. Ich wybór pozwala pozostawić niewielką przestrzeń umożliwiającą umycie podłogi. A dzięki temu, że mebel stoi stabilnie na podłodze świetnie sprawdzi się do przechowywania także cięższych i większych przedmiotów.

Sprawdź >>> Jak wybrać oświetlenie LED do łazienki.

czarna szafka pod umywalkę wisząca

Jak dopasować szafkę do umywalki?

Łazienka jest zazwyczaj pomieszczeniem o stosunkowo niewielkim metrażu (zwłaszcza tzw. gościnna). Dlatego miejsce w niej jest na wagę złota, a wszelkie meble i elementy wystroju powinny być zestawione w przemyślany sposób. Dotyczy to także szafek umywalkowych, które są nie tylko praktyczne, ale pełnią też funkcję ozdobną. Możemy skorzystać z gotowych zestawów, w których producent idealnie dopasował wszystkie komponenty.
Jednak, jeśli chcemy samodzielnie dobrać mebel do umywalki, warto dobrze zastanowić się nad zakupem odpowiednich produktów. Kluczowa jest konstrukcja samej umywalki. Na rynku znajdziemy:

  • umywalki nablatowe – ustawiane na blacie, a aby je zamontować wystarczy przeprowadzić przez niego odpływ (i ewentualnie dopływ) wody,
  • umywalki meblowe – które opierają się na ścianach szafki, zajmując całą jej górną powierzchnię,
  • umywalki wpuszczane w blat – ich misę umieszcza się w wyciętym otworze w blacie szafki.

   
Sprawdź >>> Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać do łazienki – matę czy folię grzewczą.

szafka pod umywalkę biała z drewnem

Jaka szafka pod umywalkę nablatową?

Dobierając szafkę pod model nablatowy, najważniejsze jest uwzględnienie wagi umywalki. Te wykonane z kamienia, np. granitu lub marmuru, będą wymagały zastosowania dodatkowego podparcia. Warto nadmienić, że ta zasada obowiązuje także w sytuacji, gdy decydujemy na samodzielne blaty do umywalki.

W przypadku tego rodzaju ceramiki najbardziej praktycznym rozwiązaniem będzie wybór szafki o wymiarach o 10-15 cm większych niż umywalka. Dodatkową wolną przestrzeń można wykorzystać do ustawienia kosmetyków oraz najczęściej używanych akcesoriów, np. dozownika z mydłem do rąk czy kubeczka ze szczoteczką i pastą do zębów.

Oferta umywalek nablatowych jest niezwykle bogata. Na rynku znajdziemy ceramikę o różnych kształtach (m.in. klasyczne, nowoczesne, geometryczne, a także przypominające dawne balie czy misy), materiałach wykonania i w dowolnych kolorach. To ich ogromna zaleta, ponieważ bez trudu skomponujemy stylistykę umywalki z szafką oraz aranżacją całej łazienki.

Jeśli planujemy umieścić umywalkę na środku blatu, warto podczas zakupów zwrócić uwagę czy jej tylna część jest szkliwiona. Modele nablatowe są przeważnie przeznaczone do montażu przyściennego. W większości przypadków ten element pozostaje więc matowy, co będzie wyglądało mało estetycznie, w sytuacji kiedy chcemy wyeksponować na blacie całą umywalkę.  

różowa szafka podumywalkowa w różowej łazience

Jaka szafka pod umywalkę meblową?

Umywalki meblowe nakłada się bezpośrednio na szafkę, co tworzy wizualną całość. Można więc idealnie dopasować je do konkretnego mebla. Warto pamiętać, że w ich przypadku nie zyskujemy dodatkowej przestrzeni wokół umywalki na przechowywanie kosmetyków i łazienkowych gadżetów, dlatego lepiej wybierać pojemne szafki, które pomieszczą więcej akcesoriów.

Wygodnym rozwiązaniem jest wybór gotowego zestawu umywalki z szafką od jednego producenta. Zyskamy gwarancję, że oba elementy zostały zaprojektowane pod wymiar oraz odpowiednio wyprofilowane. Co więcej, posiadają dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią w miejscu styku ceramiki z szafką.

Jeśli decydujemy się na samodzielne dobranie szafki do umywalki meblowej, najważniejszą kwestią jest jej dokładne wymierzenie oraz skonsultowanie wyboru konkretnego modelu, np. z konsultantem on-line lub sprzedawcą w sklepie z wyposażeniem łazienkowym. Pomoże precyzyjnie dopasować mebel do parametrów umywalki, uwzględniając sposób montażu. Należy też sprawdzić, czy blat szafki jest wykonany z wodoodpornego materiału lub samodzielnie go zabezpieczyć.

 Zabezpieczenie mebli łazienkowych przed działaniem wilgoci i pary wodnej jest niezbędne - infografika.

Jaka szafka pod umywalkę wpuszczaną w blat?

Umywalki wpuszczane w blat zakładają ukrycie znacznej części pod powierzchnią szafki, dlatego są doskonałym wyborem do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz. To rozwiązanie jest też niezwykle wygodne w utrzymaniu czystości, ponieważ jedynym elementem wystającym ponad krawędź mebla jest rant umywalki. Eliminuje więc uciążliwe w czyszczeniu trudno dostępne zakamarki i załamania.

W przypadku odpowiedniego dopasowania umywalki wpuszczanej do środka szafki kluczowe znaczenie mają jej wymiary. Maksymalna szerokość, głębokość bądź promień misy nie mogą być większe niż odległość pomiędzy ścianami szafki. Istotne są także ranty – zbyt szerokie będą nieestetycznie  wystawać.

Dużą zaletą tego typu rozwiązań jest wyjątkowo estetyczna i uniwersalna forma. Dodaje łazience intrygującego charakteru i łatwo je dopasować do aranżacji i stylu pomieszczenia.
Co istotne, ze względu na ryzyko rozchlapywania wody poza obrzeża umywalki, warto wybrać szafkę, której blat nie odkształci się po kontakcie z płynami i nie będą zostawać na nim plamy ani zacieki. W tym przypadku świetnie sprawdzą się te półmatowe, wzorzyste albo utrzymane w jasnej kolorystyce.


Sprawdź >>> Jakie sprytne gadżety do kuchni zaskoczą Cię swoją funkcjonalnością i świetnie sprawdzą się na prezent.