Jak segregować śmieci w kuchni? Pojemniki na odpady i sortowniki

Kuchnia

Poradnik

  • calendar04.01.2022
  • Autor: Natalia Dur
Wygodna segregacja śmieciWygodna segregacja śmieci

Segregacja śmieci to nie tylko obowiązek wynikający z ustawy. To również wyraz naszej troski o środowisko i pierwszy krok w stronę efektywnego recyklingu. Jak segregować śmieci w kuchni, by cały proces przebiegał sprawnie i bezproblemowo? Przede wszystkim zaopatrz się w zestaw niezbędnych sortowników. Podpowiadamy, jak dobrać pojemniki do segregowania śmieci, dopasowane do wymogów każdej kuchni.

W artykule:

 

Dlaczego warto segregować śmieci?

Efektywna segregacja śmieci to bardzo ważny element recyklingu. Dzięki niej ograniczmy ilość odpadów, które trafiają na wysypiska śmieci (również dzikie) i dajemy szansę na ich ponowne wykorzystanie. W efekcie zmniejszamy zaśmiecenie naszej planety i ograniczamy zużycie surowców naturalnych, służących do produkcji poszczególnych przedmiotów. Przysługujemy się i sobie, i naturze.

Po drugie jesteśmy zobligowani do segregacji śmieci Ustawą o odpadach  i Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

1.Zob. http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20130000021/U/D20130021Lj.pdf
2.Zob. http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19961320622/U/D19960622Lj.pdf

Segregacja śmieci ma też wymiar czysto użytkowy. Pozwala utrzymać ład i porządek w mieszkaniu i ogranicza powstawanie przykrego zapachu, ponieważ częściej wyrzucamy śmieci, które znajdują się w mniejszych pojemnikach, niż w jednym wspólnym koszu.

Sprawdź >>> Ogrzewanie domu i mieszkania

Segregacja śmieci w kuchni – jak się za to zabrać?

Zgodnie z polskim prawem, śmieci powinny być podzielone na pięć głównych frakcji: bio, papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz odpady zmieszane.  

Przed zakupem konkretnych pojemników do segregowania śmieci, wykonaj kilka prostych czynności, które pomogą ci lepiej zarządzać domowymi odpadami:

  • ustal, jakich śmieci produkujesz najwięcej – na ten rodzaj odpadów przeznacz największy kosz na śmieci

 

  • dopasuj pojemniki do wielkości kuchni – jeśli nie dysponujesz dużym metrażem, zamiast dużych koszy wybierz mniejsze sortery. Co prawda zobliguje cię to do częstszych wycieczek do głównego śmietnika, ale nie stracisz cennego miejsca w mieszkaniu

 

  • postaraj się umieścić sortownik na odpady bio blisko zlewu, aby oczyszczanie naczyń z resztek pokarmów nie było problematyczne

 

  • i najważniejsze – nie zapominaj o właściwej segregacji śmieci – nie mieszaj odpadków, nawet jeśli wydaje ci się, że są tego samego rodzaju (np. brudnego papieru nie wrzucaj do pojemnika na papier, ale do śmieci zmieszanych, a kości zwierząt do odpadków bio – te również powinny się znaleźć w odpadkach zmieszanych)

Sprawdź >>> Panele do salonu – jakie wybrać?

Dyskretne kosze do segregowania śmieci – do szafki i szuflady

Jednym z najwygodniejszych sposobów na przechowywanie pojemników na śmieci w kuchni jest schowanie ich do szafki lub szuflady (najczęściej położonej pod zlewem, ale nie mu to być standard). Tak ukryte śmietniki do segregacji nie zaburzają wizualnej kompozycji wnętrza, oszczędzają miejsce w kuchni i dobrze maskują nieprzyjemne zapachy niektórych odpadów.
Do wyboru jest wiele sprytnych opcji, m.in.:

  • Kosze wstawiane do szuflady

 

Prosty i bardzo wygody sposób na skuteczne segregowanie śmieci. Kosze segregacyjne wystarczy ustawić w odpowiedniej konfiguracji bezpośrednio w szufladzie lub na specjalnej podstawie, dopasowanej do kształtu poszczególnych pojemników. Podstawa ta (najczęściej wykonana z tworzywa) wypełnia całą przestrzeń szuflady, dzięki czemu utrzymuje kosze w jednym miejscu i pozwala zachować odpowiednią czystość i porządek w szafce.

Wysuwane kosze na śmieci pod zlewozmywak mogą mieć różne wielkości i kształty i są dopasowane do różnych szerokości szafek, co umożliwia efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. W ofercie znajdziesz pojemniki z pokrywkami i bez. Część z nich została też uzupełniona o dodatkowe akcesoria, jak niewielkie kuwetki na zapas płynu do mycia naczyń czy zużyte baterie.  

  • Sortowniki do szafek z frontem na zawiasach

 

Jeśli śmietniki do segregacji mają znaleźć się w klasycznie otwieranej szafce, zamiast wkładać je po prostu do środka, lepiej zastosować system wysuwany lub wysuwano-uchylny. Przy otwarciu drzwiczek pojemniki na odpady segregowane wyjadą z szafki (a w systemie wysuwano-uchylnym dodatkowo się uchylą), co zdecydowanie ułatwi dostęp do każdego z nich. Sortowniki z frontem na zawiasach występują w różnych konfiguracjach, więc łatwo je dopasować do konkretnej szafki. W zestawie mają pokrywę montowaną w szafce, którą można wykorzystać np. do schowania akcesoriów do czyszczenia, gąbek, ściereczek czy worków na śmieci.

  • Kosze do segregacji śmieci z mocowaniem frontu

 

Podobnie jak poprzednio, przy otwarciu szafki wysuwa się cały kosz, więc od razu mamy dostęp do wszystkich sortowników. Kosz mocowany jest do frontu szafki i instalowany na dwóch prowadnicach z hamulcem. Takie zabezpieczenie daje pewność, że przy mocniejszym otwarciu szafki, ta nie zamknie się od razu z podobną szybkością.

  • Kosze wbudowane w blat kuchenny

 

To nieco inna od poprzednich, ale równie ciekawa opcja, przydatna zwłaszcza tam, gdzie dużo się gotuje. Przygotowując posiłki, resztki jedzenia i odpadki wystarczy po prostu zgarnąć do otworu w blacie, a później przykryć go dołączoną do zestawu przykrywką. Proste i wygodne.

Jeśli chcesz ograniczyć ilość odpadów bio, możesz pomyśleć też o zainstalowaniu młynka do odpadów. To urządzenie montowane pod zlewem do syfonu. Specjalnym systemem ostrzy rozdrabnia resztki żywności, które później – zmieszane z wodą – trafiają do kanalizacji. Młynki do odpadów pozwalają całkowicie zrezygnować z pojemników na odpady jedzeniowe i oszczędzić miejsce w kuchni.

  • Inne rozwiązania

 

Zamiast klasycznych pojemników do segregowania śmieci można użyć też prostszych rozwiązań, np. wieszaków, które montuje się na drzwiach szafki (od wewnętrznej strony) i zawiesza na niech worek na odpady. Takie rozwiązania sprawdzają się głównie przy suchych odpadach – przy śmieciach zmieszanych mogą być mało higieniczne, zwłaszcza gdy worek przypadkowo się rezerwie i cała jego zawartość spadnie do szafki lub na podłogę.

Niektóre pojemniki na odpady można zawiesić czasowo na zewnętrznej stronie szafki. Przykład – kosz na odpady bio, wieszany na froncie wtedy, gdy przygotowujemy posiłek (resztki jedzenia można sprawnym ruchem zmieść do pojemnika). Później pojemnik można schować w szafce albo od razu go opróżnić.


Wolnostojące śmietniki do segregacji odpadów

Poza systemem segregacji ukrytym w zabudowie pozostaje cała gama śmietników wolnostojących, czyli takich, które można postawić w dowolnym miejscu kuchni. Tego typu produkty sprawdzą się zarówno wtedy, gdy z różnych względów brakuje ci miejsca w szafkach, jak i wtedy, gdy chcesz je po prostu wyeksponować. Tak, kosze na śmieci również mogą być ciekawym elementem wystroju! Na rynku nie brakuje śmietników do segregacji, które zachwycają designem i nietuzinkową formą. Zamiast chować je w szafce, można je postawić tak, by cieszyły oko.

Wolnostojące kosze do segregowania śmieci mogą być ustawione obok siebie lub na sobie. Mogą mieć jedną lub kilka komór, otwieranych ręcznie, za pomocą lekkiego dotyku lub na pedał. Występują w wielu kształtach, rozmiarach i kolorach, które łatwo dopasujesz do wymogów swojej kuchni.

Kosz na śmieci do kuchni czy poza nią?

Kuchnia jest najczęstszym miejscem, w którym przechowujemy kosze na śmieci. Ale wcale nie musi być jedynym! Jeśli nie ma tu miejsca na wszystkie pięć frakcji odpadów, część pojemników można spokojnie przenieść gdzie indziej. Aby segregowanie śmieci nie było uciążliwe, w kuchni warto wygospodarować miejsce na kosze przeznaczone na odpadki typowo kuchenne, jak bio czy odpadki zmieszane. Ale już kosz na papier może znaleźć się np. w gabinecie czy sypialni, kosz na szkło w korytarzu, a pojemnik na metal na ganku lub na balkonie.

Makulatura, szkło, metal czy plastik (np. puste butelki po napojach) raczej nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu, więc nie trzeba ich specjalnie chować. Wystarczy wybrać estetyczne pojemniki, wpisujące się w stylizację konkretnego pomieszczenia. A z tym, przy bardzo bogatej ofercie koszty i pojemników na śmieci segregowane, nie ma żadnego problemu.