Płytki do kuchni – o czym należy pamiętać? Jak wybrać praktyczne płytki kuchenne?

Kuchnia

Płytki ceramiczne

  • calendar04.10.2022
  • Autor: Magda Strzelecka
Nowoczesna kuchnia w kolorach szarości i drewna - tytułowa.Nowoczesna kuchnia w kolorach szarości i drewna - tytułowa.

Kuchnia to pomieszczenie, które urządza się raz na kilka bądź nawet kilkanaście lat. Dlatego też warto dobrze przemyśleć jej aranżację. Równie ważną kwestią co wybór zabudowy meblowej jest zakup odpowiednich płytek podłogowych i ściennych. Jakie kafelki do kuchni sprawdzą się najlepiej – gres a może klinkier? Czy warto postawić na modne i wyraziste wzory, czy raczej na stonowaną klasykę? Poznaj zasady doboru płytek kuchennych, aby podjęcie właściwej decyzji było prostsze.

W artykule:

 

Co wziąć pod uwagę, wybierając płytki do kuchni?

Dobór odpowiednich płytek na kuchenne ściany i podłogi to duże wyzwanie dla inwestorów. Jest to element, który ciężko zmienić w kilka chwil, dlatego tak istotne jest świadome przeanalizowanie wszystkich aspektów projektu.

szare płytki w kuchni

Co należy wziąć pod uwagę, wybierając płytki do kuchni?

Niezwykle ważną kwestią jest wielkość pomieszczenia, jego kształt oraz wysokość. Inne płytki sprawdzą się też w oddzielnej kuchni z dostępem do dziennego światła – inne w niedużym aneksie kuchennym. Przy pomocy odpowiednio dobranych kafelków można podkreślić zalety wnętrza i optycznie skorygować jego niedoskonałości.

Należy także bacznie przyjrzeć się stylowi dominującemu w pomieszczeniu. Płytki powinny pasować kolorystycznie. Dobrze jest więc stworzyć moodboard z inspiracjami, dzięki któremu można zestawić ze sobą najważniejsze elementy aranżacji – w tym właśnie kafelki.
Inny rodzaj kafelków sprawdzi się też na podłodze i inny na ścianach. Płytki ceramiczne ścienne nie muszą być tak odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak te tworzące posadzkę.

Zupełnie różne produkty będą także sprawdzać się w kuchni miłośnika gotowania i osoby, która bywa w tym pomieszczeniu rzadko. W przypadku pasjonata kuchennych eksperymentów lepiej postawić bowiem na płytki nieporowate, gładkie i łatwe w czyszczeniu.


Sprawdź >>> Jak urządzić małą łazienkę z wanną i pralką?

Skala twardości Mohsa – określa stopień odporności danego materiału na uszkodzenia poszczególnymi minerałami - infografika.

Kafelki do kuchni – jaki jest wybór?

Nowoczesne płytki kuchenne różnią się bardzo od tych montowanych dekady temu w polskich domach. Zarówno wybór wzorów, jak i materiałów, z których są wykonane sprawia, że każdy znajdzie coś dopasowanego do swoich indywidualnych potrzeb. Aby jednak dokonać w pełni świadomego wyboru, trzeba znać wszystkie możliwości. A jest ich na rynku całkiem sporo.

Jakie kafle kuchenne znaleźć można w dobrych sklepach z wyposażeniem wnętrz?

Glazura to niezwykle delikatny rodzaj płytek. Powstaje z drobnoziarnistej, wypiekanej w wysokiej temperaturze gliny. Podobnie jak dobrej jakości zastawa stołowa jest lekka i niezwykle elegancka. Dzięki szkliwieniu nie absorbuje wilgoci. Jej krucha struktura sprawia jednak, że nadaje się jedynie na pokrycie ścian. Na podłodze niemal od razu uległaby uszkodzeniu.

Gres produkuje się z kamionki, którą uszlachetnia się dodatkowo glinem, skaleniem, kaolinem, piaskiem kwarcowym oraz barwnikami mineralnymi. Przygotowaną mieszankę dokładnie się prasuje, a następnie wypala w bardzo wysokiej temperaturze, sięgającej aż 1300oC. Gres jest niezwykle odporny na uszkodzenia. Świetnie sprawdza się zarówno jako element zabezpieczający ściany kuchenne, jak i wytrzymała posadzka. Bardzo łatwo utrzymać go w czystości. Nie nasiąka także wodą. Dobrze imituje drewniane deski bądź beton. To sprawia, że jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów do aranżacji kuchni.

Rodzaje gresu:

  • techniczny,
  • porcelanowy,
  • polerowany,
  • szkliwiony.

niebieskie płytki ścienne na ściane przy zlewozmywaku

Klinkier – w przeciwieństwie do innych rodzajów kafelków – jest nieszkliwiony. To zupełnie naturalny materiał, który powstaje poprzez suszenie gliny. Odbywa się to w specjalnych formach, a poziom nawilżenia masy sprawdzany jest na bieżąco, by każda z klinkierowych płytek była identyczna. Chociaż klinkieru nie pokrywa się szkliwem, nie chłonie on wilgoci. Tak czasochłonny sposób produkcji oraz doskonała wytrzymałość na uszkodzenia sprawiają, że jest to stosunkowo drogi materiał wykończeniowy.

Terakotę uzyskuje się poprzez wymieszanie drobnoziarnistej gliny z dodatkami, takimi jak piasek albo szamot. Płytki wykonane z tego materiału miewają różne faktury, wzory i kolory. Świetnie sprawdzają się jako odporna na uszkodzenia mechaniczne podłoga oraz dekoracyjna ściana. Terakotę czyści się niezwykle łatwo, co znacznie podnosi komfort jej użytkowania.

patchworkowe płytki czarno białe na ścianie w kuchni

Mozaika to natomiast drobne płytki, którymi można ozdobić zarówno podłogi, jak i kuchenne ściany. Zazwyczaj przymocowane są one do siatki o wymiarach nieprzekraczających 30 x 30 cm. Dzięki temu są łatwe do ułożenia, a ich elastyczny podkład umożliwia ozdobienie nawet zaokrąglonych, niestandardowych powierzchni.

Materiały, z których wykonywane są mozaiki:
    • szkło barwione borem, kadmem, selenem, awenturynem czy masą perłową,
    • smalta – szkło z dodatkiem soli potasu oraz naturalnych barwników,
    • ceramika,
    • metal,
    • kamień naturalny i imitacje,
    • drewno bambusowe,
    • masa perłowa.

       
Sprawdź >>> Łazienka w stylu francuskim

Płytki do kuchni na podłogę – jakie wybrać?   

Kafle kuchenne podłogowe powinny być odporne na uszkodzenia oraz działanie wilgoci. Największym zainteresowaniem wśród naszych rodaków cieszy się gres. Nic w tym dziwnego – jest on dosyć tani, ma wiele wzorów i kolorów. Ponadto cechuje go duża wytrzymałość. Jest łatwy w utrzymaniu czystości i nie wyciera się. Dużym zainteresowaniem cieszą się też płytki z terakoty ze względu na mnogość wzorów.

Kuchnia jest pomieszczeniem o podwyższonej wilgotności. Często bowiem jest w niej dużo pary i zdarza się coś rozlać. Materiał, z którego wykonana jest kuchenna posadzka musi też posiadać właściwości antypoślizgowe.

kuchnia z panelami podłogowymi
Nowością w aranżacji wnętrz kuchennych są panele podłogowe. Jednolity materiał w całym mieszkaniu powiększa bowiem wizualnie przestrzeń. Nawiązujący do drewna deseń ociepla też pozornie chłodną w odbiorze kuchnię.

Sprawdź >>> Nasze pomysły na kolorowe łazienki

Jaka glazura do kuchni na ścianę?   

Kafelki w kuchni między szafkami nie muszą być szczególnie wytrzymałe na ścieranie bądź inne uszkodzenia mechaniczne. Dobrze jest jednak, gdy nie chłoną wilgoci i łatwo się je czyści. Osady z tłuszczu bywają bowiem częstym problemem na kuchennych ścianach. W tym miejscu zastosować można każdy rodzaj płytek – w zależności od gustu inwestora i wybranego stylu.

Najkorzystniej pomiędzy kuchennymi szafkami wyglądają drobne, niezbyt duże płytki, które ułożone są z jak najmniejszymi przerwami. W fugach bowiem najczęściej zbierają się wszelkie trudne do usunięcia zanieczyszczenia. To też świetne miejsce na mozaikę wykonaną ze szkła bądź ceramiki.

 
Sprawdź >>> Jak urządzić łazienkę pod schodami?

Płytki do kuchni – duże czy małe?

Rozmiar płytek jest istotny podczas urządzania wnętrz. Niewłaściwie dobrany zaburza proporcje pomieszczenia,  czyniąc je nieatrakcyjnym. Według projektantów drobne płytki lepiej sprawdzają się w niedużych przestrzeniach, większe natomiast w tych przestronniejszych.

Zastosowanie dużych kafli podłogowych o jednolitym wzorze, np. imitujących beton oraz dopasowanej do ich koloru fugi stwarza wrażenie jednolitej, niepoprzecinanej wieloma liniami powierzchni. Optycznie więc powiększa kuchnię i sprawia, że podłoga jej nie przytłacza. Podobny efekt można uzyskać, decydując się na mozaikę. Wiele drobnych elementów zlewających się w całość tworzy spójną i neutralną posadzkę.

Bardzo duże płytki wymagają siły, by je podnieść. Specjaliści od ich układania posiadają specjalny sprzęt, dzięki któremu robią to szybciej i efektywniej. Większe płytki łatwiej jest wypoziomować – w przeciwieństwie do drobnej mozaiki czy pojedynczych kafelków o niewielkich wymiarach. Warto więc rozsądnie wybrać sprawdzonego i polecanego fachowca. To właśnie od jego umiejętności zależy efekt końcowy.
       
Sprawdź >>> Jak malować łazienkę?

Jak dopasować kolor i wzór płytek do stylu kuchni?

Kafle do kuchni na podłogę i ściany nie mogą różnić się stylem od innych elementów aranżacji. Dlatego też należy dobrać je w oparciu o użyte w projekcie baterie kuchenne, zlew (na rynku dostępne są zarówno zlewy granitowe, jak i ceramiczne czy metalowe), kolory farb na ścianach, rodzaj zabudowy meblowej czy sprzęty AGD.

płytki heksagonalne na podłodze w kuchni

Do popularnego obecnie stylu industrialnego pasują płytki imitujące naturalną cegłę (tu sprawdzi się klinkier) oraz beton. Świetnie też wyglądają w takiej aranżacji mozaiki z elementami metalowymi,

Styl prowansalski wiąże się z dekoracyjnością, subtelnymi wzorami kwiatowymi i jasnymi barwami. Dlatego też doskonale prezentują się w projektach tego typu kafelki gresowe, imitujące naturalne deski bądź postarzane, delikatnie zdobione płytki z terakoty.

Nowoczesny styl miejski świetnie wygląda w połączeniu z uniwersalną i pasującą do różnych dekoracji płytką metro. Prostokątne, nieduże kafelki dobrze sprawdzają się zarówno w zestawieniu z frontami meblowymi na wysoki połysk, jak i z drewnianymi z delikatnym frezowaniem. Korzystając z takiego rodzaju płytek na ścianie, można pozwolić sobie na nieco więcej w przypadku posadzki. Kafelki retro komponują się zatem zarówno z marokańskimi zdobieniami i pełną kontrastów szachownicą.