Biało-srebrna łazienka – inspiracje, wskazówki, porady

Łazienka

Aranżacja

  • calendar19.10.2022
  • Autor: Magda Strzelecka
Biało-srebrna łazienka z elementami drewnaBiało-srebrna łazienka z elementami drewna

Biała łazienka to świetny, ponadczasowy i stylowy wybór. Biel powiększa optycznie wnętrze i nadaje mu lekkości. W połączeniu ze srebrem zyskuje elegancji i charakteru. Sprawdź, jak zaaranżować biało-srebrną łazienkę i na co zwrócić uwagę, wprowadzając ten kolor do pomieszczenia, zarówno gdy będzie grał pierwsze skrzypce, jak i w postaci funkcjonalnych dodatków. Poznaj sprawdzone rozwiązania w urządzaniu łazienki w stylu glamour.

W artykule:

 

Łazienka srebrno-biała, czyli jak wyjść poza aranżacyjny schemat?

Srebro, podobnie jak złoto, w aranżacji wnętrz kojarzy nam się przede wszystkim ze stylem glamour, pełnym blichtru i luksusu. Przeważnie nie decydujemy się na te kolory, jeśli zależy nam na przytulności czy tradycyjnych rozwiązaniach stylistycznych. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z nich w obawie przed przepychem czy przejaskrawionym efektem. Niesłusznie, ponieważ obie te barwy mają wiele zastosowań i potrafią zaskoczyć.

Odpowiednio zestawione, np. z neutralną i ponadczasową bielą, dodadzą łazience blasku, jeśli będą wiodącym kolorem lub delikatnego połysku – wykorzystane w dodatkach. Srebro w białej łazience stanowi szykowną i elegancką propozycję. Otwiera też wiele możliwości aranżacyjnych – od wspomnianego stylu glamour po nowoczesne, minimalistyczne wnętrza. Wprowadzenie go do białej łazienki sprawi też, że szybko nam się nie znudzi i zbuduje poczucie komfortu, także w mniejszych pomieszczeniach. Sprawdź, jak je wykorzystać w swoim wnętrzu, aby efekt był piękny, oryginalny i gustowny!

Sprawdź >>> Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem i pralką.

srebrne płytki ceramiczne w łazience

Biało-srebrna łazienka w wersji nowoczesnej i glamour

Styl glamour najłatwiej zdefiniować terminami: przepych, czar, blask i elegancja. Wywodzi się i kojarzy z wielkimi gwiazdami Hollywood lat 30. i szykiem, który je otaczał we wszystkich aspektach życia – od mody z czerwonych dywanów po aranżacje wnętrz imponujących willi na wzgórzach Los Angeles. Dlatego srebro, obok złota, to wiodący kolor w stylistyce glamour. Zestawione z czystą, gustowną bielą, wprowadzone np. w postaci detali (ram luster, lamp, szkatułek czy nóżek wolnostojącej wanny lub tapicerowanych mebli, najczęściej welurowych albo satynowych – charakterystycznych dla tego stylu), prezentuje się szlachetnie i imponująco. Ponieważ „blask” to słowo klucz takich przestrzeni, srebro świetnie sprawdza się także w odważniejszym wydaniu – płytkach i posadzkach w jego odcieniach, błyszczących mozaikach czy ciekawych tapetach.

Równie pięknie, ale w mniej oczywisty sposób, możemy zaaranżować biało-srebrną łazienkę w stylu nowoczesnym. Charakteryzuje go zamiłowanie do prostoty, w przeciwieństwie do przepychu i ornamentów. Dominują tu linie proste, mało skomplikowane figury geometryczne, np. koła i wielokąty oraz raczej stonowane barwy. Jednak nie wyklucza to np. srebrnych dodatków, które same w sobie powinny mieć skromniejszą formę niż w stylu glamour. Proste srebrne ramy czy listwy, ascetyczne minimalistyczne lampy lub wykończenie kabiny prysznicowej dodadzą nowoczesnemu wnętrzu lekkiego i delikatnego blasku, ożywiając łazienkę.

Srebro jako kolor, który świetnie komponuje się z większością barw – szczególnie z bielą – doskonale sprawdzi się także w innych stylach wystroju łazienki. Kluczem jest umiar we wprowadzaniu go do aranżacji wnętrza. Będzie trafionym uzupełnieniem m.in. łazienek:

  • retro – dodatki w odcieniu postarzanego srebra idealnie wpiszą się w stylowe pomieszczenie, nadając mu szlachetności,
  • vintage,
  • w stylu skandynawskim – ciekawie korespondując z naturalnym drewnem,
  • a nawet w stylu botanicznym, który odwzorowuje motywy roślinne.

Dla przykładu marmurowe płytki ze srebrnymi żyłkami będą pięknym tłem dla florystycznych motywów, a srebrne donice roślin rozświetlą wnętrze.

Sprawdź >>> Panele podłogowe jako pomysł na modną podłogę w mieszkaniu.

srebro w dużej łazience dla dwojga

Jak wprowadzić srebro do łazienki?

W zależności od naszych upodobań, srebro może stanowić główny element dekoracyjny albo jedynie delikatne akcenty w białej łazience. Odpowiednio dobrany dodatek w tym kolorze może odświeżyć wnętrze, a czasem nawet całkowicie zmienić jego charakter. Największymi zaletami wykorzystania tej barwy w pomieszczeniu są rozświetlenie i optyczne powiększenie przestrzeni.

Najważniejszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, wprowadzając srebro do łazienki, to umiar. Zachowanie właściwych proporcji jest istotne w każdym stylu wystroju wnętrz – zarówno bogatego glamour, jak i nowoczesnego, opartego na minimalizmie. Za dużo połyskujących przedmiotów czy detali może skutkować efektem kiczu oraz wprowadzić aranżacyjny chaos, zamiast cieszyć oko harmonijną kompozycją.

Warto wspomnieć, że materiały zastosowane w przypadku wykończenia łazienki w stylu glamour powinna cechować najwyższa jakość wykonania, ponieważ to właśnie dzięki niej całość nabiera ekskluzywnego charakteru. W białych łazienkach wyjątkowo pięknie prezentuje się srebrna mozaika, która zachwyci eleganckim, a nawet nieco bajkowym połyskiem. Podobnie jak marmur w postaci większych migoczących kafli. Wytrzymałe i porządnie wykonane, zagwarantują elegancki – a nie przerysowany i groteskowy – efekt.


Sprawdź >>> Jak zaaranżować jasną łazienkę?

Jak stworzyć ponadczasowe aranżacje z wykorzystaniem bieli i srebra? Nie bój się wykorzystania srebrnego koloru. Próbuj, zestawiaj i łącz, spójrz na srebro z innej strony i pozwól mu błyszczeć - infografika

Srebro w roli głównej

Srebro w wersji maxi można zastosować w łazience m.in. na ścianach w postaci np:

    • płytek,
    • marmurowych kafli,
    • tapet – jednolitych lub we wzory z dodatkiem tego koloru,
    • fototapet,
    • połyskujących mozaik,
    • dekoracyjnych listew,
    • sztukaterii.

Podobnie jak w przypadku wykorzystania tej barwy na ścianach, także na podłogach srebro nie tylko przykuje uwagę, ale też będzie fantastycznym tłem dla niebanalnych dodatków oraz eleganckich lub designerskich mebli – w zależności od stylu wykończenia wnętrza.

Jeśli nie chcesz aby przytłoczyło przestrzeń łazienki i zdominowało ją swoim błyskiem, zdecyduj się na bardziej stonowane i przygaszone odcienie. Połącz je ze spokojniejszymi kolorami, np. czystą bielą oraz dobierz odpowiednie oświetlenie, które w przypadku mieniących się kolorów i faktur gra szczególną rolę. Istotne jest też dzienne światło w twojej łazience, które warto umiejętnie wykorzystać, aby osiągnąć niesamowite efekty. Srebro i jego połysk w połączeniu ze światłem mogą sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądało inaczej o różnych porach dnia!


Ten charakterystyczny kolor świetnie sprawdzi się także w przypadku elementów wyposażenia białej łazienki. Srebrna wanna lub zabudowana połyskującą mozaiką, srebrne umywalki łazienkowe czy szafki łazienkowe z wykończeniem w tym odcieniu mogą stanowić centralny punkt pomieszczenia, wokół którego zbudujesz stylową aranżację. Ważne, aby nie bać się odważnych kolorów i – kierując się poradami i wskazówkami specjalistów, podpartymi wiedzą oraz doświadczeniem – szukać własnego stylu, unikając bezpiecznych, sztampowych rozwiązań.

Sprawdź >>> Jak urządzić granatową łazienkę.

Do jakich kolorów poza bielą dobierać srebrne dodatki? pastele, nasycone barwy, szarości, popiele, beże, kremy, brązy czy złoto - inofgrafika

Srebrna łazienka – siła dodatków

Srebro i jego odcienie to niezwykle wdzięczny temat, jeśli chodzi o dodatki do białej łazienki. Doskonale sprawdzi się w każdym stylu wykończenia a to, na ile i jakie detale w tym odcieniu się zdecydujemy zależy jedynie od naszych upodobań i możliwości przestrzennych. Ma tę niewątpliwą zaletę, że jest uniwersalne i pozwala „pobawić” się formami, fakturami, nasyceniem i poziomem blasku. Można je wykorzystać zarówno w mocniejszych elementach, takich jak:

    • baterie umywalkowe,
    • ramy luster,
    • kabiny prysznicowe ze srebrnym wykończeniem,
    • ramy obrazów i plakatów,
    • listwy dekoracyjne,
    • lampy,
    • żyrandole,
    • tekstylia,
    • duże donice,
jak i w mniejszej skali, dobierając srebrne:
    • uchwyty,
    • nóżki mebli,
    • kinkiety,
    • szkatułki,
    • kubeczki na szczoteczkę i pastę,
    • małe doniczki,
    • figurki.

srebrna bateria prysznicowa w kabinie

Ważne, aby nie ograniczać własnej wyobraźni i aranżując biało-srebrną łazienkę skupić się na tym, aby była nie tylko funkcjonalna i komfortowa, ale też przebywanie w niej sprawiało nam radość i przyjemność.

Sprawdź >>> Jak przyjemnie spędzać czas w domu – jaki grill ogrodowy wybrać.