Brodzik z odpływem liniowym – sposoby na czyszczenie

Łazienka

Poradnik

  • calendar14.10.2022
  • Autor: Magda Strzelecka
Prysznic typu walk-in z odpływem liniowymPrysznic typu walk-in z odpływem liniowym

Zastąpienie tradycyjnej kabiny prysznicowej brodzikiem z odpływem liniowym jest rozwiązaniem, które coraz częściej pojawia się w naszych mieszkaniach. Niektórzy wciąż jednak mają wątpliwości, czy taka wymiana faktycznie ma sens. Wiąże się to z przekonaniem, że odpływ liniowy ma tendencję do zapychania, a samo jego czyszczenie jest pracochłonne i wymagające. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Rozwiewamy mity na temat brodzika z odpływem liniowym i podpowiadamy, jak utrzymać go w czystości, bez większego wysiłku.

W artykule:

 

Czym charakteryzuje się brodzik z odpływem liniowym?

Prysznic z odpływem liniowym to bardzo praktyczne rozwiązanie, które warto rozważyć podczas urządzania lub remontu łazienki. Od tradycyjnej kabiny prysznicowej z brodzikiem różni się tym, że nie wymaga instalowania niecki. A zatem pozwala na większą swobodę aranżacji (można zainstalować prysznic w ciaśniejszym miejscu, wykorzystując maksymalnie dostępną przestrzeń) i zapewnia większe bezpieczeństwo i wygodę podczas kąpieli (nie trzeba podnosić nóg, by wejść czy wyjść z brodzika, co jest świetną opcją zwłaszcza dla osób starszych czy ograniczonych ruchowo). Prysznic z odpływem liniowym jest też bardziej higieniczny i pozwala skrócić czas sprzątania do minimum. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wymagający pod względem czyszczenia i nie zatyka się częściej niż tradycyjny odpływ. Pod warunkiem, że dba się o niego w odpowiedni sposób.

łazienka z kabiną z odpływem liniowym

Dowiedz się >>> Jakie trendy aranżacyjne królują w modnych łazienkach?

Czyszczenie odpływu liniowego

Powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć” sprawdza się w wielu kwestiach – również tych dotyczących porządku. Piekarnik, kuchenka czy lodówka, czyszczone regularnie, nie wymagają tak intensywnych działań, jak wtedy, gdy czyści się je raz na kilka tygodni. Podobnie jest z odpływem liniowym. Jeśli będziesz czyścić go systematycznie, praca nie będzie wymagająca, a ryzyko zatkania odpływu będzie minimalne. Co trzeba robić, aby utrzymać odpływ w czystości? Mniej więcej raz w tygodniu wystarczy usunąć zgromadzone przy nim włosy i inne drobne zabrudzenia, które powstają podczas normalnego użytkowania prysznica. Aby mieć pewność, że instalacja jest dokładnie oczyszczona, wykonaj kilka prostych kroków:

  • Za pomocą haczyka dołączonego do zestawu zdejmij górną pokrywę odpływu (maskownicę). Umyj ją ciepłą wodą – samą lub z dodatkiem detergentu i dokładnie spłucz bieżącą wodą.
  • Starannie oczyść sitko z włosów i innych zanieczyszczeń. To tutaj gromadzi się najwięcej kłopotliwych zabrudzeń.
  • Jeśli jest taka możliwość, ostrożnie wyjmij syfon i wypłucz go bardzo ciepłą wodą.
  • Włóż wyczyszczone sitko i syfon na swoje miejsce i zamontuj pokrywę.

Całość zajmie ci najwyżej kilka minut.

Jaki odpływ liniowy łatwiej utrzymać w czystości?  Z tzw. suchym syfonem, który łatwo wyjąć i wyczyścić, zachowując pożądaną higienę pod prysznicem.  Z prawidłowo zainstalowaną gumową uszczelką (tzw. o-ring), która zatrzymuje nieprzyjemne zapachy, które mogą wydobywać się z instalacji kanalizacyjnej.   Z uszczelniającym kołnierzem, nieprzepuszczającym wody i chroniącym przed zawilgoceniem.   - infografika

Pamiętaj też, by podczas regularnych porządków nie skupiać się wyłącznie na czyszczeniu odpływu liniowego, ale rozszerzyć zakres prac również na ścianki prysznicowe, płytki ceramiczne, deszczownice czy panele prysznicowe, czyli wszystko, co ulega zabrudzeniu podczas codziennej kąpieli. 

Dowiedz się >>> Jak urządzić biało-szaro łazienkę?

Czym czyścić odpływ liniowy?

Odpływy liniowe prysznicowe nie wymagają szczególnych akcesoriów czy wyspecjalizowanych środków czystości. Najczęściej do czyszczenia wystarczy gąbka lub miękka szmatka i zwykła woda – najlepiej bardzo ciepła lub nawet gorąca. Przy większych zabrudzeniach można sięgnąć po płyn do mycia naczyń lub inne detergenty, które pomogą usunąć uporczywe osady i rozpuścić brud. Odpowiednie preparaty znajdziesz w sklepach z chemią domową, marketach lub nawet niektórych drogeriach. Brud z zakamarków łatwo usuniesz przy pomocy szczoteczki do zębów – najlepiej wybierz tę z miękkim włosiem, aby nie zarysować powierzchni.

prysznic z odpływem liniowym w szarej łazience

Sprawdź >>> Pomysły na szybką metamorfozę łazienki

Zatkany odpływ prysznica – jak go udrożnić?

Jeśli podczas kąpieli zauważasz, że w brodziku gromadzi się woda, zamiast swobodnie spływać do kanalizacji, to znak, że doszło do zablokowania odpływu liniowego. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn może być kilka, np.

  • zbyt mała szerokość odpływu liniowego – nie każdy pamięta, że odpływ należy dobierać również pod kątem wydajności odprowadzania wody. Jeśli zamontujesz rozbudowany panel z hydromasażem albo dużą deszczownicę, z której spływają kaskady wody, niewielki odpływ może nie poradzić sobie ze sprawnym usunięciem jej z brodzika i tworzą się zatory. Rozwiązaniem jest wymiana obecnego odpływu liniowego na ten o większej przepustowości;

 

  • za mały spadek posadzki – aby odpływ liniowy dobrze spełniał swoje funkcje, musi być dobrze zamontowany. Główną rolę odgrywa tu odpowiednie nachylenie podłogi, tak, by woda mogła swobodnie spływać do odpływu, a nie gromadzić się na powierzchni. Jeśli spadek będzie za mały, woda może się zatrzymywać i rozchlapywać na boki. Minimalny spadek posadzki w kierunku odpływu powinien wynosić 2,5%;

 

  • zbyt rzadkie czyszczenie odpływu liniowego – to najczęstsza przyczyna złego odprowadzania wody podczas kąpieli. Dlatego – jak wspomnieliśmy wyżej – warto postawić na regularność i myć odpływ liniowy systematycznie (razem z całą kabiną). Wtedy problem nie będzie się pojawiał;

 

  • zablokowanie syfonu – samo mycie maskownicy i korytka nie wystarczy, by pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń zalegających przy odpływie. Trzeba pamiętać też o syfonie, w którym równie chętnie gromadzi się brud. Zablokowany syfon nie będzie działał prawidłowo i woda nie będzie mogła swobodnie spłynąć do kanalizacji;

 

  • zanieczyszczenia gromadzące się przy wlocie do kanalizacji – dbając o odpływ liniowy, podejdź do sprawy kompleksowo. Oprócz maskownicy, korytka i syfonu, oczyść też te brudy, które zgromadziły się przy otworze odpływowym (zobaczysz go po wyjęciu syfonu). Dzięki takim działaniom będziesz mieć pewność, że odpływ liniowy jest higienicznie czysty.

 

Jak udrożnić zatkany odpływ liniowy, jeśli zwykłe mycie nie jest wystarczające albo model, który posiadasz, nie pozwala na wyjęcie syfonu? Możesz wspomóc się popularnymi środkami do czyszczenia rur (dostępne są w formie proszku, granulek lub żelu). Pamiętaj, jednak, że przy silnie działających detergentach trzeba zachować szczególną ostrożność. Załóż rękawice ochronne i postaraj się nie wdychać oparów. Koniecznie upewnij się też, że dany preparat nie uszkodzi wrażliwszych fragmentów instalacji.

Dowiedz się >>> Jak wybrać płytki do łazienki?

Jak udrożnić odpływ domowymi sposobami?

Jesteś zwolennikiem ekologicznych rozwiązań i zamiast chemicznych detergentów wolisz stosować domowe środki czystości? Do udrożniania odpływu mogą się przydać np. takie produkty, jak:

  • kwasek cytrynowy – rozpuść 2 torebki kwasku w szklance ciepłej wody, po 15 minutach wlej miksturę do odpływu. Powinna poradzić sobie z uporczywymi zabrudzeniami;
  • soda oczyszczona i sól – wymieszaj ½ szklanki sody z ½ szklanki soli; wsyp całość do odpływu i zalej wrzątkiem. Zalegające osady szybko się rozpuszczą;
  • ocet, boraks i sól – wylej ok. 125 ml octu do odpływu. Po 5 minutach wsyp ¼ szklanki boraksu i ¼ szklanki soli. Odczekaj kilka minut i zalej gorącą wodą. To skuteczny środek na uciążliwy brud.  


Sprawdź >>> która łazienka jest bardziej funkcjonalna – z bidetem czy bez?