Umywalki łazienkowe wpuszczane w blat – popularne rozwiązanie do łazienki

Łazienka

Poradnik

  • calendar06.07.2022
  • Autor: Natalia Dur
Umywalka wpuszczona w blatUmywalka wpuszczona w blat

Wybór odpowiednich sanitariów łazienkowych nie tylko wpływa na komfort korzystania z łazienki, ale też przesądza o jej całościowym wyglądzie. Liczy się tu zarówno sam model sprzętu, jak i jego kształt czy kolor. Oprócz stylowej wanny czy dyskretnej miski WC, w łazience nie może zabraknąć również eleganckiej umywalki. Zamiast klasycznej opcji nablatowej, warto rozważyć dyskretną umywalkę wpuszczaną w blat – zwłaszcza, gdy chcesz oszczędzić miejsce i optycznie zyskać kilka centymetrów.

W artykule:


Umywalka wpuszczana w blat – ciekawa alternatywa dla umywalki nablatowej

Chociaż oferta umywalek łazienkowych jest dobrze rozbudowana, w polskich wnętrzach wciąż dominują stylowe umywalki nablatowe. Nic dziwnego – ciekawie się prezentują, występują w wielu wzorach i kolorach, więc łatwo można je dopasować do wybranej aranżacji łazienki, są wygodne w użytkowaniu, a dzięki wyższemu rantowi ograniczają rozchlapywanie wody bo blacie. Jednak mogą zajmować sporo miejsca (zwłaszcza masywniejsze modele o asymetrycznym kształcie) i bywają kłopotliwe w utrzymaniu czystości. Za większą umywalką, w ciaśniejszych szczelinach, mogą gromadzić się osady z mydła, kamień i kurz, co wpływa na higienę i estetykę wnętrza.

Zdecydowanie wygodniejszą opcją, ułatwiającą utrzymanie pożądanej czystości w łazience, są umywalki łazienkowe wpuszczane w blat (część misy wystaje ponad blatem, reszta znajduje się pod nim). Dyskretne, eleganckie i minimalistyczne, świetnie wpisują się w każdą stylizację i subtelnie podkreślają klimat wnętrza.

Deante Floks umywalka wpuszczana w blat

Dowiedz się >>> Jak wybrać oświetlenie do łazienki?

Zalety umywalki wpuszczanej w blat

Umywalka wpuszczana w blat ma naprawdę sporo zalet. Nie dziwi więc fakt, że projektanci wnętrz chętnie polecają ją do aranżacji komfortowych łazienek.  

  • Zajmuje niewiele miejsca, więc doskonale sprawdza się w łazienkach z ograniczonym metrażem. Umywalka ukryta w konstrukcji szafki optycznie powiększa łazienkę i sprawia, że staje się ona bardziej przestronna.
  • Jest bardzo estetyczna. Elementy konstrukcyjne, jak syfon czy rury, mogą być zgrabnie zabudowane (np. szafką).
  • Pozwala oszczędzić miejsce na blacie. Dzięki temu, że krawędzie wystają tylko trochę nad powierzchnią blatu, można do nich dostawić niezbędne akcesoria łazienkowe, nie tracąc ani odrobiny cennej przestrzeni.
  • Zapewnia skuteczną ochronę przed chlapaniem.
  • Można do niej zamontować dowolne baterie umywalkowe – w zależności od przyjętej stylizacji.
  • Gwarantuje wygodne sprzątanie – nie ma tu kłopotliwych i trudno dostępnych miejsc, w których może gromadzić się brud. Kurz i osady łatwo zetrzeć gąbką lub szmatką z odrobiną odpowiedniego detergentu.

 

Umywalka wpuszczana w blat – w jakiej łazience sprawdzi się najlepiej? Wielkość łazienki: duża, mała, a nawet bardzo mała. Styl: każdy, a zwłaszcza minimalistyczny, nowoczesny czy loftowy. Profil użytkownika: lubiący ład i porządek w łazience, ceniący prostotę i eleganckie rozwiązania - infografika

Wady umywalki wpuszczanej w blat

Chociaż umywalka wpuszczana w blat ma wiele zalet, nie jest też wolna od wad. Są one jednak na tyle małe, że czasem warto przymknąć na nie oko, aby zyskać minimalistyczny i komfortowy wystrój łazienki.

Pierwszą ze słabszych stron umywalki wpuszczanej w blat jest konieczność wyboru odpowiedniej szafki. Nie chodzi tu oczywiście o jej design, ale o odpowiednio wycięty blat. Przy niektórych modelach szafek wycięcie dopasowanego otworu na umywalkę bywa problematyczne – zwłaszcza, gdy blat nie jest odpowiednio szeroki. Aby uniknąć niespodzianek, możesz zdecydować się na zakup gotowego zestawu, czyli szafki zintegrowanej z blatem. Takie rozwiązanie ograniczy co prawda twój wybór, ale pozwoli uniknąć stresu związanego z późniejszym montażem umywalki – zwłaszcza, gdy planujesz zrobić to samodzielnie.

umywalka wpuszczana w blat Massi Singur

Jeśli cenisz minimalistyczne rozwiązania i nie planujesz umieszczać szafki pod blatem, pamiętaj, że dolna część umywalki i syfon pozostaną tu na widoku. Dobierz te elementy tak, by ładnie komponowały się z wystrojem łazienki i dawały dekoracyjny efekt.

Drugim minusem umywalki łazienkowej wpuszczanej w blat jest ograniczenie miejsca w szafce. Znaczna część umywalki schowana jest tu pod blatem, co sprawia, że górne partie szafki nie mogą już posłużyć za miejsce do przechowywania kosmetyków, akcesoriów czy środków czystości.

W takich rozwiązaniach, oprócz samej ceramiki, cenne miejsce zajmują też syfony do umywalek. Warto mieć to na uwadze, planując zakup i rozmieszczenie innych szafek łazienkowych. Tak, aby wszystko, co ważne w łazience, mogło się tu znaleźć.

Dowiedz się >>> Jakie są wady i zalety prysznica walk-in?

Na co zwrócić uwagę, wybierając umywalkę wpuszczaną w blat?

Aby umywalka wpuszczana w blat dobrze podkreśliła wystrój łazienki i była pewnym wyborem na lata, zwróć uwagę na kilka ważnych elementów. Przede wszystkim – materiał.

Pewnym wyborem będzie umywalka wykonana z wysokiej jakości ceramiki. Jest stabilna, wygodna i praktyczna. Trudno ją zarysować, za to łatwo utrzymać ją w czystości. Pasuje do każdego stylu, więc nawet, gdy zmieni ci się koncepcja wnętrza, nie trzeba będzie jej wymieniać.

Nieco rzadszym rozwiązaniem są umywalki kamienne czy szklane. Obie prezentują się znakomicie i mogą pochwalić się dużą odpornością na uszkodzenia, jednak łatwiej widać na nich osady z mydła czy kamienia. O ile umywalka kamienna dobrze wpisuje się w niemal każdy styl łazienki, o tyle umywalka szklana najlepiej podkreśli styl minimalistyczny i nowoczesny. Przy całkowitej zmianie aranżacji najpewniej trzeba będzie ją wymienić. Oczywiście możesz też postawić na umywalkę drewnianą, jednak pamiętaj, że wymaga ona specjalnej pielęgnacji i – nierzadko – systematycznego impregnowania.  

Innym ważnymi elementami są kolor i kształt umywalki. Warto dopasować je tak, by ładnie podkreślały aranżację łazienki, ale jej nie przytłaczały. Tego typu ceramika łazienkowa z założenia ma być minimalistyczna i ładnie wtapiać się w tło – nie powinna być zatem zbyt kontrastowa. Zawsze pewnym wyborem będzie klasyczna biel, pasująca do każdej stylizacji.

Umywalka wpuszczana w blat: popularne rozmiary i dostępne kształty - infografika

Sprawdź też >> Jakie rośliny wybrać do łazienki?

Montaż umywalki wpuszczanej w blat

Jeśli chcesz samodzielnie zamontować umywalkę wpuszczaną w blat, przygotuj odpowiednie narzędzia. Oprócz miarki przyda ci się też ołówek budowlany, wyrzynarka lub otwornica, a także silikon sanitarny.

Aby korzystanie z umywalki było wygodne, na początku wyznacz odpowiednią wysokość montażu, dopasowując go do swojego wzrostu. Uznaje się, że optymalna wysokość umywalki łazienkowej to 85-95 cm (licząc od podłogi do górnej krawędzi umywalki). Przy czym dolna granica jest optymalna dla ok. 175 cm wzrostu, a górna – dla ok. 190 cm wzrostu. Przy wzroście 160 cm umywalkę warto zamontować nieco niżej – ok. 80 cm od podłogi.

Jak zamontować umywalkę wpuszczaną w blat?

  1. Wyznacz na blacie otwór pod umywalkę.
  2. Wytnij otwór za pomocą wyrzynarki elektrycznej lub otwornicy.
  3. Umieść umywalkę w wyciętym otworze.
  4. Zamontuj armaturę i pozostałe akcesoria, zgodnie z załączonymi do nich instrukcjami montażu.
  5. Uszczelnij krawędzie między umywalką a blatem za pomocą silikonu sanitarnego. Pozostaw do wyschnięcia.