Kwiaty do łazienki – jakie wybrać i jak je pielęgnować?

Łazienka

Poradnik

Aranżacja

  • calendar26.05.2022
  • Autor: Natalia Dur
aranżacja kwiaty w łaziencearanżacja kwiaty w łazience

Kwiaty doniczkowe są ważnym elementem domowej aranżacji. Dlatego powinny znaleźć się w każdym pokoju – również w łazience. Niestety nie wszystkie gatunki roślin nadają się do łazienki. Panuje tu przecież specyficzny klimat, który może szkodzić wrażliwszym okazom. Aby zminimalizować straty podpowiadamy, jakie kwiaty do łazienki wybrać i jak je pielęgnować, by dobrze się rozwijały i cieszyły oko przez cały rok.

W artykule:


O czym warto pamiętać, wybierając kwiaty do łazienki?

Jednym z podstawowych warunków owocnej uprawy roślin doniczkowych w łazience jest wybór odpowiedniego gatunku kwiatów. Rośliny do łazienki powinny przede wszystkim być wytrzymałe i lubić dużą wilgotność powietrza oraz ciepło. Trzeba znaleźć im też takie miejsce, w którym nie będą narażone na bezpośrednie działanie szkodliwych środków chemicznych (również tych pochodzących z kosmetyków codziennego użytku). Choć większość roślin doniczkowych lubi słońce, nie powinno się ich stawiać na silnie nasłonecznionym parapecie, aby uniknąć poparzenia. Lepszym wyborem będą blaty, szafki lub półki do łazienki.

Przed wyborem konkretnych kwiatów łazienkowych, koniecznie trzeba sprawdzić ich wymogi i preferowane warunki uprawy. Podstawowe informacje znaleźć można na doniczce, nalepce lub folii, w którą owinięta jest roślina.

Sprawdź >> Jak urządzić łazienkę w stylu francuskim?

Alternatywy dla kwiatów doniczkowych w łazience: panel z mchu, las w słoiku, wazony z ciętymi kwiatami, suszone rośliny i zioła, kwiaty sztuczne - infografika

Jakie rośliny doniczkowe wybrać do jasnej łazienki?

W łazience najlepiej sprawdzą się odmiany kwiatów tropikalnych, przyzwyczajone do specyficznego, wilgotno-ciepłego klimatu. Jeśli łazienka może pochwalić się oknem, przez co jest odpowiednio nasłoneczniona i jasna, swoje miejsce może znaleźć tu całkiem sporo roślin.

rosliny w lazience

Alokazja

Jednym z ciekawszych kwiatów do łazienki jest alokazja, o pięknych, błyszczących liściach, przypominających nieco ucho słonia. W zależności od gatunku liście mogą być mniej lub bardziej faliste, mieć dekoracyjne unerwienie (białe, kremowe lub żółtawe) albo fioletowy spód. Alokazja bardzo lubi słońce, ale lepiej nie wystawiać jej na zbyt mocne promienie, bo mogą przepalić liście. Roślina dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, lubi umiarkowane podlewanie i skraplanie miękką wodą. W okresie wiosenno-jesiennym warto ją nawozić, a przez cały rok regularnie czyścić liście z kurzu.

Difenbachia

Rośliną lubiącą wilgoć, a więc idealną do łazienki, jest też difenbachia. Ma wzniesiony pokrój i bardzo dekoracyjne, miękkie, dwukolorowe liście, z charakterystycznymi plamistymi wzorami. Nie jest zbyt wymagająca w uprawie, dlatego nadaje się nawet dla początkujących. Najlepiej rośnie na jasnym stanowisku. Lubi lekko wilgotne podłoże, ciepło (optymalna temperatura to 20-25°C) i zraszanie. Niestety, jest trująca, dlatego trzeba ją ustawić z dala od ciekawskich rączek dzieci oraz zwierząt.

Wężownica

W kategorii mało wymagających kwiatów do łazienki wysokie miejsce zajmuje sansewieria, znana również jako wężownica lub – bardziej obrazowo – język teściowej. Swoje przydomki zawdzięcza specyficznym liściom, które formują się na kształt miecza lub szabli. Wężownica ma opinię niezniszczalnej – lubi ciepłe, jasne otoczenie, ale okresowy brak światła jej nie zabije. Wybaczy też nieregularne podlewanie (magazynuje wodę w liściach) i nie daje się chorobom. Wykazuje też właściwości prozdrowotne – oczyszcza powietrze z toksycznych substancji m.in. formaldehydów, trichloroetylenu czy toluenu. Warto mieć ją w swoim domu.

Róża chińska

Ciekawym urozmaiceniem stonowanej, oszczędnie urządzonej łazienki jest domowa róża chińska (ma też wersję ogrodową). Jej wyróżnikiem są duże, barwne kwiaty, które przy odpowiedniej pielęgnacji mogą kwitnąć od maja aż do października. Róża chińska lubi jasne, rozproszone światło, ciepło (20-27°C) wilgoć oraz systematyczne nawożenie. Można zraszać ją miękką wodą. Uwaga – roślina nie lubi zmian, dlatego najlepiej nie przestawiać jej z jednego miejsca na drugie.

Kroton

Kolejną rośliną doniczkową świetnie odnajdującą się w wilgotnej, ciepłej i – przede wszystkim – jasnej łazience jest kroton. To niezwykła roślina ożywiająca wnętrze feerią barw i wzorów. Jej liście mogą łączyć żółcie, pomarańcze, szkarłat, zieleń czy biel, a intrygujący efekt wzmacniają smugi, paski, plamki i kontrastowe obrzeża. Kroton wymaga jasnego stanowiska, systematycznego, ale umiarkowanego podlewania i dobrej wilgotności powietrza (zwłaszcza zimą).


Mimo doskonałej prezencji kroton nie jest rośliną dla każdego. Ma swoje kaprysy. Źle znosi dym papierosowy. Nie lubi przeciągów i wahań temperatury – już jeden zimniejszy podmuch może sprawić, że szybko zgubi liście. Nie lubi też nadmiernego podlewania zimną wodą z kranu – lepiej podlewać go wodą „odstaną” lub przegotowaną.

Sprawdź >> Kolorowa łazienka – jak ją urządzić?

Jakie rośliny cieniolubne sprawdzą się w łazience?

Kwiaty doniczkowe zazwyczaj kochają słońce, ale niektóre z nich najlepiej czują się w delikatnym, rozproszonym świetle, a nawet w półcieniu. Część tzw. roślin cieniolubnych dobrze radzi sobie nawet w łazience bez okna (co typowe dla łazienek w bloku). Aby zapewnić im dobre warunki wzrostu i rozwoju wystarczy zainstalować odpowiednie oświetlenie, imitujące światło słoneczne. Można postawić tu na specjalne lampy do uprawy roślinności albo klasyczne oświetlenie LED – każde z nich trzeba ustawić ok. 50 cm nad rośliną.

aranzacja lazienka z roslinami zielonymi

Innym sposobem na dostarczenie kwiatom odrobiny słońca jest okresowe przenoszenie ich do jasnych pomieszczeń. Ważne jednak, by nie robić takich wymian zbyt często – niektóre rośliny nie lubią takich wycieczek.

Sprawdź >> Malowanie łazienki – jak to zrobić krok po kroku?

Zamiokulkas

Jedną z najbardziej popularnych roślin łazienkowych jest zamiokulkas, zwany też żelazną rośliną. Nie bez powodu! Świetnie radzi sobie z niedostatkiem światła, wybacza okresowe susze i jest odporny na choroby i szkodniki. Nie wymaga też skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, specjalnego nawożenia, a nawet częstego podlewania. Zaszkodzić mogą mu tylko bardzo niskie temperatury (optymalne wartości uprawy to 22-25°C), nadmiar wody lub skrajny niedobór światła.

Mimo bardzo skromnych wymagań, zamiokulkas jest rośliną bardzo dekoracyjną. Jej chlubą są grube, skórzaste liście o ciemnozielonym zabarwieniu i lśniącej powierzchni, które wyrastają z podziemnych kłączy. Rośnie powoli, ale może osiągnąć nawet 100 cm wysokości.

Fittonia

Innym kwiatem cieniolubnym, dobrze odnajdującym się w łazience jest fittonia – roślina o jajowatych, ciemnozielonych liściach, z wyraźnie zaznaczoną siateczką białych, różowych, czerwonych, żółtych lub pomarańczowych nerwów. Tworzy rozgałęziony, ale dość niski pokrój – pędy dorastają do ok. 15 cm. Fittonia preferuje stanowiska półcieniste, a nawet lekko zacienione. Narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może się przebarwiać. Roślinę trzeba podlewać regularnie – raz w miesiącu można ją też nawozić. Świetnie prezentuje się w szklanych kulach i terrariach.

Anturium

W niezbyt jasnej, za to wilgotnej łazience dobrze czuje się też anturium – kwiat doniczkowy zwany malowniczo kwiatem flamingów. Jego znakiem rozpoznawczym są duże błyszczące liście, przybierające kształt owalu lub serca oraz intensywnie ubarwione pochwy kwiatowe (często błędnie brane za kwiatostan), z których wyrasta tzw. kolba. To właśnie na niej znajdują się bardzo drobne, niepozorne kwiaty rośliny.
Anturium docenia rozproszone światło, ciepłe klimaty (optymalna temperatura to 20°C) i miękką, letnią wodę. Nie lubi zraszania od góry, dlatego zamiast spryskiwać liście, lepiej zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność, stawiając koło niej mokry mech lub miskę z wodą. 

Aglaonema

Wartym uwagi kwiatem do łazienki z nienajlepszym dostępem do światła słonecznego jest też aglaonema – roślina o egzotycznej nazwie i długich liściach o różnym nasyceniu koloru (np. zielonym, różowym, bordowym). Ze względu na małe wymagania i stylowy wygląd chętnie wybiera się ją również do biur, galerii i budynków komercyjnych.


Aglaonema lubi subtelne, rozproszone światło, ciepłe powietrze (optymalny zakres temperatury to 24-27°C) i delikatne nawadnianie. Zbyt duża ilość wody może przyczynić się do gnicia korzeni. W sezonie wiosenno-letnim warto podawać jej też nawóz (bez wapnia). Odwdzięczy się pięknym wzrostem liści.

Skrzydłokwiat

Egzotyczną propozycją do łazienki o umiarkowanym dostępie do światła słonecznego jest też skrzydłokwiat, zwany skrzydłolistem lub lilią domową. Tworzy kępy dorodnych, zielonych lub pstrych liści o podłużnym kształcie. Jego ozdobą są pachnące kwiaty o czubiastej formie.


Skrzydłokwiat lubi tropikalne klimaty – ciepłe, wilgotne otoczenie (18-22°C) i wilgotne podłoże (może być uprawiany hydroponicznie). Jest odporny na choroby i szkodniki, a przy prawidłowej pielęgnacji może kwitnąć cały rok! Oprócz zalet wizualnych ma jeszcze jedną – oczyszcza powietrze z toksycznych substancji lotnych. Ale uwaga – sam jest trujący.