Jak zamontować umywalkę nablatową?

Łazienka

Poradnik

  • calendar28.09.2019
  • Autor: Natalia Dur
Biała umywalka nablatowaBiała umywalka nablatowa

Umywalki nablatowe ze względu na swój nowoczesny wygląd coraz częściej pojawiają się w naszych łazienkach. Ta oryginalna ceramika – jeśli tylko została odpowiednio przymocowana – będzie pełniła rolę nie tylko funkcjonalną, ale również dekoracyjną. Jak prawidłowo zamontować umywalkę nablatową?

W artykule:


Montaż umywalki nablatowej wbrew pozorom nie jest skomplikowany, więc jeśli domowe przeróbki nie są dla nas niczym nadzwyczajnym, nie musimy wynajmować fachowca. Wystarczy, że prace wykonamy starannie, stosując się do kilku prostych zaleceń. Jak ze wszystkim, co dotyczy remontów lub przeróbek, pójście na skróty i pozostawianie niedociągnięć, może skutkować w przyszłości mało efektowną i niefunkcjonalną przestrzenią.

Umywalka nablatowa – na czym może zostać zamontowana?


Umywalkę nablatową możemy zamontować na wielu materiałach. Jej ogromną zaletą jest duża swoboda i mnogość możliwości aranżacyjnych.

Najczęściej umywalka nablatowa montowana jest na dopasowanej szafce łazienkowej. Można kupić je w kompatybilnym zestawie lub osobno. Pierwsza możliwość znacząco ułatwia proces zakupu, niemniej jednak stawia nas przed gotowym rozwiązaniem. Jeśli więc wolimy samodzielnie wybierać połączenia kolorów i kształtów, możemy kupić osobno umywalkę i pasującą do aranżacji łazienki szafkę. W ten sposób stworzymy przestrzeń dopasowaną do naszych gustów i potrzeb. Jedną z najmodniejszych kombinacji jest połączenie białej umywalki z kolorową szafką na wysoki połysk np. czarną lub szarą. Przed zakupem szafki pamiętajmy jednak, aby dokładnie sprawdzić, czy utrzyma ona ciężar umywalki nablatowej.


Kolejną opcją jest montaż umywalki na blacie. To świetne rozwiązanie, jeśli potrzebujemy więcej miejsca na kosmetyki lub inne akcesoria. W przypadku blatów drewnianych najlepiej wybrać taki, który wykonany jest z drewna egzotycznego. Jest on niezwykle wytrzymały i z pewnością dłużej nam posłuży. Należy jednak pamiętać, że takie blaty wymagają impregnacji. Dlatego raz lub dwa razy w roku powinniśmy zabezpieczyć je olejem do drewna.



Oczywiście nie musimy decydować się jedynie na blat drewniany, choć w przypadku łazienek jest on jednym z najczęściej kupowanych. Ciekawą propozycją są również blaty laminowane, konglomeratowe, kamienne, szklane, ceramiczne oraz kompozytowe. Jednak niezależnie od tego na jaki blat się zdecydujemy, musi on zostać solidnie zamontowany.

Sprawdź >>> Łazienka biało szara


Zanim przystąpimy do montażu umywalki nablatowej…


… zastanówmy się gdzie ją ustawimy. Należy przy tym pamiętać, że miejsce montażu umywalki nablatowej wraz z szafką lub blatem uzależnione jest od instalacji wodnej. Swobodny dostęp do niej pozwoli bezproblemowo podłączyć ceramikę i armaturę. Inaczej jest w sytuacji, jeśli wraz z wymianą umywalki zmieniamy położenie instalacji wodnej. Wówczas położenie umywalki uzależnione jest od naszych upodobań.


Przed przystąpieniem do montażu powinniśmy podjąć również decyzję, czy umywalka będzie przylegała do ściany, czy też nie. Jeśli zdecydowaliśmy się na umywalkę nablatową ze szkliwionym tyłem, nie musi ona przylegać do ściany. Jeśli jednak model nie posiada szkliwionego tyłu, przez wzgląd na atrakcyjność wizualną łazienki, umywalka powinna przylegać do ściany.
Ważnym aspektem jest również to, na jakiej wysokości powinna znajdować się umywalka nablatowa. Komfort dla użytkownika zapewnia usytuowanie krawędzi umywalki na wysokości 85-90 cm nad podłogą.


Zanim zamontujemy umywalkę zapoznajmy się również z instrukcją montażu od producenta. Wskazówki znajdujące się w instrukcji rozwieją nasze ewentualne wątpliwości oraz pozwolą uniknąć błędów, które mogłyby odegrać się na nas w przyszłości.

Umywalka nablatowa montaż krok po kroku


#Przygotowanie otworu na umywalkę


W pierwszej kolejności, montując umywalkę nablatową, musimy wyciąć na blacie lub w szafce otwór niezbędny do podłączenia umywalki. Najprostszym sposobem by zrobić to dokładnie i prawidłowo jest postawienie umywalki na blacie i zaznaczenie ołówkiem miejsca, w którym należy wyciąć otwór. Jeśli obok umywalki nablatowej planujemy umiejscowienie baterii umywalkowej, musimy wykonać dwa otwory. Wycinamy je za pomocą wyrzynarki lub otwornicy do drewna (jeśli blat jest drewniany).

Przeczytaj nasz poradnik >>> Jak wybrać umywalkę łazienkową?


#Silikonowanie umywalki


Po wykonaniu otworów w blacie, przystępujemy do silikonowania umywalki (pamiętajmy, by wybrać silikon przeznaczony do łazienek, ponieważ ma on większą odporność na wilgoć niż inne produkty dostępne na rynku). Silikon nanosimy na dolne krawędzie umywalki. Następnie umieszczamy umywalkę nablatową na blacie lub na szafce. Ten etap prac powinna zakończyć 24 godzinna przerwa, tak aby silikon dobrze ściągnął.


#Podłączenia umywalki do instalacji wodnej


Po upływie 24 godzin przystępujemy do podłączenia umywalki do instalacji wodnej. Co za tym idzie, montujemy syfon oraz baterię umywalkową. Syfon podłączamy do umywalki nablatowej dokładnie tak samo, jak do każdego innego modelu umywalki. Innymi słowy zaczynamy od zamontowania korka, następnie montujemy syfon oraz rurę odpływową. Baterię montujemy na blacie, na ścianie lub w otworze umywalki jeśli takowy jest.


Kilka istotnych słów na sam koniec


Po podłączeniu umywalki nablatowej oraz baterii, koniecznie sprawdźmy, czy wszystko prawidłowo działa. Bowiem nie możemy dopuścić do sytuacji, w której będzie przeciekała woda. Dopiero jeśli w 100% jesteśmy przekonani, że nasza strefa mycia działa perfekcyjnie, możemy zabrać się do montażu szafki, jeśli takowa ma się pod umywalką znaleźć. Pamiętajmy także o regularnym czyszczeniu umywalki.