Łazienka w stylu loft

Łazienka

Aranżacja

  • calendar16.03.2021
  • Autor: Natalia Dur
Łazienka w stylu loftŁazienka w stylu loft

Styl loftowy jest synonimem luksusu, indywidualizmu i ekstrawagancji. Surowy, oszczędny w formie, mocno nawiązujący do poprzemysłowych fabryk, świetnie nadaje się do dużych, przestronnych mieszkań. Jak wykorzystać elementy stylu, by stworzyć oryginalną loftową łazienkę? Przede wszystkim trzeba użyć odpowiednich materiałów, jak beton, drewno i metal.

W artykule:


Łazienka loftowa – jeden z popularniejszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat


Historia stylu loftowego sięga lat 60 XX w. i łączy się z recesją gospodarczą, która dotknęła ówczesne Stany Zjednoczone. Pierwsze lofty powstały na terenie opuszczonych warsztatów i fabryk w nowojorskiej dzielnicy SoHo. Potencjał pustostanów szybko dostrzegła tamtejsza bohema artystyczna – na wielkich, otwartych przestrzeniach, z dużą ilością światła, artyści najpierw tworzyli swoje pracownie, a niedługo później oryginalne, industrialne mieszkania.

Dziś styl loftowy jest jednym z najbardziej popularnych trendów wnętrzarskich. Coraz więcej ludzi wprowadza jego elementy do swoich mieszkań, ceniąc go za prostotę i dość nieokrzesany charakter. Jeśli też jesteś miłośnikiem tego stylu i chcesz stworzyć w swojej łazience prawdziwie loftowy klimat, pamiętaj, że przede wszystkim liczą się tu otwarte przestrzenie, celowo wyeksponowane instalacje hydrauliczne i chropowate, surowe elementy, mocno nawiązuje do industrialnej, przemysłowej rzeczywistości.

Jakie materiały sprawdzą się do łazienki w tym stylu?


Kluczowymi materiałami w stylu industrialnym są:

•    metal

•    beton

•    cegła

•    szkło

•    naturalne drewno

•    kamień

i to na nich powinniśmy oprzeć całą aranżację loftowego wnętrza. Zacznijmy od ścian. Najlepiej, gdy będą nieotynkowane lub pokryte wielkoformatowymi płytkami z betonu architektonicznego. Dobrze prezentują się tu też odsłonięte kawałki naturalnego muru albo płytki z imitacji cegły. W loftowy klimat idealnie wpisują się te w kolorze czerwonym, ale – jeśli masz inną wizję wnętrza – mażesz postawić też na szarości lub klasyczną biel. Ściany można też pomalować matową farbą, pokryć mniejszymi białymi płytkami (o geometrycznym kształcie) albo okładziną imitującą drewno.



Jeśli cenisz naturalne materiały, zamiast okładziny możesz położyć prawdziwe drewno. Do łazienki nadaje się głównie drewno egzotyczne, zwłaszcza cedr, teak, jatobe czy iroko. Jest bardzo wytrzymałe i odporne na działanie wilgoci. Z rodzimych gatunków najtrwalsze są dąb, wiąz, buk i jesion, jednak trzeba je lepiej zaimpregnować i bardziej o nie dbać. Drewno dobrze prezentuje się na ścianie, ale można nim pokryć również całą podłogę. To ciekawe rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy we wnętrzu dominują czernie i szarości.

Kolory do łazienki w stylu loft


Biel, beże, cała paleta szarości, intensywne i przytłumione czernie, rdzawe odcienie czerwieni – te kolory najlepiej oddają surowy klimat loftowego wnętrza. Wybór oczywiście nie jest przypadkowy, ale wynika z naturalnych właściwości surowców używanych do stworzenia industrialnej przestrzeni. W łazience loftowej można wykorzystać wszystkie te kolory, pod warunkiem jednak, że połączymy je gustownie i ze smakiem. Całość ma być elegancka i nie przesadzona.



O wyborze dominującego koloru w łazience mogą przesądzić względy estetyczne związane z wymogami stylu. Jak wiadomo, łazienka loftowa powinna być duża i przestronna. Jeśli twoja nie może niestety pochwalić się zbyt rozległą powierzchnią, warto optycznie ją powiększyć odpowiednim doborem barw. Aby wizualnie zyskać kilka dodatkowych centymetrów, postaw na jasne, lekko błyszczące płytki, które dobrze odbijają światło i nadadzą wnętrzu głębi. Ciemne kolory lepiej przemycić w akcentach – mogą to być baterie łazienkowe, rama lustra czy oryginalnie wyeksponowany grzejnik.

Przy naprawdę rozległych wnętrzach można już dowolnie żonglować loftowymi kolorami. Ciemne barwy mogą pojawiać się tu w rożnych konfiguracjach – również na podłodze i ścianach. Aby jednak pomieszczenie nie wydawało się zbyt ponure, warto ocieplić je większymi partiami drewna lub rozświetlić taflami zrobionymi ze szkła.


Oświetlenie łazienki w stylu loft


Industrialny charakter loftowej łazienki doskonale podkreślają okazałe lampy, łączące typowe elementy stylu, czyli: metal, beton, drewno i szkło. W roli głównego oświetlenia doskonale spisują się lampy wiszące na długich łańcuchach, kablach lub konopnych linach. Klosze mogą być ażurowe, o geometrycznym kształcie, z jedynie zarysowaną linią graniczną lub w pełni zabudowane – gładkie lub z widocznymi pęknięciami, chropowatą fakturą i celowymi odpryskami. Mogą występować pojedynczo lub być połączone w podwieszane zespoły. Fabryczny klimat wnętrza dobrze wyeksponują też stylowe reflektory i designerskie żarówki zamontowane na prostych, oszczędnych kablach.



Fot.Pracownia Projektowa Jamuła Sławomir

Loftowa łazienka, jak każda inna, musi być dobrze oświetlona, dlatego urządzając to wnętrze nie zapominajmy o odpowiednich kinkietach ulokowanych przy lustrze. Kinkiety mogą być szklane, metalowe, wykonane z betonu lub nawet lekko urbanistyczne. Warunek jest jeden – muszą korespondować stylem z głównymi lampami, aby całość była przemyślana i spójna.



Jakie meble pasują do łazienki loft?


W łazience w stylu loftowym nie ma miejsca na typowy zestaw sanitariów i łazienkowych mebli. Pożądane są modele o prostych, geometrycznych kształtach i nieprzytłaczającej formie. Umywalka powinna być okrągła, lekko owalna lub kwadratowa. Toaleta podwieszana, z zestawem podtynkowym. Jeśli wanna, to najlepiej wolnostojąca (również na ciekawych nóżkach), jeśli prysznic, to bez brodzika, ze szklanym panelem (też z kontrastowym, czarnym obramowaniem).

Loft lubi wolne przestrzenie i ceni minimalizm, dlatego meble łazienkowe trzeba wybierać oszczędnie i z umiarem, aby zachować we wnętrzu pożądany luz. Lepiej zdecydować się tu na kilka większych modeli o dużej pojemności niż przeładować łazienkę mniejszymi, ale gęściej rozłożonymi sprzętami.

Szafki (podwieszane lub na metalowych nogach) powinny mieć gładkie, jednolite fronty, najlepiej utrzymane w stonowanych barwach: bieli, beżu, drewna, szarości i dostojnej czerni. Półki i blaty warto wykonać z drewna, kamienia lub betonu (albo z imitacji tych materiałów). Aby wprowadzić pewien element zaskoczenia, drobne elementy, jak wieszaki na ręczniki, można zrobić z kawałków hydraulicznych rurek.
 

Spotkanie starego z nowym, czyli loftowe meble z duszą


Kompletując meble i dodatki do łazienki loftowej, warto pamiętać też o początkach tego wyjątkowego stylu. W nowojorskich fabrykach, w których powstawały pierwsze lofty, panowała zupełna dowolność i przypadkowość w doborze sprzętów. Mieszkańcy po prostu wyposażali swoje mieszkania tym, co udało im się znaleźć w fabrycznych halach lub na ulicy.

Jeśli więc chcesz, by twoja łazienka nabrała loftowej autentyczności, zabaw się w łowcę skarbów i wyposaż ją (przynajmniej częściowo) w tzw. meble z duszą. Znajdziesz je w internecie, na pchlim targu czy w sklepach z antykami. Postaraj się też dostrzec ukryty potencjał przedmiotów, np. stara maszyna do szycia na kutych nogach może być świetną bazą pod umywalkę. Nie bój się łączenia starego z nowym – loft lubi wyważony eklektyzm.


Łazienka loftowa – dla każdego?


Surowy klimat, minimalizm, wyeksponowanie nieidealnych elementów i faktur, niemal całkowita rezygnacja z ozdób i dekoracji, to cechy stylu industrialnego, które nie każdemu przypadną do gustu. We wnętrzu nawiązującym do fabrycznych klimatów z pewnością dobrze czuć się będą odważni minimaliści, lubujący się w architektonicznych smaczkach, indywidualiści ceniący swobodę i artystyczne dusze, którym loft kojarzy się przede wszystkim z nowojorską bohemą. Ale już osoby, które nade wszystko cenią ład i idealne linie albo też ci, którzy lubią otaczać się ciepłymi, przytulnymi rzeczami, mogą poczuć się w loftowej łazience mniej komfortowo.



Dlatego też, zanim zdecydujesz się przenieść to rozwiązanie do własnego domu, wcześniej porządnie się zastanów, czy to aby na pewno jest opcja dla ciebie. Możesz też podejść do sprawy nieco inaczej. Zamiast sztywno trzymać się wyznaczników stylu loftowego, wprowadź do łazienki jedynie kilka jego elementów – takich, które najbardziej ci się podobają. W końcu ma to być twoja przestrzeń.

Sprawdź >>> Jak oszczędzać wodę?