5 porad, jak wybrać najlepszą umywalkę nablatową

Łazienka

Poradnik

  • calendar05.12.2022
  • Autor: Magda Strzelecka
Umywalki nablatowe w białej łazience - tytułowa.Umywalki nablatowe w białej łazience - tytułowa.

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Od rozwiązań zastosowanych w jej aranżacji zależą wygoda użytkowania i styl wnętrza. Remont łazienki przeprowadza się stosunkowo rzadko, dlatego dobrze jest przeanalizować każdy aspekt projektu. Główkując nad rozmaitymi kwestiami dotyczącymi aranżacji łazienki, nie można zapomnieć o umywalce. Aktualnie dużą popularnością cieszą się umywalki nablatowe. To nowoczesne i niezwykle praktyczne rozwiązanie zarówno do małych, jak i dużych wnętrz. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy model do swojej łazienki.

W artykule:


Krok 1 – wielkość i kształt. Jakie są rodzaje umywalek nablatowych?

Przed remontem łazienki na każdego inwestora czeka mnóstwo ważnych decyzji. Prysznic z brodzikiem czy bez? Oświetlenie punktowe czy jedynie centralne? Płytki gładkie czy w szalony wzór? Umywalka nablatowa czy wpuszczana?

dwie umywalki nablatowe na drewnianym blacie

Część osób poradzi sobie z tymi wyzwaniami sama, część potrzebować będzie pomocy projektanta. Każdy z nich jednak powinien dobrze poznać możliwości, które oferują obecnie producenci armatury i elementów wykończeniowych.

W tym poradniku na tapet weźmiemy bardzo popularne umywalki nablatowe. Są one nie tylko modne, lecz również praktyczne. Pozwalają zaaranżować przestrzeń pod blatem na miejsce do przechowywania łazienkowych produktów.

Do wyboru jest wiele kształtów takich umywalek:

  • okrągłe
  • prostokątne
  • kwadratowe
  • owalne
  • o nieregularnym kształcie


Dokonując ostatecznej decyzji, należy wziąć pod uwagę cały projekt łazienki. Umywalka nablatowa z baterią powinna bowiem dopełniać aranżację i podkreślać jej styl. Gdy w pomieszczeniu przeważają kształty obłe i zaokrąglone, dobrym rozwiązaniem są umywalki nablatowe okrągłe bądź owalne. W nowoczesnych wnętrzach, gdzie królują minimalistyczne, proste linie, lepiej sprawdzą się te w kształcie kwadratu bądź prostokąta.

Na co zwrócić uwagę, wybierając nowoczesną umywalkę nablatową?  - infografika.

Krok 2 – materiał. Z czego może być zrobiona nowoczesna umywalka nablatowa? 

Producenci armatury łazienkowej oferują swoim klientom nie tylko umywalki o różnych kształtach. Ten element wyposażenia wnętrz może być wykonany z przeróżnych materiałów. Dobór tego właściwego nie jest wcale prostym zadaniem. Przed podjęciem decyzji, dobrze jest zadać sobie pytanie: czy umywalka ma wtopić się w aranżację, czy wręcz przeciwnie – stanowić jej dekorację?

  • Najpopularniejsze są umywalki nablatowe ceramiczne. Są łatwo dostępne, występują w wielu kształtach oraz przedziałach cenowych. Łatwo jest je zaaranżować w łazience w każdym stylu, ponieważ są dosyć neutralne. Najczęściej spotykane są modele w kolorze białym, jednak można znaleźć też czarne czy w malowane, barwne wzory.


  • Sporym zainteresowaniem cieszą się umywalki szklane. Są niezwykle lekkie wizualnie, nie obciążają stylizacji łazienki. Bywają zupełnie gładkie i przezroczyste, imitujące kryształ, z tłoczonymi wzorami, srebrne i złote. To bardzo ciekawe rozwiązanie aranżacyjne ma jednak wadę. Taką umywalkę trudno jest utrzymać w nienagannej czystości – zwłaszcza w miejscach, gdzie woda kranowa jest bardzo twarda.


  • Umywalki z konglomeratu to rozwiązanie bardzo eleganckie. Świetnie sprawdzają się we wnętrzach o podwyższonym standardzie. Materiał, z którego są wykonane, jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne, zadrapania i wyższe temperatury. Są jednak droższe niż modele ceramiczne.


  • Metalowe umywalki dobrze wyglądają w łazienkach w stylu industrialnym. Zdecydowanie grają pierwsze skrzypce w aranżacji i stanowią centralny punkt pomieszczenia. Z pewnością przykują wzrok każdego, kto choć na chwilę zajrzy do łazienki. Podobnie jak w przypadku umywalek szklanych ciężko utrzymać je jednak w czystości. Są też najdroższe spośród dostępnych opcji.


Sprawdź >>> Wanna wolnostojąca w sypialni – najnowsze trendy aranżacyjne.

biało czarna łazienka z umywalką nablatową

Krok 3 – funkcjonalność. Jaką baterię wybrać do umywalki nablatowej?

Nowoczesne umywalki nablatowe – podobnie jak inne elementy wykończenia łazienki – powinny być nie tylko estetyczne i spójne aranżacyjnie, lecz przede wszystkim funkcjonalne. Nawet najpiękniejszy model nie sprawdzi się, gdy korzystanie z niego będzie niewygodne i problematyczne.
Jedną z głównych kwestii dotyczących funkcjonalności jest odpowiednie umieszczenie baterii umywalkowej.

  • Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są umywalki z otworem w górnej części. To miejsce na baterie umywalkowe. Choć nie są to specjalnie designerskie modele, dobrze spełniają swoją rolę i pozwalają zmieścić się w niedużym budżecie.
  • Ciekawszymi wariantami są umywalki nablatowe bez otworu na baterię. Sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach o podwyższonym standardzie. Przypadną do gustu osobom, które lubią eleganckie rozwiązania.


Gdzie umieszczona może być bateria umywalkowa w takim przypadku? Możliwości są dwie. Pierwsza to model montowany na blacie. Druga to natomiast bateria podtynkowa.
Pierwsza z opcji umożliwia częstsze zmiany baterii oraz poprawki w instalacji bez konieczności kucia ścian. W drugim przypadku, podczas awarii konieczne może okazać się wykonanie otworów w płytkach. Baterie umywalkowe obu typów są droższe niż te montowane bezpośrednio na umywalce. Są jednak ciekawsze w formie i modniejsze.

Sprawdź >>> Zakup baterii prysznicowej – najważniejsze wskazówki.

Krok 4 – ergonomia. Na jakiej wysokości umywalka nablatowa?

Jak zamontować umywalkę nablatową? Przede wszystkim należy określić odpowiednią wysokość, na której powinien znajdować się ten element wykończenia łazienki. Od tego w głównej mierze zależy komfort korzystania z umywalki.  

W przypadku przeciętnego użytkownika zaleca się montaż misy na wysokości 85-90 cm, licząc od podłogi. To standardowe rozwiązanie sprawdzi się w większości łazienek. Warto pamiętać jednak, że wysokość wszystkich elementów aranżacji, takich jak umywalki, podwieszane sedesy czy lustra łazienkowe powinna być dostosowana do potrzeb jej użytkowników.

Umywalka nablatowa – wysokości idealna - infografika.

Sprawdź >>> Oświetlenie ogrodu – jakie lampy wybrać i gdzie je umieścić?

Krok 5 – montaż. Jak zamontować umywalkę nablatową?

Choć wykończenie łazienki bywa skomplikowane, montaż umywalki nablatowej z pewnością taki nie jest. Wystarczy zapoznać się z kilkoma naszymi wskazówkami, by szybko poradzić sobie z tym zadaniem.

umywalka nablatowa w bialo drewnianej aranżacji łazienki

W pierwszej kolejności należy postawić umywalkę na blacie i dokładnie określić miejsce, w którym ma ona zostać podłączona. Najczęściej jest to sam środek mebla, ponieważ wygląda to najlepiej. Dobrze jest określić też odległość umywalki od krawędzi blatu. Zbyt blisko umiejscowiona nie będzie prezentować się zbyt korzystnie. Nadmiernie oddalona natomiast może być trudna w użytkowaniu. W przypadku płytkich blatów można także wybrać model umywalki przylegający do ściany.

Gdy umywalka jest już ustawiona na idealnym miejscu, należy pamiętać o zaznaczeniu, gdzie powinien znajdować się otwór w blacie. Następnie trzeba zdjąć armaturę i wyciąć otwór na odpływ. W przypadku baterii nablatowej również na nią należy przygotować niedużą dziurę.

Gdy wycinanie otworów mamy już za sobą, należy ustawić umywalkę i uszczelnić jej łączenie z blatem przy pomocy silikonu. Dzięki temu woda oraz brud nie będą dostawać się pod misę i nie zniszczą powierzchni mebla.

Przymocowaną i zaizolowaną umywalkę trzeba jeszcze tylko podłączyć do instalacji. Jeżeli montaż syfonu, baterii i innych elementów tego typu jest dla nas zbyt trudny, lepiej skorzystać z pomocy hydraulika. Szczelność jest w tym przypadku najważniejsza. Nikt przecież nie lubi zalanej łazienki.
       
Sprawdź >>> Aranżacja małego ogrodu – jakie meble wybrać?