Jak usunąć kamień z baterii łazienkowej?

Łazienka

Poradnik

  • calendar20.09.2022
  • Autor: Magda Strzelecka
Ręce w rękawiczkach czyszczące srebrny kran - tytułowa.Ręce w rękawiczkach czyszczące srebrny kran - tytułowa.

Kamień to jeden z największych wrogów baterii łazienkowych. Niszczy ich powierzchnię, pozbawia je blasku i sprawia, że przestają być elegancką ozdobą łazienki. Na szczęście jest mnóstwo skutecznych sposobów na to, jak się go pozbyć. Przedstawiamy te najciekawsze i najmniej wymagające – przy użyciu profesjonalnych preparatów i domowych środków czystości.

W artykule:


Problematyczne osady z kamienia na armaturze łazienkowej

Osady z kamienia, powstające na skutek wytrącania się z twardej wody związków wapnia i magnezu, mogą być prawdziwym utrapieniem. Najczęściej gromadzą się wokół mocowań armatury (czyli w miejscach styku między bateriami, a ceramiką łazienkową), przy wylocie wody lub pod uchwytem i pokrętłami. Wszędzie tam, gdzie zbiera się woda, a jednocześnie ciężko dotrzeć ze szmatką.

bateria umywalkowa

Kamień nie tylko negatywnie wpływa na estetykę baterii łazienkowych, ale też znacząco pogarsza ich wydajność. Zatkane kamieniem przewody sprawiają, że zwiększa się wewnętrzne ciśnienie wody, co może prowadzić do awarii. Rosną też straty energii. Dlatego tak ważne jest, by nie doprowadzić do powstania dużych złogów kamienia i usuwać go regularnie, stosując odpowiednie środki czyszczące.

Czyszczenie osadu z kamienia gotowymi preparatami

Jednym z najprostszych sposobów na skuteczne wyczyszczenie osadu z kamienia, gromadzącego się na armaturze łazienkowej, jest użycie profesjonalnych środków chemicznych. Te dostępne w sklepach najczęściej są wydajne i dobrze radzą sobie z usunięciem nieestetycznych złogów. Trzeba jednak obchodzić się z nimi ostrożnie i stosować rękawice ochronne, aby nie dopuścić do podrażnienia skóry. Silne detergenty mogą wywołać wysypkę, pogłębić alergię, a nawet pogorszyć samopoczucie. Dlatego najlepiej stosować je w wentylowanym pomieszczeniu i koniecznie – bez asysty dzieci. Ważne jest też, by odpowiednio dobrać środek czyszczący do określonego rodzaju armatury, aby nie uszkodzić ich powierzchni.



Baterie umywalkowe czy baterie wannowe o chromowanym wykończeniu nie powinny być myte przy użyciu żrących środków (szczególnie na bazie chloru) i ostrych myjek, bo to może zniszczyć ich powłokę. Baterie patynowe i mosiężne ogólnie źle reagują na kontakt z chemicznymi środkami czystości i mogą się odbarwić. W takich wypadkach lepiej postawić na delikatny roztwór wody z płynem do mycia naczyń lub ekologiczne preparaty i mieszanki, wykonane z bezpiecznych, a jednocześnie łatwo dostępnych produktów – takich, które na pewno znajdą się w każdej kuchni.

Czego lepiej nie używać do odkamieniania baterii łazienkowych? - infografika.

Sprawdź >>> Jaka jest różnica między kotłem kondensacyjnym a tradycyjnym piecem?

Jak usunąć kamień z baterii domowymi sposobami? Odkamienianie octem

Powszechnie dostępnym domowym produktem, który doskonale radzi sobie z usuwaniem kamienia z baterii łazienkowych jest ocet. Można go używać na wiele sposobów – zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi składnikami. Ocet jest wielozadaniowy i sprawnie usuwa zarówno zewnętrzne osady z kamienia, jak i te ukryte w zagłębieniu wylewki, w dyszy czy słuchawce prysznicowej. Te ostatnie wystarczy zdementować i zanurzyć na ok. 10 minut w gorącym roztworze wody i octu (w proporcjach 1:1). Następnie opłukać elementy armatury silnym strumieniem wody i zamontować je z powrotem.

Aby dokładnie wyczyścić same baterie łazienkowe, wystarczy zanurzyć miękką szmatkę (np. z delikatnej mikrofibry lub bawełny) w roztworze octu i wody (proporcje, jak wyżej – 1:1), rozłożyć ją na powierzchni wymagającej czyszczenia i odczekać 15 minut. Ocet powinien sprawnie rozpuścić osady z kamienia, bez szorowania! Później wystarczy tylko opłukać baterię czystą wodą, wytrzeć ją do sucha i wypolerować. Przy bardziej uciążliwych osadach, czynność trzeba będzie powtórzyć. Aby usunąć duże złogi, poleca się użyć podgrzanego roztworu wody z octem – ciepło przyspieszy proces odkamieniania.

domowe środki czystości

Odkamienianie baterii octem i mydłem w płynie

Dobrym sposobem na czyszczenie kranu z kamienia, jest też mieszanka octu i mydła w płynie (można tu również użyć płatków mydlanych). Podobnie, jak wyżej – mieszankę w proporcjach 1:1 wystarczy nałożyć na powierzchnię wymagającą czyszczenia, pozostawić na 10-15 minut i spłukać. Przy większych osadach, można delikatnie potrzeć baterię, aby szybciej rozpuścić kamień.

Odkamienianie baterii octem i proszkiem do prania

Skutecznym preparatem polecanym do odkamieniania baterii łazienkowych jest też mieszanka octu i proszku do prania. Taką miksturę stosuje się zwłaszcza w przypadku dużych złogów kamienia. Jak ją przygotować? To proste. Niewielką ilość octu wystarczy wymieszać z proszkiem do prania tak, by powstała gęsta papka. Gotową masę trzeba nałożyć na gazę lub inną miękką szmatkę, przyłożyć do brudnej powierzchni baterii i odczekać 10 min. Aby pasta zadziałała skuteczniej, można ją też wetrzeć w określony obszar armatury – szmatką lub przy pomocy miękkiej szczoteczki do zębów. Kolejne kroki są takie same, jak wcześniej – preparat trzeba spłukać, a czystą baterię wytrzeć do sucha i wypolerować.

Tip:
Po odkamienieniu baterię łazienkową można delikatnie przetrzeć niewielką ilością olejku cytrynowego, który nada jej blasku i sprawi, że woda będzie lepiej spływała z jej powierzchni. A to opóźni powstawanie nowych osadów z kamienia.

Dlaczego nie łączyć sody oczyszczonej z octem?

W internecie często można natknąć się na propozycję stworzenia domowego środka odkamieniającego z mieszaniny octu i sody oczyszczonej. Oba te preparaty świetnie radzą sobie z usuwaniem różnego rodzaju brudów i osadów, ale… działając w pojedynkę. Razem tworzą miks, który wcale nie jest wielofunkcyjnym środkiem czyszczącym (mimo dużej piany, która powstaje, gdy połączymy oba te składniki). Jak to możliwe? Chemiczna nazwa sody to wodorowęglan sodu; chemiczna nazwa octu to kwas octowy. Razem tworzą substancję o lekko zasadowym PH, o nazwie octan sodu, złożony z dwutlenku węgla i wody, która niestety nie wykazuje szczególnych właściwości czyszczących. Innymi słowy – soda i ocet wzajemnie się neutralizują. Ot – tajemnice chemii.

Kiedy uważać na ocet?

Ocet bez wątpienia jest jednym z najlepszych domowych środków odkamieniających, ale nie można go używać bezrefleksyjnie. Dobrze czyści krany, ale może też doprowadzić do powstawania większych uszkodzeń na ich powierzchni. Kiedy? Gdy na jej powłoce są już drobne uszkodzenia. Jeśli bateria łazienkowa ma rysy, pęknięcia czy zadrapania, zamiast octu użyj delikatniejszych środków czyszczących, np. na bazie mydła, aby uniknąć awarii.

Dowiedz się >>> Jak wybrać odpowiednie meble łazienkowe?

Inne domowe sposoby na usunięcie kamienia z baterii

Ocet na kamień działa świetnie (w różnych wariantach), ale oprócz niego można wykorzystywać cały szereg innych domowych preparatów. Jakie produkty przynoszą dobre rezultaty?

czyszczenie baterii łazienkowej

Odkamienianie baterii sokiem z cytryny

Jednymi z ciekawszych, łatwo dostępnych preparatów do odkamieniania armatury jest sok z cytryny. Szybko usuwa złogi kamienia, bez uszkadzania powierzchni baterii. Dodatkowo przyjemnie pachnie i skutecznie odświeża łazienkę. Jak użyć cytryny do odkamieniania? Wyciśnięty sok z cytryny wystarczy przelać do butelki z atomizerem i spryskać zabrudzoną powierzchnię. Po kilkunastu minutach trzeba wyczyścić kran czystą wodą i wytrzeć do sucha, używając miękkiej szmatki.

Zamiast soku z cytryny można użyć też kwasku cytrynowego (proporcje to 2 łyżki kwasku rozpuszczone w szklance ciepłej wody).

Czyszczenie kranu pastą do zębów

Nieco mniej popularnym, choć równie skutecznym produktem, stosowanym do czyszczenia osadu z kamienia jest pasta do zębów. Praca z pastą jest bardzo przyjemna – niewielką ilość wystarczy nałożyć na złogi kamienia i wyczyścić kran, używając zwilżonej szczoteczki do zębów (koniecznie z miękkim włosiem!). Resztki pasty trzeba dokładnie spłukać wodą, a samą baterię osuszyć i wypolerować.

Odkamienianie baterii pianką do golenia

Ciekawą propozycją, stosowaną w celu usunięcia nieestetycznych osadów z kamienia, zgromadzonych na baterii łazienkowej, jest pianka do golenia. Czyszczenie wygląda identycznie, jak przy użyciu pasty do zębów – piankę trzeba nałożyć na brudną powierzchnię, wyczyścić baterię, spłukać wodą i starannie osuszyć kran. Trzeba jednak pamiętać, że pianka, choć dobrze działa na niewielkie osady, raczej nie poradzi sobie z uciążliwym kamieniem. W przypadku dużych złogów trzeba zastosować inny, mocniejszy preparat.

Dowiedz się >>> Jak wybrać lampy do łazienki?

Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia na bateriach łazienkowych?

Usuwanie kamienia z armatury łazienkowej może być wyzwaniem – zwłaszcza, jeśli zgromadzi się go dużo. Dlatego najlepiej nie dopuszczać do jego powstawania. Co robić, by zmniejszyć ryzyko tworzenia się kamienia? Na pewno warto pomyśleć o instalacji zmiękczacza wody, który ograniczy wytrącanie się soli wapnia i magnezu. Ważna jest też regularna pielęgnacja kranów i staranne osuszanie mokrych miejsc. Prewencyjnie, krany i trudno dostępne miejsca wokół nich (np. gdy okolice umywalki z szafką są ograniczone boczną zabudową), warto regularnie przecierać szmatką nasączoną octem.