Zakup baterii prysznicowej – najważniejsze wskazówki

Łazienka

Poradnik

  • calendar11.03.2022
  • Autor: Natalia Dur
prysznicprysznic

Tradycyjna bateria prysznicowa, bateria z deszczownicą, a może supernowoczesny panel prysznicowy? Który rodzaj armatury wybrać, by podkreślić charakter łazienki i zapewnić sobie optymalny komfort podczas kąpieli? I na co zwrócić uwagę, by kupić sprzęt elegancki i stylowy i jednocześnie porządny i trwały?

W artykule:


Rodzaje baterii prysznicowych

Zacznijmy od tego, że baterie prysznicowe dzielą się na dwie główne grupy – natynkowe (naścienne) i podtynkowe.

  • Baterie prysznicowe natynkowe


Są tańsze i łatwiejsze w montażu, dlatego wciąż cieszą się sporą popularnością wśród użytkowników. Jak wskazuje nazwa, montuje się je naściennie, bezpośrednio do rur. To wygodne rozwiązanie, jeśli remontujesz starą łazienkę i nie chcesz narażać się na dodatkowe koszty związane z dostosowywaniem ścian pod nową instalację. Trzeba jednak pamiętać, że taka bateria musi być zamontowana dokładnie w miejscu instalacji wodnej – nie ma tu mowy o żadnych ustępstwach.

hansgrohe zestaw prysznicowy czarny

Baterie natynkowe pasują do klasycznie urządzonych łazienek i tych stylizowanych na retro. W nowoczesnych wnętrzach mogą prezentować się mniej korzystanie. Warto też pamiętać, że zajmują trochę miejsca, więc niekoniecznie sprawdzą się w małych łazienkach, w których liczy się każdy centymetr powierzchni.

  • Baterie prysznicowe podtynkowe


Są bardzo dyskretne i eleganckie, dlatego ładnie współgrają z łazienkami urządzonymi w każdym stylu, zwłaszcza minimalistycznym i nowoczesnym. Idealnie pasują do małych łazienek. Są tak zamontowane, że na widoku pozostaje tylko niewielka część baterii (dźwignia, maskownica), a cała reszta ukryta jest w ścianie, w specjalnie wykutych bruzdach.

oltens zestaw podtynkowy bergytan

Instalacja baterii podtynkowej jest bardziej wymagająca i musi być zaplanowana odpowiednio wcześnie (przed położeniem płytek). Trzeba też liczyć się z tym, że ewentualne serwisowanie będzie trudniejsze niż przy klasycznej baterii naściennej. Dużym plusem baterii prysznicowej podtynkowej jest jednak fakt, że nie trzeba jej montować bezpośrednio na instalacji wodnej, co daje większą swobodę aranżacji.

Sprawdź >>> Jakie baterie pasują do twojej łazienki?

  Montaż baterii prysznicowej – przydatne wskazówki - infografika

Wygoda przede wszystkim – ważny system natrysku

Sama bateria prysznicowa to nie wszystko. Istotny jest też system natrysku, który zapewnia odpowiednią wygodę korzystania z prysznica. Co masz do wyboru? Zwykłe słuchawki prysznicowe (punktowe), natryski przesuwane albo deszczownice.


Najbardziej tradycyjną opcją jest bateria ze słuchawką na stałe przymocowaną do ściany. Jej wygodniejszym odpowiednikiem jest bateria prysznicowa z przesuwanym natryskiem. Dzięki płynnej regulacji można ją łatwo dostosować do wzrostu konkretnego użytkownika, dlatego dobrze sprawdzi się w łazience, z której korzystają dorośli i dzieci.


Jeśli prysznic ma być nie tylko miejscem służącym do odświeżenia ciała, ale też oazą spokoju i relaksu, pomyśl o baterii prysznicowej z deszczownicą. Deszczownica jest większa od klasycznej słuchawki, dlatego gwarantuje lepsze rozluźnienie mięśni i daje większą przyjemność z kąpieli.

Rozwiązania dla wymagających – zestaw prysznicowy i panel prysznicowy

Wybierając system natrysku możesz też pójść o krok dalej i postawić na nowoczesne rozwiązania, łączące wiele funkcjonalnych elementów, które sprawiają, że kąpiel jest o wiele bardziej komfortowa.

hansgrohe bateria złota prysznic

Pierwszym z nich jest zestaw prysznicowy, składający się przede wszystkim z drążka, uchwytów, słuchawki prysznicowej i zestawu do mocowania. Bardziej rozbudowane zestawy prysznicowe wyposażone są też w deszczownicę oraz półeczki umożliwiające wygodne odstawienie kosmetyków kąpielowych.


Wyżej w technologicznym rankingu stoi designerski panel prysznicowy. Z wyglądu nieco przypomina klasyczny zestaw prysznicowy, ale jest zdecydowanie bardziej rozbudowany i oferuje wiele dodatkowych udogodnień, jak termostat, dysze do hydromasażu, umożliwiające masaż wybranych partii ciała, sprzęt hi-fi czy system do aromaterapii. Steruje się nim ręcznie lub w bardziej zaawansowanych opcjach – elektronicznie. Integralną częścią panelu prysznicowego jest maskownica, pod którą ukrywają się przewody rozprowadzające wodę.


Dzięki panelom prysznicowym domowe kabiny prysznicowe mogą zmienić się w mini centrum SPA. Niewątpliwie to sprzęt z najwyższej półki, który idealnie wpasuje się w wymogi nowoczesnego wnętrza.

Sprawdź >>> Jak wybrać kabinę prysznicową?

Wygląd to nie wszystko – co jeszcze wziąć pod uwagę, wybierając baterię prysznicową?

Szukając baterii prysznicowej często koncentrujemy się tylko na jej wyglądzie zewnętrznym. Chociaż prezencja jest bardzo ważna, nie powinna być jednak głównym motywem wyboru armatury. Jeśli zależy ci na znalezieniu solidnej baterii, czyli takiej, która posłuży ci przez wiele lat, koniecznie zwróć też uwagę na elementy wskazujące na jej wysoką jakość i trwałość. Są to przede wszystkim:

    • Głowica, czyli serce baterii prysznicowej. To ona reguluje strumień wody i miesza wodę ciepłą i zimną. Najlepsze głowice mogą wytrzymać nawet milion cykli pełnego otwarcia i zamknięcia wypływu wody! Najczęściej baterie prysznicowe wyposażone są w głowice ceramiczne, które umożliwiają szybkie i sprawne ustawienie pożądanej temperatury i siły strumienia wody. Są wytrzymałe i dobrze zabezpieczają mechanizm przed przeciekaniem, ale jednocześnie kiepsko znoszą kamień i wszelkie zanieczyszczenia zawarte w wodzie. Bardziej ekologiczną i oszczędniejszą opcją jest głowica termostatyczna, utrzymująca stałą temperaturę wody. Głowice mają różne średnice (np. 30, 35, 40 mm), ale nie wpływa to na jakość czy funkcjonalność sprzętu.


    • Materiał, z którego wykonano baterię. Dobrze sprawdza się tu szlachetna miedź pokryta odporną powłoką chromową. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania oraz wykazuje właściwości antykorozyjne.


    • Klasa przepływu wody, czyli parametr określający wielkość wypływu strumienia wody z baterii prysznicowej w ciągu 1 sekundy. Jeśli zależy ci na niskim zużyciu wody pod prysznicem, wybierz baterię o klasie Z (do 9 l/min) albo A (do 15 l/min). Popularne baterie w klasie S zużywają już 20 l/min.


    • Ochrona przed kamieniem. W polskich kranach króluje raczej twarda woda, która przyspiesza odkładanie się kamienia na armaturze łazienkowej. Dlatego dobrze jest wybrać sprzęt wyposażony w system anti-calc, który zabezpiecza przed tworzeniem się kłopotliwych osadów.

 

Co warto sprawdzić przed zakupem baterii prysznicowej? - infografika

Nowoczesne baterie prysznicowe – przydatne dodatki i udogodnienia

Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów i mając na uwadze troskę o środowisko naturalne, producenci armatury łazienkowej wyposażają swoje sprzęty w funkcjonalne rozwiązania, zwiększające komfort kąpieli i pozwalające oszczędzić energię i wodę.


Najpopularniejszym przykładem proekologicznej postawy jest stosowanie perlatorów i termostatów. Perlator odpowiednio napowietrza wodę, co sprawia, że podczas kąpieli zużywa się jej zdecydowanie mniej, bez odczuwalnej różnicy w przepływie. Z kolei termostat, umożliwiający ustalenie stałej, optymalnej temperatury wody podczas kąpieli, pozwala zmniejszyć rachunki za wodę i prąd nawet o 60%. Bateria prysznicowa z termostatem ma też inne zalety, np. pozwala uchronić się przed poparzeniem przy nagłych skokach ciśnienia. Warto rozważyć jej montaż zwłaszcza wtedy, gdy z prysznica samodzielnie korzystają dzieci.   


Inną propozycją pozwalającą na ograniczenie zużycia wody są baterie prysznicowe bezdotykowe, które uruchamiają się automatycznie, gdy „wyczują” ruch i wyłączają się, gdy go nie ma. Bardzo ciekawą opcją jest też bateria z sygnalizacją świetlną LED. Kolor diody umieszczonej na korpusie baterii informuje użytkownika, kiedy pora kończyć mycie, bo wylało się już za dużo wody.