Lustra do łazienki nad umywalkę – jak dobrać i na jakiej wysokości?

Łazienka

Poradnik

  • calendar26.06.2024
  • Autor: Magda Strzelecka
Nowoczesna łazienka z sześciokątnym lustrem nad umywalką - tytułowaNowoczesna łazienka z sześciokątnym lustrem nad umywalką - tytułowa

Lustro to nieodłączny element aranżacji łazienki. Ciężko wyobrazić sobie nawet niewielkie pomieszczenie tego typu bez tak istotnego elementu wykończeniowego. Właściwie dobrany model może podkreślić walory łazienki, ten niepasujący – zepsuć całą aranżację. Jak więc dobrać lustro, by było nie tylko praktyczne, lecz również pasujące do całości aranżacji?

W artykule:

Na co zwrócić uwagę, wybierając lustro do łazienki?

Strefa z lustrem jest integralną częścią prawie każdej łazienki. Lustrzana tafla potrzebna jest nam podczas porannej i wieczornej toalety, wykonywania makijażu czy układania włosów, ale nie tylko ten aspekt jest istotny. To właśnie lustro łazienkowe, jak nic innego, powiększa optycznie przestrzeń i stwarza wrażenie głębi w pomieszczeniu. Nie we wszystkich pomieszczeniach sprawdzą się jednak elementy wykończeniowe tego samego rodzaju. Całe szczęście wybór luster jest ogromny, co pozwala bez problemu dobrać odpowiedni model do całości aranżacji i stworzyć wymarzoną łazienkę, według indywidualnych preferencji.

szara łazienka z lustrami

Lustro łazienkowe a wielkość pomieszczenia

Pierwszym kryterium jest wielkość pomieszczenia. Od tego, czy aranżujemy małą łazienkę, czy raczej przestronne wnętrze zależy naprawdę wiele. Przy dużych łazienkach spokojnie można pozwolić sobie na dowolność względem kształtu bądź rozmiaru lustra, skupiając swoją uwagę bardziej na dopasowaniu modelu do stylu swojej łazienki i własnych upodobań. W małych łazienkach dobrze jest zamontować duże lustro, które możliwie jak najbardziej powiększy optycznie przestrzeń.

Lustro łazienkowe a styl pomieszczenia

Także styl nie jest bez znaczenia. Niewłaściwie dobrana rama lustra albo kształt może całkowicie zaburzyć jednolitość aranżacji i wprowadzić dekoracyjny chaos. Do łazienek w stylu skandynawskim czy nawiązujących do natury lepiej sprawdzą się lustra łazienkowe o kształtach organicznych. We wnętrzach klasycznych, industrialnych lub takich o nowoczesnym stylu bardziej pasować mogą lustra kwadratowe lub prostokątne, a także modele podświetlane. Lustra z podświetleniem LED są popularnym wyborem, oferując nowoczesny i elegancki wygląd oraz praktyczne oświetlenie do codziennych czynności pielęgnacyjnych.

W małym pomieszczeniu warto zwrócić uwagę na lustra o prostych kształtach i odpowiednim, najlepiej większym rozmiarze, aby nie przytłoczyć przestrzeni, a zarazem dodać jej wspomnianej wcześniej przestronności. Zdarza się jednak, że projektanci świadomie i z wyczuciem łamią utarte schematy, dobierając lustra łazienkowe w nieco innym bądź całkowicie odmiennym stylu niż całe pomieszczenie, np. o nietypowym kształcie.

Jak wspomnieliśmy już wyżej, lustro pełni w łazience dwie funkcje – dekoracyjną i praktyczną. Obie są równie ważne. Dlatego, gdy z pomieszczenia mają korzystać osoby o specjalnych potrzebach, należy dopasować model lustra również do ich możliwości. Na tych użytkowników trzeba zwrócić szczególną uwagę:

  • osoby starsze,
  • osoby z niepełnosprawnością ruchową,
  • dzieci.


Inne lustro łazienkowe pasować będzie też do niewielkiej toalety znajdującej się w przestrzeni dziennej, inne do prywatnego salonu kąpielowego gospodarzy, a jeszcze inne do pomieszczenia przylegającego do pokoju gościnnego. Dlatego też warto skonsultować z projektantem przeznaczenie łazienki. Jeżeli urządzamy ją samodzielnie, należy poświęcić nieco czasu na przeanalizowanie potrzeb użytkowników wnętrza.
Sprawdź>>> Oświetlenie salonu – wskazówki i nowoczesne rozwiązania

Jak dobrać lustro łazienkowe do umywalki?

Aby łazienka była spójna, należy uwzględnić w wyborze lustra jego zestawienie z umywalką. Dobrze, by były w tym samym stylu, ponieważ znajdują się w swoim bezpośrednim sąsiedztwie.

Umywalki z szafką są wygodnym i ciekawym rozwiązaniem. Doskonale pasują do siebie wymiarami i optymalnie wykorzystują przestrzeń pod umywalką. Często można zakupić je w komplecie z idealnie skomponowanym lustrem – czasem także z ukrytą za nim przestrzenią do przechowywania.

Umywalki łazienkowe wolnostojące świetnie wyglądają umieszczone na drewnianym, dobrze zabezpieczonym lakierem blacie. Kształt lustra powinien korespondować z umywalką. Gdy jest ona kwadratowa lub prostokątna, takie też należy wybrać lustro. Do owalnej bądź okrągłej misy pasować będzie lustro okrągłe lub o obłych kształtach. Lustra z wbudowanym oświetleniem, takie jak te z kolekcji AmbientLine, dodają unikalnego efektu świetlnego i specjalnej atmosfery w łazience.

Nie bez znaczenia są też baterie umywalkowe. Ich styl powinien tworzyć spójną całość zarówno z lustrem, jak i umywalką.
Sprawdź >>> Sprzątanie łazienki krok po kroku.

marinistyczna łazienka z lustrami w strefie umywalkowej

Nowoczesne lustra łazienkowe wklejane w płytki czy tradycyjne?

Istnieje kilka sposobów zamontowania lustra w swojej łazience. Pierwszy to lustro wklejane w płytki. Doskonale sprawdza się u inwestorów, którzy nie przepadają za odstającymi elementami i preferują wszystkie elementy wykończeniowe, które zlicowane są ze ścianą. Na ramie takiego lustra nie osadza się kurz. Minusem tej opcji z pewnością są trudności ze zmianą owego elementu aranżacyjnego. Gdy zechcemy dokonać zmian w stylu łazienki, lustro będzie musiało pozostać tej samej wielkości i kształtu. W przeciwnym razie konieczne będzie skuwanie okalających go płytek.

W przypadku wieszania lustra na powierzchni kafelków sprawa ma się zupełnie inaczej. Dodatek ten można zmieniać dowolną liczbę razy, bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu. Ograniczenie dotyczy jedynie sposobu montowania tafli. Jeżeli zarówno starszy, jak i nowszy model przymocowane są, np. przy pomocy haczyka umieszczonego w najwyższym punkcie lustra, zmiana jest zupełnie bezproblemowa.

Niestety, obecność cieńszej lub grubszej ramy bądź choćby grubość samej tafli lustra sprawiają, że na jego górnych partiach gromadzi się brud. Trzeba więc pamiętać o regularnym czyszczeniu tego miejsca.
Sprawdź >>> Fioletowa łazienka – pomysły, inspiracje, aranżacje.

Jaki kształt lustra najlepiej się sprawdza?

Przy pomocy sprytnych trików aranżacyjnych, można dodać wnętrzu przestronności bądź nadać mu określony charakter. Nie inaczej jest w przypadku lustra. Jego kształt ma duże znaczenie dla wizualnego odbioru tego pomieszczenia. Okrągłe lustra są np. praktycznym i eleganckim dodatkiem, który nadaje nowoczesnego charakteru łazience, powiększa przestrzeń i pasuje do różnych stylów wnętrz.

Jakie kształty luster spotykamy najczęściej? Owalne, okrągłe , kwadratowe, prostokątne, nieregularne  o zaokrąglonych krawędziach, nieregularne o kanciastych krawędziach, heksagonalne -infografika.

Rodzaj ramy powinien być dopasowany zarówno do stylu całego wnętrza, jak i kształtu lustra. Producenci prześcigają się w coraz to ciekawszych rozwiązaniach dekoracyjnych w tej dziedzinie. Co możemy znaleźć w sklepach z wyposażeniem wnętrz?

  • ramy drewniane – z jasnego lub ciemnego drewna, gładkie bądź nieregularne i spękane,
  • ramy metalowe – zarówno cieńsze, jak i grubsze, mogą mieć prostą formę oraz dekoracyjne wykończenie, występują najczęściej w bieli, czerni, antracycie, złocie i srebrze,
  • ramy szklane – wykonane z mozaiki pełnej szkiełek,
  • ramy ażurowe - bogato zdobione.


Do niedużych i wąskich łazienek sprawdzą się lustra poziome, o wydłużonym kształcie – zarówno eliptyczne, jak i prostokątne. Dodadzą pomieszczeniu nieco przestronności. Niższe wnętrza można natomiast optycznie podwyższyć lustrami zamontowanymi w pionie.

W naszej ofercie znajdziesz lustra o różnych kształtach, które idealnie dopasują się do wymiarów ścian, wprowadzą delikatność i harmonię lub też nowoczesność do pomieszczenia.
Sprawdź >>> Jakie panele wybrać pod ogrzewanie podłogowe?

Lustro łazienkowe – jakie dobrać do najpopularniejszych trendów wnętrzarskich? - infografika.Montaż lustra łazienkowego – na jakiej wysokości?

Ergonomia w aranżacji łazienki jest niezwykle istotna. Od tego, czy całość jest właściwie zaprojektowana, zależy wygoda korzystania z tego pomieszczenia. Odpowiednie umiejscowienie lustra należy odnieść przede wszystkim do lokalizacji umywalki, a także wysokości użytkowników łazienki.

Według zasad projektowania przestrzeni tego typu, lustro powinno zaczynać się 20 centymetrów ponad umywalką. Dlaczego? Przede wszystkim niższe umieszczenie tego elementu skutkowałoby nieustannym zachlapywaniem jego tafli. Dobrze, gdy środek lustra wypada na wysokości oczu użytkowników – standardowo ok. 165 cm powyżej poziomu posadzki.

Ważnym aspektem jest również odpowiednie oświetlenie lustra, a najlepszym wyborem jest lustro z oświetleniem LED, które nie tylko zapewnia doskonałe światło, ale także dodaje nowoczesnego charakteru i tworzy unikalną atmosferę.

Montaż lustra łazienkowego powinien być przeprowadzony z dbałością o bezpieczeństwo. Obsunięcie się dekoracji tego typu może bowiem wyrządzić duże szkody – zarówno w wystroju, jak i w zdrowiu użytkowników. Dlatego też należy dobrać odpowiednią metodę mocowania do wagi lustra.

Dodatkowo, lustra łazienkowe z kolekcji Wooden Frame oferują wybór w 15 różnych kolorach dekorów, co pozwala na idealne dopasowanie ramy lustra do innych mebli w twojej łazience.