Lustro nad umywalką w łazience – jak dobrać i na jakiej wysokości?

Łazienka

Poradnik

  • calendar17.11.2022
  • Autor: Magda Strzelecka
Nowoczesna łazienka z sześciokątnym lustrem nad umywalką - tytułowaNowoczesna łazienka z sześciokątnym lustrem nad umywalką - tytułowa

Lustro to nieodłączny element aranżacji łazienki. Ciężko wyobrazić sobie nawet niewielkie pomieszczenie tego typu bez tak istotnego elementu wykończeniowego. Lustrzana tafla potrzebna jest nam podczas porannej i wieczornej toalety, wykonywania makijażu czy układania włosów. Jednak nie tylko ten aspekt jest istotny. To właśnie lustro, jak nic innego, powiększa optycznie przestrzeń i stwarza wrażenie głębi. Właściwie dobrany model może podkreślić styl łazienki, ten niepasujący – zepsuć całą aranżację. Jak więc dobrać lustro, by było nie tylko praktyczne, lecz również pasujące do całości aranżacji?

W artykule:


Na co zwrócić uwagę, wybierając lustro do łazienki?   

Strefa z lustrem jest integralną częścią każdej łazienki. Jednak nie we wszystkich pomieszczeniach sprawdzą się elementy wykończeniowego tego samego rodzaju. Na szczęście wybór luster jest ogromny. Bez problemu można dobrać model do całości aranżacji.

szara łazienka z lustrami

Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas wyboru lustra łazienkowego?

Pierwszym kryterium jest wielkość pomieszczenia. Od tego, czy jest nieduże, czy raczej przestronne zależy naprawdę wiele. Przy dużych łazienkach bez problemu można pozwolić sobie na dowolność względem kształtu bądź rozmiaru lustra. W małych wnętrzach dobrze jest zamontować model możliwie jak największy. Znacznie powiększy to optycznie przestrzeń.

Także styl nie jest bez znaczenia. Niewłaściwie dobrana rama lustra albo jego kształt może całkowicie zaburzyć jednolitość aranżacji i wprowadzić dekoracyjny chaos. Zdarza się jednak, że projektanci świadomie i z wyczuciem łamią utarte schematy, dobierając lustra w nieco innym bądź całkowicie odmiennym stylu niż całe pomieszczenie.

Jak wspomnieliśmy już wyżej, lustro pełni w łazience dwie funkcje – dekoracyjną i praktyczną. Obie są równie ważne. Dlatego, gdy z pomieszczenia mają korzystać osoby o specjalnych potrzebach, należy dopasować model lustra do ich możliwości. Na których użytkowników trzeba zwrócić szczególną uwagę?

  • osoby starsze,
  • osoby z niepełnosprawnością ruchową,
  • dzieci.

 

Inne lustro łazienkowe pasować będzie też do niewielkiej toalety znajdującej się w przestrzeni dziennej, inne do prywatnego salonu kąpielowego gospodarzy, a jeszcze inne do pomieszczenia przylegającego do pokoju gościnnego. Dlatego też warto skonsultować z projektantem przeznaczenie łazienki. Jeżeli urządzamy ją samodzielnie, należy poświęcić nieco czasu na przeanalizowanie potrzeb użytkowników wnętrza.

Sprawdź>>> Oświetlenie salonu – wskazówki i nowoczesne rozwiązania

Jak dobrać lustro łazienkowe do umywalki?

Aby łazienka była spójna, należy uwzględnić w wyborze lustra jego zestawienie z umywalką. Dobrze, by były w tym samym stylu, ponieważ znajdują się w swoim bezpośrednim sąsiedztwie.

Umywalki z szafką są wygodnym i ciekawym rozwiązaniem. Doskonale pasują do siebie wymiarami i optymalnie wykorzystują przestrzeń pod umywalką. Często można zakupić je w komplecie z idealnie skomponowanym lustrem – czasem także z ukrytą za nim przestrzenią do przechowywania.

Umywalki łazienkowe wolnostojące świetnie wyglądają umieszczone na drewnianym, dobrze zabezpieczonym lakierem blacie. Kształt lustra powinien korespondować z umywalką. Gdy jest ona kwadratowa lub prostokątna, takie też należy wybrać lustro. Do owalnej bądź okrągłej misy pasować będzie lustro łazienkowe o obłych kształtach.

Nie bez znaczenia są też baterie umywalkowe. Ich styl powinien być spójny zarówno z lustrem, jak i umywalką.

Sprawdź >>> Sprzątanie łazienki krok po kroku.

marinistyczna łazienka z lustrami w strefie umywalkowej

Lustro wklejane w płytki czy tradycyjne?

Istnieje kilka sposobów zamontowania lustra w łazience. Pierwszy to lustro wklejane w płytki. Doskonale się sprawdza u inwestorów, którzy nie przepadają za odstającymi elementami i preferują wszystkie elementy wykończeniowe, które zlicowane są ze ścianą. Na ramie takiego lustra nie osadza się kurz. Minusem tej opcji z pewnością są trudności ze zmianą owego elementu aranżacyjnego. Gdy będziemy chcieli dokonać zmian, lustro musi pozostać tej samej wielkości i kształtu. W przeciwnym razie konieczne jest skuwanie okalających go płytek.

W przypadku wieszania lustra na powierzchni kafelków sprawa ma się zupełnie inaczej. Dodatek ten można zmieniać dowolną liczbę razy, bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu. Ograniczenie dotyczy jedynie sposobu montowania tafli. Jeżeli zarówno starszy, jak i nowszy model przymocowane są, np. przy pomocy haczyka umieszczonego w najwyższym punkcie lustra, zmiana jest zupełnie bezproblemowa.

Niestety, obecność cieńszej lub grubszej ramy bądź choćby grubość samej tafli lustra sprawiają, że na jego górnych partiach gromadzi się brud. Trzeba więc pamiętać o regularnym czyszczeniu tego miejsca.

Sprawdź >>> Fioletowa łazienka – pomysły, inspiracje, aranżacje.

Jaki kształt lustra najlepiej się sprawdza?    

Przy pomocy sprytnych trików aranżacyjnych, można dodać wnętrzu przestronności bądź nadać mu określony charakter. Nie inaczej jest w przypadku lustra. Jego kształt ma duże znaczenie dla wizualnego odbioru tego pomieszczenia.    

Jakie kształty luster spotykamy najczęściej? Owalne, okrągłe , kwadratowe, prostokątne, nieregularne  o zaokrąglonych krawędziach, nieregularne o kanciastych krawędziach, heksagonalne -infografika.

Rodzaj ramy powinien być dopasowany zarówno do stylu całego wnętrza, jak i kształtu lustra. Producenci prześcigają się w coraz to ciekawszych rozwiązaniach dekoracyjnych w tej dziedzinie. Co możemy znaleźć w sklepach z wyposażeniem wnętrz?

  • ramy drewniane – z jasnego lub ciemnego drewna, gładkie bądź nieregularne i spękane,
  • ramy metalowe – zarówno cieńsze, jak i grubsze, mogą mieć prostą formę oraz dekoracyjne wykończenie, występują najczęściej w bieli, czerni, antracycie, złocie i srebrze,
  • ramy szklane – wykonane z mozaiki pełnej szkiełek,
  • ramy ażurowe, bogato zdobione.


Do niedużych i wąskich łazienek sprawdzą się lustra poziome, o wydłużonym kształcie – zarówno eliptyczne, jak i prostokątne. Dodadzą pomieszczeniu nieco przestronności. Niższe wnętrza można natomiast optycznie podwyższyć lustrami zamontowanymi w pionie.

Sprawdź >>> Jakie panele wybrać pod ogrzewanie podłogowe?

Lustro łazienkowe – jakie dobrać do najpopularniejszych trendów wnętrzarskich? - infografika.Montaż lustra łazienkowego – na jakiej wysokości?

Ergonomia w aranżacji łazienki jest niezwykle istotna. Od tego, czy całość jest właściwie zaprojektowana, zależy wygoda korzystania z tego pomieszczenia. Odpowiednie umiejscowienie lustra należy odnieść przede wszystkim do lokalizacji umywalki.

Według zasad projektowania przestrzeni tego typu, lustro powinno zaczynać się 20 centymetrów ponad umywalką. Dlaczego? Przede wszystkim niższe umieszczenie tego elementu skutkowałoby nieustannym zachlapywaniem go przez użytkowników łazienki. Dobrze, gdy środek lustra wypada na wysokości oczu użytkowników – ok. 165 cm powyżej poziomu posadzki.

Montaż lustra łazienkowego powinien być przeprowadzony z dbałością o bezpieczeństwo. Obsunięcie się dekoracji tego typu może bowiem wyrządzić duże szkody – zarówno w wystroju, jak i w zdrowiu użytkowników. Dlatego też należy dobrać odpowiednią metodę mocowania do wagi lustra.