We współczesnych aranżacjach mieszkań sięga się po wiele różnych rozwiązań, o których jeszcze kilkanaście lat temu nikt by nie pomyślał. Ceglane ściany czy płyty architektonicznego betonu zamiast otynkowanej i pomalowanej powierzchni to dziś popularny trend. Kiedyś taka propozycja wystroju z pewnością nie zdobyłaby uznania – podobnie jak pomysł na tapety do łazienki.


W pierwszej chwili pomysł położenia tapety w łazience może wywołać sprzeciw, ponieważ oczami wyobraźni widzimy nasiąknięte wodą bryty, które odklejają się od ściany. Jednak ten widok jak z horroru należy już do przeszłości. Dlaczego? O tym jest właśnie ten artykuł.

trójwymiarowa tapeta do łazienkitapety Redro

Tapety, o których myślimy, że są słabej jakości i nie poradzą sobie w wymagających warunkach panujących w łazience, pochodzą jeszcze sprzed prawdziwej rewolucji, jaka miała miejsce w świecie aranżacji wnętrz. Delikatne, papierowe bryty, które rzeczywiście podatne były na uszkodzenia mechaniczne oraz źle znosiły kontakt z wodą i wilgocią, zostały zastąpione nowoczesnymi materiałami, które prezentują zupełnie nową jakość i nadają się doskonale do łazienki czy kuchni.

Zmianie uległa także technologia druku. Obecnie coraz częściej zamiast atramentów solwentowych, które zawierają szkodliwe dla zdrowia rozpuszczalniki, stosuje się druk lateksowy, który jest równie wytrzymały, a nie znajdziemy w nim toksycznych substancji. Jest to więc nie tylko praktyczna, ale także ekologiczna propozycja. Przyjrzyjmy się więc wnikliwiej, czy warto zdecydować się na dekorację, jaką są tapety do łazienki.

Tapety, które mogą więcej


Jakie warunki powinny spełniać tapety, byśmy zdecydowali się umieścić je w tak wymagającym pomieszczeniu jak łazienka? Z pewnością bryty muszą być wodoodporne. Oznacza to, że nie tylko bezpośredni kontakt z wodą nie może im szkodzić, ale muszą pozostać także odporne na unoszącą się w powietrzu wilgoć, która z pewnością się tutaj gromadzi. Taki efekt gwarantują nam winylowe tapety. Polichlorek winylu, niczym magiczne zaklęcie sprawia, że bryty stają się odporne i na uszkodzenia mechaniczne, i na szkodliwe działanie wody. Dodatkowe zabezpieczenie może stanowić warstwa laminatu.

Co więcej, tapety do łazienki powinny „oddychać”, czyli przepuszczać powietrze. Jeśli materiał nie będzie przepuszczał pary wodnej, pod powierzchnią ściennej dekoracji mogą się pojawić nieproszeni goście w postaci pleśni czy grzybów, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Jeśli wybierzemy tapety łazienkowe o takich właściwościach, możemy być pewni, że będą nam służyć przez lata i z pewnością nie odkleją się od ścian.

tapeta do łazienki a la płytki

Łatwa w utrzymaniu czystość


Wszystko, co powiedzieliśmy do tej pory, prowadzi do jeszcze jednego wniosku, który warto podkreślić, gdy bierzemy pod lupę tapety do łazienki. Zmywalne materiały są niebagatelnym plusem tego aranżacyjnego rozwiązania. Dzięki temu, że nie szkodzi im woda, a także są odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, w sytuacji, gdy bryty się zabrudzą, możemy je wyczyścić. Każdy, kto ma w domu zwierzaki lub bardzo kreatywne dzieci, dobrze wie, że dom brudzi się w zaskakująco szybkim tempie, a sprzątanie go nie zawsze odbywa się tak samo sprawnie.

Wyobraźmy sobie wysmarowane kremem odciski rąk naszej pociechy lub plamy z błota na ścianach, które pojawiły się po kąpaniu psa. To z pewnością widok, który mrozi krew w żyłach! Jednak wodoodporne tapety możemy czyścić bez żadnego problemu. Wystarczy wilgotna ściereczka i delikatny środek czyszczący, a zabrudzeń pozbędziemy się w kilka minut.

Wzory, które zachwycają


Skoro wiemy już, że jest to rozwiązanie praktyczne i śmiało można się na nie zdecydować, sprawdźmy teraz, jak mogą wyglądać tapety do łazienki. Aranżacje utrzymane w nowoczesnym stylu potrzebują ozdób, które znakomicie wpiszą się w oryginalny design. Jeśli zależy nam na tym, by ożywić utrzymaną w szarościach lub w bieli i czerni stylizację, doskonałym pomysłem będą roślinne printy.

Postawmy na egzotyczne kwiaty i zielone, bujne liście palm, paproci czy monstery. W ten sposób wprowadzimy nieco wakacyjny, a z pewnością tropikalny klimat do wystroju łazienki.


Jeśli lubimy barwne akcenty, puśćmy wodze fantazji i wybierzmy wzór z kolorowymi papugami lub różowymi flamingami. A jeśli szukamy czegoś do tradycyjnie prezentującej się przestrzeni? Dobrze nam znane paski, groszki lub krata okażą się strzałem w dziesiątkę.

Aranżując tę część naszego mieszkania, często musimy się zmagać z niewielkim metrażem. Jednak i z takiej sytuacji jest wyjście. Rozwiązaniem są tapety 3d do łazienki z przestrzennym deseniem, który imituje głębię. Sięgnijmy po trójwymiarową mozaikę lub wzór składający się z plastrów miodów i dodajmy kilka metrów kwadratowych niewielkiej powierzchni.

tapeta z kwiatowym motywem do łazienki


Urządzając łazienkę, często zapominamy, że i tutaj możemy wprowadzić ciekawe akcenty dekoracyjne nie tylko w postaci kolorowych ręczników czy barwnych dozowników na mydło. Przykuwająca oko tapeta z roślinnym printem lub przestrzennym deseniem ożywi monotonne pomieszczenie, a do tego stanie się praktycznym zwieńczeniem aranżacji.