Grill ogrodowy – jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Poradnik

Aranżacja

Ogród

  • calendar22.07.2021
  • Autor: Katarzyna Kurek
Grille ogrodoweGrille ogrodowe

Grillowanie jest bardzo ważnym elementem naszej kultury. Niektórzy żartobliwie nazywają je nawet sportem narodowym Polaków. Coś w tym jest, ponieważ w sezonie letnim, zwłaszcza wieczorową porą, zewsząd unosi się zapach grillowanych potraw – kiełbasek, karkówki, szaszłyków czy warzyw. Jednak nie każdy model grilla zapewnia podobne wrażenia aromatyczne i nie każdy jest tak samo wygodny w użytkowaniu. Sprawdź, jak wybrać idealny grill ogrodowy, który spełni twoje oczekiwania i będzie służył ci przez wiele sezonów.

W artykule:


Grill ogrodowy – przenośny czy stacjonarny?


Ogólnie grille możemy podzielić na dwa typy – zainstalowane w ogrodzie na stałe oraz mobilne, które łatwo przenieść z miejsca na miejsce. Każdy ma swoje plusy i minusy, dlatego wybór konkretnego modelu najlepiej uzależnić od częstości grillowania i wielkości ogrodu.
 

Jeśli dysponujesz dużym ogrodem i lubisz wyprawiać grillowe przyjęcia dla rodziny i znajomych, rozważ instalację grilla stacjonarnego. Jest solidny i trwały, a poza tym ładnie uzupełnia architekturę ogrodu.

Jeśli jednak grillujesz tylko raz na jakiś czas albo twój ogród nie jest zbyt przestronny, lepiej postaw na grill przenośny. Zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, a gdy nie jest używany, łatwo można go schować w garażu czy w domowej przybudówce. Mniejsze modele można też bez problemu zabrać na działkę czy na wakacje na łonie natury.

Rodzaje przenośnych grilli ogrodowych


Przenośne grille ogrodowe obejmują trzy główne rodzaje sprzętu:

  • grille węglowe


  • grille gazowe


  • grille elektryczne


Sprawdźmy, czym różnią się poszczególne modele.

Grill węglowy – klasyczne grillowanie z dymkiem


Grill węglowy jest najpopularniejszy modelem grilla ogrodowego. Można go kupić niemal wszędzie – w profesjonalnym sklepie ze sprzętem ogrodowym, w markecie, a nawet na stacji benzynowej (małe, turystyczne modele jednorazowe). Jest dostępny w różnych rozmiarach i kształtach (np. prostokątny, kulisty na trójnogu, a nawet w formie podwieszanego paleniska) i różnych przedziałach cenowych, dlatego bez problemu można tu znaleźć model spełniający nasze potrzeby i oczekiwania.

Cechą charakterystyczną grilla węglowego jest bardzo prosta budowa. Najczęściej składa się z:

  • rusztu ze stali nierdzewnej albo z żeliwa,


  • korpusu – w najtańszych modelach wykonanego z blachy, w lepszych ze stali nierdzewnej, żeliwa lub emalii,


  • pokrywy (opcjonalnie), która chroni przed wiatrem i pomaga zwiększyć temperaturę wewnątrz misy,


  • podstawy – trzy lub cztery nogi.


Grill węglowy nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności technicznych – łatwo go złożyć, rozłożyć i przenieść w inne miejsce.


Jednak prawdziwi fani grillowania cenią go nie tyle za dostępność i prostotę użytkowania, ile za niepowtarzalny, dymiony smak i aromat, jaki nadaje grillowanym potrawom. Jako źródła ciepła używa się tu węgla drzewnego lub brykietu, które spalając się, dają wymagany żar. Samo rozpalenie grilla jest jednak dość czasochłonne. Od rozpalenia do położenia produktów na ruszcie mija zazwyczaj od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu minut! Aby nieco skrócić cały proces, można wspomóc się podpałką. Jednak przy wyborze trzeba wykazać się wielką rozwagą, ponieważ wiele z nich zawiera szkodliwe dla zdrowia substancje.



Na co zwrócić uwagę przed zakupem grilla węglowego?

  • materiał – najlepiej odporny na korozję,


  • pokrywę – warto, by grill był w nią wyposażony, aby grillowanie było szybsze i przyjemniejsze,


  • popielnik – dodatkowy pojemnik, w którym gromadzi się popiół ze spalonego węgla czy brykietu; zdecydowanie ułatwia sprzątanie po grillowaniu,


  • dodatkowe udogodnienia – wbudowany termometr, pokazujący optymalną temperaturę, zintegrowane półki do ustawiania przypraw czy akcesoriów, otwory wentylacyjne zapewniające lepszą kontrolę temperatury itd.,


  • koła – przydają się, jeśli chcesz przenosić grill w różne miejsca ogrodu.



Grill gazowy – szybkie grillowanie dla niecierpliwych


Drugim pod względem popularności jest grill gazowy, zasilany propanem (rzadziej gazem ziemnym). Z wyglądu przypomina dużą, tradycyjną kuchenkę gazową – podobnie jak ona ma płytę grzewczą i kilka palników, którymi bardzo łatwo manewrować. Pomiędzy nóżkami umieszczona jest butla z gazem, najczęściej zakryta praktycznymi drzwiczkami.


Grill gazowy jest bardzo prosty w użytkowaniu – wystarczy włączyć gaz i przekręcić palnik, by uzyskać pożądaną temperaturę.
Nie trzeba czekać na rozgrzanie rusztu – można wrzucić na niego potrawy niemal od razu po uruchomieniu sprzętu. Stała temperatura sprawia, że potrawy pieką się równomiernie, więc nie musimy cały czas stać przy grillu i sprawdzać, czy coś się nie przypala. Zamiast tego możemy zająć się przyjemną rozmową z gośćmi. Co równie ważne, na grillu gazowym można grillować kilka potraw jednocześnie – w różnych temperaturach – więc nie musimy długo czekać na jedzenie.



Grill gazowy jest jednak większy i cięższy od grilla węglowego – warto wziąć to pod uwagę przy wyborze miejsca, w którym ma stanąć. Trudniej też nim manewrować, dlatego – jeśli nie będzie miał stałego miejsca w ogrodzie – koniecznie musi być wyposażony w zestaw wygodnych kółek, umożliwiających sprawny transport.  


Grill elektryczny – całoroczne grillowanie bez ognia i dymu


Ostatnią kategorią grilli przenośnych są grille elektryczne. W odróżnieniu od poprzedników można z nich korzystać nie tylko w ogrodzie, ale też pod dachem – na tarasie, na balkonie, a nawet w domu. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość użytkowania – wystarczy podpiąć je do sieci elektrycznej, przekręcić pokrętło i gotowe.


Nie trzeba długo czekać na idealną temperaturę, ponieważ nagrzewają się w kilka chwil. Z uwagi na to, że nie wytwarzają ognia ani dymu, polecane są przede wszystkim do domów ulokowanych w mieście oraz przy ciasnej zabudowie.


Grille elektryczne nazywane są najczystszymi grillami, ponieważ bardzo łatwo umyć je po grillowaniu. Zresztą, dzięki nieprzywierającej powłoce, na płycie nie gromadzi się zbyt dużo resztek jedzenia. Wadą grilli elektrycznych jest jednak ich dość ograniczony rozmiar. Nie nadają się raczej na większe przyjęcia pod chmurką. Za to bardzo łatwo przenieść je w inne miejsce.


Grill stacjonarny – dla prawdziwych fanów grillowania


Jeśli bardziej przekonują cię stacjonarne grille ogrodowe, pamiętaj, że wymagają nieco więcej pracy i zaangażowania (przynajmniej na początku). Trzeba przygotować odpowiednie miejsce w ogrodzie, kupić materiały i znaleźć fachowca, który sprawnie postawi całą konstrukcję. Budowę grilla murowanego – zwłaszcza, gdy ma być bardzo okazały – warto uwzględnić już na wstępnym etapie planowania ogrodu. Weź pod uwagę nie tylko względy wizualne, ale też logistyczne – grill powinien stać w pewnym oddaleniu od domu, aby zapachy i dym z paleniska nie przeszkadzały domownikom ani sąsiadom (grill stacjonarny zasilany jest węglem drzewnym lub drewnem).

Jeśli zależy ci na czasie, zamiast grilla murowanego możesz postawić na grill betonowy, przypominający tradycyjny kominek domowy, o rustykalnym kształcie. Nie wymaga wylewania fundamentów – gotową konstrukcję można kupić w sklepie i postawić na utwardzonym gruncie.

Grill ogrodowy z wędzarnią


Do grilla murowanego można również dobudować domową wędzarnię, którą można użytkować przez cały rok, bez względu na panujące warunki pogodowe. Jeśli jesteś smakoszem domowych kiełbas lub szynki przygotowanej według własnej receptury, takie rozwiązanie z pewnością cię zaciekawi. Oczywiście, zamiast budować całą konstrukcję, można też kupić gotową grillo-wędzarnię, zasilaną węglem lub drewnem – w zależności od tego, czy w określonej chwili grillujemy czy wędzimy. Jednak, w przeciwieństwie do murowanej wędzarni, takie urządzenie na zimę musi znaleźć schronienie pod dachem.

Sprawdź >>> Jak wybrać meble ogrodowe na taras i balkon?


Co wziąć pod uwagę, wybierając grill ogrodowy?


Szukając odpowiedniego modelu grilla ogrodowego, przede wszystkim kieruj się swoimi potrzebami i wymaganiami. Aby grill służył ci jak najdłużej, zwróć też uwagę na:

  • jakość materiałów – najlepiej by główne elementy, czyli obudowa i ruszt były wykonane z żeliwa lub stali nierdzewnej albo stali pokrytej porcelaną; uchwyty powinny być wykonane z lekkiego aluminium,


  • stabilność – ważna jest liczba nóg i sposób ich przykręcenia oraz ewentualna możliwość regulacji, aby łatwo można było dopasować wysokość do indywidualnych potrzeb użytkowników,


  • mobilność – jeśli grill nie będzie stał w jednym miejscu dobrze, by miał kółka, które ułatwią przestawianie go w różne miejsca ogrodu,


  • łatwość czyszczenia – w niektórych grillach wszystko trzeba myć ręcznie (po każdym grillowaniu!), w innych niektóre elementy można po prostu wrzucić do zmywarki,


  • akcesoria do grilla – im więcej dodatków, które ułatwiają i uprzyjemniają grillowanie, tym lepiej,


  • miejsce do przechowywania – grill przenośny nie powinien spędzić sezonu jesienno-zimowego na podwórku, ponieważ może zardzewieć. Najlepiej schować go w ciepłym, suchym miejscu. Wybierz taki model, który bez problemu zmieścisz w garażu lub schowku.