Jeśli w naszej łazience nie zastosowaliśmy ochrony przeciwwilgociowej lub okazało się, że została niedokładnie wykonana i w związku z tym jest nieszczelna, w miejscach zacieków mogą pojawić się grzyby lub pleśnie. Jak je skutecznie usunąć?


Najlepiej razem z fugą

W przypadku wystąpienia czarnego lub zielonego nalotu na fudze, najlepiej całkowicie ją usunąć, a następnie zastosować środek grzybobójczy i – po osuszeniu powierzchni – położyć nową fugę. Możemy zastosować także fugi epoksydowe, które mają wysoką odporność na zawilgocenia, mniejsze jest zatem prawdopodobieństwo wystąpienia na nich pleśni czy grzybów. Jeżeli zabrudzenia dotyczą silikonu, należy postąpić tak samo jak w przypadku fug.

Usuwanie fug

Usuwanie fug to pracochłonne i niełatwe zajęcie, które dodatkowo wymaga wiedzy i obycia, gdyż nieuwaga może doprowadzić do uszkodzenia płytek. Najłatwiej się ich pozbyć, gdy są już stare i same zaczynają się wykruszać. Aby usunąć zabrudzone fugi należy zaopatrzyć się w specjalne noże lub pilniki, ale najwygodniejszą opcją jest elektryczna mikroszlifierka, do której możemy dokupić końcówkę frezującą.

Gdy już usuniemy fugi, musimy oczyścić puste miejsca – w tym celu najlepiej sprawdzi się sztywna szczotka i odkurzacz. Następnie możemy przystąpić do ponownego położenia fug.

Czym wyczyścić fugi i silikon?

Jeśli nie chcemy od razu usuwać zabrudzonych fug i silikonów, możemy spróbować je wyczyścić. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych właśnie do walki z grzybem i pleśnią (taka informacja znajduje się na opakowaniu), które nakłada się na zabrudzoną powierzchnię i po kilku minutach zmywa.

Należy jednak pamiętać o wykonywaniu tych prac w gumowych rękawiczkach, ponieważ preparaty te mają silne działanie żrące. Efekt czystości przedłuży zastosowanie impregnatu, który również można nabyć w sklepach budowlanych czy z artykułami chemicznymi.

Jak usunąć pleśń domowymi metodami?

Z zabrudzonymi fugami i silikonem możemy walczyć także domowymi sposobami. Wymagają one zazwyczaj więcej wysiłku (nie unikniemy szorowania szczoteczką), jednak nie mają tak silnie żrącego działania, przez co są bardziej przyjazne naszym dłoniom oraz środowisku. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów.

Proszek do pieczenia – to także – poza kuchennym zastosowaniem – doskonały środek czyszczący; najlepiej posypać nim brudną powierzchnię, pozostawić go na ok. 20 minut, po czym usunąć mokrą gąbką lub szczoteczką.

Ocet – na jego bazie uzyskamy doskonały środek czyszczący, przygotowując go w proporcji: jedna część octu na dwie części wody. Usunie on zabrudzenia nie tylko na fugach i silikonach, ale także na kafelkach, lustrze i szybie kabiny prysznicowej. W przypadku czyszczenia silnego zabrudzenia na fugach i silikonach możemy dodać do tego roztworu sodę oczyszczoną – przygotowaną papkę zostawiamy na fudze/silikonie i po 10 minutach szorujemy powierzchnię szczoteczką.

Pasta do zębów – ma działanie ścierne i wybielające, dzięki czemu dobrze nadaje się do czyszczenia zagrzybionych i zapleśniałych fug oraz silikonów. Należy większą jej ilość nałożyć na zabrudzoną powierzchnię i szorować szczoteczką.

Płyn do mycia naczyń – przydaje się szczególnie, jeśli oprócz pleśni i grzybów na powierzchni są również tłuste plamy. Jak usunąć pleśń za pomocą płynu do mycia naczyń? Należy postępować jak w przypadku pasty do zębów.

Sok z cytryny – pozostawiamy go na 10 minut na brudnej powierzchni, a następnie szorujemy i spłukujemy. Sok z cytryny ma silne działanie wybielające.