Granatowa łazienka – jak ją urządzić?

Łazienka

Aranżacja

  • calendar01.07.2021
  • Autor: Katarzyna Kurek
Aranżacja granatowa łazienkaAranżacja granatowa łazienka

Czasy, w których w łazience niepodzielnie rządziły zachowawcze biele, beże i szarości powoli odchodzą w zapomnienie. Dziś na podium mieści się o wiele więcej barw, również tych o zdecydowanie ciemniejszej tonacji, jak butelkowa zieleń czy dostojny granat. Ten ostatni ceniony jest przede wszystkim za wyważoną elegancję i jednoczesne odejście od sztampy i nudy. Jesteś fanem granatu? Sprawdź, jak urządzić idealną granatową łazienkę – lekko i ze smakiem.

W artykule:


Jak wprowadzić kolor granatowy do łazienki?


Granat jest kolorem nocy i – podobnie jak ona – kojarzy się przede wszystkim ze spokojem i wypoczynkiem. Sprzyja wyciszeniu emocji, uspokojeniu galopujących myśli i osiągnięciu głębokiego relaksu. Jest kolorem tajemniczym i nieco ekstrawaganckim, ale też bardzo eleganckim i nienachalnym. Sprawia, że w łazience czuje się ład, równowagę i harmonię.


W zależności od potrzeb i własnej wizji idealnej łazienki, granat możesz wprowadzić do wnętrza barwą podłogi i ścian albo postawić na odpowiednio dobrane wyposażenie. Miej jednak na uwadze, że granat jako dominanta może być przytłaczający, dlatego w dużych ilościach nadaje się tylko do przestronnych, widnych łazienek, urządzonych w typie salonu kąpielowego. W mniejszych łazienkach, lepiej przeznaczyć na ten kolor tylko jedną ze ścian (np. dla zaznaczenia strefy kąpieli) albo postawić na bardziej dyskretne akcenty. Inaczej optycznie stracisz kilka cennych centymetrów powierzchni.

Granatowe meble równie dobrze podkreślą wysmakowany charakter łazienki, a jednocześnie pozwolą zachować we wnętrzu pożądaną lekkość i przestronność. Jeśli zdecydujesz się na taką formę wprowadzenia granatu, zestaw go z białymi, ewentualnie jasnoszarymi ścianami. Możesz za to śmiało pobawić się samymi odcieniami granatu. Meble, sprzęt łazienkowy i dodatki nie muszą być jak wycięte z jednego szablonu. Przeciwnie – subtelna gra kolorów, faktur i printów łagodnie ożywi wnętrze i nada mu szlachetniejszego wyrazu.

Sprawdź >>> Jak zrobić domowe spa?


Jakie kolory pasują do granatu? Z czym można go łączyć?


Granat, obok bieli, szarości i czerni, jest uznawany za kolor bazowy, który doskonale komponuje się z wieloma innymi barwami. Harmonijnie współgra np. z:

  • jasnymi odcieniami bieli i beżu


  • delikatnymi pastelami


  • ciepłymi żółciami, czerwieniami, pomarańczami i brązami


  • klasycznymi szarościami


  • szlachetnym złotem i srebrem


  • ciemną butelkową zielenią i czernią – ale uwaga – na taki zestaw kolorów można sobie pozwolić tylko na dużych przestrzeniach; na małych będzie przytłaczać.


Łazienka biało-granatowa


Najpopularniejszą i jednocześnie najbardziej bezpieczną (a nawet nieco zachowawczą) towarzyszką granatu jest biel. Ten klasyczny duet tworzy bardzo przejrzyste i stylowe wnętrze i chętnie wykorzystywany jest przez miłośników klasycznej elegancji. Biel optycznie powiększa przestrzeń i nadaje jej większej lekkości, dlatego warto po nią sięgnąć zwłaszcza wtedy, gdy łazienka jest niewielka albo wąska. Pomieszczenie zyska na przestronności, jeśli dwie przeciwległe ściany pomalujesz na biało, a dodatkowo potraktujesz tym kolorem również podłogę i sufit.


Jeśli nie zależy ci szczególnie na optycznym powiększeniu wnętrza, ale chciałbyś je nieco odciążyć, zamiast bawić się kolorami ścian, postaw na białe wyposażenie i dodatki. Na granatowym tle świetnie wyglądają i matowe, i błyszczące sprzęty. Zarówno te o prostej, geometrycznej formie (np. wanna prostokątna, kwadratowa umywalka), jak i te o nieoczywistych, futurystycznych kształtach. Mile widziane są tu też białe tekstylia i miękkie białe dywaniki.

Łazienka szaro-granatowa


Mniej popularnym, choć niewątpliwie bardziej eleganckim połączeniem jest zestawienie granatu z łagodnymi odcieniami szarości i złamanymi beżami. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy stronią od oczywistości, a jednocześnie chcą utrzymać w łazience kolorystyczny balans.

Łazienka szaro-grantowa jest bardzo powściągliwa i dostojna. Najlepiej wygląda w oszczędnej, wyważonej wersji albo uzupełniona kilkoma surowymi elementami stylu industrialnego. Urządzając to wnętrze nie przesadź z meblami i dodatkami – wystarczy kilka niezbędnych sprzętów i parę żywych kwiatów w ciężkich betonowych donicach.

Łazienka granatowo-złota


Granat świetnie dogaduje się też ze złotem, zwłaszcza przytłumionym i lekko postarzonym. Wspólnie tworzą luksusowe, a jednocześnie bardzo tajemnicze, niekiedy wręcz magiczne miejsce. Stąd też taki zestaw kolorów nie jest opcją dla każdego. Wymaga dużej odwagi, ale też starannego zaplanowania aranżacji, aby całość była gustowna i wysmakowana, a nie trąciła kiczem.



Ze złotem bardzo łatwo przesadzić, dlatego gdy zdecydujesz się użyć go w swojej łazience, postaw raczej na subtelne dodatki – złote printy na granatowych kaflach, złotą armaturę łazienkową (również w wersji podtynkowej), złote nóżki wanny wolnostojącej czy złote oprawy lamp i luster.

Drewno i marmur w granatowej łazience


Granat, choć bardzo konkretny i wyrazisty, daje szerokie pole do popisu również w kwestii doboru dodatkowych materiałów aranżacyjnych. Świetnie dogaduje się z chłodnym szkłem, surową cegłą, industrialnym metalem czy szorstkim kamieniem, jednak bez wątpienia najlepiej prezentuje się w towarzystwie drewna i szlachetnego, żyłkowanego marmuru.

Powodem, dla których te dwa, całkiem przecież różne materiały, tak dobrze wypadają w asyście granatu, jest ich niejednorodny charakter. Nie ma dwóch identycznych kawałków drewna, nie ma też dwóch takich samych bloków marmuru. Arystokratyczny granat doskonale spaja te niejednolitości, tworząc idealnie wysmakowane, harmonijne wnętrze. Użycie każdego z tych materiałów sprawia, że łazienka jest nieco inna.

  • Granatowa łazienka z drewnem


Na taki zestaw możesz postawić wtedy, gdy zależy ci na stworzeniu w łazience przytulnego, domowego klimatu. Drewno subtelnie ociepla wnętrze i świetnie równoważy chodną powagę granatu. Możesz wprowadzić go na zasadzie równorzędności, np. obkładając część ścian granatowymi kaflami, a część naturalnym drewnem lub wysokiej jakości drewnianą okleiną. Możesz też zostawić granat w pozycji lidera, a z drewna zrobić subtelny, ale widoczny dodatek. Drewniane meble i blaty delikatnie przełamią wyważony chłód granatu, ale nie odbiorą mu dominującego charakteru.

  • Granatowa łazienka z marmurem


Ten duet jest zdecydowanie bardziej wyniosły i chłodny, i niewątpliwie bardziej luksusowy. Co ciekawe, fuzja granatu z marmurem sprawdza się zarówno w oszczędnych, nowocześnie urządzonych wnętrzach, jak i tych bardziej zdobnych, zmierzających w stronę pałacowego przepychu.

Podobnie jak w przypadku drewna, marmur można wkomponować we wnętrzu na dwa główne sposoby – jako komponent równoważny z granatem albo jako wysmakowany dodatek. Jeśli nie zdecydujesz się na obłożenie marmurem części ścian, pomyśl nad marmurową podłogą i subtelnymi akcesoriami – marmurową mydelniczką, pojemnikiem na biżuterię, niewielkimi półeczkami czy eleganckimi uchwytami szafek.

Sprawdź >>> Jak urządzić łazienkę glamour?


Oświetlenie do łazienki w granacie


Granatowa łazienka, szczególnie ta utrzymana w ciemnych tonacjach, musi być odpowiednio oświetlona, aby nie sprawiała wrażenie ciasnej i ponurej. Jeśli pomieszczenie jest bardzo przestronne, a do tego ma spore okno, przez które wpada duża ilość naturalnego światła, wystarczy standardowy zestaw lamp – główne źródło światła (np. lampa ze szklanym lub kryształowym kloszem albo elegancki plafon), kinkiety w okolicach lustra i dyskretne lampki wyznaczające intymną strefę kąpieli.


Jeśli wnętrze jest mniej widne, koniecznie wprowadź tu kilka dodatkowych punktów świetlnych, które dyskretnie rozproszą mrok
i sprawią, że będzie bardziej komfortowe i wygodniejsze w użytkowaniu. Nie musisz od razu stawiać na efektowne lampy wiszące. Jeśli wolisz minimalizm, postaw na dyskretne taśmy LED, które subtelnie rozjaśnią łazienkę, ale nie zaburzą jej oszczędnego charakteru. Możesz zainstalować je w okolicach lustra, przy wannie (zwłaszcza, gdy jest wolnostojąca) oraz w tych miejscach podłogi i ścian, w których granat łączy się z innymi kolorami i materiałami.

Sprawdź >>> Jak rozmieścić oświetlenie w łazience?