Malowanie łazienki niejedno ma imię. Może być alternatywą dla tradycyjnego okładania ścian płytkami ceramicznymi albo sposobem na szybką, a jednocześnie niezwykle efektowną metamorfozę wnętrza. Podpowiadamy, czym różnią się te prace i jak się do nich przygotować, a także jak wybrać odpowiednie farby i w końcu – jak pomalować ściany i płytki łazienkowe, aby wnętrze prezentowało się znakomicie.

Przejdź do następnych akapitów:


Łazienka pomalowana farbą czy obłożona płytkami?


Najczęściej ściany w łazience okładamy wytrzymałymi płytkami ceramicznymi, które dobrze chronią przed działaniem wilgoci, są łatwo zmywalne i nadają wnętrzu określonego charakteru. Jednak układanie płytek to trudna sprawa i często wymaga pomocy fachowca. Poza tym nie każda łazienka dobrze wygląda wykończona kafelkami od podłogi aż po sufit.

Jaka jest alternatywa? Pomalowanie łazienki farbą! To prosty, niedrogi, ale jednocześnie bardzo efektowny sposób na wykończenie ścian w łazience i nadanie jej eleganckiego wyrazu.


Malowanie łazienki trwa zdecydowanie krócej niż układanie płytek (zazwyczaj zajmuje jeden dzień, podczas gdy układanie kafli trwa kilka dni roboczych) i nie wymaga tak dużych umiejętności, sprawności i wiedzy (np. dotyczącej przygotowania podłoża, wyboru zaprawy, kleju czy fugi), dlatego można to zrobić samodzielnie.

Jeśli jednak masz obawy, że ściany pomalowane farbą szybciej się zniszczą, narażone na częsty kontakt z wodą, zastosuj metodę łączoną – obłóż newralgiczne miejsca łazienki płytkami ceramicznymi (w okolicach wanny i prysznica, koło umywalki), a resztę ścian pomaluj farbą. Zachowasz we wnętrzu odpowiedni balans i wysoką funkcjonalność.

Sprawdź też >>> Jak urządzić złotą łazienkę?

Jaka farba do łazienki sprawdzi się najlepiej?


Czym pomalować ściany w łazience, aby przez długi czas wyglądały zjawiskowo i nie dały się wilgoci? Przede wszystkim zwróć uwagę na farby emulsyjne z dodatkiem silikonu. Są odporne na wilgoć, a dodatkowo chronią powierzchnię przed rozwojem pleśni i grzybów. Możesz je też myć, nie martwiąc się o odbarwienie czy zniszczenie.

W wilgotnej łazience doskonale sprawdzą się również lateksowe farby akrylowe oraz farby ceramiczne – najlepiej te z satynowym wykończeniem. Pozwalają ścianie oddychać i wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Farby lateksowe najczęściej mają I klasę wytrzymałości, co oznacza, że możesz je nawet szorować na mokro, bez obaw, że uszkodzisz zewnętrzną powłokę.

Ciekawym pomysłem na wykończenie ścian w łazience są farby strukturalne i tynki dekoracyjne, imitujące naturalne materiały, np. marmur (stiuk wenecki) lub kamień (tadelakt, zwany tynkiem marokańskim). Delikatnie igrają ze światłem i nadają wnętrzu oryginalnego charakteru, a przy tym są odporne na działanie wody. Można pokryć nimi całą łazienkę albo tyko wybraną ścianę lub nawet jej fragment.


Malowanie łazienki – jak przygotować podłoże?


Jeśli farba jest już wybrana i masz przygotowane narzędzia, czyli wałek i pędzelek do trudno dostępnych miejsc, możesz zabierać się za malowanie łazienki. Przed przystąpieniem do właściwych prac, musisz jednak starannie przygotować podłoże, aby farba dobrze się trzymała i była położona równomiernie.

1. Najpierw usuń z łazienki te przedmioty i meble, które można łatwo odkręcić i wynieść, np. półki, szafki wiszące i stojące czy wieszaki i drążki na ręczniki. Gdy pozostaną w pomieszczeniu, zdecydowanie utrudnią malowanie, a zabezpieczanie ich przed zachlapaniem farbą z pewnością zabierze więcej czasu niż sam demontaż.

2. Jeśli to możliwe, zdejmij grzejniki łazienkowe, aby wygodnie wymalować przestrzeń znajdującą się za nimi. Pozostałe sprzęty przykryj folią i oklej taśmą. W podobny sposób zabezpiecz też podłogę. Im lepiej osłonisz powierzchnię, tym mniej sprzątania będziesz mieć po malowaniu.  
 
3. Dokładnie oczyść ściany. Kurz, brud i tłuste plamy najlepiej usunie woda z dodatkiem delikatnego detergentu. Aby uchronić ściany przed pleśnią, pokryj je też warstwą środka przeciwgrzybiczego.

4. Gdy ściany dobrze wyschną (po ok. 24 godzinach od mycia), dokładnie wyrównaj ich powierzchnię – uzupełnij ubytki gładzią gipsową lub masą szpachlową, a po wyschnięciu przetrzyj je papierem ściernym. Na koniec, używając miękkiej ściereczki, usuń z powierzchni ścian kurz pozostały po szlifowaniu.

5. Tak przygotowane ściany pokryj gruntem, czyli preparatem, który ujednolici powierzchnię i usunie ewentualne przebarwienia. Teraz możesz zabrać się za malowanie (nakładaj farbę dopiero wtedy, gdy grunt całkowicie wyschnie!).

Malowanie łazienki krok po kroku


Malowanie łazienki rozpocznij od sufitu – ewentualne zachlapania ścian będzie można łatwo usunąć lub wyrównać, przed położeniem właściwego koloru. Na początku pomaluj pędzelkiem rogi sufitu, miejsca wokół lamp i inne trudno dostępne miejsca, a dopiero później resztę powierzchni (tu lepiej użyć wałka). Aby na suficie nie powstały nieestetyczne ślady, trzeba odpowiednio położyć co najmniej dwie warstwy farby. Jak to zrobić prawidłowo? Najpierw pomaluj powierzchnię w prostopadłe pasy. Gdy farba wyschnie, nałóż kolejną warstwę, malując pasy prostopadłe do poprzednich.


Teraz możesz przejść do malowania ścian. Zacznij od miejsc znajdujących się jak najdalej wejścia i kieruj się w stronę drzwi. Zdecydowanymi ruchami maluj pionowe pasy, układające się w literę W. Pamiętaj, aby dokładnie rozcierać farbę, by nie powstały nieestetyczne zacieki. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, nałóż kolejną, aby równomiernie pokryć powierzchnię ścian. Po skończonej pracy odklej taśmę malarską, chroniącą listewki i łączenia ścian, uprzątnij folię i dokładnie wywietrz pomieszczenie.

Alternatywna metamorfoza łazienki – malowanie płytek


Innym sposobem na łatwe i niskobudżetowe wykończenie ścian w łazience jest pomalowanie płytek, które już w niej są. To świetny pomysł na szybką metamorfozę łazienki – bez remontu i skuwania kafelków!

Malowanie płytek w łazience nie wymaga ani specjalnych umiejętności, ani pomocy fachowców. Wszystko bez problemu zrobisz samodzielnie – wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.

Sprawdź też >>> Jak urządzić łazienkę w stylu boho?

Malowanie płytek w łazience – jaką farbę wybrać?


Przede wszystkim wybierz odpowiedni rodzaj farby. Nie może być to jednak taka sama farba, jak ta służąca do malowania ścian. Powierzchnie wykończone tynkiem oraz płytki ceramiczne mają zupełnie inną strukturę, dlatego wymagają różnych produktów kryjących.

Farba do malowania płytek w łazience powinna być odporna na wilgoć, wodę i uszkodzenia mechaniczne, a także na szorowanie, detergenty i środki myjące. Dzięki temu będzie można ją myć bez obaw o uszkodzenie powłoki. Koniecznie musi mieć też doskonałą przyczepność.

Szukając idealnej farby, nie skupiaj się na wyborze kilku preparatów do różnych rodzajów ceramiki – tak naprawdę podłoża ceramiczne mają bardzo podobne wymagania. Dobrą praktyką będzie natomiast wybór innej farby do podłogi i innej do ścian, ponieważ są eksploatowane z różną intensywnością, więc nieco inaczej się zużywają.

Na rynku znajdziesz sporo farb dwuskładnikowych, przeznaczonych do malowania powierzchni ceramicznych (trzeba wymieszać je bezpośrednio przed użyciem). Dobrym rozwiązaniem będzie też zakup uniwersalnej farby V33, do różnego rodzaju podłoży. Farbą do płytek ceramicznych możesz śmiało pomalować również spoiny, ale nie ma żadnych przeciwskazań, by kupić osobny preparat do malowania fug (zwłaszcza, jeśli mają mieć inny kolor niż ściany).


Jak przygotować podłoże przed malowaniem płytek łazienkowych?


Podobnie jak przy tradycyjnym malowaniu ścian, malowanie płytek w łazience wymaga właściwej organizacji przestrzeni i odpowiedniego przygotowania podłoża.

1. Na początku wynieś z pomieszczenia wszystkie sprzęty, które łatwo zdemontować i później ponownie zamontować. Większe meble, umywalkikabiny prysznicowe i znajdujące się z nich zestawy prysznicowe starannie zabezpiecz folią i taśmą malarską.

2. Za pomocą wilgotnej gąbki nasączonej delikatnym detergentem dokładnie odtłuść płytki – usuń wszystkie plamy, osady i zacieki, które mogłyby pogorszyć przyczepność farby.

3. Starannie wyczyść fugi – ewentualne ślady pleśni pokryj specjalnym środkiem pleśniobójczym, a później spłucz powierzchnię dużą ilością wody.

4. Napraw pęknięcia, rysy i ubytki płytek, używając specjalnej masy do renowacji powierzchni ceramicznych. W ten sposób skutecznie zabezpieczysz strukturę ścian przed wilgocią, a  pomalowana łazienka będzie wyglądała jak nowa.

5. Nie zapomnij też o fugach! Wykruszone spoiny oczyść i zafuguj ponownie.

6. Nadmiar masy (służącej do naprawy płytek i fug) dokładnie zeszlifuj, wyrównaj powierzchnię i oczyść podłoże z pyłu.

7. Zabezpiecz miejsca styku płytek ze ścianą i podłogą za pomocą taśmy malarskiej i przystąp do malowania.


Jak pomalować płytki łazienkowe?


Najlepszą metodą malowania płytek w łazience jest stopniowe nakładanie farby – najpierw na spoiny, a później na cały fragment ściany. Ważne, by robić to partiami, po małym kawałeczku. Jeśli najpierw pomalujesz fugi w całym pomieszczeniu, a dopiero później naniesiesz kolor na kafelki, powstaną nieestetyczne nierówności.  Jeśli fugi mają mieć inny kolor niż ściany, najpierw pomaluj płytki, a gdy wyschną – fugi. Wcześniej zabezpiecz jednak brzegi płytek taśmą malarską.

Do malowania kafelków najlepiej użyj małego wałka gąbkowego. Przy fugach lepiej sprawdzi się niewielki pędzelek. Malując płytki, wykonuj zdecydowane ruchy z góry na dół. Kolejną warstwę farby nakładaj w innym kierunku (poziomo). Takie malowanie, zwane krzyżowym, pozwala uzyskać jednolitą powierzchnię bez przebarwień i nierówności.

Co istotne, około 15-30 minut po malowaniu delikatnie usuń taśmy malarskie – gdy zostawisz je na dłużej, farba mocno na nich zastygnie, więc przy zrywaniu może dojść do uszkodzenia pomalowanej powierzchni.

Taśmy trzeba usuwać po każdym nakładaniu farby! Jeśli płytki wymagają pokrycia kolejną warstwą farby, taśmę malarską (nową) trzeba zamontować ponownie. Ważne, by robić to dopiero wtedy, gdy ściany będą zupełnie suche. Dla pewności, najlepiej odczekać 12-24 godzin po pierwszym malowaniu (w zależności od zaleceń producenta). Aby farba dobrze się utwardziła i nie uległa zniszczeniu, lepiej też nie korzystać z łazienki przez kilka dni po malowaniu. 3-4 dni powinny wystarczyć, aby preparat odpowiednio się zahartował.