Łazienka z racji swego przeznaczenia jest najbardziej narażonym na wilgoć pomieszczeniem w domu. Niemal każda czynność wykonywana w łazience – kąpiel, korzystanie z toalety, mycie rąk, pranie – wymaga udziału wody.

Przejdź do następnych akapitów:


Mokre są elementy ceramiki łazienkowej i ich okolice, woda niejednokrotnie spływa na podłogę, zaś para wodna tworząca się podczas kąpieli wnika w ściany i sufit. Choćbyśmy nie wiadomo jak się starali, nie unikniemy wilgoci w łazience. Dlatego aby przeciwdziałać jej negatywnym skutkom, należy łazienkę odpowiednio zabezpieczyć.
Izolacja przeciwwilgociowa

Zanim położymy płytki na ścianie, zadbajmy o to, aby wilgoć nie wchodziła w mury. W tym celu możemy posłużyć się jednym z trzech preparatów, które je zabezpieczą:

Folia w płynie

Można ją stosować na betonie, tynkach gipsowych, cementowych i cementowo-wapiennych oraz na płytach gipsowo-kartonowych. To elastyczna substancja, która przeznaczona jest do zabezpieczenia powierzchni chwilowo narażonych na oddziaływanie wody.

Folię nakłada się pędzlem lub wałkiem w dwóch, prostopadłych do siebie warstwach, pokrywa się w ten sposób drobne niedociągnięcia w podłożu i wzmacnia je od zewnątrz. Pamiętajmy, aby nie pokrywać folią ścian przeznaczonych do malowania, na takiej ścianie farba nie będzie się trzymać i po krótkim czasie się złuszczy.


Zaprawa hydroizolacyjna 

Stosowana jest na każdym rodzaju podłoża, z wyjątkiem murów mieszanych. Doskonale nadaje się do pomieszczeń o wysokim stopniu zawilgocenia, na powierzchniach stale mokrych i w zbiornikach wodnych. Wykonana jest na bazie cementu i przed położeniem miesza się ją z wodą.


Masa uszczelniająca
 

To półpłynna substancja na bazie żywic syntetycznych oraz cementu, bardzo zbliżona w swym działaniu do folii w płynie. Podobnie jak ona zabezpiecza powierzchnię przed wilgocią, a dodatkowo również przed środkami chemicznymi – kwasami, zasadami, roztworami soli, wapna i chloru.

Nakłada się ją tak samo jak folię w płynie, ponadto należy wzmocnić zabezpieczenie przeciwwilgociowe poprzez położenie mat z włókien szklanych i taśm hydroizolacyjnych.

Zanim położymy warstwę izolacji przeciwwilgociowej, pamiętajmy o zastosowaniu preparatu gruntującego, co dodatkowo wzmocni powierzchnię i zabezpieczy ją przed wilgocią. Ponadto wybierając płytki do łazienki, zwracajmy uwagę na ich współczynnik nasiąkliwości – najlepiej zdecydować się na takie, których nasiąkliwość określana jest na poziomie 3%.