Ogrzewanie podłogowe w łazience – mata czy folia grzewcza?

Ogrzewanie i klimatyzacja

Poradnik

Remont

  • calendar13.01.2022
  • Autor: Natalia Dur
Ogrzewanie podłogowe w łazienceOgrzewanie podłogowe w łazience

Dobrze zaplanowane i właściwie zamontowane ogrzewanie podłogowe jest ciekawą alternatywą dla ogrzewania tradycyjnego, opartego na spalaniu paliw kopalnych (węgla, gazu czy oleju opałowego). Warte uwagi są przede wszystkim dwa rodzaje podłogówek – nowoczesne i ekologiczne maty i folie grzewcze. Poznaj ich mocne i słabsze strony i sprawdź, która lepiej sprawdzi się w twojej łazience.

W artykule:

 

Ogrzewanie podłogowe na podczerwień – zasady działania

Maty i folie to elementy grzewcze ogrzewania podłogowego na podczerwień. Przekazuje ono ciepło w formie promieniowania. Pomimo tego, że energia wytwarzana jest za pośrednictwem prądu elektrycznego, ten rodzaj ogrzewania nie jest konwekcyjnym ogrzewaniem elektrycznym. Urządzenia grzewcze mają niską temperaturę, a ciepło kumuluje się w ścianach, nie w powietrzu. Dzięki temu, że konwekcyjny ruch powietrza jest znikomy, w pomieszczeniu nie unoszą się kurz i alergeny (co jest dobrą wiadomością dla alergików), a straty ciepła (np. przy wietrzeniu łazienki) są znacznie mniejsze niż przy tradycyjnych metodach ogrzewania.

Czym jest i jak działa mata grzewcza?

Maty grzewcze to pasy siatki z włókna szklanego (zazwyczaj o szerokości 50 cm) z wplecionym kablem stałooporowym. Taki system grzewczy zasilany jest prądem sieciowym o napięciu 230 V, a jego moc może wynosić od 100 W/m2 do 200 W/m2. Standardowa moc maty grzewczej wynosi 150-160 W/m2.

Aby system był w pełni energooszczędny i nie generował zbędnych kosztów, maty na podczerwień najlepiej zamontować na warstwie izolacyjnej, a nie bezpośrednio na wylewce. Dobrze współgrają z płytkami ceramicznymi, kamieniem i gresem (układa się je od razu na macie). Co oczywiste, maty można swobodnie dopasować do wymogów pomieszczenia, rozcinając siatkę (bez przecinania przewodów).

Zalety montażu maty grzewczej

Mata na podczerwień może pochwalić się całym szeregiem zalet, takich jak:

  • łatwy montaż
  • niezawodne użytkowanie bez konieczności serwisowania i ponoszenia dodatkowych kosztów
  • brak konieczności podłączania systemu gazowego i wykonywania wymagających prac budowlanych
  • oszczędność miejsca – nie wymaga kotłowni, pieca CO i grzejników
  • bezobsługowa eksploatacja – maty grzewcze nie wymagają uzupełniania opału, kontroli spalania, odpowietrzania wody itd.
  • bezpieczne użytkowanie – izolacja specjalistycznym materiałem trudnopalnym ogranicza ryzyko pożaru instalacji grzewczej
  • walory zdrowotne – ukierunkowane ciepło promieniujące z podłogi poprawia krążenie, chroni przed wychłodzeniem stóp i pozytywnie wpływa na samopoczucie

 

Mata grzewcza – zużycie prądu

Często można usłyszeć opinie, że mata na podczerwień to bardzo drogi sposób ogrzewania. Czy to prawda? Ogrzewanie podłogowe wykorzystujące energię elektryczną siłą rzeczy musi podnieść rachunki za prąd, ale o tym, jak duża jest to kwota decyduje kilka czynników, m.in.:

  • stopień ocieplenia budynku i ochrona przed ucieczką ciepła
  • wybrana moc produktu – im wyższa, tym pobór prądu będzie większy
  • sam montaż maty grzewczej – jeśli mata zostanie położona bezpośrednio na wylewce albo pod nią, zamiast ogrzewania przez promieniowanie powstaje ogrzewanie akumulacyjne, które generuje znacznie większe zużycie prądu, a dodatkowo – trudno je regulować. Opinie o bardzo dużym zużyciu energii elektrycznej przy tym typie ogrzewania w dużej mają biorą się właśnie z niewłaściwej instalacji.



Sprawdź >>> Jak urządzić łazienkę w stylu spa?

Czym jest i jak działa folia grzewcza?

Innym materiałem umożliwiającym komfortowe ogrzanie łazienki są cienkie folie grzewcze (ich grubość nie przekracza 1 mm), dostępne w rolkach lub na metry. Wykonane są z przewodzącego prąd węgla (grafitu) zatopionego w wytrzymałej folii poliestrowej. Zasilaczami są tu miedziane taśmy, które podłącza się do sieci elektrycznej (standardowo o napięciu 230 V lub mniejszym). Ze względu na to, że grafit rozłożony jest na całej powierzchni folii (najczęściej paskowo lub w formie plastrów miodu), folia dostarcza ciepło równomiernie, emitując fale dalekiej podczerwieni. Chroni to przed punktowym przegrzaniem powierzchni.

Pod względem mocy grzewczej folie są nieco słabsze od mat – najczęściej wartości plasują się tu od 40 W/m2 do 220 W/m2. Układa się je podobnie, jak maty grzewcze, na całości lub określonej części podłogi. Z powodzeniem można je też zamontować w ścianach czy w suficie.

Nadają się do instalacji pod panelami, wykładziną, płytkami, kamieniem i gresem. Można je też dowolnie przycinać.

Ważne: mat i folii grzewczych nie powinno się rozkładać w miejscach, w których mają stanąć urządzenia sanitarne (wanna, umywalka, WC, bidet) i meble łazienkowe. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj ogrzewania podłogowego, przemyśl, jak ma być zaaranżowana przestrzeń, aby uniknąć późniejszych poprawek.

Zalety montażu folii grzewczej

Folia grzewcza ma cały pakiet atutów. Należą do nich m.in.:

  • niski koszt produktu
  • tania eksploatacja – zużywa mniej prądu niż mata grzewcza
  • trwałość i odporność na przedziurawienie – dobrze zamontowana folia grzewcza może służyć nawet 100 lat
  • bezawaryjność i brak kosztów serwisowania
  • równomierne nagrzewanie podłogi
  • minimalne straty ciepła wynikające z przesyłu energii
  • wygodne sterowanie przy użyciu nowoczesnych termostatów
  • oszczędność miejsca – nie wymaga kotłowni, montażu pieca CO i grzejników
  • bezobsługowa eksploatacja – podobnie jak mata, folia grzewcza nie wymaga uzupełniania opału, kontroli spalania, systematycznego sprawdzania komina (bo nie odprowadza spalin), odpowietrzania wody itd.
  • ochrona przed pożarem – pełna izolacja przewodów, brak kłopotów z czadem czy nieprawidłowym odprowadzeniem spalin

 

Folia grzewcza – wady

Tak jak mata grzewcza, folia służąca do ogrzewania podłogi ma też kilka wad, głównie dotyczących finansów. Planując montaż tego rodzaju ogrzewania podłogowego, musisz liczyć się z wysokim kosztem całej instalacji i wyższym poborem prądu. To, ile energii elektrycznej faktycznie będzie zużywane, zależy przede wszystkim od:

  • izolacji budynku
  • rozmieszczenia folii grzewczej – jeśli będzie źle rozłożona, ciepło nie będzie rozchodzić się tak, jak powinno, więc koszty ogrzewania wzrosną
  • mocy folii grzewczej – powinna być dostosowana do konkretnych warunków panujących w mieszkaniu i indywidualnych potrzeb grzewczych. Jeśli moc będzie wysoka, może podwyższyć rachunki za prąd. Warto pamiętać, że do skutecznego ogrzania podłogi w łazience wystarczy mata o mocy 60 lub 80 W/m2.

 

Czy folia grzewcza jest oszczędna?

Pomimo tego, że przy zastosowaniu folii grzewczej zużycie prądu jest większe, w ogólnym rozrachunku ten rodzaj ogrzewania jest opłacalny. Niska temperatura promieniowania podczerwonego pozwala zaoszczędzić nawet ponad 10% energii cieplnej służącej do ogrzania domu. Folia grzewcza (podobnie jak mata) współgra też z odnawianymi źródłami energii. Jeśli masz zainstalowane panele fotowoltaiczne, ogrzewanie będzie jeszcze ekonomiczniejsze.


Mata czy folia grzewcza – którą wybrać?

Do niedawana panował podział na dwa fronty: folia grzewcza pod panele, mata grzewcza pod płytki. W rzeczywistości oba rodzaje ogrzewania mają uniwersalny charakter i świetnie sprawdzą się w łazience. Oba są też w pełni bezpieczne i mogą pochwalić się długą żywotnością i bezobsługową eksploatacją. W nowych budynkach, spełniających obowiązujące zasady termoizolacji, obie mogą być wykorzystywane jako jedyne źródło ciepła w domu.

Folia grzewcza jest jednak znacznie cieńsza od mat, więc lepiej sprawdzi się w sytuacji, gdy nie możesz podnieść poziomu podłogi w łazience nawet o kilka milimetrów. Zapewnia też równomierne ogrzewanie na całej powierzchni podłogi przez co jest bardziej wydajna niż maty, których przewody grzeją miejscowo. Dzięki temu zużywa mniej prądu.