Porządki jesienne w ogrodzie – akcesoria ogrodowe

Poradnik

Ogród

  • calendar27.09.2022
  • Autor: Magda Strzelecka
Mała dziewczynka w żółtej kamizelce grabi liście w ogrodzieMała dziewczynka w żółtej kamizelce grabi liście w ogrodzie

Jesień w ogrodzie to nie tylko wypoczynek wśród bajecznie kolorowych drzew i krzewów, ale też czas intensywnej pracy. Trzeba wykonać szereg niezbędnych zadań, aby ogród mógł bezpiecznie przetrwać zimę i na wiosnę znów cieszył oko. Sadzenie roślin, zabezpieczenie drzew przed mrozem, gruntowne porządki to dopiero początek listy! Podpowiadamy, jakie jesienne prace warto wykonać w ogrodzie, żeby o niczym nie zapomnieć.

W artykule:


Jesienne prace w ogrodzie: zacznij od trawnika

Jesień w ogrodzie widać przede wszystkim na trawniku – to tu gromadzą się liście, szyszki i patyki, które wiatr strąca z okolicznych drzew i krzewów. Pierwszy punkt jesiennych porządków to uprzątnięcie tych materiałów. Pozostawione na zimę mogą doprowadzić do powstania pleśni pośniegowej – częstej choroby trawników, objawiającej się nieestetycznymi, żółtymi lub brunatnymi plamami.

Liście i inne materiały, zbierające się na trawniku, możesz zgrabić albo odkurzyć odkurzaczem ogrodowym z funkcją dmuchawy. Takie urządzenie pozwala oszczędzić czas, bo od razu zgarnia liście do dołączonego zbiornika. Możesz też użyć prostszej wersji sprzętu, czyli samej dmuchawy do liści – zgarniesz je w jedno miejsce, a później ręcznie włożysz do worka. Przydadzą się do kompostu.

mały chłopiec bawiący się w jesiennych liściach

Chociaż jesienią trawnik nie rośnie już tak intensywnie, jak wiosną i latem, o tej porze roku również trzeba pamiętać o regularnym, choć rzadszym koszeniu. W październiku wystarczą np. tylko dwa koszenia. Ostatnie przed zimą warto wykonać na przełomie października i listopada. Pamiętaj, by ustawić ostrze kosiarki tak, by trawa nie była krótsza niż 4-5 cm. Inaczej będzie narażona na przemarznięcie.

Istotnym elementem jesiennej pracy przy trawniku jest też aeracja, czyli napowietrzenie trawnika. Wykonuje się ją przy użyciu aeratora, który nakłuwa darń i delikatnie ją rozluźnia. Dzięki temu rośliny mogą łatwiej pobierać wodę i niezbędne substancje odżywcze z gleby.

Chcesz ułatwić sobie życie? Dowiedz się, jakie >>> sprytne gadżety warto mieć w swojej kuchni

Jesień w ogrodzie? Zadbaj o rośliny

Jesienią szczególną troską trzeba otoczyć rośliny ogrodowe. Zima to dla większości z nich trudny czas. Kilka prostych czynności pozwoli im spokojnie przetrwać wymagający sezon.

mężczyzna przycinający krzewy w ogrodzie

Uporządkuj rabatki

Zacznij od zrobienia porządków z kwiatami. Wrażliwe na mróz kwiaty doniczkowe, jak pelargonia, fuksja, oleander czy rośliny cytrusowe, przenieś do wnętrza jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Z rabatek usuń chwasty i resztki roślin jednorocznych. Następnie wykonaj nawożenie (kompostem, obornikiem albo odpowiednią mieszanką nawozów sztucznych). Aby poprawić strukturę gleby, warto ją przekopać – najpóźniej w listopadzie. Możesz użyć motyki albo łopaty.

Rabaty z roślinami wielokwiatowymi również wymagają opieki. Trzeba usunąć ich wyschnięte kwiatostany lub owocostany, a także te części, które objęte są stanem chorobowym.
Kolejnym zadaniem jest wykopanie cebul roślin, które nie są odporne na mróz, np. frezji, begonii bulwiastej czy kanny. Najlepiej zrobić to przy pierwszych przymrozkach. Wykopane cebulki oczyść, włóż do skrzynki wysypanej odrobiną trocin, torfu albo piasku i przechowuj w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu.

Jesień to również czas na sadzenie tych roślin, które mają zakwitnąć na wiosnę, również drzew i krzewów. W połowie września sadzi się rośliny cebulowe, jak hiacynty, tulipany czy śnieżyce.

Nie zapomnij też o systematycznym podlewaniu ogrodu, aż do pierwszych przymrozków. Dzięki temu rośliny będą mogły pobierać niezbędną wodę z gleby, gdy nie będzie zamarznięta.

Przytnij drzewa i krzewy

Jeśli przycięcie krzewów lub drzew jest konieczne, najlepiej zrobić to na początku jesieni, kiedy widać liście. Dzięki temu unikniesz usunięcia zdrowych gałęzi. Cieńsze pędy bez problemu wytniesz sekatorem, do grubszych lepiej użyć piły ogrodowej. Ścięte gałęzie można pociąć siekierą albo przy pomocy rozdrabniacza do gałęzi. Małe elementy możesz wrzucić do kompostownika.

Zabezpiecz kwiaty i drzewa przed mrozem

Rośliny, które są wrażliwe na mróz, trzeba zabezpieczyć już po pierwszych przymrozkach. Sposób ochrony zależy od rodzaju roślin:

  • byliny można zabezpieczyć ściółką z kory lub liści albo stroiszem, czyli gałązkami sosny lub świerku,
  • krzewy warto osłonić agrowłókniną, która dobrze chroni przed mrozem, a jednocześnie przepuszcza powietrze i nie nagrzewa się w słońcu,
  • krzewy hortensji, róż czy powojników można zabezpieczyć przed mrozem przez tzw. kopczykowanie, czyli obsypanie ich nasady trocinami, korą lub liśćmi do wysokości ok. 20-40 cm,
  • pnie drzew owocowych można pobielić wapnem, aby ochronić korę przed pękaniem,
  • trawy ozdobne, jak trawa pampasowa lub minskant warto obwiązać i owinąć przewiewnym materiałem, np. agrowłókniną lub jutą,
  • świeżo posadzone cebulki roślin warto przykryć torfem, korą, słomą lub gałązkami świerku. 

 

Sprawdź >>> Na co zwrócić uwagę, wybierając akcesoria łazienkowe?

Jakie akcesoria przydadzą się do wykonania jesiennych prac w ogrodzie?  grabie i dmuchawa do liści albo odkurzacz ogrodowy z funkcją dmuchawy; worki na liście i gałęzie  aerator do napowietrzenia gleby; kosiarka do trawy; wąż ogrodowy do podlewania roślin; narzędzia do kopania: łopata, widły, motyka; narzędzia do cięcia: sekator, nożyce, piła ogrodowa, siekiera  rozdrabniacz do gałęzi; siatka zabezpieczająca na oczko wodne; wodoodporne i mrozoodporne pokrowce na meble i altanę; agrowłóknina, juta, stroisz, trociny, kora, słomiane maty i inne akcesoria, służące do ochrony roślin przed mrozem - infografika

Jesienne porządki w oczku wodnym

Stosownej uwagi w ramach porządków jesiennych w ogrodzie wymaga również oczko wodne. Jeśli jest nieduże (poniżej 15m² powierzchni) i płytkie (mniej niż 1 metr głębokości) najlepiej je osuszyć, a zamieszkujące je ryby i rośliny przenieść do domu lub garażu, do stosownych pojemników z wodą.

Co w przypadku większych zbiorników wodnych? Rośliny, które nie przezimują, trzeba przenieść do środka. Jeśli w oczku mieszkają krajowe ryby, spokojnie przetrwają zimę – w najzimniejszym okresie wpadną w odrętwienie. Wystarczy ograniczyć im pokaram, a przy większym spadku temperatury (poniżej 10°C) zupełnie przestać je karmić. Pamiętaj jednak, by nie dopuścić do zlodowacenia całej powierzchni zbiornika. Systematycznie rób w nich przeręble, aby dostarczyć rybom tlen.

Aby ochronić oczko wodne przed gromadzeniem się, zabrudzeń, patyków i liści, warto rozpiąć nad nim ochronną siatkę. Z niej zdecydowanie łatwiej zdjąć materiały organiczne.

Porządki jesienne w ogrodzie – schowaj meble i zabezpiecz altanę

Ujemne temperatury, wiatr, śnieg i gromadząca się wilgoć nie są łaskawe również dla mebli ogrodowych. A przynajmniej nie dla wszystkich. Meble ogrodowe aluminiowe nie wymagają niemal żadnych zabiegów pielęgnacyjnych i ochronnych (poza umyciem). Śmiało możesz je zostawić w ogrodzie na całą zimę, nawet bez przykrycia. Ale już meble drewniane, żeliwne, wiklinowe, a nawet te z technorattanu czy plastiku, poza wyczyszczeniem warto przenieść do suchego garażu lub komórki albo przykryć przeciwdeszczowym pokrowcem, wykonanym z wytrzymałego materiału, np. kordury. Aby mieć pewność, że meblom nic nie grozi, warto skusić się na materiały mrozoodporne. Odpowiednią plandeką przykryj też ogrodową altanę.


huśtawka ogrodowa

A co z lampami w ogrodzie? Dobrej jakości oświetlenie ogrodowe powinno być odporne na działanie wody i mrozu. Oprawy od IP65 bez obaw pozostaw na zewnątrz. Resztę zabezpiecz lub przenieś do garażu lub innego suchego, w miarę ciepłego miejsca.


Dowiedz się >>> Jak stworzyć łazienkę w multikolorze?

Jesienne prace w ogrodzie zakończone? Zadbaj o narzędzia!

Ostatnim punktem w ramach jesiennych porządków w ogrodzie jest wyczyszczenie i konserwacja sprzętów i narzędzi ogrodowych.

  • Narzędzia do kopania i cięcia, jak łopaty, grabie czy sekatory, starannie oczyść wodą i szczotką, a później osusz i przetrzyj szmatką z dodatkiem oleju maszynowego (elementy metalowe) i roślinnego (części drewniane).
  • Części tnące w kosiarce, pile czy innych urządzeniach spalinowych oczyść i naoliw. Spuść paliwo ze zbiorników. Tak zabezpieczone narzędzia ogrodowe schowaj w suchym pomieszczeniu.
  • Zakręć zawór doprowadzający wodę do instalacji ogrodowej i spuść wodę z kranów. Inaczej zalegająca w nich woda, zamarzając, może rozsadzić rury. Wąż ogrodowy delikatnie zwiń, tak, by uniknąć złamań i schowaj w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem.

 

Twój ogród jest gotowy na zimę!