Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

Łazienka

Poradnik

  • calendar19.04.2024
  • Autor: Karolina Więcek
mała łazienkamała łazienka

Mała łazienka wymaga nie tylko bardzo precyzyjnie opracowanego układu funkcjonalnego, ale też ważnych zabiegów estetycznych. Dzięki nim nawet małe pomieszczenie wyda się przestronne. Podpowiadamy, jak optycznie powiększyć małą łazienkę.

W artykule:

Jak optycznie powiększyć łazienkę? Po pierwsze prostota

W małej łazience należy w szczególnie przemyślany sposób rozmieścić sprzęty. Warto też pomyśleć nad tym, jaki kształt pomieszczenie uzyska po wprowadzeniu elementów takich jak stelaż WC czy zabudowy meblowe. Najlepiej, gdy pomieszczenie będzie wolne od licznych załomów ścian. Nieuniknione występy szachtów instalacyjnych albo wnęki warto zabudować praktycznymi, pojemnymi meblami tak, by finalnie płaszczyzny wnętrza (ściany, fronty zabudów, sufit) były możliwie proste.

Optyczne powiększenie małej łazienki a wyposażenie. Wanna czy prysznic i inne ważne kwestie

Naczelną zasadą projektowania niewielkiej łazienki jest racjonalna redukcja. Nie chodzi jednak o korzystanie wyłącznie z modeli „slim”. Z małych łazienek nie korzystają mniejsi niż zwykle ludzie, dlatego należy raczej z wyczuciem zagęszczać w pomieszczeniu sprzęty o normalnych gabarytach niż sięgać po miniatury.

Co najważniejsze, wspomniana redukcja ma pomóc w skomponowaniu funkcjonalnego wnętrza bez zbędnych elementów, niepotrzebnie zatrzymujących wzrok. W tym celu w małej łazience warto sięgać po:

  • materiały wykończeniowe o powściągliwych wzorach (choć niekoniecznie całkiem gładkie),

  • sprzęty łazienkowe (ceramikę, armaturę, meble, lampy, dodatki) o minimalistycznych kształtach,

  • prysznic z odpływem liniowym lub z niskim brodzikiem typu slim,

  • kabiny, drzwi i ścianki prysznicowe z niemal samego szkła, bez wyrazistych elementów konstrukcyjnych,

  • o ile to możliwe, w strefie kąpieli warto stworzyć ukrytą (np. zagłębioną w niszy) półkę na kosmetyki do mycia.

Skoro o prysznicu mowa, trzeba zaznaczyć, że jest on lepszym wyborem do małej łazienki niż wanna. Nie tylko ze względów funkcjonalnych, ale też z uwagi na kwestie wizualne. Wanna zabiera dużo miejsca na podłodze, a im więcej posadzki widać, tym pomieszczenie wydaje się obszerniejsze.

Jak optycznie powiększyć łazienkę za pomocą płytek ceramicznych?

W małej łazience warto wykorzystać popularne dziś rozwiązanie, w którym płytki widoczne na podłodze przechodzą na ściany. W ten sposób podział na te dwie płaszczyzny, poziomą i pionową, staje się mniej odczuwalny. Nie trzeba się też obawiać wykorzystania na wszystkich powierzchniach tego samego wzoru płytek, o ile tylko dany model nadaje się do zastosowania w ten sposób. To jednak nie wszystko, co w przestrzeni małej łazienki można uzyskać za sprawą odpowiednio dobranych płytek.

Płytki małe kontra kafle wielkoformatowe

Mała łazienka może się kojarzyć z małymi formatami płytek, takimi jak 20x30 czy 30x60. Niekoniecznie słusznie! Aby uzyskać wrażenie większej przestronności, należy przede wszystkim dążyć do tego, aby kafelki nie były łatwo policzalne, bo to mimowolnie zwraca uwagę na wymiary pomieszczenia.

Gdy celem jest optyczne powiększenie łazienki, do wyboru mamy dwie rozwiązania:

  • płytki w większym rozmiarze, tzw. wielkoformatowe, z bardzo niewielką liczbą spoin,

  • mozaiki, w których gęsta siatka fug odwraca uwagę od liczby płytek w danej przestrzeni.


Duże płytki w małej łazience

Obecnie preferowane są raczej płytki wielkoformatowe, bardziej praktyczne (mniej fug do szorowania) i nowocześniejsze w odbiorze. W tym przypadku warto też dobrać formaty oraz ułożyć płytki tak, aby łączenia wypadały w niewidocznych miejscach.

Chcąc osiągnąć ten cel, niejednokrotnie warto zainwestować w zastosowanie płytek wielkoformatowych o tym samym wzorze, ale w różnych rozmiarach (np. 60x120, 80x80 i 120x120). Pozwoli to uniknąć wyeksponowanych połączeń np. na obudowie stelaża WC czy na posadzce bezbrodzikowego prysznica. Im mniej będzie podziałów na podłodze czy na ścianach, tym większa wyda się mała łazienka.


Jak powiększyć optycznie małą łazienkę? Meble i zabudowy

Skoro małe wnętrze należy metodycznie uwalniać od wizualnego nadmiaru, meble i zabudowy w łazience o niewielkiej przestrzeni mają wyjątkowe znaczenie. W małych łazienkach najlepiej postawić na podwieszane szafki. A jeśli (np. z uwagi na niezbędną pojemność) meble muszą stanąć na podłodze, warto, by miały cofnięte cokoły. Powinno się w nich znaleźć miejsce dla wszystkich kosmetyków (pielęgnacyjnych i kolorowych), przyborów higienicznych, akcesoriów służących urodzie, a najlepiej także zapasu ręczników oraz szlafroków. A jeśli mała łazienka mieści też pralkę, trzeba przewidzieć w jej przestrzeni również kosz na pranie oraz półkę na proszki i płyny.

Łazienkowy mikrokosmos przedmiotów trzeba schować za frontami. Dobrym wyborem będą drzwiczki czy szuflady o wysokim połysku. Jest to niezwykle ważna sprawa, ponieważ nawet duże pomieszczenie z mnóstwem rzeczy na wierzchu wydałoby się ciasne. Powierzchnie odbijające światło zapewni np. lakier na wysoki połysk, szkło polimerowe, lacobel czy polerowany metal. Sprawdzą się tu także jasne kolory drewna, naturalne lub np. rozbielone. Gabaryt dużej zabudowy najłatwiej ukryje równie duże lustro. Więcej na ten temat w dalszej części tekstu.


Jakie kolory do małej łazienki bez okna? Jasne, ale nie tylko

W małej łazience jasne kolory są naturalnym wyborem. Wnętrze o niewielkim metrażu zanurzone w bieli bez wątpienia wyda się obszerniejsze, gdyż krawędzie poszczególnych ścian, podłogi, sufitu, a także elementów wyposażenia wnętrza (ceramiki czy mebli) będą zatarte. Co ważne, biała łazienka może zostać z powodzeniem wzbogacona o delikatne szarości. Sprawdzi się tu też senny błękitny, blada zieleń i pudrowy róż. A jeśli mocniejsze barwy, to tylko w postaci akcentów np. antracytu.


Paradoksalnie małą łazienkę można optycznie powiększyć również stosując ciemne barwy, na czele z czernią. Ściany i sufit pomalowane na czarno czy granatowo pozornie odsuwają się, tak jak bezgwiezdne nocne niebo. Malowanie na czarno to też doskonały sposób na niski sufit. Czerń polecamy jednak przede wszystkim do toalet czy łazienek gościnnych, a nie tych, z których korzysta się każdego dnia. Zwłaszcza że uzyskanie omawianego efektu wymaga użycia bardziej przytłumionego, słabszego światła.


Jak powiększyć łazienkę lustrami? Z rozwagą!

Lustra to doskonały element aranżacji, gdy mamy na celu optyczne powiększenie łazienki. Nawet mała tafla da wnętrzu odczucie większej przestrzeni, a co dopiero duży format. Aby uzyskać najlepszy efekt, warto jednak sięgnąć po:

  • lustra dopasowane na miarę, tak by sięgały od ściany do ściany czy od blatu do sufitu,

  • tafle typu float, o idealnie równiej powierzchni, bez efektu deformacji odbicia,

  • szkło optiwhite, wolne od zielonkawego czy niebieskawego zabarwienia.

Uzupełniająco można stosować w łazience również lustra barwione. Doskonały rezultat dają m.in. modele złote, miedziane, brązowe czy grafitowe, jak również lustra postarzane.

Uwaga! Wkomponowując lustro do swojego wnętrza, należy bardzo starannie zadbać o to, co się w nim odbije. To nie mogą być przypadkowe elementy, ponieważ lustro podwoi wizualny chaos.


Błyszczące dodatki i inne przydatne triki do małej łazienki

Choć moda preferuje dziś matowe wykończenia, w małej łazience warto sięgać po połysk. Nawet drobiazgi z tym efektem dodają wnętrzu lekkości.

Aby optycznie powiększyć łazienkę, trzeba wykorzystać różne źródła światła. Nie tylko na suficie, ale też np. we wnęce szafki, przy wannie lub prysznicu, na lustrze.

Jeśli w lustrze będzie się odbijać zwracający uwagę obiekt (np. piękny kinkiet, obrazek lub inny element dekoracyjny), wzrok automatycznie będzie uciekał w dal.