Baterie prysznicowe podtynkowe – jak je zamontować i czyścić?

Łazienka

Poradnik

 • calendar12.09.2022
 • Autor: Magda Strzelecka
Srebrny prysznic podtynkowy na tle kafelek marmurowych - tytułowa.Srebrny prysznic podtynkowy na tle kafelek marmurowych - tytułowa.

Trendy w urządzaniu wnętrz zmieniają się niczym w kalejdoskopie. Są jednak ponadczasowe elementy, dzięki którym aranżacja wygląda stylowo, modnie i luksusowo przez wiele lat. Tak właśnie jest z bateriami prysznicowymi podtynkowymi. Ukryte pod kafelkami instalacje i pozostające na widoku modne modele baterii pozwalają stworzyć wnętrze spójne, wizualnie jednolite i eleganckie.
Co warto wiedzieć o armaturze tego rodzaju? Jak wygląda montaż baterii podtynkowej? Zapraszamy do naszego poradnika.

W artykule:


Baterie prysznicowe podtynkowe – czy warto mieć je w łazience?

Baterie prysznicowe podtynkowe są obecnie niezwykle modne. Świetnie sprawdzają się w każdej łazience – bez względu na jej wymiary czy styl. Rozwiązanie to polega na ukryciu w ścianie elementów niezbędnych do działania baterii, które nie są zbyt estetyczne: wężyków czy całego korpusu. Na zewnątrz widoczne są tylko uchwyty do regulacji temperatury oraz kran, deszczownica czy dysze do hydromasażu.

armatura podtynkowa prysznicowa tres

Wyróżnia się dwa rodzaje baterii podtynkowych:

    • mieszaczowe

    • termostatyczne

Bateria podtynkowa termostatyczna – dlaczego warto? - infografika.

Zalety baterii prysznicowych podtynkowych

Baterie podtynkowe są rozwiązaniem, które dopiero niedawno pojawiło się w polskich domach. Dlatego też wiele osób podchodzi do tej kwestii nieufnie, wybierając sprawdzone przez dziesięciolecia zestawy natynkowe. Warto jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji zapoznać się z atutami baterii podtynkowych.

Dlaczego warto wybrać baterie z ukrytym w ścianie korpusem?

 • doskonale sprawdzają się w każdej aranżacji, dobrze komponują się ze wszystkimi stylami wnętrzarskimi,
 • zajmują znacznie mniej miejsca w łazience, co jest ważne zwłaszcza przy niewielkich przestrzeniach,
 • mają większą przepustowość wody, dzięki czemu nie trzeba martwić się o spadek ciśnienia podczas korzystania z pryszniców bocznych czy deszczownicy i słuchawki jednocześnie,
 • nie nagrzewają się nawet podczas dłuższego użytkowania.

 

>>> Sprawdź również inne rozwiązania do małych łazienek.

Baterie prysznicowe podtynkowe – do jakiego wnętrza? - infografika.

Wady baterii prysznicowych podtynkowych

Instalacja podtynkowa prysznicowa to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie estetykę i komfort użytkowania. Ma jednak pewne wady, które także należy wziąć pod uwagę podczas urządzania łazienki.

Przede wszystkim montaż baterii podtynkowej jest znacznie bardziej skomplikowany niż ma to miejsce w przypadku klasycznej, natynkowej wersji. Aby zainstalować cały korpus należy skuć istniejące płytki i ścianę. Niesie to za sobą konieczność przeprowadzenia mniejszego bądź większego remontu. Podnosi też koszty wykończenia łazienki.

Także podczas awarii baterii konieczne jest usunięcie warstwy kafelków i ściany, by dostać się do źródła problemu. Choć modele podtynkowe są dokładnie sprawdzane i testowane na wypadek ewentualnych usterek, czasem się one zdarzają.
Baterie prysznicowe podtynkowe są też droższe niż ich natynkowe odpowiedniki tej samej jakości, a potencjalna wymiana na inny model pociąga za sobą ponowny remont.

>>> Poznaj pomysły na łazienkę z wanną i prysznicem.

Montaż baterii podtynkowej – jak się za to zabrać?

Montaż deszczownicy i montaż prysznica podtynkowego to czynności, do których warto dobrze się przygotować. Niedokładnie zainstalowany zestaw nie spełni swojej funkcji, a nawet może skutkować awarią i zalaniem łazienki czy wnętrza ściany.

aranzacja prysznica z baterią podtynkową excellent

Dlatego też należy wcześniej:

 • Przygotować niezbędne narzędzia.
 • Wykonać dokładne pomiary.
 • Zakupić właściwy model baterii podtynkowej.
 • Sprawdzić szczelność zestawu.

 

Zestawy prysznicowe i elementy podtynkowe do baterii dobrze jest zamawiać u sprawdzonych sprzedawców z wieloletnim doświadczeniem. Od ich jakości oraz umiejętności ekipy remontowej zależy przecież ostateczny efekt.

Krok 1. – montaż elementu podtynkowego

Aby zamontować elementy podtynkowe, trzeba usunąć część tynku oraz wydrążyć otwór, który pomieści cały korpus urządzenia. W przypadku, gdy ściany pokryte są kafelkami, również należy je skuć. Konieczne jest także doprowadzenie rur z ciepłą i zimną wodą.

Bateria prysznicowa podtynkowa powinna znajdować się na wysokości ok. 110-120 cm od podłogi. Po zainstalowaniu zestawu należy wypełnić ponownie ubytek w ścianie oraz wykończyć ją w wybranym przez siebie stylu, np. dużymi kaflami gresowymi albo mozaiką.

Krok 2. – montaż deszczownicy podtynkowej

Podobnie jak w przypadku baterii, również na deszczownicę należy odpowiednio przygotować ścianę. Niezbędne jest usunięcie fragmentów pokrycia ściany, by umieścić w jej wnętrzu rury. Samą deszczownicę umieszcza się na specjalnym ramieniu (w przypadku większych rozmiarów korzysta się z dwóch do czterech ramion). Wysokość należy dobrać indywidualnie. Powszechnym rozwiązaniem jest umiejscowienie deszczownicy 40 cm ponad najwyższym użytkownikiem prysznica.

Krok 3. – montaż elementów natynkowych

Gdy wszystkie elementy podtynkowe znajdują się już na odpowiednich miejscach, czas przystąpić do montażu elementów natynkowych, deszczownicy, słuchawki prysznicowej i ewentualnych dysz do hydromasażu. Ich rodzaj zależy od stylistyki wnętrza.

>>> Sprawdź, jakie lampy wybrać do ogrodu.

Jak dbać o baterie prysznicowe natynkowe?

Baterie prysznicowe podtynkowe są droższe niż ich natynkowe odpowiedniki. Dlatego też warto odpowiednio je pielęgnować i czyścić, by służyły jak najdłużej.

excellent zestaw prysznicowy podtynkowy aranzacja

Właściciele takich systemów natryskowych powinni przede wszystkim unikać silnych, żrących detergentów.

Jakich składników się wystrzegać?

 • alkoholu,
 • chloru,
 • wybielacza.


Zdecydowanie lepszym wyborem będą produkty oferowane przez producentów baterii. Są one dostosowane do delikatnej powierzchni kranów.

Wielbiciele ekorozwiązań ucieszą się z pewnością z kolejnego rozwiązania, które z powodzeniem sprawdzi się w pielęgnacji zestawu podtynkowego. Wystarczy roztwór octu, aby bateria była czysta i lśniąca. Ocet pomaga też usunąć nagromadzony kamień. Dlatego też rozwiązanie to jest wręcz idealne dla tych osób, które w swoich kranach mają twardą wodę.

Kran najlepiej jest czyścić miękką ściereczką w mikrofibry albo delikatniejszą stroną gąbki, Dzięki temu na armaturze nie pozostaną nieestetyczne zarysowania.