Multikolor w łazience – kolorowa ceramika i armatura

Łazienka

Aranżacja

  • calendar22.03.2022
  • Autor: Natalia Dur
Kolorowa łazienkaKolorowa łazienka

Klasyczne wyposażenie łazienki to śnieżnobiała ceramika o gładkich liniach i eleganckie, chromowane baterie łazienkowe. Taki zestaw jest uniwersalny, ponadczasowy i bardzo stylowy, ale jednocześnie bywa nieco nudny. Dlatego w trendach wnętrzarskich coraz wyraźniej przebijają się mniej oczywiste, barwne zestawienia, wprowadzające do łazienki świeżą, energetyczną nutę. Wbrew pozorom kolorowa armatura i ceramika łazienkowa nie jest opcją dla wybranych! Sprawdzi się zarówno w wielkopowierzchniowym domu, jak i w małej łazience w bloku.

W artykule:


Kolorowa łazienka inaczej 

Po wieloletnich rządach uniwersalnej bieli, spokojnych beży i zachowawczych szarości, w łazience coraz śmielej zaczynają pojawiać się bardziej wyraziste akcenty kolorystyczne. Kojące kolory ziemi (supermodne w tym sezonie!), eleganckie czernie, łagodne pastele czy w końcu energetyczne, nasycone tony, które pobudzają do życia i mobilizują do działania równie skutecznie, jak poranny rześki prysznic. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz inwencji twórczej architektów i stylistów, ciekawszy rys zyskały nie tylko płytki ceramiczne, tapety czy szafki łazienkowe, ale też ceramika i armatura łazienkowa.

Sprawdź >>> Trendy w urządzaniu wnętrz i ogrodów w 2022 roku

Hit sezonu – kolorowa ceramika łazienkowa

O ile kolorowe umywalki zaczęły pojawiać się we wnętrzach już od jakiegoś czasu i zdążyły nas do siebie przyzwyczaić, o tyle reszta łazienkowych sprzętów wciąż zdominowana jest przez klasyczną biel. Wiele osób traktuje bowiem kolorową ceramikę jako opcję, która pasuje tylko do bardzo przestronnych, luksusowych i nowoczesnych wnętrz. Zupełnie niesłusznie! Kolorowe umywalki, wanny, brodziki, bidety i miski WC to propozycja zarówno do dużych pokojów kąpielowych, jak i do niewielkich łazienek w bloku. Pasują do wielu stylizacji i w każdej łazience mogą stworzyć niebanalną, wyjątkową kreację. 

miętowe umywalki massi

Jakie kolory ceramiki są dziś na topie? 

  • klasyczna czerń – zestawiona z białym tłem podkreśla elegancki charakter łazienki i nadaje jej luksusowego wyrazu,


  • ponadczasowe szarości – można zestawić je z elementami drewna, aby stworzyć elegancki zestaw albo umieścić je na tle kolorowych kafli, by stworzyć nieszablonowy, energetyczny miks,


  • wyrazista zieleń – polecana tym, którzy lubią głębokie kolory, a jednocześnie chcą wyłamać się z klasycznego kręgu czerni i szarości, 


  • subtelny jaśmin – bliski bieli, a jednak zupełnie inny; pozwala wprowadzić do łazienki świeżą, ożywczą nutę bez zdecydowanych kontrastów,


  • lodowy błękit – delikatny kolor polecany szczególnie do skandynawskich, naturalnych i nowoczesnych wnętrz; ciekawie kontrastuje z czarną armaturą,


  • łososiowy róż – wyważony, niekrzykliwy, ale odpowiedzialny za efekt wow w domowej łazience.

 

Interesuje cię coś bardziej wyrazistego i soczystego? Śmiało sięgaj po żółcie, pomarańcze, fuksje i fiolety – one również znajdują się w trendach łazienkowych ostatnich lat. 

Co zamiast bieli? Najciekawsze kolory ceramiki łazienkowej - infografika

Topowi producenci ceramiki łazienkowej zadbali również o to, by sprzęty w nietypowych odcieniach zachowały właściwości białej ceramiki. Pokryto je powłokami chroniącymi przed uszkodzeniem, zarysowaniem i osadzaniem się brudu i kamienia. Czyszczą się tak samo dobrze, jak białe klasyki i zachowują doskonały kolor przez długi czas.

Nowy trend – armatura w kolorze 

Do niedawna niemal obowiązkowym uzupełnieniem stylowej łazienki były chromowane baterie umywalkowe i wannowe. Dziś trendy nieco się zmieniły i do głosu coraz odważniej dochodzą inne, nieco ciekawsze kolory. Na pierwszy plan wysuwają się baterie w kolorze klasycznej czerni. Ale już nie polerowane, jak to zazwyczaj miało miejsce przy srebrze, ale matowe – bardziej eleganckie i łatwiejsze w utrzymaniu czystości. 

oltens czarna umywalka i bateria

Sporą popularnością cieszą się też baterie łazienkowe w kolorze miedzi oraz różnych odcieni złota – od klasycznych, żółtych i błyszczących, przed różowe, a nawet wpadające w czerwone tony, aż po celowo postarzane, idealnie korespondujące z wnętrzem urządzonym w stylu retro.

Do łask powracają też baterie białe. Dawno zapomniane, teraz przeżywają swój renesans, brylując w minimalistycznych, monochromatycznych łazienkach.

W propozycjach stylistów coraz częściej pojawiają się też baterie łazienkowe w intensywnych, nasyconych barwach. To bardzo ciekawa propozycja dla niewielkich łazienek, które mogą pozwolić sobie tylko na jeden wyrazisty akcent. Dzięki nim wnętrze jest intrygujące, ale nie przytłaczające.

Co zamiast chromu? Najciekawsze kolory armatury łazienkowej - infografika

Jak wprowadzić kolor do łazienki, żeby nie przesadzić?

Wyraziste kolory można wprowadzić do łazienki pojedynczo albo łączyć je ze sobą w różnych konfiguracjach. Trzeba jednak wykazać się tu odrobiną wyczucia i rozwagi, aby łazienka była stylowa, a nie dziwaczna i przerysowana. Jak stworzyć efektowną i wysmakowaną aranżację?

  • Dopasuj kolor do możliwości łazienki  


Ciemne barwy są eleganckie i dystyngowane, ale jednocześnie mogą być przytłaczające i ponure, szczególnie wtedy, gdy w łazience nie ma odpowiedniej ilości światła lub gdy ma niewielki metraż. W takich wypadkach lepiej postawić na jasne lub pastelowe kolory albo mocniej popracować nad oświetleniem. W ciemnych, przestronnych łazienkach przydadzą się nie tylko lampy wiszące i kinkiety, ale też oświetlenie pomocnicze, które rozjaśni każdy fragment powierzchni. 

pastelowe umywalki massi

  • Kieruj się zasadami stylu


Wybierz kolory, które dobrze korespondują z charakterem wybranej aranżacji i nie będą wprowadzać niepotrzebnego chaosu. W łazienkach klasycznych, minimalistycznych i inspirowanych naturą, najlepiej sprawdzą się kolory ziemi, czernie, szarości, barwy kwiatów, ochry czy przygaszone czerwienie. Energetyczne, soczyste barwy najlepiej zaprezentują się w łazienkach awangardowych i nowoczesnych.

  • Wybierz jeden kolor ceramiki


W urządzaniu wnętrz kluczową rolę odgrywa spójność. Dlatego w łazience najlepiej postawić na jedną linię kolorystyczną ceramiki. Ciemne barwy dobrze jest zestawić z jasnym, spokojnym wystrojem. Te pastelowe i nieco przytłumione kolory ciekawie zaprezentują się zarówno na jednolitym, jak i wielobarwnym tle. Energetyczna ceramika w intensywnych barwach pasuje i do jasnego, i do ciemnego tła, pod warunkiem, że jest wolny od printów i zdobień (wnętrze musi też być przestronne, aby żywe kolory go nie zdominowały).

Przy neonowych barwach i w małych łazienkach lepiej jednak pójść na ustępstwo i wprowadzić jeden kolorowy model ceramiki (np. różową umywalkę łazienkową), a całą resztę pozostawić białą – zwłaszcza, gdy łazienka jest niewielka. Taki trik ożywi łazienkową aranżację, ale jej nie przytłoczy.

  • Wybierz jedną linię koloru armatury


Podobnie jak w przypadku ceramiki, jeśli stawiasz na czerń, niech wszystkie baterie łazienkowe będą w takim samym kolorze. Jeśli biel – w bieli, jeśli złoto – w złocie. Ważny jest nie tylko odcień, ale też sposób wykończenia. Jeśli postawiłeś na mat, cała linia powinna mieć matowe wykończenie. Jeśli na połysk – wszystkie baterie powinny być błyszczące, jeśli powierzchnia jednej jest szczotkowana, cała reszta również powinna taka być. Aby uniknąć pomyłek, które mogą drażnić oko i dawać nieciekawy efekt, najlepiej zdecydować się na zakup baterii łazienkowych z jednej linii. 

kolorowe umywalki massi

Jeśli lubisz nieoczywistości i zabawę, możesz zakupić jedną baterię (np. umywalkową lub wannową) w innym, bardziej energetycznym kolorze. Będzie wyróżniać się na tle pozostałych i ciekawie przełamie całą stylizację. Ważne, by umieścić ją na neutralnym, stonowanym tle, aby całość nie była chaotyczna i przytłaczająca.

  • Stosuj sprawdzone połączenia 


Nie jesteś pewien, jakie kolory do siebie pasują? Skorzystaj z pomocy koła barw, czyli wzornika graficznego, który podpowie ci, jakie kolory można zestawić, by stworzyć w łazience pożądany efekt. Kolory umieszczone blisko siebie pokażą, jak wykreować subtelną aranżację, a te leżące po przeciwnych stronach pozwolą stworzyć wnętrze kontrastowe i bardziej intrygujące, ale wciąż wysmakowane i estetyczne.