System centralnego ogrzewania – jakie grzejniki wybrać? Co warto wiedzieć przed sezonem grzewczym?

Łazienka

Poradnik

  • calendar29.09.2022
  • Autor: Magda Strzelecka
Mężczyzna montuje grzejnik w salonieMężczyzna montuje grzejnik w salonie

Ciepły, miękki koc, parująca herbata z imbirem i goździkami czy puszyste bambosze to nieodłączne atrybuty sezonu jesienno-zimowego. Do utrzymania właściwej temperatury w domu podczas chłodnych miesięcy potrzebna jest jeszcze sprawna i wydajna instalacja grzewcza.
Wiele osób nie wie, od czego zacząć poszukiwania grzejnika idealnego. Dlatego też przygotowaliśmy ten krótki poradnik, który pomoże każdemu inwestorowi w wyborze odpowiedniego urządzenia oraz wskaże ważne kwestie, na które należy zwrócić uwagę przed jesiennymi spadkami temperatur. Zapraszamy do lektury.

W artykule:

 

Grzejniki centralnego ogrzewania – jakie wybrać?

Kiedy przemierzamy skąpane w jesiennym deszczu ulice i brodzimy po kolana w śniegu, nie marzymy o niczym innym, tylko o ciepłym, przytulnym domu. Aby osiągnąć odpowiednią temperaturę w mieszkaniu czy budynku jednorodzinnym, należy podjąć pierwsze kroki jeszcze przed sezonem grzewczym.
Istnieją różne metody ogrzewania domu. Każda wpisująca się w nieco inne potrzeby.

biały grzejnik płytowy w biurze

Zanim dokona się wyboru grzejnika idealnego, należy przeanalizować:

  • wymiary wszystkich pomieszczeń: jaką mają powierzchnię, czy są wysokie, czy raczej niskie?
  • rodzaj zabudowy: jedno- czy wielorodzinna?
  • rodzaj ogrzewania dodatkowego: ogrzewanie podłogowe, a może maty grzewcze?
  • wydajność pieca: które kotły centralnego ogrzewania sprawdzą się w danym przypadku?
  • styl wnętrza – na rynku dostępnych jest wiele modeli grzejników
  • budżet – do wyboru są grzejniki klasyczne i dosyć tanie oraz designerskie, których cena jest znacznie wyższa


Zwróć uwagę na materiał 

Materiał, z którego wykonany jest dany grzejnik, jest najistotniejszą kwestią podczas wyboru idealnego modelu. Dotyczy to nie tylko kwestii estetycznych, lecz przede wszystkim związanych z wydajnością urządzenia. Każdy materiał ma bowiem inne parametry, a co za tym idzie – wady i zalety. Dlatego tak ważne jest, by przed zakupem poznać wszystkie możliwe opcje oraz ich właściwości. Wtedy ryzyko kosztownej pomyłki jest znacznie mniejsze.

Grzejniki stalowe to te, które najczęściej można obecnie spotkać w polskich domach. Wykonane są z kilku warstw zgrzewanej blachy. Dzięki temu, że mieszczą one niedużo wody, nagrzewają się bardzo szybko. Umożliwia to szybkie i precyzyjne dostosowanie temperatury powietrza do indywidualnych potrzeb.

Rodzaje grzejników stalowych:

  • panelowe
  • łazienkowe


Grzejników stalowych nie powinni wybierać inwestorzy, którzy planują montaż wentylacji grawitacyjnej oraz otwartej.

Modele aluminiowe powstają z połączenia aluminium, krzemu i miedzi. Niestraszna im korozja. Są lekkie i dobrze przewodzą ciepło. Ich budowa jest modułowa, dlatego można dowolnie modyfikować liczbę żeber. Zaletą jest też stosunkowo niska cena. Należy jednak pamiętać, że nie wolno łączyć grzejników aluminiowych z miedzianymi rurami, ponieważ znacząco obniża to ich trwałość. Dodatkowo modele wykonane z tego materiału ulegają często drobnym uszkodzeniom mechanicznym, co ma wpływ na ich estetykę.


szary grzejnik w malej kolorowej łazience

Jeszcze całkiem niedawno, w polskich domach królowały grzejniki żeliwne. Nic w tym dziwnego. Odpowiednio zabezpieczone przed korozją sprawdzają się nawet w niesprzyjających warunkach, np. w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Grzejniki żeliwne mogą pomieścić dużo wody. Dlatego też zmiana temperatury urządzenia jest długotrwała. Choć w przypadku instalacji gazowej jest to raczej wada, przy kotłach na paliwo stałe pozwala pozbyć się nieprzyjemnych różnic temperatury. Kaloryfery z tego materiału są też ciężkie. Nie nadają się więc do każdej ściany.

Wybierz typ grzejnika

Producenci grzejników oferują wiele różnych możliwości tak, by każdy inwestor mógł wybrać model idealny do swojego domu bądź mieszkania. Grzejniki żeberkowe czy panelowe? A może dekoracyjne? Który wariant sprawdzi się najlepiej?

  • Grzejnik członowy to dobre rozwiązanie, gdy właściciel nie jest pewny, czy rozmiar modelu na pewno wystarczy, by ogrzać pomieszczenie. Taki kaloryfer składa się po prostu z kilku bądź kilkunastu modułów, które można ze sobą łączyć. Także po wykonaniu całej instalacji.
  • Grzejnik płytowy produkowany jest jednego, dwóch, a czasem nawet trzech płatów pofalowanej blachy, które kryją w swoim wnętrzu rury pionowe i poziome. Ciepłe powietrze wydostaje się z nich przez kratkę, która znajduje się u góry urządzenia.
  • Modele drabinkowe najlepiej sprawdzają się w łazienkach. Nie mają one zbyt dużej mocy, dlatego zaleca się łączenie ich z innymi formami ogrzewania. Najczęściej służą do suszenia ręczników.
  • Kaloryfery dekoracyjne mają różne formy i rozmiary. Poza oczywistym zadaniem ogrzania pomieszczenia są też prawdziwymi dziełami sztuki. Odpowiednio dobrane do charakteru wnętrza zdobią je i podkreślają jego styl. Ich największą wadą jest cena. Bywają one nawet kilkunastokrotnie droższe niż najprostsze urządzenia.


Sprawdź >>> Jakie meble wybrać do łazienki?

Ustal sposób montażu

W sklepach dostępne są zarówno grzejniki pionowe, jak i poziome. Te pierwsze najlepiej sprawdzają się przy dużych przeszkleniach. Gdy okna w pomieszczeniu sięgają do ziemi albo usytuowane są tuż nad podłogą, kaloryfery o niezbyt szerokiej podstawie i imponującej wysokości spokojnie zmieszczą się na niedużym kawałku ściany obok. Poziome modele stosuje się raczej pod otworami okiennymi o klasycznych wymiarach, gdzie przestrzeń pomiędzy podłogą a przeszkleniem jest większa.

miedziany grzejnik w białej łazience

Określ przeznaczenie grzejnika

Pomieszczenie, w którym zostanie zamontowany grzejnik, także nie jest bez znaczenia. Inny model sprawdzi się w przestrzeni dziennej, takiej jak salon, inny w niedużych pomieszczeniach, np. w łazience.

W salonie należy przede wszystkim umieścić kaloryfer, który będzie na tyle wydajny, że bez problemu ogrzeje to największe i najczęściej użytkowane pomieszczenie w domu. Nie bez znaczenia jest także w tej sytuacji wygląd grzejnika. To najczęściej właśnie w dużym pokoju montowane są modele dekoracyjne.

granatowy grzejnik w salonie na drewnianej ścianie

W sypialni, która jest zazwyczaj dużo mniejsza niż salon, można zamontować mniejszy kaloryfer. Temperatura nie musi być tu bowiem tak wysoka, ponieważ najlepiej śpi się w chłodniejszych pomieszczeniach.

W łazience grzejnik drabinkowy najlepiej jest połączyć, np. z ogrzewaniem podłogowym, by korzystanie z tego pomieszczenia było w pełni komfortowe. Nikt z nas nie lubi przecież zimnych dotyku zimnych kafelków tuż po wyjściu z zaparowanego prysznica.

Kuchenne kaloryfery nie muszą być zbyt duże. W tym pomieszczeniu zazwyczaj jest wyższa temperatura dzięki gotowaniu potraw czy wody. Rozmiar urządzenia powinien być oczywiście dobrany do wielkości kuchni, jednak nie musi generować tak wiele ciepła jak grzejniki pokojowe.

Dowiedz się więcej >>> Jak wybrać oświetlenie do łazienki?

Wyznacz sposób podłączenia

Montaż grzejnika wymaga podjęcia niezwykle ważnej decyzji, która dotyczy sposobu podłączenia. Zdarza się, że instalacja jest starego typu. Wtedy najczęściej istnieje jedna możliwość – podłączenie boczne. Oznacza to, że rury, którymi woda dociera do kaloryfera, umiejscowione są z prawej bądź lewej strony. Aby poprawić estetykę takiego urządzenia przewody można umieścić w wydrążonych w ścianie rowkach.

Gdy grzejnik zasilany jest gorącą wodą od góry, a dołem odprowadzana jest zużyta, mówimy o montażu krzyżowym. W podłączeniu dolnym natomiast obie rurki znajdują się poniżej kaloryfera.

 Instalacja grzejnikowa – rodzaje zaworów: ręczne: na śrubokręt, kluczyk albo z pokrętłem - są tanie, łatwo się do nich dostać, są mniej awaryjne niż automatyczne, do grzejników o ciśnieniu do 15 barów. Automatyczne - zawierają pływak, który kontroluje ilość wody i powietrza w grzejniku, są droższe  można stosować je w różnych typach instalacji, np. ogrzewaniu podłogowym, do grzejników o ciśnieniu do 12 barów - infografika

Ogrzewanie grzejnikowe – jak dobrać moc?

Moc grzejnika to temat bardzo istotny. To przecież od wydajności tego urządzenia zależy temperatura w danym pomieszczeniu. Jak wybrać właściwy model, by w domu nie było ani zbyt zimno, ani zbyt gorąco?

Najprostszym sposobem, aby wyliczyć właściwą moc grzejnika, jest określenie:

  • powierzchni pomieszczenia
  • przepuszczalności cieplnej ścian
  • rodzaju wentylacji
  • rodzaju okien i drzwi
  • izolacji budynku
  • ekspozycji danego pomieszczenia
  • kondygnacji, na której znajduje się pokój


Przy pomocy prostego wzoru można w przybliżeniu wyliczyć odpowiednią dla danego pomieszczenia moc kaloryfera. Wystarczy pomnożyć zapotrzebowanie energetyczne budynku przez powierzchnię ogrzewanej przestrzeni. Dokładnej analizy dokonać mogą też profesjonalne firmy.
grzejnik na ścianie w przedpokoju
Sprawdź >>> Co warto wiedzieć o kotłach kondensacyjnych?

Gdzie zamontować grzejniki w domu?

Wydajnie działający kaloryfer to cieplejsze pomieszczenia i niższe koszty ogrzewania. Aby w pełni wykorzystać potencjał tego urządzenia, należy wiedzieć, gdzie dokładnie je umieścić. Wbrew pozorom lokalizacja grzejnika ma olbrzymie znaczenie dla całego systemu ogrzewania domu.
Najczęściej kaloryfery umieszcza się pod oknem albo w jego bliskich okolicach (przy przeszkleniach do samej podłogi). Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. To właśnie przez stolarkę okienną ucieka najwięcej ciepła. Nic więc dziwnego, że jest to najlepsza z możliwych lokalizacja.

Właściwszym rozwiązaniem jest też montaż grzejnika na ścianie zewnętrznej, nie zaś wewnętrznej. Jest ona poddana działaniu niesprzyjających warunków atmosferycznych i niskich temperatur zewnętrznych. Dlatego też tak istotne jest utrzymanie jej optymalnej temperatury i niedoprowadzenie do przemarzania.

Nie zaleca się także zasłaniania kaloryferów, ponieważ doprowadza to do zbędnej utraty ciepła oraz wzrostu kosztów eksploatacji całej instalacji. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wybór grzejnika dekoracyjnego, który nawet odsłonięty, wygląda doskonale.

Jakie grzejniki sprawdzą się najlepiej w modernizowanej instalacji c.o.?

Podczas remontu generalnego domu czy mieszkania, warto pomyśleć o modernizacji instalacji grzewczej. Wymiana wszystkich rur, kotła i grzejników to duża ingerencja w budynek, dlatego dobrze jest zrobić ją przy okazji innych prac.
Większość fachowców montuje w takich sytuacjach grzejniki o gładkiej powierzchni czołowej.

Jakie mają zalety?

  • łatwo utrzymać je w czystości
  • dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych
  • dostępne są podłączenia  boczne bądź dolne
  • występują w wariantach złożonych z jednej, dwóch bądź trzech płyt

 

Wydajne ogrzewanie grzejnikowe – jakich błędów unikać?

Błędy w instalacji grzewczej bywają kosztowne, a ich skutki odczuwalne przez długie lata. Niecodziennie przecież wykonuje się tak duże remonty i inwestycje. Aby uniknąć pomyłek, dobrze jest poznać najczęściej popełniane podczas montażu błędy.

  • Podłączenie kaloryfera tylko przy pomocy jednego zaworu. Aby zdjąć grzejnik, trzeba w takiej sytuacji usunąć całą zalegającą w nim wodę.
  • Połączenie urządzenia aluminiowego z rurami z miedzi, co prowadzi do wzmożonej korozji.
  • Złe osadzenie grzejnika w ścianie oraz niezastosowanie dodatkowego wsparcia podczas instalacji bardzo ciężkich modeli.
  • Zbyt słaba moc kaloryfera, aby w optymalny sposób ogrzać całe pomieszczenie. W takiej sytuacji grzejnik nie spełnia swojej najważniejszej funkcji.