Jak zaprojektować łazienkę, żeby była funkcjonalna?

Łazienka

Poradnik

Remont

  • calendar08.08.2022
  • Autor: Natalia Dur
przestronna łazienka w jasnych kolorachprzestronna łazienka w jasnych kolorach

Dobry projekt to podstawa udanej aranżacji. Bez względu na to, czy urządzaniem wnętrza zajmuje się profesjonalista, czy robimy to sami, warto przygotować choć prosty plan prac, listę dodatków, paletę kolorystyczną czy ustawienie kluczowych urządzeń. Dobrze jest też przemyśleć kwestię oświetlenia każdej ze stref oraz funkcjonalne aspekty pomieszczenia.
Jak rozpocząć pracę nad projektem jednego z najważniejszych pomieszczeń w domu – łazienki? O czym należy pamiętać, by uniknąć błędów nowicjusza? Zapraszamy do lektury.

W artykule:

 

Od czego zacząć projektowanie łazienki?

Chociaż samodzielne projektowanie łazienki może wydawać się trudne, wcale takie nie musi być. Aby bezproblemowo zaaranżować to pomieszczenie, dobrze znać podstawy, bez których ciężko będzie przygotować wnętrze funkcjonalne, wygodne i stylowe.

aranżacja łazienki z kabiną prysznicową Sanplast

O czym warto pamiętać, projektując łazienkę?

  • Sprawdź wymiary pomieszczenia. Wygodna łazienka powinna mieć co najmniej 5m2 powierzchni.
  • Przeanalizuj kształt pomieszczenia, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń.
  • Ustal, ile osób będzie na co dzień korzystać z tej łazienki i jaki jest ich wzrost oraz oczekiwania.
  • Określ budżety: podstawowy i awaryjny. Ten drugi powinien stanowić ok. 20% wartości pierwszego i być zabezpieczeniem na wypadek wzrostu cen materiałów czy niespodziewanych usterek.

 

Jak zaprojektować łazienkę z wanną?

Kąpiel z pianą to doskonały sposób na wieczorny relaks. Aby w pełni korzystać z uroków domowego SPA, warto przeanalizować wszystkie aspekty związane z wanną.

Wannę można zamontować już w łazience o powierzchni 4 m2. Kluczem do sukcesu w małym pomieszczeniu jest wielkość wanny oraz układ wnętrza. Pod uwagę należy wziąć rozmiar użytkowników. Wysokie czy tęższe osoby nie będą z przyjemnością korzystać z krótkiej i wąskiej wanny. Natomiast te o ograniczonej mobilności nie skorzystają z urządzenia bez odpowiednich uchwytów. Dlatego tak ważna jest dokładna analiza możliwości i potrzeb.

Długość standardowej wanny to ok. 140-160 cm. Na rynku dostępne są jednak zarówno modele krótsze, jak i dłuższe – nawet do 180 cm. Dobór odpowiedniego wariantu zależeć więc powinien zarówno od rozmiarów domowników, jak i miejsca dostępnego w łazience. Aby wygodnie korzystać z wanny wystarczy już ok. metr wolnej przestrzeni. W niewielkiej łazience sprawdzą się modele narożne bądź węższe i krótsze. W większej wybór jest o wiele większy.

lazienka z wanną Deante

Jakie wyróżniamy rodzaje wanien?

  • owalna
  • prostokątna
  • narożna
  • przyścienna
  • wolnostojąca
  • zabudowana
  • na podwyższeniu
  • zlicowana z podłogą

[*71107000,A248624000,610040006001000,UBA160CAS2V01,A248593000,610040033101000,49301000,72928,#WAID170NL,S301038*]

Wybór wanny pociąga za sobą także konieczność podjęcia innej decyzji. Jedną z ważnych kwestii jest z pewnością dobór baterii. W naszej ofercie znajdziesz wiele ciekawych modeli:

  • nawannowe
  • stojące
  • podtynkowe
  • ścienne

 

Jeżeli w łazience nie ma miejsca na wannę oraz prysznic, warto postawić na parawany nawannowe. Osłonią one łazienkę przed zachlapaniem podczas codziennego użytkowania, a rezygnacja z wanny nie będzie konieczna.
    
Sprawdź >>> Pomysły na fioletową łazienkę

Funkcjonalna łazienka z prysznicem

Ci, którzy nie przepadają za długimi kąpielami w wannie albo dysponują małymi łazienkami, mogą zdecydować się na prysznic. Najmniejsze brodziki zajmują powierzchnię 80 x 80 cm. To znacznie mniej niż wanna. Są także modele większe, z których korzystanie jest wygodniejsze. Te w formie prostokąta 120 x 80 cm są naprawdę przestronne.

Kiedy prysznic jest lepszym rozwiązaniem niż wanna? gdy powierzchnia łazienki jest bardzo mała (poniżej 4 m2); gdy użytkownikami są osoby o ograniczonej mobilności; gdy zależy nam na oszczędzaniu wody; gdy w nasz tryb życia lepiej wpisuje się szybki prysznic niż długa kąpiel z pianą  - infografika


Wygodna umywalka w łazience – jaki model wybrać?

Każdy, kto choć raz podjął się aranżacji łazienki wie, że umywalki to temat rzeka. W sklepach dostępne są modele o przeróżnych kształtach, kolorach czy rozmiarach, wykonane z porcelany, kamienia, szkła albo metalu.
Szerokość standardowych umywalek waha się od 25 do 60 cm.

O jakich wymiarach należy pamiętać, aranżując łazienkę?

  • górna krawędź na wysokości 80-85 cm,
  • bateria na wysokości 25-30 cm nad umywalką,
  • 30 cm odległości od ściany prostopadłej.

 

umywalka z szafką cersanit moduo

W małej łazience sprawdzą się niewielkie modele. Aby wygospodarować dodatkowe miejsce do przechowywanie, warto postawić na umywalki z szafką.


Sprawdź >>> Jakie panele sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym?

Gdzie zainstalować miskę WC i bidet w funkcjonalnej łazience?   

Podczas projektowania łazienki trzeba dobrze przemyśleć kwestie związane z miską WC oraz bidetem. Podstawą jest oczywiście umiejscowienie pionu kanalizacyjnego. Jeżeli zmiana jego lokalizacji jest niemożliwa, determinuje to całą aranżację pomieszczenia.

Do odprowadzania nieczystości należy użyć rury o średnicy od 32 do 160 mm w kolorze szarym.
Sedes oraz bidet powinny znaleźć się w odległości co najmniej 20 cm od innych urządzeń. W przypadku mis podwieszanych właściwą wysokością jest 40-45 cm od podłogi.

oltens miska wisząca


Jakie modele toalet pozwalają oszczędzić miejsce w niedużej łazience?

  • sedes podwieszany – jest wygodny, umożliwia łatwe czyszczenie podłogi w okolicach toalety,
  • sedes narożny, gdy łazienka jest nieustawna bądź naprawdę niewielka,
  • toalety myjące, które umożliwiają zachowanie higieny bez konieczności montażu klasycznego bidetu.


Wolnostojące sedesy obecnie są stosowane głównie we wnętrzach stylizowanych; retro czy klasycznych.


Sprawdź >>> Jak urządzić balkon?

Funkcjonalne wyposażenie łazienki – meble i sprzęt AGD

Wanna, prysznic, umywalka, sedes czy bidet to urządzenia w łazience najważniejsze. Nie można jednak zapominać o innych elementach wyposażenia, które poprawiają komfort użytkowania pomieszczenia i pozwalają na wygodne przechowywanie środków czystości czy kosmetyków.

Najwięcej miejsca do przechowywania powinno być w okolicach umywalki. To właśnie tutaj najbardziej potrzebne są kosmetyki. Warto więc wykorzystać w pełni tę przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem są szafki podumywalkowe oraz te ukryte za lustrem. Świetnie sprawdzi się także „słupek” zlokalizowany tuż obok. Dla wygody warto wybrać meble podwieszane, dzięki czemu mycie podłogi będzie znacznie prostsze, a łazienka zyska wrażenie lekkości.

Jeżeli w mieszkaniu bądź domu nie ma osobnej pralni, to właśnie w łazience najczęściej znajdują się pralka i suszarka. Gdzie można umieścić te niezbędne na co dzień urządzenia?

  • Pod blatem z umywalką. Jest to rozwiązanie dla osób wysokich, ponieważ standardowa wysokość pralki i suszarki to ok. 85 cm. Dużą zaletą tego rozwiązania jest długi blat, który stanowi dobre miejsce do przechowywania.
  • We wnęce. Aranżując łazienkę od podstaw, warto wydzielić strefę przeznaczoną na pralkę i suszarkę. Zabudowę można wykonać z płyty kartonowo-gipsowej. By zaoszczędzić miejsce, warto ustawić urządzenia jedno na drugim, pamiętając, że to pralka powinna stać na podłodze.

 

Najważniejsze odległości w funkcjonalnej łazience: przed pralką – 90 x 100 cm; przy toalecie – 80 x 80-100 cm; przy bidecie – 100 x 70 cm; przed umywalką – 100 cm; przed wanną – 100 x 120 cm albo 70 x 100 cm; przed prysznicem – 80-100 x 90-100 cm - infografika