Łączenie paneli z płytkami – co warto wiedzieć?

Poradnik

Panele podłogowe

  • calendar01.07.2022
  • Autor: Natalia Dur
łaczona podłoga z paneli i płytekłaczona podłoga z paneli i płytek

Jedną z cech wyróżniających współczesne style aranżacyjne są otwarte przestrzenie. Granice między poszczególnymi partiami domu czy mieszkania ulegają zatarciu, a przejście z jednego pomieszczenia do drugiego jest płynne i dość umowne. Najpopularniejszym przykładem takiej realizacji jest kuchnia otwarta na salon. Często jedynym sygnałem wskazującym, gdzie kończy się strefa gotowania, a zaczyna strefa wypoczynku, jest inny rodzaj podłogi – z jednej strony płytki, z drugiej parkiet czy panele. Myślisz o otworzeniu domowej przestrzeni i zastanawiasz się, jak połączyć płytki z panelami, by efekt był gustowny i stylowy? Podpowiadamy.

W artykule:


Jak połączyć płytki z panelami – główne zasady

Jedną z najważniejszych zasad, pozwalających uzyskać dobry efekt wizualny na łączonej podłodze, jest wykorzystanie odpowiedniego rodzaju materiałów. Nie chodzi tu tylko o styl, warstwę kolorystyczną i wysoką jakość stosowanych produktów podłogowych, ale – przede wszystkim – o zbliżoną klasę ich ścieralności.

Płytki połączone z panelami lub parkietem powinny zużywać się w podobny sposób, aby mimo upływu lat podłoga wciąż wyglądała jednolicie (nawet jeśli będą już na niej widoczne pewne przetarcia i rysy). Jeśli panele podłogowe zetrą się szybciej niż gres czy płytki ceramiczne, kontrast może być zbyt widoczny, więc cała podłoga będzie prezentować się mało estetycznie. Nie obejdzie się bez wymiany uszkodzonej części posadzki, a to wymaga sporo nakładów finansowych, czasu i energii.
Aby uniknąć takiego scenariusza, do twardych płytek dobieraj zawsze parkiet, deski lub panele o najwyższej klasie ścieralności.

Układając podłogę łączoną, trzeba też pamiętać o odpowiedniej kolejności prac. Najpierw powinno się położyć materiał trudniejszy w obróbce, czyli kafelki, a dopiero później parkiet, deski czy panele podłogowe.

Koniecznie dopilnuj też, by oba rodzaje podłogi miały równą wysokość. Nawet mała różnica między poziomami posadzek może uniemożliwić zastosowanie większości dyskretnych łączeń i sprawi, że podłoga będzie prezentować się nieatrakcyjnie.

aranzacja podłoga z płytek i paneli podłogowych

 
Sprawdź też >> Jak oświetlić przedpokój i korytarz? Czym się kierować przy doborze lamp?

Łączenie płytek z panelami za pomocą listwy

Jednym z najpopularniejszych sposobów łączenia płytek z panelami jest zastosowanie różnego rodzaju listew. To bezpieczna, tania i wygodna opcja, od lat wykorzystywana w polskich domach. Listwy łączące podłogi są uniwersalne i pozwalają zamaskować drobne niedociągnięcia powstałe podczas układania posadzek, np. niewielkie uszkodzenia płytek czy nierówno docięte panele. Występują w wielu wzorach i kolorach, dlatego łatwo dopasować je do stylu i wymagań konkretnych powierzchni. Największym zainteresowaniem cieszą się półokrągłe lub płaskie listwy połączeniowe (tzw. teowniki) wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium. Mniejszą popularność zyskały listwy połączeniowe z mosiądzu lub drewna.

Wszystkie rodzaje listew można zamontować na trzy sposoby:

  • na wcisk,
  • za pomocą kleju,
  • na kołki rozporowe – to najtrwalsza opcja, ale wymaga większego nakładu pracy i wiercenia w podłodze.


Ciekawą alternatywą dla listew są profile fugowe. Najczęściej wykonuje się je z aluminium, rzadziej z mosiądzu lub stali. Czym różnią się od listew połączeniowych? W przeciwieństwie do nich nie są nakładane na podłogę, ale wciskane w przestrzeń pomiędzy płytkami a parkietem czy panelami. Dzięki temu, że nie wystają ponad poziomem posadzki, są jedną z wygodniejszych i bardziej stylowych sposobów na łączenie podłogi drewnianej z płytkami. Warto wspomnieć, że są też dość elastyczne, dlatego można je stosować nie tylko na prostych powierzchniach, ale też przy krawędziach posadzki o lekko wygiętym, łukowatym kształcie.

Sprawdź też >> Jak oświetlić sypialnię?

Bezlistwowe łączenie paneli i płytek

Jak połączyć podłogę między kuchnią i salonem bez użycia listewek czy profili fugowych? Można postawić na łączenia za pomocą naturalnego korka lub akrylu. Obie opcje są dyskretne i minimalistyczne, dlatego dobrze zaprezentują się w nawet w oszczędnie urządzonych wnętrzach.

Łączenie płytek z panelami za pomocą korka

Korek dylatacyjny może występować w postaci gotowych listew, które wkłada się w szczeliny pomiędzy płytami a panelami, albo w postaci płynnej. Korek dylatacyjny w płynie to po prostu elastyczna masa z drobinkami naturalnego korka, którą wciska się w przestrzeń pomiędzy posadzkami za pomocą specjalnego pistoletu pneumatycznego (co pozwala na dokładniejsze wypełnienie szczelin).

Ze względu na dużą plastyczność, korek dylatacyjny świetnie sprawdza się przy łączeniu podłóg wykonanych z tzw. materiałów pracujących, czyli takich, które zmieniają swoją objętość pod wpływem temperatury czy wilgotności. Można go stosować nie tylko do łączenia płytek z panelami, ale też do połączenia parkietu z płytkami albo desek z gresem czy terakotą.

Jeśli zależy ci na maksymalnej trwałości, zamiast listew korkowych wybierz natryskowy korek w płynie. Listwy mogą z czasem się wykruszyć i odsłonić szpary między panelami a płytkami. Masa korkowa jest bardziej wytrzymała i nie ma tendencji do kruszenia.

Łączenie płytek z panelami za pomocą akrylu

Innym sposobem na połączenie dwóch rodzajów podłogi jest użycie akrylowego wypełniacza szczelin. Masa akrylowa do paneli jest mniej elastyczna od masy korkowej, ale można ją za to szlifować i malować (po wyschnięciu!). Występuje też w wielu kolorach, dlatego łatwo dopasować odcień do swojego typu posadzki. Najchętniej stosuje się ją przy łączeniu podłogi drewnianej z płytkami heksagonalnymi.

Masę akrylową nanosi się w szczeliny podobnie, jak masę korkową – za pomocą specjalnego pistoletu pneumatycznego. Jednak taka spoina, mimo że jest świetnie dopasowana do dylatacji, może z czasem pękać i kruszyć się, zwłaszcza wtedy, gdy zastosuje się ją do łączenia tzw. podłóg pływających.


Co można wykorzystać do łączenia płytek z panelami? Wady i zalety przy łączeniu listwami połączeniowymi, profilami fugowymi, korkiem dylatacyjnym i masą akrylową - infografika

Łączenie płytek z panelami w drzwiach

Jak połączyć różne rodzaje podłogi w drzwiach wewnętrznych? Możesz zastosować każdą z wymienionych wyżej metod. Największą popularnością cieszą się jednak tradycyjne listwy progowe, wykonane z aluminium, mosiądzu lub stali. Ma to sens, bowiem takie listwy są bardzo odporne na nacisk i korozję, więc dobrze sprawdzają się na intensywnie użytkowanej przestrzeni.

Sprawdź też >> Ogrzewanie domu i mieszkania – na jakie rozwiązania się zdecydować?

Jak połączyć podłogi o różnych wysokościach?

Ostatnia kwestia to łączenie podłóg ułożonych na różnych poziomach. Jak wspomnieliśmy wcześniej, już na etapie planowania prac warto sprawdzić, czy wybrane rodzaje posadzek po ułożeniu będą pozostawać na podobnej wysokości. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko grubość poszczególnych materiałów (np. płytek, gresu, desek, parkietu), ale też konieczność zastosowanie podkładów (pod panele) czy zaprawy klejącej (w przypadku drewna i płytek), które delikatnie podnoszą poziom podłogi.

Jeśli wiesz, że wybrane posadzki będą różnej wysokości, przed rozpoczęciem prac możesz wykonać np. wylewkę samopoziomującą, dostosowaną do grubości danego materiału podłogowego, która zredukuje te odchylenia i przyspieszy prace wykończeniowe. Wysokość posadzek można też zmienić, stosując:

    • masę samopoziomującą,
    • zaprawę wyrównującą,
    • suchy jastrych,
    • płyty OSB.

Co w sytuacji, gdy różnica w poziomach pokaże się dopiero po ułożeniu podłóg? Konieczne będzie zastosowanie listew przejściowych, które optycznie zniwelują różnice, tworząc delikatny spadek między płytkami a panelami.