Jak wybierać baterie wannowe? Na co zwrócić uwagę?
Łazienka
Poradnik
04.07.2022


Armatura łazienkowa to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Nadaje wnętrzu charakteru, dba o funkcjonalność i zapewnia odpowiednią wygodę podczas kąpieli. Na rynku znaleźć można cały zestaw stylowych baterii do wanny. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy model do swojej łazienki.
O czym pamiętać, wybierając baterię do wanny?
Jedną z głównych kwestii, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze baterii wannowych, jest ich wygląd. Bateria wannowa jest jak wisienka na aranżacyjnym torcie – podkreśla stylizację i nadaje jej określony ton – delikatny i harmonijny lub zaskakujący, a nawet lekko zadziorny. Przed zakupem konkretnego modelu koniecznie upewnij się, że będzie dobrze współgrał z resztą łazienkowego wyposażenia (zarówno pod względem kształtu, jak i koloru).
Równie ważną kwestią jest dopasowanie armatury do rodzaju wanny. Aby było harmonijnie i funkcjonalnie, trzeba wziąć pod uwagę wielkość wanny, jej rodzaj i ustawienie. Dobrze dobrana bateria do wanny ma odpowiednie rozmiary, optymalną długość wylewki i nie przeszkadza podczas kąpieli. W idealnej opcji powinna być też wyposażona w funkcje, które podniosą komfort korzystania z łazienki – w zależności od indywidualnych preferencji i wymagań użytkowników.
Sprawdź też >> Jak urządzić fioletową łazienkę?
Bateria wannowa – lepsza ścienna, sztorcowa czy wolnostojąca?
Biorąc pod uwagę sposób montażu baterii wannowych, można je podzielić na trzy główne grupy: baterie ścienne, baterie sztorcowe (stojące, nawannowe) i baterie wolnostojące. Wszystkie mają swoje zalety, dlatego wybór konkretnego modelu warto uzależnić przede wszystkim od wielkości łazienki, lokalizacji i rodzaju wanny oraz od efektu, jaki chcesz uzyskać.
Bateria wannowa ścienna
Najpopularniejszymi modelami baterii wannowych są baterie ścienne. Wyróżnia się tu dwie podgrupy:
- Baterie wannowe natynkowe – klasyczne modele montowane bezpośrednio do ściany. Cały mechanizm, czyli kran, uchwyty, wąż prysznicowy ze słuchawką, znajdują się na widoku. Instalacja jest prosta i nie wymaga specjalistycznych umiejętności, więc nie trzeba angażować do tego fachowców. To dobre rozwiązanie, gdy zależy ci na sprawnym wykończeniu domu lub na szybkim remoncie, bez konieczności kucia ścian i niszczenia obecnych kafelków.
Baterie wannowe dostępne są w wielu modelach – od nowoczesnych, po te stylizowane na retro, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ich niewątpliwym plusem jest też atrakcyjna cena. A jakie mają mankamenty? Na pewno jest to sam rozmiar baterii. Modele naścienne zajmują sporo miejsca, dlatego nie poleca się ich w małych łazienkach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Wystające elementy mogą też generować urazy.
- Baterie wannowe podtynkowe – stylowe rozwiązanie do minimalistycznych, eleganckich i nowoczesnych wnętrz. Są bardzo dyskretne i estetyczne, ponieważ cały mechanizm znajduje się w ścianie, w specjalnie wykutych bruzdach, które później wykańcza się masą szpachlową. Na zewnątrz widoczne są tylko uchwyty sterujące, wylewka i maskownica. Ze względu na to, że zajmują bardzo mało miejsca, chętnie poleca się je do łazienek o ograniczonym metrażu. Kolejną zaletą baterii podtynkowych jest łatwość w utrzymaniu czystości. Mniej wystających elementów oznacza mniej mycia.
Baterie wannowe nie są jednak wolne od wad. Główną jest wymagający montaż i trudniejsze serwisowanie niż w przypadku modeli naściennych. Najlepiej skorzystać tu z pomocy fachowca, aby mieć pewność, że wszystko zostanie zainstalowane jak należy. Przy ewentualnych usterkach nie obejdzie się bez ponownego zrywania kafelków i kucia ściany.
Bateria wannowa sztorcowa (nawannowa)
Innym rodzajem baterii łazienkowych są te montowane na krawędzi wanny (czasem montuje się je też na podwieszonej półce). Baterie nawannowe, zwane też sztorcowymi lub stojącymi, prezentują się bardzo elegancko i są wygodne w użytkowaniu, jednak nie należą do najlżejszych. Trzeba pamiętać, że nie każdy model wanny utrzyma takie obciążenie, zwłaszcza w rozbudowanej wersji armatury.
Baterie montowane na wannie mogą być proste (model jednootworowy, z korpusem wyposażonym w mieszacz) albo trój-, cztero- czy nawet pięciootworowe, z oddzielną wylewką, natryskiem, regulatorem strumienia wody itd. Sam montaż baterii wannowej sztorcowej nie jest trudny. W internecie znajdziesz wiele przydatnych filmików, jak to zrobić krok po kroku.
Sprawdź >> Jak szybko wysprzątać łazienkę?
Bateria wannowa wolnostojąca
Listę modeli baterii do wanny zamykają baterie wolnostojące. Smukłe lub pękate; w stylu retro, klasycznym, nowoczesnym lub futurystycznym. Dostępne w wielu opcjach kolorystycznych, od standardowego chromu po stylowe złoto. Najczęściej spotyka się je przy wannach wolnostojących, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować je też przy modelach przyściennych (mogą to być zarówno wanny prostokątne, jak i owalne, trójkątne czy okrągłe). Warunkiem udanej aranżacji jest wielkość samej łazienki. Baterie wannowe wolnostojące zajmują sporo miejsca, dlatego nie nadają się do małych powierzchni.
Montaż takiego modelu jest też nieco trudniejszy niż w przypadku tradycyjnej armatury naściennej. Baterie stoją na podłodze, więc wymagają odpowiedniego dostosowania instalacji wodnej i podprowadzenia niezbędnych przyłączy. Najlepiej wykonać takie prace na wstępnym etapie wykańczania łazienki, aby uniknąć kucia płytek czy zrywania gotowej podłogi.
Bateria do wanny – jakie funkcje warto rozważyć?
Armatura wannowa powinna nie tylko świetnie podkreślać styl wnętrza i być wygodna w użytkowaniu. Powinna też być wyposażona w opcje, które poprawią komfort korzystania z łazienki, w zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb konsumentów. Dobrze też, gdy przy długotrwałej eksploatacji pozwoli oszczędzić prąd i wodę. Jeśli cenisz intuicyjną obsługę, zależy ci na wzmocnieniu pozytywnych wrażeń podczas kąpieli i chcesz być bardziej eko, uważniej przyjrzyj się takim propozycjom, jak:
- bateria wannowa z deszczownicą – to doskonała opcja, gdy wanna ma pełnić również funkcję prysznica (aby zrobić opcję 2w1 wystarczy na zwykłą wannę zamontować wygodne parawany nawannowe). Deszczownica ma większą powierzchnię niż klasyczna słuchawka prysznicowa, więc zapewnia o wiele lepsze wrażenia podczas kąpieli. Pozwala się zrelaksować i uwolnić od stresu, delikatnie lub mocno masując zmęczone mięśnie;
- bateria wannowa z termostatem – pozwala utrzymać stałą temperaturę wody podczas całej kąpieli (ustawiasz ją indywidualnie, w zależności od tego, czy wolisz cieplejsze, czy bardziej rześkie klimaty). Nie ma ryzyka samoistnej zmiany ciepłoty nawet wtedy, gdy nastąpi awaria, np. krótka przerwa w dostawie wody. Bateria z termostatem świetnie sprawdza się u rodzin z dziećmi (skutecznie chroni przed przypadkowym poparzeniem) i – chociaż nie należy do najtańszych – w ogólnym rozrachunku powala na spore oszczędności. Nie trzeba wylewać hektolitrów wody, zanim ustali się pożądaną temperaturę;
- bateria wannowa bezdotykowa – dzięki czułej fotokomórce automatycznie uruchamia wypływ wody, kiedy wyczuje ruch (wystarczy wsunąć dłoń pod wylewkę) i zamyka go, kiedy tego ruchu nie ma. Taki rodzaj obsługi armatury łazienkowej jest wygodny i higieniczny i pozwala zaoszczędzić wodę;
- bateria wannowa z perlatorem – perlator to niewielkie urządzenie przypominające kuchenne sitko, montowane na wylocie wylewki. Delikatnie napowietrza wodę, dzięki czemu zużywa się jej mniej, bez odczuwalnej różnicy w przepływie. Co najważniejsze, takie urządzenie kosztuje grosze i można je zamontować samodzielnie. Warto!
Sprawdź też >> Jak oświetlić salon? Przydatne wskazówki i nowoczesne rozwiązania
Na co zwrócić uwagę przy zakupie baterii do wanny?
Aby bateria do wanny służyła ci jak najdłużej w nienagannym stanie, musi spełniać określone warunki. Przede wszystkim powinna:
- być wykonana z dobrej jakości materiału. Najsolidniejsze są baterie mosiężne, pokryte powłoką chromowaną. Mosiądz jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowo nie jest podatny na korozję i wykazuje właściwości antybakteryjne, co jest pożądane w łazience;
- mieć wytrzymałą głowicę, najlepiej ceramiczną. Głowica ceramiczna może pochwalić się niską awaryjnością i dobrze chroni przed przeciekaniem. Nieco gorzej radzi sobie z osadzającym się kamieniem, ale nawet mimo tego jest solidnym rozwiązaniem na długie lata;
- mieć wysoką wydajność przepływu (wyraża się ją w litrach na minutę). Bateria wannowa klasy A to najlepsze rozwiązanie. Oznacza, że przepływ wynosi ok. 15 l/min;
- mieć odpowiedni zasięg wylewki, dopasowany do modelu konkretnej wanny. Wylewka baterii powinna być tak dobrana, by strumień wody swobodnie spływał na dno wanny, nie zahaczając o brzegi.
Polecane artykuły

Kuchnia
Jak przechowywać w kuchni przyprawy, mąki, kasze i inne produkty?
Mąka, kasze, ryż, przyprawy i inne sypkie produkty spożywcze z zasady mają...

Czytaj dalej

Łazienka
Łazienka z wanną wolnostojącą
Wanny wolnostojące od zawsze są uważane za klasyczne oraz wysmakowane. Ich...

Czytaj dalej

Kuchnia
Turkusowa łazienka – aranżacje, inspiracje i wskazówki
Turkus to jeden z najchętniej wybieranych kolorów do pomieszczeń kąpielowych....

Czytaj dalej

Łazienka
Łazienka w stylu Bali – jak ją zaaranżować?
Tropikalna roślinność, naturalne materiały, kojąca kolorystyka i rozwiązania...

Czytaj dalej

Łazienka
Kolekcja Agawa od Deante
Mieszkanie to strefa, w której powinna panować harmonia dająca sposobność do...

Czytaj dalej