Praktyczny zlew do kuchni – jak go wybrać?

Kuchnia

  • calendar21.01.2020
  • Autor: Katarzyna Kurek
Jak wybrać praktyczny zlew do kuchni?Jak wybrać praktyczny zlew do kuchni?

Jeżeli jesteś na etapie urządzania kuchni, z pewnością zastanawiasz się jaki zlew wybrać. Nie da się ukryć, że zlewozmywak to podstawowy element wyposażenia strefy do przygotowywania posiłków. Pomimo tego, że większość z nas posiada w swoich domach zmywarki, nie sposób wyobrazić sobie funkcjonalnej kuchni bez zlewu. Podpowiadamy, na jaki model się zdecydować i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

W artykule:


Rodzaje zlewozmywaków kuchennych


Zlewozmywaki dostępne na rynku różnią się od siebie nie tylko kształtem, kolorem, wielkością i ilością komór, ale przede wszystkim materiałem z jakiego są wykonane. I tak możemy wybierać spośród zlewozmywaków granitowych, ceramicznychstalowych czy kamiennych.

Zlewozmywaki granitowe

Zlewozmywaki granitowe od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Co jest tajemnicą ich sukcesu? Przede wszystkim duża odporność na zarysowania i uderzenia oraz atrakcyjny wygląd. Niektórzy producenci są tak pewni, że ten produkt jest niezniszczalny, że dają nawet 35 letnią gwarancję użytkowania. Ponadto, co jest olbrzymią zaletą, żeby zlew granitowy zachował swój nieskazitelny wygląd wystarczy regularnie przecierać go szmatką.



Zlewozmywaki granitowe występują w wielu wariantach rozmiarowych i kolorystycznych, więc łatwo dopasować odpowiedni model do konkretnego wystroju kuchni. Czarne zlewy idealnie sprawdzą się w nowoczesnych, eleganckich pomieszczeniach, natomiast białe zlewozmywaki we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim czy vintage.


Zlewozmywaki stalowe

Wydawać by się mogło, że zlewy ze stali to relikt przeszłości, który został wyparty przez inne, bardziej efektowne rozwiązania. Nic bardziej mylnego – wciąż mają wielu zwolenników. Bardzo dobrze znoszą regularne traktowanie ich kuchenną chemią do czyszczenia powierzchni i są wykonane ze stali odpornej na rdzewienie. Ich głównym mankamentem jest tendencja do matowienia i ścierania się po dłuższym okresie eksploatacji.



Pamiętajmy jednak, że ostatecznie i tak wszystko jest kwestią dbania o posiadane sprzęty i to, że niektóre zlewy wymagają po jakimś czasie wymiany na nowe, przeważnie jest skutkiem niewłaściwej pielęgnacji.



Zlewozmywaki ceramiczne


Ostatnimi czasy nastąpił wielki powrót zlewów ceramicznych. Produkuje się je z gliny wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze, dlatego finalnie są na nią bardzo odporne. Podobnie sprawa ma się w przypadku detergentów – żadna chemia im niestraszna. Ponadto są wytrzymałe i solidne, a utrzymanie ich w czystości proste i nieskomplikowane.



Z uwagi na fakt, że cenowo zlewozmywaki ceramiczne wypadają drożej niż zlewy stalowe czy granitowe, przeważnie wybierają je osoby stawiające na konkretny design w kuchni.



Zlewy kamienne


Alternatywą dla osób poszukujących unikatowych rozwiązań w projektowaniu wnętrz i dysponujących większymi środkami finansowymi są zlewy kamienne, które wykonuje się z naturalnego kamienia. Wyglądają bardzo prestiżowo i efektownie, jednak mają również odpowiednią cenę. Koszt takiego zlewu to ponad 2 tys. złotych. Zintegrowanie zlewu kamiennego z blatem kuchennym jest jeszcze droższe. Musimy jednak  przyznać, że efekt końcowy wynagradza koszty.


Zlew jedno czy dwukomorowy?


Pokutuje w nas przekonanie, że zlewy jednokomorowe przeznaczone są do małej kuchni, natomiast dwukomorowe powinny wybierać osoby dysponujące nieco większym metrażem. Nie do końca jest to prawda. Nie ma żadnej reguły, która mówiłaby o tym, że wybór zlewu powinniśmy uzależniać od wielkości pomieszczenia. Głównym kryterium jest tutaj gust właściciela i potrzeby domowników. Nawet w małej kuchni, jeżeli jest dobrze zaprojektowana, możemy mieć wystarczającą ilość miejsca na zlew dwukomorowy.



Bojąc się jednak o przytłoczenie pomieszczenia zbyt dużym zlewozmywakiem, powinniśmy wziąć pod uwagę opcję pośrednią jaką jest zlew półtorakomorowy. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że ten wariant łączy w sobie zalety zlewu dwukomorowego i jednokomorowego. Mamy zlewozmywak, który zajmuje niewiele miejsca, a jednocześnie dodatkową komorę na umycie warzyw i owoców lub odłożenie umytych sztućców do wyschnięcia.

Na pewno zlewy dwukomorowe są bardziej praktyczne, ponieważ pozwalają na jednoczesne wykonywanie dwóch czynności, np. mycie i odkładanie mokrych naczyń. Z tego powodu takie właśnie modele wybierane są do kuchni w restauracji czy kawiarni.


Zlewy jednokomorowe z kolei to na pewno oszczędność miejsca w przypadku małej kuchni. Jeżeli jednak jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami zmywarki, to takie rozwiązanie powinno sprawdzić się u nas idealnie.


Kropka nad i, czyli bateria do zlewozmywaka


Kiedy już decyzja dotycząca wyboru idealnego zlewozmywaka została podjęta i wydaje się, że najgorsze za nami...pora wybrać odpowiednią baterię! Od kształtów, kolorów i rodzai baterii kuchennych dostępnych w ofercie producentów może zakręcić się w głowie, jednak zachowaj spokój – pomożemy.

Na początek warto wspomnieć, że można kupić zlewozmywak z baterią w zestawie. Na pewno wiele to ułatwi osobom mającym problem z wyborem i podejmowaniem decyzji.



Jeżeli jednak chcemy sami dobrać baterię, wybór jest naprawdę szeroki.

Ze względu na rodzaj montażu wyróżniamy baterie ścienne i stojące. Te pierwsze przykręcamy do miejsca na ścianie w którym znajdują się złącza ciepłej i zimnej wody. Obecnie jest to rzadziej wybierana opcja, której niewątpliwą zaletą jest więcej miejsca w szafce pod umywalką.



Większość osób decyduje się na baterie stojące. Wymagają one wycięcia w zlewie odpowiedniego otworu na baterię, chociaż oczywiście można kupić wersję, która od razu jest do tego przystosowana.

Wysokie baterie stojące najlepiej wyglądają solo, kiedy nie wiszą nad nimi szafki kuchenne, dlatego idealnie sprawdzają się w większej kuchni, przy zlewie pod oknem lub na wyspie kuchennej.


Tym, co wpływa na całokształt wyglądu strefy zlewozmywaka, jest kształt wylewki. Możemy zdecydować się na:

baterie o zaokrąglonych profilach (w kształcie litery F i U), które znakomicie pasująca do klasycznych wnętrz,
baterie o ostrzejszych liniach ( w kształcie litery C, L i S), doskonale podkreślające charakter nowoczesnych pomieszczeń.


Wierzymy, że po przeczytaniu naszego wpisu wiesz już wszystko na temat zlewozmywaków i baterii kuchennych, co pozwoli Ci wybrać najlepsze rozwiązanie do Twojej kuchni.