Łazienka dla dwojga

Łazienka

  • calendar27.01.2020
  • Autor: Katarzyna Kurek
Łazienka z dwoma umywalkamiŁazienka z dwoma umywalkami

Osobna łazienka tylko dla siebie? Marzenie! Są rzecz jasna szczęściarze, którzy znajdują się w takiej komfortowej sytuacji, jednak zdecydowana większość z nas musi dzielić łazienkę przynajmniej z jedną osobą. Podpowiadamy, jak urządzić wspólną przestrzeń w łazience, żeby służyła nam jak najlepiej i jakie potrzeby domowników wziąć pod uwagę przy projektowaniu.

W artykule:

Umywalka podwójna czy pojedyncza?


Jeżeli tylko mamy odpowiednią ilość miejsca, warto rozważyć zakup i montaż dwóch umywalek. Rano jest to najbardziej oblegane miejsce w łazience. Umywalki z reguły montuje się blisko siebie, żeby można było podłączyć je do jednej instalacji wodno - kanalizacyjnej, dlatego decydując się na zakup, najlepiej wybrać modele z tej samej linii. Będą do siebie pasować wizualnie, tworząc harmonijną całość.

Wybór pomiędzy umywalkami
 nablatowymi, meblowymi i wpuszczanymi w blat to kwestia gustu. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i znajdzie swoich zwolenników. Jeżeli jednak mamy ograniczoną przestrzeń, a zależy nam na większym stanowisku umywalkowym, możemy wziąć pod uwagę pojedynczą długą umywalkę z dwoma bateriami. Z kolei przy dużych metrażach dobrze sprawdzają się osobne stanowiska umywalkowe, gdzie każdy ma swoją własną szafkę z kosmetykami.


Duże lustro i dodatkowe oświetlenie


Najgorszym co może nas spotkać rano, poza kolejką do ubikacji, jest kolejka do lustra w łazience. Oprócz podwójnej strefy umywalkowej o której nie bez powodu wspomnieliśmy pierwszej kolejności, nie mniej ważne jest podwójne lustro. Przez słowo “podwójne” rozumiemy tutaj zarówno dwa osobne lustra nad każdą umywalką lub jedno duże lustro na całej długości blatu, które pozwoli co najmniej dwóm osobom bez problemu skorzystać z porannej toalety.

Warto również zamontować dodatkowe oświetlenie na skraju lustra, żeby każdy podczas porannej toalety miał dobrze oświetloną strefę umywalkową.Wanna czy prysznic?


W tej kwestii od zawsze toczą się spory. Miłośników długich kąpieli w wannie jest tak samo dużo jak szybkiego prysznica. Dlatego bardzo prawdopodobne, że właśnie na tej płaszczyźnie może dojść do nieporozumienia między domownikami.

Marzy Ci się wanna, ale Twój partner nalega na prysznic? Na Twoją niekorzyść działa fakt, że masz mało miejsca w łazience? Jest na to sposób: wybierz po prostu mniejszą wannę – nie musisz przecież kupować takiej o długości 170 cm. W ofercie producentów są również wanny np. o długości 140 cm i szerokości 45 cm. Najkrótsza opcja to 100 – 120 cm długości i 70 –75 cm szerokości.Jeżeli jednak okaże się, że naprawdę nie ma możliwości ani odpowiedniego metrażu na zainstalowanie w łazience zarówno wanny, jak i prysznica, doskonałym rozwiązaniem będzie wanna z parawanem nawannowym. W sprytny sposób zestawimy ze sobą wszystkie zalety prysznica i wanny, oszczędzając jednocześnie bardzo dużo miejsca.


Komfortowa miska WC


Priorytetem przy wyborze miski wc jest z pewnością łatwość utrzymania jej w czystości. Niekwestionowanym liderem w tej kategorii są miski bezkołnierzowe, których wnętrze przypomina budową zwykłą umywalkę czy bidet. Brak kołnierza pozwala dokładnie wyczyścić każdy fragment miski i utrzymać wysoki poziom higieny, dzięki czemu korzystając z toalety, każdy będzie czuł się komfortowo.


Przechowywanie w łazience


Przy większej ilości osób korzystających z tej samej łazienki, istotne jest, aby każdy miał wydzielone miejsce na przechowywanie swoich rzeczy. Z oferty mebli łazienkowych dostępnej obecnie na rynku można wybrać takie, które będą zarówno pojemne, funkcjonalne i gustowne. Rozmieszczenie kosmetyków, przyborów toaletowych i urządzeń w szafkach i szufladach pozwoli nam uniknąć bałaganu i chaosu w łazience, który jest wysoce niepożądany, zwłaszcza przy porannej rutynie.

Osobna łazienka dla każdego z domowników to luksus na który niewielu może sobie pozwolić. Dlatego warto skorzystać z prostych rozwiązań, które sprawią, że każdy z nas, pomimo konieczności dzielenia łazienki, będzie miał w niej niezbędną przestrzeń.