Zdecydowałeś się na zlewozmywak pod oknem, ale masz wątpliwości? Podpowiadamy jakie są pozytywne i negatywne strony umieszczenia zlewu przy oknie oraz jak rozwiązać ewentualne problemy związane z takim pomysłem aranżacji.

Dla wielu z nas projekt kuchni to efekt wielu marzeń, wizji i pomysłów. Nie ma się czemu dziwić, kuchnia to w końcu serce domu i miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu z rodziną. Jednym z pomysłów na jej aranżację, zyskującym coraz bardziej na popularności, jest umieszczenie zlewu pod oknem.

Do tej pory takie rozwiązania częściej można było spotkać w filmach aniżeli naszych domach, jednak coraz więcej Polaków decyduje się na taki właśnie krok. Oprócz wielu zalet tego pomysłu istnieją również sceptyczne opinie na ten temat. Jakie są więc zalety i wady umieszczenia zlewozmywaka pod kuchennym oknem?

Zalety zlewu pod oknem

Oprócz oryginalnego wyglądu wnętrza z takim ustawieniem, zlewozmywak pod oknem ma o wiele więcej zalet. Jedną z nich jest zdecydowanie większa przyjemność chociażby z mycia naczyń. Któż bowiem nie chciałby podczas tej rutynowej czynności spoglądać na piękny ogród, bawiące się dzieci lub ukochaną osobę?

W takich okolicznościach niezbyt przyjemny czas zmywania mija o wiele szybciej, a same warunki są o wiele lepsze i  bardziej praktyczne. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku zlewu pod oknem w głównej mierze korzystamy ze światła dziennego, które w ciągu dnia świetnie oświetli nam miejsce do zmywania.

Aby mieć dobry dostęp do światła przez całą dobę, dodatkowe oświetlenie staje się niezbędne. W takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem będzie kinkiet umiejscowiony w okolicy zlewozmywaka lub halogen zamontowany w suficie. Dzięki temu korzystanie ze zlewozmywaka będzie wygodne o każdej porze dnia i nocy.

zlew pod oknem w kuchni

Problemy z oknami

Wiele osób podchodzi do wizji kuchennego zlewu pod oknem z dystansem i sceptycyzmem z kilku powodów. Jednym z nich na pewno staje się problem z samym oknem. Po pierwsze – od częstego mycia w zlewie lub płukania warzyw okno szybko się brudzi, a dostęp do niego jest dość ograniczony. Po drugie – pojawiają się trudności z jego otwieraniem wynikające z przeszkadzającej baterii. Jak się jednak okazuje, obecnie na rynku mamy tak szeroki wybór specjalistycznego asortymentu, że wyżej wymienione problemy przestają tak naprawdę mieć znaczenie.

To, że dostęp do okna jest ograniczony, to fakt, podobnie jak wynikające z tego ewentualne trudności z jego umyciem. Rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się specjalne, oscylujące w granicach kilku, kilkunastu złotych akcesoria do mycia szyb z przedłużonymi rączkami, dzięki którym czyszczenie nawet wysokiego i trudno dostępnego okna nie będzie problemem.

Jeśli planujemy umieścić zlewozmywak pod oknem, warto zaprojektować kuchnię z myślą o dostosowanych do tego specjalnych produktach. Przykładem są tutaj składane baterie podokienne, dzięki którym otwieranie okna będzie niezwykle wygodne i komfortowe.

Zlew przy oknie = brak suszarki

Wadą aranżacji zlewu pod oknem jest również brak suszarki na naczynia umieszczonej nad nim. Jeśli nie chcemy decydować się na suszarkę umiejscowioną na blacie, wcale nie oznacza to rezygnacji z wymarzonej aranżacji kuchni. Oferowany przez sklepy szeroki asortyment baterii zlewozmywakowych może rozwiać nasze wątpliwości, a wysuwane lub składane wylewki rozwiążą problem braku suszarki i otwierania okna.

A co z grzejnikiem?

Brak możliwości zamontowania grzejnika to kolejny problem wymieniany wśród wad dotyczących wyposażenia kuchni z oknem nad zlewem. Nie jest to jednak problem nie do rozwiązania, gdyż grzejnik można zamontować w szafce pod zlewozmywakiem, a w blacie wyciąć otwory odpowiadające za prawidłową cyrkulację powietrza. To rozwiązanie połowicznie załatwia sprawę. Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej zrezygnować z tradycyjnego grzejnika w kuchni i zdecydować się na ogrzewanie podłogowe, które nie tylko zapewni niezwykły komfort, ale i dodatkowe miejsce w przyzlewowej szafce.

zlewozmywak pod oknem

Każdy pomysł ma zawsze swoje wady i zalety, bez względu na to jaki by nie był. Nie inaczej jest ze zlewem pod oknem, aczkolwiek powyższe przykłady pokazują, że obecnie na rynku jest mnóstwo rozwiązań, dzięki którym ewentualne problemy czy też wady zostają zminimalizowane lub całkowicie tracą na znaczeniu. Podsumowując, jeśli marzymy o zlewozmywaku pod oknem, warto przejść do realizacji tych marzeń i w pełni cieszyć się swoją idealną kuchnią.