Kuchnia z wyspą do niedawna uchodziła za element luksusowy wystroju mieszkania. Choć obecnie większość z nas może sobie pozwolić na taką aranżację kuchni, popularność wyspy nie słabnie, a pomysłów na jej zagospodarowanie wciąż przybywa.


Kuchnia z wyspą - nowoczesna, ładna i funkcjonalna

Fakt, że kuchnia z wyspą to coraz częstsza decyzja dotycząca zaaranżowania naszych kuchni, nie dziwi, gdyż takie rozwiązanie spełnia wiele funkcji i pięknie wygląda. Kuchnia z wyspą to świetny pomysł nie tylko do nowoczesnej i minimalistycznej kuchni, ale i romantycznego lub rustykalnego wnętrza.

I wbrew pozorom takie rozwiązanie sprawdza się nie tylko w dużych i otwartych pomieszczeniach, ale również w tych mniejszych oraz zamkniętych. Wystarczy zadbać o odpowiedni układ mebli oraz o to, aby wyspa nie przysłoniła całego pomieszczenia, a otrzymany efekt będzie zadziwiający.

Dla kogo wyspa w kuchni?

Wyspa jest idealnym rozwiązaniem dla osób szukających dodatkowej przestrzeni zarówno do przyrządzania posiłków, jak i ich spożywania z rodziną czy znajomymi. Jeśli chcemy, aby nasza wyspa służyła właśnie jako dodatkowe miejsce do przyrządzania potraw, dzięki któremu unikniemy ciągłego potykania się o inne osoby, wtedy warto zdecydować się na szeroki blat bez montowania w niej dodatkowych urządzeń.

Kuchnia z wyspą Deante

Wyspę można zagospodarować również jako barek, który świetnie sprawdzi się podczas domowych przyjęć. W takiej sytuacji blat może być nieco węższy i dłuższy, choć tak naprawdę jest to kwestia indywidualna i zależna od preferencji. Warto wspomnieć, że coraz więcej ludzi decyduje się na połączenie tych dwóch opcji i tworzy wyspę podzieloną zarówno na część użytkową, jak i na barek, pamiętając o dobrze dobranej wysokości stojących przy niej krzeseł, dzięki którym funkcjonalność mebla jeszcze bardziej wzrośnie.

Wyspa to również miejsce na gotowanie i zmywanie

Wyspa w kuchni to również idealne miejsce do zagospodarowania przestrzeni z funkcją zmywania lub gotowania. W takim przypadku wystarczy uwzględnić szerokość baterii i zlewozmywaka, ewentualnej zmywarki czy kuchenki. Najczęściej tego typu wyspy są nieco szersze, a bardzo ważne jest zadbanie o to, aby pod wyspą, gdzie jest mnóstwo miejsca na szafki i półki, ulokować najpotrzebniejsze artykuły, takie jak garnki czy patelnie w przypadku mebla przystosowanego do gotowania. Wszystko po to, aby jak najbardziej zwiększyć swój komfort użytkowania.

Maksymalna funkcjonalność

Dla tych, którzy oczekują jak największej funkcjonalności od wyspy kuchennej, powstała tzw. wyspa łączona, która zgrabnie łączy w sobie cechy wszystkich powyższych wysp. W takim miejscu znajdzie się przestrzeń na gotowanie czy zmywanie, ale również przygotowywanie posiłków i wspólne spędzanie czasu.

Nie tylko do dużych pomieszczeń

Utarło się, że jeśli wyspa, to tylko w kuchni dużej. Całe szczęście jest to tylko mit, niezwykle prosty do obalenia. Oczywiście, że należy się zgodzić z tym, że im większa kuchnia, tym większa wyspa, ale z odrobiną kreatywności i praktycznego zaaranżowania przestrzeni w małej kuchni również można zamontować wymarzoną wyspę.

Warto pamiętać, że takie miejsce jest niezwykle funkcjonalne i oprócz możliwości korzystania z niego na wiele sposobów można w nim także schować najpotrzebniejsze artykuły, szpargały czy urządzenia, na które nie ma już miejsca nigdzie indziej.

Kuchnia z wyspą Deante Aster
To sprawia, że wyspa będzie małym „centrum dowodzenia” kuchni. Jeśli zależy nam na dodaniu wrażenia lekkości pomieszczeniu, można zdecydować się na coraz popularniejszą niezabudowaną pod blatem wyspę, która świetnie powiększy optycznie pomieszczenie i jednocześnie będzie dodatkowym stołem.

Wyspa w kuchni otwartej a zamkniętej

Na pewno zamontowanie wyspy w kuchni otwartej daje o wiele więcej możliwości i jest dużo łatwiejsze niż w przypadku kuchni zamkniętej. Jednak mając kuchnię zamkniętą, nie należy się poddawać i rezygnować z marzeń. Oczywiście, taka kuchnia nie może być zbyt mała, powinna mieć minimum ok. 4 m długości i 3,5 m szerokości.

W takich warunkach wyspa nie będzie przeszkadzać i będzie należycie spełniać swoje funkcje, a ponadto nada niesamowitego charakteru i wyglądu pomieszczeniu. Kuchnia otwarta, połączona z salonem czy jadalnią, to niemalże idealne miejsce do zamontowania wyspy. Wystarczy pamiętać, że jest to poniekąd łącznik pomiędzy tymi pomieszczeniami, dlatego niezwykle ważne jest, aby zarówno jej konstrukcja, jak i wygląd pasowały i do kuchni, i do salonu czy jadalni.

Warto?

Kuchnia z wyspą niewątpliwie wymaga zaangażowania do jej montażu specjalisty, dzięki któremu dobranie odpowiednich elementów – począwszy od materiału na blat, a na bateriach kuchennych skończywszy – będzie nie tylko przyjemniejsze i prostsze, ale również efektowniejsze. Uzyskanie jak największej funkcjonalności połączonej z niebanalnym i oryginalnym wyglądem to jeden z najważniejszych celów w aranżowaniu wyspy kuchennej.

Uzyskanie takiego efektu wymaga cierpliwości i kreatywności, ale wszystkie zalety płynące z tak zagospodarowanego miejsca wynagradzają największy trud. Oprócz pięknego wnętrza i doznań estetycznych można otrzymać mnóstwo dodatkowego miejsca nie tylko do przechowywania różnych urządzeń czy przygotowywania posiłków, ale i miło spędzonego czasu z rodziną czy znajomymi.

Zapisz

Zapisz