Rośliny w łazience

Łazienka

Aranżacja

  • calendar07.08.2020
  • Autor: Katarzyna Kurek
Kwiaty i rośliny w łazienceKwiaty i rośliny w łazience

Urządzając łazienkę, wybieramy jej styl oraz kolorystykę i zgodnie z tym kupujemy odpowiednie płytki, dekory, meble oraz armaturę i ceramikę łazienkową. Czy wśród tego wszystkiego znajdzie się miejsce na kwiaty?

W artykule:


Szukając odpowiednich artykułów dekoracyjnych, nie zapominajmy jednak o roślinach, które w wyjątkowy sposób odświeżają łazienkę, a także czynią ją bardziej przyjazną i naturalną.


Kwiaty łazienkowe mogą stanowić ozdobę każdego wnętrza, bez względu na jego aranżację, kolorystykę czy wielkość. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że łazienka to miejsce wręcz idealne dla roślin – większość z nich lubi ciepłe i wilgotne powietrze. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup kwiatów do łazienki, warto dowiedzieć się, jakie gatunki najlepiej nadają się do warunków w niej panujących.

ogród wertykalny w łazience


W łazienkach najlepiej będą się czuły storczyki, paprocie i bromelie, natomiast nie powinniśmy umieszczać w niej kaktusów i sukulentów, które lubią suche i słoneczne warunki. Lepiej też nie stawiać tu roślin, których liście w kontakcie z wodą pokrywają się plamami – do takich należy np. fiołek afrykański.

Każda roślina potrzebuje do życia światła, dlatego wybierając kwiaty łazienkowe, oceńmy, jakie warunki oświetleniowe panują w naszej łazience.

Jakie kwiaty do łazienki z oknem?


Do łazienek dobrze oświetlonych – a zatem takich, w których okno znajduje się od strony południa i zachodu – nadawać się będzie większość roślin. Dlatego zdecydujmy się na określone gatunki, kierując się wielkością pomieszczenia.



W małej łazience doskonale sprawdzi się adiantum, trzykrotka, figowiec pnący, maranta, kalatea, tillandsia, peperomia srebrzysta i małe paprocie, jak np. orliczka. W większej możemy postawić azalię, anturium czy afelandrę. Ponadto na oknie łazienkowym doskonale prezentować się będą rośliny pnące: scindapsusy, filodendrony, syngonium i cissusy.

Jeżeli w naszej łazience jest okno, ale umieszczone od zachodniej lub północnej strony, lub ewentualnie zakryte jest folią matującą, lepiej zdecydować się na gatunki cieniolubne, np. bluszcze, paprocie, aspidistra, aglonemę, fatsję, fitonię, różnego rodzaju palmy, zielistkę, monsterę dziurawą czy zamiokulkasa.



Kwiaty do łazienki bez okna

Jeśli łazienka nie posiada okna, a chcemy upiększyć ją żywymi roślinami, musimy stworzyć im odpowiednie warunki do życia. Skoro nie ma tu światła naturalnego, powinniśmy zdecydować się na gatunki ciemnolubne (patrz akapit wyżej), dostarczając im odpowiednią ilość światła sztucznego.

Wystarczy, że przez ok. 10 godzin dziennie w łazience świecić się będzie żarówka energooszczędna albo zwykła jarzeniówka. Takie oświetlenie możemy kupić w sklepie ogrodniczym.

Dobrym rozwiązaniem jest również cotygodniowa zmiana warunków oświetleniowych – możemy kupić dwie takie same rośliny i uprawiać je równocześnie w różnych warunkach oświetleniowych – jedną z nich na tydzień umieszczamy w łazience, drugą w pomieszczeniu z naturalnym światłem, jednak nie w bezpośredniej ekspozycji światła słonecznego.

Po tygodniu zamieniamy rośliny miejscami. To gwarantuje, że każda z nich otrzyma dostateczną do rozwoju ilość światła, a w łazience zawsze nasze oczy będzie cieszyć żywa, pięknie kwitnąca roślina.


Ważne rady:

- miejsce na kwiaty do łazienki najlepiej zaplanować już na etapie projektowania wnętrza, mamy wówczas pewność, że rośliny będą miały komfortowe warunki do wzrostu, z drugiej strony nie będą nam też przeszkadzać w codziennych czynnościach;

- kwiaty łazienkowe muszą znajdować się w miejscu oddalonym od detergentów, nie mogą być narażone na bezpośrednie działanie kosmetyków, których używamy na co dzień – dezodorantów, lakierów do włosów itp.;

- pamiętajmy o regularnym podlewaniu – wilgoć panująca w łazience roślinom nie wystarczy! Uważajmy jednak, aby nie podlewać rośliny w nadmiarze, lepiej lekko ją przesuszyć niż doprowadzić do gnicia korzeni. W przypadku kwiatów łazienkowych możemy zrezygnować ze zraszania liści – woda opada na nie, kiedy bierzemy prysznic lub kąpiel w wannie. Nie zapominajmy też o nawożeniu rośliny;

- regularnie oczyszczajmy liście rośliny – w łazience również osiada na nich kurz!

- wietrzmy łazienkę, a w tej bez okna często zostawiajmy otwarte drzwi. Dzięki temu usuniemy nadmiar wilgoci z pomieszczenia, dostarczymy kwiatom tlenu, pozbędziemy się też pozostałości środków do mycia unoszących się w powietrzu, które mogą negatywnie oddziaływać na znajdujące się w łazience rośliny;

- zimą, kiedy dni są krótsze, kwiaty do łazienki, bez względu na gatunek, warto przysunąć bliżej okna lub okresowo przenieść do bardziej nasłonecznionego pomieszczenia.