Mała łazienka – jak ją urządzić, aby była ładna i funkcjonalna? Wbrew pozorom metraż, choć nieco utrudnia, na pewno nie uniemożliwia stworzenia łazienki zarówno użytecznej, jak i estetycznej oraz wygodnej.


Jak urządzić małą łazienkę – to jedno pytanie rodzi masę kolejnych! Co wybrać: prysznic czy wannę? Sedes stojący czy podwieszany? Jakie dobrać instalacje, meble, kolory i jak optycznie powiększyć łazienkę?

Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć i mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom maksymalne wykorzystanie minimalnej powierzchni stanie się o wiele łatwiejsze.  

Prysznic czy wanna?

Wbrew pozorom wybór jednego z tych dwóch urządzeń do małej łazienki to bardzo trudna kwestia. Kabina prysznicowa jest świetnym rozwiązaniem dla wąskich pomieszczeń, a jej instalacja będzie o wiele łatwiejsza niż w przypadku wanny.

Obecnie coraz częściej rezygnuje się z brodzików na rzecz odwodnień liniowych, które dodatkowo sprawiają, że „zabranej” powierzchni jest jeszcze mniej, a nasze ruchy nie są aż tak ograniczane. Naturalnie, jeśli łazienka jest nieco szersza, można zdecydować się na wannę z dodatkowo zamontowanym prysznicem. Dzięki temu można zyskać zarówno tak ukochane miejsce do dłuższych kąpieli, jak i praktyczny natrysk.

Jaki sedes do małej łazienki?

Posiadacze małych łazienek wiedzą, że w takim pomieszczeniu liczy się każdy wolny centymetr przestrzeni. Dlatego coraz popularniejszym modelem sedesu jest ten wiszący, który maskuje instalacje sanitarne i zbiornik na wodę. Do jego wymiarów należy jednak doliczyć kilkanaście centymetrów, koniecznych, aby go obudować.

Z kolei miski ustępowe stojące, a więc połączone ze zbiornikiem wody, mogą być przysunięte bliżej ściany, a spłuczki (podobnie jak w modelach wiszących) mogą być schowane w ścianie, co optycznie powiększy powierzchnię pomieszczenia.

mała łazienka - aranżacja

Jakie meble łazienkowe?

Mebli nie może być przede wszystkim za dużo. Z drugiej strony muszą nie tylko mieścić wszystkie potrzebne akcesoria, ale dodatkowo powinny maskować takie elementy jak pralka czy kosz na brudne rzeczy. Choć meble – ich kolor czy materiał – są kwestią indywidualną, warto pamiętać o tym, aby nie zmniejszały one optycznie małej łazienki. Dlatego najlepszymi barwami będą chłodne odcienie bieli, błękitu czy szarości z połyskiem, który świetnie odbija światło.

Jeśli mówimy o meblach łazienkowych, nie sposób zapomnieć o zabudowach, które mogą spełniać wiele funkcji. Lustro, ze schowaną za nim szafką, schowek na papier toaletowy pod sedesem czy bardzo praktyczna specjalna przesuwnica, dzięki której wnętrze zyska na powierzchni i estetyce – to tylko niektóre z elementów, które warto wykorzystać w aranżacjach małych łazienek.

Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Oprócz kolorów i maskowania niektórych urządzeń warto skupić się na lustrach, ceramice i oświetleniu. Szczególnie warte uwagi jest zamontowanie dużej tafli zwierciadła bez ram na całej długości ściany, dzięki czemu łazienka zyska nie tylko designerski wygląd, ale i optycznie dwa razy większy metraż.

Warte zapamiętania jest również to, że małe łazienki nie lubią dużych płytek. Obecnie jednak producenci prześcigają się w pomysłach na projekty ceramiki dla małych pomieszczeń, dlatego też wybór jest naprawdę duży, dzięki czemu nie trzeba się obawiać o efekt przerysowania.

Im mniejsza łazienka, tym oświetlenie staje się ważniejszym elementem wykończeniowym. Dobrze dobrane światło w duecie z chłodną kolorystyką pomieszczenia może nie tylko zwiększyć funkcjonalność pomieszczenia, ale i poprawić komfort jego użytkowania. Jakie więc wybrać oświetlenie do małej łazienki? Punktowe, padające z różnych miejsc i o różnym natężeniu sprawdzi się najlepiej, gdyż nie tylko zwiększy optycznie powierzchnię łazienki, ale i nada jej świetnego wyglądu.

mała łazienka z wanną

A co z pralką?

To bardzo pomocne nam urządzenie sprawia nie lada problem w aranżacji małej łazienki. Z jednej strony jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że pralka zawsze jest w tym pomieszczeniu. Z drugiej jednak strony nie ma potrzeby walczyć o wygospodarowanie dla niej miejsca w łazience, jeśli ta jest naprawdę mała. Przeniesienie pralki do innego pomieszczenia może zaowocować przede wszystkim dużo większym komfortem korzystania z łazienki, a na tym powinno zależeć nam najbardziej.

W czym tkwi sekret projektów małych łazienek?

No właśnie, w czym tkwi sekret małej, a jednocześnie funkcjonalnej i ładnej łazienki? Nie tylko w tym, że warto zastosować powyższe rady, ale również w umiarze. Jak w niemalże każdej dziedzinie życia, tak i w urządzaniu tego typu miejsc mniej znaczy więcej. Dobry gust nigdy nie wychodzi z mody i pasuje zarówno do ogromnych przestrzeni, jak i małych pomieszczeń.