Jak urządzić małą łazienkę, aby była ładna i funkcjonalna? Wbrew pozorom metraż, choć nieco utrudnia, na pewno nie uniemożliwia stworzenia użytecznej i estetycznej przestrzeni. Sprawdź nasze pomysły na aranżację małej łazienki.


Jak urządzić małą łazienkę – to jedno pytanie rodzi masę kolejnych! Co wybrać: prysznic czy wannę? Sedes stojący czy podwieszany? Jak dobrać instalacje czy meble, by optycznie powiększyć łazienkę?

Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć i mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom zagospodarowanie małej powierzchni stanie się o wiele łatwiejsze.  

Co wybrać do małej łazienki: prysznic czy wanna?

Wbrew pozorom wybór pomiędzy tymi dwoma urządzeniami to bardzo trudna kwestia. Kabina prysznicowa jest świetnym rozwiązaniem dla wąskich pomieszczeń, a jej instalacja będzie o wiele łatwiejsza niż w przypadku wanny. Obecnie coraz częściej rezygnuje się z brodzików na rzecz odpływów liniowych, które dodatkowo sprawiają, że „zabranej” powierzchni jest jeszcze mniej. Naturalnie, jeśli łazienka jest nieco szersza, można zdecydować się na wannę z wbudowanym parawanem. Dzięki temu można zyskać zarówno tak ukochane miejsce do dłuższych kąpieli, jak i praktyczny natrysk.

Jaki sedes do małej łazienki?

Posiadacze małych łazienek wiedzą, że w takim pomieszczeniu liczy się każdy wolny centymetr przestrzeni. Dlatego coraz częściej do małych łazienek wybiera się sedes wiszący, który maskuje instalacje sanitarne i zbiornik na wodę. Do jego wymiarów należy jednak doliczyć kilkanaście centymetrów na zabudowę.

Wybierając miskę ustępową wiszącą, możemy usytuować ją bliżej ściany, a spłuczkę umieścić w ścianie (podobnie jak w modelach wiszących). Dzięki temu optycznie powiększymy powierzchnię pomieszczenia.

mała łazienka - aranżacja

Jakie meble łazienkowe wybrać do małego pomieszczenia?

Mebli nie może być przede wszystkim za dużo. Z drugiej strony muszą nie tylko mieścić wszystkie potrzebne akcesoria, ale dodatkowo powinny maskować takie elementy jak pralka czy kosz na brudne rzeczy. Choć meble – ich kolor czy materiał – są kwestią indywidualną, warto pamiętać o tym, aby nie zmniejszały optycznie łazienki. Najlepszymi barwami będą więc chłodne odcienie bieli, błękitu czy szarości z połyskiem, który świetnie odbija światło.

Jeśli mówimy o meblach łazienkowych, nie sposób zapomnieć o zabudowach, które mogą spełniać wiele funkcji. Lustro, ze schowaną za nim szafką, schowek na papier toaletowy pod sedesem – to tylko niektóre z elementów, które warto wykorzystać w aranżacjach małych łazienek.

Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kolory i rozmieszczenie urządzeń sanitarnych. Istotne są także lustra, ceramika i oświetlenie. Warto rozważyć zamontowanie dużej tafli zwierciadła bez ram na całej długości ściany. Dzięki temu łazienka zyska designerski wygląd i będzie sprawiać wrażenie większej.

Mitem jest, że małe łazienki nie lubią dużych płytek. Obecnie producenci prześcigają się w pomysłach na projekty ceramiki dla małych pomieszczeń, dlatego też wybór jest naprawdę duży i nie trzeba obawiać się efektu przerysowania.

Im mniejsza łazienka, tym oświetlenie staje się ważniejszym elementem wykończeniowym. Dobrze dobrane światło w duecie z chłodną kolorystyką pomieszczenia może nie tylko zwiększyć jego funkcjonalność, ale i poprawić komfort użytkowania. Jakie więc wybrać oświetlenie do małej łazienki? Punktowe, padające z różnych miejsc i o różnym natężeniu sprawdzi się najlepiej, gdyż nie tylko zwiększy optycznie powierzchnię łazienki, ale i nada jej świetnego wyglądu.

mała łazienka z wanną

A co z pralką?

Choć jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że pralka zawsze jest w łazience, nie ma potrzeby walczyć o wygospodarowanie dla niej miejsca. Przeniesienie pralki do innego pomieszczenia może zaowocować przede wszystkim dużo większym komfortem korzystania z łazienki, a na tym powinno zależeć nam najbardziej.

W czym tkwi sekret projektów małych łazienek?

Przede wszystkim w umiarze. Jak w niemalże każdej dziedzinie życia, tak i w urządzaniu tego typu miejsc mniej znaczy więcej. Dobry gust nigdy nie wychodzi z mody i pasuje zarówno do ogromnych przestrzeni, jak i małych pomieszczeń.