Jak urządzić łazienkę by była funkcjonalna, wygodna oraz estetyczna? Czy wystarczy ją wymierzyć, wybrać ceramikę sanitarną i płytki, które się nam podobają by mieć pewność, że uzyskany efekt będzie odpowiadał naszym wyobrażeniom?


Bardzo często okazuje się, że nasza wizja, jaką mieliśmy wybierając poszczególne elementy wyposażenia i wystroju, różni się od efektu końcowego. Jak tego uniknąć? Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie wstępnego modelu w formie wizualizacji komputerowej. Jak zaprojektować łazienkę samodzielnie? Wystarczy nam do tego odpowiedni program i nieco czasu.

Program do projektowania łazienki – przegląd możliwości

Opcji jest wiele: płatne albo darmowe, dwuwymiarowe i 3D, online lub do zainstalowania na komputerze. Wybór programu do projektowania łazienki należy do nas, w zależności od naszych umiejętności i oczekiwań.

Projektowanie łazienki online

Najwygodniejsze, bo niewymagające instalacji, są programy dostępne w wersjach online. Zwykle charakteryzują się one prostą konstrukcją i intuicyjną obsługą (jak np. 3D Bathroom Planer), często są to także darmowe programy. Przy wyborze opcji online warto najpierw sprawdzić czy będziemy mogli zapisać nasz projekt i później go modyfikować.

projekt łazienki

Programy do projektowania na komputerze

Niektóre wersje programów trzeba zainstalować na komputerze, po czym można przejść do definiowania pomieszczenia i jego aranżacji offline. Przykładem jest program Moja Łazienka 1.92 przygotowany przez producenta ceramiki Koło.

Projektowanie łazienki w 3D czy 2D?

Kolejnym ważnym rozróżnieniem jest kwestia możliwości w zakresie projektowania 2D i 3D. Niektóre programy pozwalają na stworzenie jedynie rzutu bądź przekroju A-A. Inne zaś posiadają pełną funkcjonalność (możliwość zaprojektowania zarówno rzutu, jak i wizualizacji trójwymiarowej). Od nas zależy, jaki program wybierzemy i ile będzimy od niego oczekiwać.

Od ogółu do szczegółu

Programy do projektowania łazienki mogą być bardzo szczegółowe z dużą ilością funkcji umożliwiającą zaprojektowanie najbardziej precyzyjnych detali (np. CAD Decor), jak i prostymi aplikacjami, które dają zaledwie pogląd tego, jak łazienka będzie wyglądać (np. Bathroom Planner).

Pamiętajmy, że programy umożliwiające precyzyjne projektowanie są najczęściej nieco bardziej skomplikowane, dlatego nie zawsze jest to najlepszy wybór. Często lepszą decyzją będzie wykonanie wstępnej wizualizacji w oparciu o prosty program, a dopiero kiedy wiemy już mniej więcej jak ma wyglądać nasza łazienka, zlecenie dokładnego projektu profesjonaliście.

projekt łazienki

Wybór producentów w programie do projektowania łazienki

Biblioteki programów do projektowania łazienek mogą być oparte o kolekcje określonych producentów bądź umożliwiać import różnych bibliotek. Warto wybrać takie oprogramowanie, które daje maksimum możliwości i nie ogranicza nas do konieczności korzystania z oferty tylko jednego producenta. Przykładem takiego programu jest darmowy Power NET+.

Ograniczenia programów do projektowania łazienek

Wybierając program do projektowania, warto zwrócić uwagę na jakość bibliotek. Niektóre programy, przygotowywane przez producentów, dedykowane są przede wszystkim ich produktom – pozwalają zatem na precyzyjną wizualizację, ale jedynie wtedy, kiedy faktycznie zamierzamy skorzystać z urządzeń danego producenta.

Przykładowo, program online Axor-Composer od Hansgrohe pozwala zwizualizować strefę umywalki z wykorzystaniem baterii umywalkowych producenta. Warto zatem korzystać z takich rozwiązań, kiedy już wiemy, co dokładnie chcemy w łazience zastosować.

Jeśli zdecydujemy się na darmowy program, musimy liczyć się z tym, że nie wszystkie wymarzone przez nas funkcje będą dostępne (takie jak np. realistyczny podgląd 3D). Z kolei w przypadku wyboru bardziej kompleksowego, płatnego oprogramowania, z pewnością wydłużymy sam proces projektowania łazienki (przez większą ilość dostępnych możliwości, ale także czas renderingu do stworzenia trójwymiarowej wizualizacji).

łazienka w programie do projektowania

Niektóre programy podpowiadają gotowe aranżacje, inne pozostawiają zupełną swobodę w projektowaniu łazienki marzeń, co może być trudne dla początkujących. Warto przed przystąpieniem do pracy zainspirować się, by wizja łazienki jak bardziej odpowiadała naszym potrzebom i gustom.