Kąpiel pod prysznicem może być równie przyjemna jak w wannie, zwłaszcza jeśli wyposażymy go w panel prysznicowy. Dzięki niemu możemy zafundować sobie przyjemny masaż wodny – relaksujący lub pobudzający.


Projektując nową łazienkę lub planując remont dotychczasowej, warto zastanowić się, czy będziemy instalować w kabinie panel prysznicowy, a jeśli tak, to jaki i w którym miejscu. Można wówczas przygotować specjalnie instalację pod wybrany model, zwłaszcza w przypadku kolumny wolnostojącej lub panelu prysznicowego narożnego, taki bowiem wymaga odpowiedniego rozstawu króćców.

Wybierając jednak panele o uniwersalnym systemie montażu, zarówno ściennego, jak i narożnego, będziemy mogli zawiesić go w dowolnym miejscu w nowej lub dotychczas używanej kabinie (w miejscu starej baterii i słuchawki prysznicowej), i to bez potrzeby jakiegokolwiek remontu.

Wymagania do montażu panelu prysznicowego

Zanim jednak kupimy panel prysznicowy, sprawdźmy, czy nasza instalacja zapewnia odpowiednie ciśnienie wody, bowiem strumień wodny musi być dość intensywny, by masaż był skuteczny. W większości modeli paneli wymagane jest minimalne ciśnienie ok. 3 barów i przepływ wody w rurach na poziomie 20 litrów.

W przypadku przepływowych ogrzewaczy wody może się zatem okazać, iż nie są na tyle wydajne, by utrzymać stałą, wysoką temperaturę strumienia. W takim przypadku strumienie wody wypływające z dysz panelu będą zbyt zimne, by były lecznicze i… przyjemne.

Wybierając konkretny model, sprawdźmy też dokładnie, czy zmieści się do kabiny i pozwoli na swobodę ruchu podczas brania prysznica czy wykonywania masażu. Panele mają zazwyczaj kształt prostokąta o ostrych lub zaokrąglonych krawędziach. Występują w szerokości od 10 do 30 cm i wysokości od 100 do 210 cm. Niektórzy producenci oferują także panele, które można przesuwać w górę i w dół, dzięki czemu wysokość strumieni można dopasować do wzrostu każdego członka rodziny.

Rodzaje i różnice

Wybór paneli prysznicowych na rynku jest bardzo duży. Różnią się – podobnie jak w przypadku kabin – ceną, która wynika głównie z materiału zastosowanego do ich produkcji, wielkości, a przede wszystkim rodzaju wyposażenia. Planując zakup panelu prysznicowego, nie warto jednak przesadnie oszczędzać – najtańsze modele mogą okazać się niezbyt trwałe oraz nie dość wydajne, by wykonać właściwy masaż wodny i przynieść oczekiwany skutek.

Panele możemy także dobierać pod względem designu, tak by współgrał z aranżacją łazienki czy salonu kąpielowego. Urządzenia do masażu wodnego wykonywane są z różnych materiałów, takich jak aluminium, szkło hartowane, stal szczotkowana, kamień – sztuczny i naturalny, drewno egzotyczne oraz akryl, co daje niemal nieograniczone możliwości wyboru ich koloru, faktury czy zdobień.

Budowa panelu prysznicowego

Najważniejszymi elementami panelu prysznicowego są dysze. Wypływające z nich strumienie wody masują różne części ciała. Panele różnią się ilością i rozmieszczeniem dysz – zazwyczaj jest ich sześć lub osiem, ale spotkamy też panele tylko z czterema dyszami.Rozłożone są najczęściej symetrycznie względem siebie, pionowo na obu bokach panelu – ułożenie takie dostosowane jest do budowy anatomicznej człowieka, bowiem strumienie mają masować mięśnie pleców rozmieszczone symetrycznie wzdłuż kręgosłupa, nie zaś sam kręgosłup. Dysze mogą wytwarzać jeden rodzaj strumienia lub kilka różnych, mogą pracować razem, sekwencyjnie lub każda osobno – ich rodzaj i funkcje zależą od stopnia zaawansowania panelu.

Panel prysznicowy wyposażony jest ponadto w rączkę prysznicową i deszczownicę. Deszczownica zamontowana jest zazwyczaj na stałe z możliwością regulacji kąta wypływu wody na przegubie kulowym i daje przyjemny, delikatny strumień niczym krople deszczu. Rączka prysznicowa – ruchoma, zawieszona na uchwycie lub drążku – znajduje się w środkowej części urządzenia i posiada elastyczny wąż, dzięki czemu strumień możemy kierować na wybraną część ciała.

Ponadto w panelu znajduje się bateria prysznicowa – jednouchwytowa lub termostatyczna. Ta ostatnia zapewnia optymalną, wcześniej indywidualnie ustawioną temperaturę wody na cały czas kąpieli. Daje użytkownikowi większy komfort i bezpieczeństwo – nie ma możliwości nieoczekiwanego skoku temperatury, w wyniku którego na skórę popłynęłaby zbyt gorąca lub zimna woda.

Panele prysznicowe wyposażone są w panel sterowania – w prostszych modelach ręczny, zaś w bardziej zaawansowanych – elektroniczny. Dzięki niemu możemy uruchamiać poszczególne funkcje, ustawiać natężenie i temperaturę strumienia wody. Poza standardowymi elementami wyposażenia panele mogą różnić się dodatkowymi detalami, na które warto zwrócić uwagę zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i upodobaniami. Są to m.in. siedzisko, półki na kosmetyki, lustra, wylewka wannowa, a nawet oświetlenie, sprzęt hi-fi czy system do aromaterapii.

Funkcja relaksującego masażu wodnego

Instalując zatem panel prysznicowy w swojej kabinie, zapewnimy sobie przyjemne i wzmacniające ciało doznania podczas prysznicu. Hydromasaż działa rozluźniająco, a zarazem pobudzająco, zaś zastosowanie strumieni o zmiennej temperaturze – raz ciepły, raz zimny – pobudzi krążenie krwi, a także poprawi koloryt skóry i jej napięcie.

Jest to doskonały sposób na zdrowe pobudzenie podczas porannego prysznica, jak i rozluźniającą kąpiel na zakończenie dnia. Każdy doceni jego korzystne działanie, zarówno młodzi, jak i starsi, tak kobiety, jak i mężczyźni. Bo któż nie lubi odrobiny relaksu i luksusu na co dzień...