Łazienka z bidetem czy bez?

Łazienka

Poradnik

  • calendar20.09.2021
  • Autor: Katarzyna Kurek
Łazienka z bidetemŁazienka z bidetem

W polskich łazienkach bidet wciąż jest rzadko spotykanym urządzeniem. Tymczasem u naszych południowych sąsiadów – w Hiszpanii czy we Włoszech, jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdej łazienki. Skąd u Południowców takie zainteresowanie bidetem? Do czego on właściwie służy? Jak wygląda korzystanie z bidetu? Czy łazienka z bidetem to rozwiązanie dla każdego? Rozwiewamy wątpliwości!

W artykule:


Do czego służy bidet?


Bidet to praktyczne urządzenie sanitarne, służące przede wszystkim do wygodnego podmywania się po skorzystaniu z toalety. Składa się z ceramicznej miski i baterii (w rozszerzonych wersjach można uzupełnić go również o deskę) i wizualnie przypomina nieco klasyczną miskę WC lub umywalkę. Ze względu na swoje przeznaczenie montowany jest w bliskiej odległości od toalety.


Korzystanie z bidetu jest bardzo proste i intuicyjne.
Można na nim usiąść lub przykucnąć – zarówno przodem jak i tyłem do baterii. Pierwszy wariant uznawany jest za bardziej komfortowy, ponieważ ułatwia swobodne ustawienie temperatury i strumienia wody, a co za tym idzie – umożliwia dokładniejsze mycie. Jednak nie jest to żadna reguła. Przy korzystaniu z bidetu wiele zależy też od predyspozycji ruchowych i wygody osoby korzystającej z tego urządzenia, a także od części ciała, którą w danym momencie chcemy umyć.

Czy wiesz, że…

Pierwsze bidety pojawiły się we Francji, prawdopodobnie w XVII w. Początkowo służyły jako element wyposażenia luksusowych sypialni – arystokraci myli w nich swoje długie wąsy. Karl Marx, wybitny ekonomista i filozof, używał bidetu do mycia brody, twierdząc, że „Zlew jest bidetem zwykłego człowieka” (Le lavebo est le Bidache du peuple). Dopiero w tzw. erze victoriańskiej (ok. 1900 r.) bidet zmienił swoje przeznaczenie i z komfortowej sypialni przeniósł się do łazienki.

Bidet – czy warto go montować?


Chociaż bidet przez wielu uznawany jest za zbędny gadżet, warto rozważyć jego zakup, szczególnie wtedy, gdy:

  • zależy ci na utrzymaniu czystości przez cały dzień,


  • w domu mieszkają osoby ograniczone ruchowo, seniorzy czy kobiety w ciąży – bidet może pomóc w odświeżeniu określonych partii ciała, bez konieczności wchodzenia pod prysznic,


  • masz dzieci – bidet jest niższy od umywalki, więc łatwiej tu umyć ręce czy nogi malucha,


  • masz zwierzęta (zwłaszcza niewielkie) – można je tu wygodnie i bezpiecznie umyć, bez urządzania stresujących kąpieli w wannie,


  • ty albo ktoś z twoich bliskich cierpicie na nawracające infekcje intymne, czyli wtedy, kiedy utrzymanie czystości jest sprawą priorytetową.


Bidet przydaje się także do podlewania kwiatów czy swobodnego umycia zmęczonych nóg (co jest przydatne zwłaszcza latem). Warto go zamontować, jeśli tylko metraż łazienki na to pozwala.


Mała łazienka z bidetem


Co prawda bidet najczęściej montuje się w większych, przestronnych łazienkach, ale i w małej można znaleźć dla niego miejsce. Najważniejsze, by zachować odpowiednie odległości, aby korzystanie z bidetu było jak najbardziej komfortowe i nie wymagało wykonywania skomplikowanych akrobacji. Standardowy bidet ma ok. 40 cm szerokości i ok. 60 cm głębokości, do tego trzeba doliczyć ok. 30 cm po obu stronach urządzenia, aby zachować wystarczająco dużo miejsca na nogi. Wolna przestrzeń przed bidetem powinna wynosić ok. 60 cm – tak, by można było swobodnie do niego dojść. Bidet powinien być zamontowany w odległości ok. 30 cm od miski WC. Jeśli masz tyle miejsca, łazienka z bidetem może być twoja.

Sprawdź >>> Jak urządzić łazienkę z wanną wolnostojącą?

Jak wybrać bidet i akcesoria?


Wybierając bidet, możesz zdecydować się na model stojący albo wiszący. Ten pierwszy jest dobrym rozwiązaniem dla łazienki utrzymanej w stylu klasycznym lub retro. Ze względu na dość duże gabaryty i fakt, że może zajmować sporo miejsca na podłodze, poleca się go raczej do większych wnętrz.

Bidet wiszący jest bardziej praktyczny i łatwiejszy w utrzymaniu czystości (nie tworzy trudnodostępnych przestrzeni). Ponieważ nie jest położony na podłodze, zajmuje mniej miejsca i pozwala optycznie powiększyć łazienkę. Jego niewątpliwą zaletą jest też uniwersalny charakter – pasuje do wszystkich stylów wnętrzarskich, zwłaszcza nowoczesnych, minimalistycznych czy skandynawskich.


Bez względu na rodzaj bidetu, najlepiej wybrać model o opływowych kształtach, ponieważ łatwiej się go czyści, a zatem gwarantuje większą higienę. Bez względu na rodzaj bidetu,  Z uwagi na to, że bidet jest uzupełnieniem toalety, styliści wnętrz radzą, by oba urządzenia miały jednolitą linię wzorniczą i kolorystyczną, aby zachować w pomieszczeniu wymaganą spójność i harmonię. Ogólnie bidety dostępne są bez pokrywy, ale bez problemu można je domontować. Deski bidetowe zazwyczaj posiadają antybakteryjną powłokę, która zapewnia utrzymanie higienicznej czystości.



Kluczowym elementem bidetu jest za to bateria bidetowa, która swoim kształtem przypomina baterię umywalkową. Tak naprawdę różnią się tylko ruchomą końcówką zamontowaną na końcu wylewki, umożliwiającą skierowanie strumienia wody w wybranym kierunku. Na rynku dostępne są baterie bidetowe dwuuchwytowe (które mają osobne kurki do ciepłej i zimnej wody) albo jednouchwytowe. Te ostatnie są bardziej praktyczne, bo łatwiej nimi sterować. Wygodną opcją są też baterie z termostatem, utrzymujące stałą temperaturę wody albo baterie elektroniczne, włączające się automatycznie, bez ingerencji użytkownika.  

Montaż bidetu – o czym pamiętać?


Sam sposób montażu bidetu nie jest zbyt skomplikowany i wygląda podobnie, jak w przypadku klasycznych misek ustępowych. Niezbędne jest podprowadzenie instalacji z ciepłą i zimną wodą, wykonanie podejścia kanalizacyjnego i instalacja odpowiedniego syfonu.


Bidety stojące przykręca się do podłoża lub ściany za pomocą śrub. Bidet wiszący można zamontować bezpośrednio do ściany (pod warunkiem, że jest bardzo solidna i trwała) albo – co bezpieczniejsze – wykorzystać stelaż podtynkowy, który następnie zakrywa się płytami z karton-gipsu. Te można później pomalować albo obłożyć płytkami ceramicznymi. Modele wiszące często umożliwiają regulację wysokości, więc można je dostosować do własnych potrzeb.

Standardowo bidet przykręca się ok. 40 cm od podłogi. W przypadku osób niepełnosprawnych wysokość powinna być wyższa o 5-10 cm.


Bateria umywalkowa z rączką Bidetta – alternatywa dla klasycznego bidetu


Jeśli zależy ci na higienicznych rozwiązaniach, ale możliwości twojej łazienki są mocno ograniczone, możesz rozważyć montaż urządzenia typu 2w1, czyli WC z bidetem (tzw. toalety myjącej) albo innowacyjnej deski myjącej. Ciekawym rozwiązaniem do małych łazienek jest też specjalna bateria przyumywalkowa z rączką natrysku Bidetta. Dzięki elastycznemu wężykowi umożliwia wygodne podmycie się bez wstawania z toalety. Bidetta przydaje się też do innych czynności, np. do nalewania wody do wysokiego wazonu czy wiaderka, podlewania kwiatów, a nawet do mycia obuwia i stóp.

Sprawdź >>> Jak urządzić łazienkę z marmurem i drewnem?