Chcesz oszczędzić na rachunkach za wodę? Masz dość gwałtownych zmian temperatury pod prysznicem? Pragniesz uchronić dzieci przed zbyt gorącą wodą w kranie? Zdecyduj się na baterię termostatyczną!


Baterie
termostatyczne zdobywają coraz większą popularność w Polsce. Ten trend to nie wynik żadnej mody, ale realne korzyści, jakie dają użytkownikowi tego rodzaju baterie. Baterie termostatyczne polecamy szczególnie tym klientom, którzy narzekają na częste, niespodziewane zmiany temperatury czy ciśnienia wody.

Dotyczy to sytuacji, kiedy w domu mamy niestabilne ciśnienie wody i dodatkowy jej pobór przez pralkę, zmywarkę, innego domownika czy sąsiada powoduje nagły spadek temperatury wody (np. pod prysznicem). Takie powtarzające się często sytuacje są nie tylko irytujące, ale też niebezpieczne, ponieważ mogą być przyczyną poparzenia skóry.
Jak działa bateria termostatyczna?

Element termostatyczny znajdujący się w bateriach termostatycznych steruje mechanizmem mieszającym wodę ciepłą i zimną, odpowiada tym samym za utrzymanie odpowiedniej temperatury wody mimo spadków ciśnienia wody dopływającej. Odpowiedniej, czyli takiej, jaką sami wcześniej ustawimy na pokrętle regulacji temperatur. Bateria „zapamiętuje” to ustawienie i zmiana temperatury nastąpi tylko wówczas, jeśli sami zmienimy pozycję na pokrętle. Zatem utrzymanie niezmiennej temperatury wody to podstawowa zaleta baterii termostatycznej.

Temperaturę wody w bateriach termostatycznych można ustawiać w zakresie od 15 do 60°C, z dokładnością do 1°C. Większość modeli dostępnych na rynku posiada zabezpieczenie przeciw przypadkowemu podwyższeniu temperatury wody. Ze względu na tę cechę baterie termostatyczne wybiera wiele osób, które kierują się troską o bezpieczeństwo swoich dzieci. 

bateria termostatyczna

Instalując baterię termostatyczną, np. umywalkową, chronią dziecko przed poparzeniem zbyt gorącym strumieniem wody. Dzieci mogą bezpiecznie i samodzielnie myć ręce, rodzice mają bowiem pewność, że z baterii nie popłynie woda cieplejsza niż 38°C. Poza tym bateria termostatyczna może mieć izolację termiczną, dzięki której obudowa nie robi się gorąca, oraz akustyczną, tłumiącą szum przepływającej wody.


Za baterią termostatyczną przemawiają też względy ekonomiczne. Choć sama bateria nie należy do najtańszych, to oszczędności na rachunkach za wodę w krótkim czasie rekompensują większy wydatek poniesiony na jej zakup. Instalując baterię termostatyczną, możemy bowiem zaoszczędzić nawet do 40% wody. Oszczędność wody wynika ze znacznie skróconego czasu potrzebnego na ustawienie wysokości temperatury wody wypływającej z wylewki. W przypadku instalacji bez cyrkulacji ciepłej wody może się zdarzyć, że wypływ zimnej wody będzie trwał nieco dłużej niż w instalacji z cyrkulacją (zajmie to zaledwie kilka sekund), jednak czas ustawienia temperatury wody będzie i tak dużo krótszy niż w przypadku baterii mieszaczowych, a tym bardziej dwuuchwytowych.Ponadto wiele baterii termostatycznych posiada przycisk “eco”, dzięki któremu strumień wody zmniejszony jest o ok. 50%, a który można zwiększyć, ponownie naciskając przycisk. Ta funkcja pozwala na jeszcze większe oszczędności w zużyciu wody i sprawdza się w miejscach, gdzie nie jest wymagany silny strumień, np. do mycia rąk.

Rodzaje baterii termostatycznych

Największą popularnością cieszy się bateria termostatyczna prysznicowa, ponieważ utrzymanie stałej temperatury wody właśnie pod prysznicem jest najbardziej przydatne i pożądane. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów baterii termostatycznych, oprócz prysznicowych możemy wyróżnić także wannowe z przełącznikiem wanna-natrysk, umywalkowe, bidetowe oraz kuchenne. Ponadto klienci mogą wybierać między baterią na- lub podtynkową.

W przypadku tej drugiej należy pamiętać, że jej montaż musi zostać wykonany przed położeniem płytek i wymaga dodatkowego elementu podtynkowego. Zaletą baterii termostatycznych podtynkowych jest nowoczesny design oraz łatwość utrzymania w czystości. Wszystkie baterie termostatyczne, bez względu na rodzaj, wymagają specjalnego traktowania. Nie powinniśmy czyścić ich środkami ściernymi – popularnymi proszkami czy mleczkami. Wiele firm oferuje specjalne płyny do czyszczenia, które nie uszkodzą powierzchni armatury.