Bezkołnierzowe miski WC – innowacyjność i czystość

Łazienka

Poradnik

  • calendar21.08.2020
  • Autor: Katarzyna Kurek
Bezkołnierzowa miska WCBezkołnierzowa miska WC

Łatwe utrzymanie higieny w toalecie bez konieczności używania silnych środków chemicznych? Teraz to możliwe dzięki nowoczesnej technologii bezkołnierzowych misek WC, które stały się niezwykle popularnym rozwiązaniem w naszych łazienkach.

W artykule:


Czym jest miska WC bezkołnierzowa?


Na początek należy odpowiedzieć na pytanie, czym jest bezkołnierzowa miska WC i co odróżnia ją od klasycznej ubikacji. Ten typ miski to tak naprawdę odpowiedź na potrzeby każdego, kto do tej pory zmagał się z wyobrażeniami na temat tego, co może kryć zanieczyszczona toaleta. Miska bez kołnierza to również zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, a także o wiele bardziej ekonomiczne i ekologiczne od tradycyjnych misek WC

Sedes bezkołnierzowy - jak to działa?


Działanie bezkołnierzowych misek WC polega głównie na dystrybuowaniu wody wzdłuż całego obwodu wewnątrz misy. Woda, za pomocą dyszy, rozprowadzana jest po po innowacyjnie zaprojektowanym kształcie miski bez kołnierza. Zapobiega to gromadzeniu się brudu w miejscach, do których do tej pory woda nie docierała, a także jej wydobywaniu się na zewnątrz. Jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne i wydajne, gdyż dzięki specjalnie dopasowanej technologii pozwala ono zaoszczędzić nawet do 30% wody.


Miski zwykłe a bezkołnierzowe


Aby jeszcze lepiej zrozumieć działanie nowoczesnych misek wc bez kołnierza, warto porównać je z tradycyjnymi modelami oraz tymi, które częściowo nie mają kołnierza. Oczywiście do tej pory najpopularniejszym rozwiązaniem były miski standardowe. Nie ma się co dziwić – tak był zaopatrzony i zorientowany rynek. Nagromadzenie brudu oraz bakterii należało eliminować za pomocą silnych środków czyszczących, które też nie zawsze dawały gwarancję zachowania stuprocentowej czystości i świeżości.
Sprawdź >>> Łazienka w stylu boho

Toaleta bezkołnierzowa – jak ją utrzymać w czystości?


Specjalna konstrukcja bezkołnierzowych misek WC sprawia, że woda inaczej omywa wewnętrzną część ceramiki w toalecie. Sedes spłukiwany jest ruchem okrężnym, bez rozpryskiwania wody. Dzięki temu drobinki wody nie rozpryskują się na boki oraz na zewnątrz toalety. To ogromna zaleta modeli bezkołnierzowych, bowiem zanieczyszczenia nie roznoszą się na okolice toalety podczas spłukiwania wody. Już samo to znacznie podnosi poziom higieny w strefie WC. Co więcej, w miskach bez zawiniętej krawędzi konstrukcja pozwala na znacznie wydajniejsze wykorzystanie wody. Potrzeba jej o wiele mniej (w porównaniu z tradycyjnymi sedesami) do efektywnego oczyszczenia miski. A to daje realne oszczędności zużycia wody.


   
W miarę upływu lat oraz rozwoju technologii, pojawiły się miski WC częściowo pozbawione kołnierza, które o wiele lepiej radziły sobie z brudem oraz bakteriami, ale niestety wciąż było to działanie częściowe. Natomiast miski bezkołnierzowe, nie dając bakteriom dogodnego miejsca na rozwój, pozwalają utrzymać nienaganną higienę w łazience. Brak zagłębień w miskach tego typu zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń, dzięki czemu czas do tej pory spędzany na utrzymaniu czystości w łazience można przeznaczyć na dużo przyjemniejsze aktywności.

Nowoczesny wygląd i design


Tym, co również przykuwa uwagę w miskach bezkołnierzowych (oprócz funkcjonalności oraz wygody wynikającej z ich zastosowania) jest oczywiście ich wygląd oraz design. Są to produkty nowoczesne, choć tak naprawdę pasują do każdego wnętrza i świetnie współgrają z wieloma stylami aranżacyjnymi.

Bez kołnierza = bez ciężkiej pracy


Bez wątpienia czysta łazienka i zadbana toaleta sprawiają, że ich codzienne użytkowanie staje się nie tylko przyjemniejsze, ale i po prostu zdrowsze. Chociaż staramy się dbać o higienę tych pomieszczeń i miejsc jak najlepiej, nie zawsze jednak udaje nam się być stuprocentowo zadowolonym z efektów naszej pracy. Na szczęście rozwój technologii wyszedł naprzeciw naszym wymaganiom i obawom związanym z tymi aspektami, tworząc bezkołnierzowe miski WC, które nie wymagają pracochłonnych czynności pielęgnacyjnych, a jednocześnie gwarantują utrzymanie higieny i czystości, które są  przecież dla nas tak ważne.

Przeczytaj nasz poradnik >>> Jak wybrać baterię umywalkową?

Muszla bezkołnierzowa – komfortowe użytkowanie z WC


Wprowadzenie na rynek misek bez kołnierza otworzyło nowy rozdział w wyposażeniu strefy WC. Inna budowa ceramika, nowoczesny design i wysoka funkcjonalność sprawiły, że to popularne rozwiązanie coraz częściej pojawia się w projektach współczesnych łazienek.

Większość producentów wyposażenia łazienkowego ma w swojej ofercie zarówno tradycyjne miski, jak i te bez kołnierza. Proponują je w kolekcjach produktowych, które obejmują szafki łazienkowe, ceramikę, kabiny prysznicowe i inne akcesoria do łazienki. Spójne stylistycznie i kompatybilne techniczne, pozwalają na skompletowanie wyposażenia o harmonijnym designie, które idealnie wpiszę się w niemal każdą modną aranżację łazienki.

Muszla bezrantowa, jako nowoczesny element wyposażenia, tworzy dobry zestaw z bidetem. To produkt, który coraz częściej pojawiają się w polskich łazienkach. Praktyka pokazuje, że pozwala na utrzymanie bardzo wysokiego poziomu higieny. Osoby, które miały okazję korzystać z bidetu, chwalą je i – jeśli tylko przestrzeń na to pozwala – planują zamontować je w swoich toaletach.

O czym warto pamiętać montując toalety bezkołnierzowe?


Miski bez kołnierza występują zarówno w wersji stojącej jako kompakty WC, a także jako miski podwieszane na stelażach podtynkowych. Montaż wygląda tak samo, jak w przypadku tradycyjnych misek. Decydując się na kompakt WC, należy sprawdzić lokalizację odpływu (pionowy lub poziomy) oraz sposób montażu (tylko do posadzki czy też dosuwany do ściany). W przypadku wersji podwieszanej, miskę należy dobrać do pasującego do niej stelaża. Warto wybierać produkty od jednego producenta. Gwarantuje to nie tylko kompatybilność techniczną, ale też podobną jakość i żywotność użytych materiałów.

Montując deskę bezkołnierzową, należy dopasować do niej deskę sedesową. I tu też można wybrać model uniwersalny, jedyny wymóg to dopasowanie techniczne do kształtu, wymiaru i mocowania na misce. By zapobiec mikrouszkodzeniom i hałasowi zatrzaskiwanej toalety, warto wybierać miski samoopadające. Docenimy je szczególnie podczas nocnej wizyty domowników w toalecie.

WC bezkołnierzowe - praktyczne sposoby na czyszczenie


Konstrukcja miski bezkołnierzowej pozbawiona jest zawiniętej krawędzi, co eliminuje ryzyko gromadzenia się pod nią trudno dostępnych zanieczyszczeń. Jak pokazuje praktyka, miski bez kołnierza czyści się łatwo i szybko, bez kłopotliwych zakamarków proces ten jest o wiele prostszy. Wystarczy gąbka z łagodnym detergentem, by z łatwością usunąć nagromadzony brud i osad. Co więcej, na rynku dostępne są modele misek WC bez kołnierza, które pokryte są specjalną ultragładką powłoką. Ułatwia ona spływanie kropel wody wraz z osadem i zanieczyszczeniami, co z kolei sprawia, że na ceramice nie powstają zacieki.