Łazienka w stylu rustykalnym

Łazienka

Aranżacja

  • calendar18.12.2021
  • Autor: Natalia Dur
Łazienka rustykalnaŁazienka rustykalna

Łazienka w stylu rustykalnym to propozycja dla tych, których męczy katalogowy styl modnych wnętrz, obecny w większości polskich domów. Wnętrze inspirowane sielskim klimatem wsi jest blisko związane z naturą, dzięki czemu pozwala uspokoić emocje, oczyścić umysł i zredukować codzienny stres. Jednak mimo charakterystycznych elementów, łazienka rustykalna nie musi zawsze wyglądać tak samo. Podpowiadamy, jak ją urządzić w opcji tradycyjnej i nowoczesnej.

W artykule:


Co wyróżnia łazienkę w stylu rustykalnym?


Łazienka w stylu rustykalnym (znana też jako łazienka w stylu wiejskim) kojarzy się przede wszystkim z naturalnymi materiałami, stylizowanymi meblami i ciepłym, prawdziwie domowym klimatem. Nie brak tu postarzanych elementów, kwiatowych motywów i ludowych ornamentów, które wskazują na bliski związek z tradycyjną kulturą i klimatem dawnej wsi.

Taki wystrój wnętrza docenią przede wszystkim osoby sentymentalne, ceniące kontakt z przyrodą i miłośnicy przytulnych przestrzeni.

Urządzając łazienkę rustykalną można pójść w jedną z dwóch stron. Albo całkowicie podążyć za klasyką i zachować we wnętrzu wszystkie elementy stylu, albo wykorzystać tylko pewne jego elementy, tak by zachować rustykalny rys, ale zmierzać w kierunku oszczędnej nowoczesności.


Kolory w łazience rustykalnej


Styl rustykalny można rozpoznać nie tylko po charakterystycznych elementach wystroju, ale też po specyficznym zestawie barw. Również w warstwie kolorystycznej można odczuć bliski kontakt z naturą. Każdy użyty tu odcień ma swoje przyrodnicze korzenie i jest związany z tzw. barwami ziemi.

W rustykalnej łazience dominują więc spokojne beże i piaski, delikatne złociste tony, subtelne zielenie, przenikające się brązy czy modne w ostatnich latach szarości. Nad wszystkim czuwa klasyczna biel – śnieżnobiała, alabastrowa, mleczna, kremowa lub ta utrzymana w kolorze kości słoniowej.


Nie ma tu miejsca na kontrasty czy krzykliwe zestawienia kolorów. Wszystkie barwy harmonijnie ze sobą współgrają, wprowadzając aurę sielskości i przytulności. Dzięki temu łazienka w stylu wiejskim jest swego rodzaju azylem, który sprzyja wewnętrznemu wyciszeniu. Ciepłe, niekrzykliwe kolory uspokajają emocje, redukują stres, zatrzymują gonitwę myśli i pozwalają odzyskać spokój.

Jakie materiały dominują w rustykalnej łazience?


W łazience rustykalnej obowiązkowo muszą pojawić się naturalne materiały – te prawdziwe albo dobrze imitujące ich wygląd. Pamiętaj, że pod wpływem dużej wilgoci naturalne surowce mogą szybciej się zniszczyć i na pewno będą wymagać częstej i dość pracochłonnej konserwacji. Materiały z tworzyw sztucznych są bardziej odporne na wodę i uszkodzenia mechaniczne i nie trzeba ich dodatkowo pielęgnować. A względami wizualnymi dorównują w pełni swoim naturalnym odpowiednikom. To doskonały wybór dla wymagających.

Łazienka w stylu rustykalnym najchętniej wykorzystuje trzy elementy: drewno, kamień i cegłę.

  • Drewno

Może pojawić się praktycznie wszędzie – na podłodze, na ścianie, na blatach i półkach czy w elementach wyposażenia (drewniane meble to jeden z wyróżników stylu rustykalnego). Nadaje łazience ciepłego charakteru i sprawia, że wnętrze jest przytulne i bardziej kameralne. Najlepiej prezentuje się tu drewno w naturalnym kolorze lub celowo postarzone. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by do aranżacji użyć ciemnych bloków albo jasnego drewna – zwłaszcza, gdy łazienka ma skręcać w stronę minimalizmu.

  • Kamień

Można go wykorzystać do wykończenia podłogi albo użyć jako dekoracji ścian, ale uwaga – tylko we fragmentach. Kamień jest ciężki i może przytłoczyć pomieszczenie, zwłaszcza gdy jest niewielkie. Uwidoczniony na wybranym kawałku ściany wprowadzi rustykalny klimat bez efektu przeciążenia.

Kamień może występować solo, jako dominujący element wyposażenia, albo grać w duecie z innym naturalnym materiałem. W łazience rustykalnej mile widziana jest przede wszystkim fuzja kamienia z drewnem. Oba materiały świetnie się uzupełniają, tworząc wyważoną, nie za ciepłą i nie za chłodną przestrzeń, sprzyjającą wyciszeniu i wypoczynkowi.

  • Cegła

Chociaż kojarzy się przede wszystkim z surowym stylem industrialnym, w łazience w stylu rustykalnym również zajmuje ważne miejsce. W domach i starych kamienicach cegłę można po prostu odsłonić spod warstwy tynku. W bloku czy w nowym budownictwie można wspomóc się płytkami cegłopodobnymi, o chropowatej strukturze i wyglądzie naturalnych materiałów.

Pamiętaj, że cegła, podobnie jak kamień, może być przytłaczająca, dlatego najlepiej wyeksponować ją na jednej ze ścian.

Sprawdź >>> Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Płytki do łazienki rustykalnej


Łazienka w stylu wiejskim to nie tylko kamień, cegła i drewno. Podłogę i ściany mogą pokryć też tradycyjne płytki ceramiczne. Mogą mieć odcień stonowanej szarości, czerni albo bieli, ale rustykalny klimat najlepiej podkreślą kolorowe kafle w patchworkowe wzory. Trzeba jednak pamiętać, że tak wyraziste wykończenie sprawdzi się tylko we wnętrzu urządzonym w oszczędny sposób. W łazience, w której dużo się dzieje, lepiej  postawić na bardziej wyważone odcienie płytek.


Wyposażenie łazienki w stylu rustykalnym


Łazienka w stylu wiejskim wyróżnia się na tle innych również charakterystycznym wyposażeniem. Jakie elementy są tu pożądane?

Rustykalne meble do łazienki


Przede wszystkim w klasycznie urządzonej rustykalnej łazience muszą pojawić się drewniane meble – nadszarpnięte zębem czasu lub celowo postarzone. Swoje miejsce znajdą tu masywne komody na wygiętych nóżkach, drewniane konsole czy ażurowe witrynki.


Wyjątkowy klimat wnętrza podkręcą też stylizowane uchwyty mebli, kwiatowe ornamenty i okazałe lustra w solidnych drewnianych ramach. Mogą być gładkie lub bogato zdobione, tak by harmonijnie współgrały z pozostałymi elementami wyposażenia.

W bardziej oszczędnym wnętrzu można postawić na proste, jasne szafki łazienkowe z metalową konstrukcją i mosiężne uchwyty bez ozdobnych wzorów. Zamiast masywnych ram z drewna lustro może mieć opaskę z eleganckiego metalu, który dobrze zaprezentuje się na tle jasnych płytek.


Ceramika w rustykalnej łazience


Ostatnie, co można powiedzieć o rustykalnej łazience, to to, że jest mdła i nijaka. Oryginalność bije tu z każdego elementu wystroju, również z ceramiki łazienkowej.

Głównym punktem pomieszczenia powinna być duża wanna (najlepiej wolnostojąca) w stylu retro – na stylizowanych nóżkach lub monolityczna, o ciężkiej konstrukcji i idealnym wyprofilowaniu. Jeśli łazienka jest za mała na takie ekstrawagancje, dobrze zaprezentuje się tu również prysznic. Najlepiej bez brodzika, z gładkimi szklanymi szybami przeciętymi czarnymi profilami. Aby dodać wnętrzu więcej charakteru, tafle można okleić dekoracyjnym printem lub ciekawym ornamentem.


Również pozostałe sprzęty łazienkowe
(miski WC, bidety, umywalki) powinny zwracać na siebie uwagę swoją nietuzinkową formą. Zachowawcze, klasyczne linie ceramiki, na planie owalu, kwadratu lub prostokąta lepiej zostawić dla innych stylizacji. W łazience rustykalnej lepiej sprawdzą się asymetryczne, mniej oczywiste kształty, nawiązujące do stylistyki vintage. Co więcej, umywalki wcale nie muszą być ceramiczne! Mogą być szklane lub wykute z kamienia i przypominać tradycyjne misy.

Uzupełnieniem stylizacji są oczywiście baterie prysznicowe, wannowe i umywalkowe. Jeśli ceramika utrzymana jest w klimacie retro, baterie łazienkowe również mogą do niego nawiązywać. Jeśli jednak wnętrze ma być mniej strojne, warto postawić na baterie o prostym kształcie – wykończone mosiądzem lub antycznym albo różowym złotem.

Sprawdź >>> Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem?


Jak podkreślić rustykalny charakter łazienki?


Łazienka rustykalna nie będzie kompletna bez drobnych detali, które podkreślają jej wyjątkowy charakter. Są to na przykład:

  • okazałe lampy z efektownymi abażurami lub – w bardziej zachowawczej wersji – ze szklanymi kloszami i ozdobnymi żarówkami,

  • drewniane żaluzje albo ciężkie zasłony – lniane, z ażurową koronką lub z ozdobną taśmą nawiązującą do klimatu ludowego,

  • wiklinowe kosze na drobiazgi i kosmetyki,

  • klimatyczne akcesoria łazienkowe – porcelanowe talerzyki na pierścionki, ozdobne stojaki na wiszącą biżuterię, dekoracyjne pojemniki na mydło i szczoteczki do zębów itd.,

  • kwiaty w doniczkach – akcentują bliski kontakt z naturą, są nietuzinkową ozdobą wnętrza i dodatkowo oczyszczają powietrze z toksyn!