Mała kuchnia w bloku

Kuchnia

Poradnik

Aranżacja

Remont

  • calendar25.08.2015
  • Autor: Sabina Stodolak
Meble w małej kuchniMeble w małej kuchni

Kuchnia o powierzchni 3-5 metrów kwadratowych? Czy na tak niewielkiej przestrzeni można zaprojektować funkcjonalne, wygodne i estetyczne miejsce do przyrządzania posiłków?

W artykule:


Kuchnia w starszym budownictwie blokowym z reguły jest pomieszczeniem osobnym, zamykanym, pomyślanym jako miejsce, w którym można przyrządzać posiłki, ale już niekoniecznie pozostawiające przestrzeń na część jadalnianą.

Nowoczesne budownictwo zaczęło otwierać kuchnię na salon, tworząc hybrydę czyli salon z aneksem kuchennym, która jednocześnie jest wszystkim w jednym. Niestety, tu również niekiedy przestrzeń kuchenna bywa dość mała – zwłaszcza w mieszkaniach o mniejszej powierzchni. Jak zatem efektywnie zaplanować kuchnię w bloku, by była praktyczna mimo jej niewielkiej przestrzeni?

Podstawowe zasady przy urządzaniu małej kuchni


W niewielkim metrażu każdy centymetr jest na wagę złota, zatem zanim przystąpisz do meblowania kuchni, warto dobrze zaplanować przestrzeń na przechowywanie, na niezbędne sprzęty i na blaty robocze.

Efektywnie zaplanuj blat roboczy


Mała kuchnia w bloku to najczęściej duży problem z umieszczeniem wszystkich niezbędnych sprzętów AGD, tak by dodatkowo zachować przestrzeń roboczą blatu. Przy kuchni otwartej na salon problem jest nieco mniejszy – dodatkowym blatem roboczym może być półwysep lub wyspa oddzielające pokój od kuchni czy nawet stół jadalny. Poza tym otwarta przestrzeń sprawi, że część kuchenna „nabierze oddechu”. Połączenie kuchni z salonem ma zresztą wiele zalet, więc jeśli masz taką możliwość, rozważ to architektoniczne rozwiązanie.

W kuchniach zamkniętych, bez blatu o długości minimum 100 cm bardzo ciężko się funkcjonuje, dlatego konieczne jest takie zaplanowanie ciągu kuchennego, by umożliwić ustawienie blatu o przynajmniej takiej długości. Przy projektowaniu małej kuchni nie możemy zapominać o podstawowej zasadzie organizacji pracy, popularnie nazywanej trójkątem roboczym. Blat przeznaczony na podstawowe prace kuchenne powinien być wyznaczony pomiędzy zlewem a kuchenką/piekarnikiem.

Sprawdź >> Jakie panele wybrać do salonu?

Meble w małej kuchni – jakie szafki wybrać?


Drugim ważnym elementem wyposażenia kuchni, który decyduje o komforcie jej użytkowania, jest możliwość zmieszczenia wszystkich niezbędnych sprzętów, naczyń i żywności, której nie trzymamy w lodówce. Ale żadna, nawet największa kuchnia nie będzie w pełni funkcjonalna, jeśli nagromadzimy w niej chwilowo modne, ale ostatecznie rzadko używane sprzęty i akcesoria kuchenne. Kluczem do idealnie urządzonej kuchni będzie zatem rozpoznanie swoich potrzeb:  jakie udogodnienia się nam przydadzą,  jakie czynności najwcześniej wykonujemy? Dla jednych to będą  silikonowe maty do pieczenie ciast, dla drugich dobrze zorganizowane przechowywanie przypraw.  Tak czy inaczej, każdy ma swój niezbędnik podręcznych akcesoriów kuchennych… A jeśli nie, może wato go sporządzić? :)

Im większymi miłośnikami gotowania są domownicy, tym sprzętów często jest więcej. Przed wyborem szafek warto zatem zastanowić się nad tym, co musimy schować, jakie mamy nawyki w zakresie przechowywania sprzętu kuchennego i ile miejsca potrzebujemy na poszczególne dodatki. Jeśli mamy sporą ilość rzadziej używanego sprzętu, sensowna może okazać się częściowa zabudowa szafek do sufitu lub dodatkowy pawlacz. W mniejsze przestrzenie zmieści się szafka typu cargo, a wykorzystanie wąskiej przestrzeni przy grzejniku na półki lub zabudowę może pomóc zmieścić kilka słoików z przetworami.

Mała kuchnia z salonem w bloku


Aneks kuchenny połączony z większą przestrzenią daje większe możliwości aranżacyjne. Warto jednak pamiętać, aby tak go zaaranżować, by fizycznie oddzielić strefę kuchenną od strefy wypoczynkowej. Jeśli tylko miejsce na to pozwala, można wykorzystać do tego stół jadalniany.

Mała kuchnia z wyspą w bloku


Wizualną granicą kuchni może być też wyspa. To praktyczne rozwiązanie także pod kątem stworzenia dodatkowego miejsca na przechowywanie i na blat roboczy. Co więcej, dostawienie krzeseł lub hookerów stworzy wygodne miejsce do rodzinnego jedzenia posiłków i wspólnego spędzania czasu.

Mała kuchnia – praktyczne pomysły na przechowywanie


Mała kuchnia to duże wyzwanie, szczególnie pod kątem wygospodarowania miejsca na przechowywanie. Zabudowa wyspy, szafki do sufitu, montaż szafek typu cargo w wąskich i trudno dostępnych przestrzeniach – to tylko przykładowe rozwiązania.

W co wyposażyć małą kuchnię?


Szafki do posadzki po sufit oraz sprzęty dedykowane do małych kuchni – to dwie obowiązkowe pozycje na liście wyposażenia. Zakup niskiego piekarnika (wysokość ok. 45-50 cm) i zmywarki szufladowej to sprytny sposób, by zyskać nieco dodatkowej przestrzeni przy zachowaniu wysokiej funkcjonalności.


Jakie kolory wybrać do małej łazienki w bloku?


Wykorzystaj powiększającą moc jasnych kolorów! Sięgnij nie tylko po biel, ale także po pastelowe odcienie szarego i niebieskiego (chłodne kolory dodatkowo sprawiają, że wnętrze wydaje się większe). Aby nie było zbyt monotonnie, jedną ze ścian możesz wyróżnić ciemniejszym kolorem…

…albo graficznym motywem! Pamiętaj jednak, aby i przy ich wyborze stosować triki optyczne, które optycznie powiększą kuchnię. Jednym z nich jest zastosowanie pionowych pasów na odsłoniętej, dobrze widocznej już od progu drzwi ścianie.

Sprawdź >>> Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Podłoga do małej kuchni w bloku


Jeżeli ściany wybierzesz jasne, podłoga może stanowić bardziej wyrazisty, kontrastowy akcent pomieszczenia. Wybierając, a potem układając płytki kuchenne podłogowe pamiętaj o dwóch zasadach! Płytki poziome układaj prostopadle do wejścia (jeśli wybierzesz tapetę z pionowymi pasami, niech płytki podążają za tym wzorem). Natomiast płytki kwadratowe połóż w formacie karo, gdyż ten układ również optycznie wydłuża pomieszczenie.
Weź pod uwagę też kwestie praktyczne. Białe płytki w kuchni wymagają niemal ciągłego sprzątania. Lepszym wyborem będzie szara podłoga lub kafelki w stonowanym kolorze.

Poznaj nasze inspiracje >>> Kuchnia w stylu angielskim

Mała kwadratowa kuchnia w bloku z oknem


Sprytnie urządzona kwadratowa kuchnia pozwoli dodatkowo na wstawienie niewielkiego stołu. W takim wnętrzu zazwyczaj dwie ściany przeznacza się na zabudowę szafkami i sprzętami, a w przeciwległym kącie można zorganizować kącik jadalniany.

Bateria podokienna Teka AUK 93

Gdzie spożywać posiłki w malej kuchni?


W kuchni zamkniętej o powierzchni poniżej 10 m2 nie planuj wstawienia stołu – całość będzie niewygodna i niefunkcjonalna. Jeśli koniecznie musisz mieć miejsce, przy którym można „zjeść coś na szybko”, to zdecyduj się na blat przyścienny, który od dołu zabudujesz szafką z przesuwnymi drzwiczkami i będzie można dostawić do niego składane hokery.

Ciekawą alternatywą jest składany stół (jedną krawędzią zamocowany do ściany, otwierany na zawiasach na czas spożywania posiłków) i krzesła, które po złożeniu można powiesić na ścianie.

Zlew do małej kuchni


Zlew umieszczony pod oknem to rozwiązanie wygodne i niekiedy pozwalające efektywniej zaprojektować przestrzeń. Dzięki specjalnym składanym bateriom podokiennym (np. Teka AUK 93) kwestia otwarcia okna nie stanowi problemu.
Blat w narożniku, choć w teorii daje dużo przestrzeni, nie jest wygodny jako blat roboczy. Lepiej przestrzeń tę przeznaczyć np. na zlew z ociekaczem. Mały okrągły zlew i podwieszona nad nim suszarka ukryta w szafce dają więcej miejsca na blat roboczy niż zlew z ociekaczem.

By zyskać dodatkową przestrzeń roboczą, można zlew doposażyć w specjalną nakładkę, którą nakłada się na zlew, gdy z niego nie korzystamy.

Pojemniki i sortowniki na odpady do małej kuchni


Zamiast tradycyjnego okrągłego kosza na śmieci i konieczności znalezienia miejsca na pozostałe odpady szklane i plastikowe zaplanuj oszczędzający przestrzeń i wygodny sortownik na odpady (np. sortownik Blanco Compact Econ).

Sortowniki śmieci Blanco
Pojemniki na suche odpady (papier, plastik, szkło, metal) możesz wstawić też w innym pomieszczeniu, nie muszą one zajmować drogocennego miejsca w kuchni.

Zapisz

Zapisz