Bez tych sprzętów się nie obędę! Zgodzisz się ze mną czy dopiszesz do listy swoje niezbędniki kuchenne?


7 niezbędników kuchennych – nasze propozycje

Nowy (najnowszy!) wielofunkcyjny robot kuchenny, a może zużyta i bliska Twojemu sercu drewniana łyżka – taka jeszcze po babci ? Każdy pan i władca kuchennej przestrzeni ma „swoje” narzędzia, z którymi łatwiej i przyjemniej wykonuje się codzienne obowiązki. W dzisiejszym wpisie zaprezentuję subiektywny ranking niezbędników kuchennych, tych posiadanych i tych upragnionych :)

Szukasz pomysłu na prezent dla blogerki kulinarnej? A może na parapetówkę? Poniższe zestawienie przyda się też wszystkim tym, którzy poszukują inspirującej check listy zakupowej dla swojej kuchni.

1. Farba tablicowa i magnetyczna w kuchni – kreatywna organizacja dnia i przestrzeni

Częstotliwość z jaką się pojawia na wnętrzarskich i lifestylowych blogach potwierdza status gorącego trendu, ale nie dlatego chcę Ci polecić farbę tablicową (choć sama o niej jeszcze marzę). Kuchnia jest tym pomieszczeniem w domu, w którym spędzamy najwięcej czasu – zarówno rano, gdy rozpoczynamy dzień, jak i popołudniem czy wieczorem, przygotowując posiłki. W całym mieszkaniu to miejsce też jest najbardziej „na widoku” . Dlaczego więc nie wykorzystać tego faktu na naszą korzyść?Farba tablicowa jest niezbędnikiem każdej modnej łazienki

Z pomocą farby tablicowej lub magnetycznej można stworzyć przestrzeń w kuchni, która zamieni się w naszą listę zakupów, plan tygodnia, wykaz pilnych spraw do załatwienia. Przez to, że jest ogólnodostępna, każdy z domowników może się z nią zapoznać, coś dopisać lub odhaczyć (i przekazać pozostałym członkom rodziny!). Zresztą, zastosowania mogą być różne – zorganizuj przyprawy, przyczep zdjęcia lub rysunki dzieci, a jeśli masz artystyczną duszę, spersonalizuj wystrój kuchni własnymi pracami :)

Dużym plusem tego wynalazku jest jego wszechstronność. Możesz wymalować nią ścianę lub jej fragment, szafkę bądź lodówkę. Dostępność w wielu kolorach umożliwia wprowadzenie jej na salony lub chociażby do pokoju dziecka.

2. Pokrywka a la durszlak praktyczny niezbędnik kuchenny

Po ugotowaniu makaronu szybkie odcedzanie polega zwykle na nieskutecznej próbie odlewania wody przez pokrywkę, w ostateczności sięgamy po durszlak – by mieć tak zwany „dodatkowy gar do mycia”. Pokrywka-durszlak jest dużo poręczniejsza i efektywniejsza, łatwiejsza w myciu, a na rynku są dostępne różne rodzaje – ja mam metalową z Rossmanna :)

3. Segregujemy przyprawy – etykiety, doniczki, pojemniki

 Posegregowane przyprawy to niezbędnik każdego  kucharza

Dzięki przyprawom łatwiej urozmaicić nawet najprostsze danie, a nawet przekonać nasze kubki smakowe, że bez soli też może być smacznie ;) Do tego jednak potrzebujemy czegoś więcej niż 5 torebek najpopularniejszych aromatów. A jeśli je zdobędziemy, jak najlepiej zorganizować sobie do nich dostęp? Kreatywnie! Oraz jednolicie – nawet segregowanie musi mieć swój styl ;)

4. Deska do krojenia – pomysłowe udogodnienia

Nie może jej zabraknąć w żadnej kuchni. A choć deska do krojenia jest niezbędnikiem kuchennym o raczej minimalistycznym designie, projektantom udaje się wprowadzić mniej lub bardziej wyraziste urozmaicenia. Grunt, by były funkcjonalne. Deski z pojemnikiem czy wgłębieniami po bokach ułatwią prace w kuchni.

Na rynku dostępne są również deski dopasowane do konkretnych modeli zlewozmywaków! A jeśli są przy tym estetycznie wykonane, tym większa radość z ich posiadania.

5. Zaparzacz do herbaty – podejmij swojego gościa wyjątkowo :)

zaparzacz do herbaty to niezbednik kuchenny

Herbaty liściaste są z reguły dużo wyższej jakości, niestety sporządzenie z nich naparu wymagać może więcej czasu i cierpliwości niż przy tych ekspresowych. Zdarza się, że po prostu masz ochotę na tę nietypową kompozycję, którą kupiłaś w profesjonalnej herbaciarni. Parzenie całego dzbanka nie zawsze ma sens, a posiadanie kilku zgrabnych i/lub oryginalnych zaparzaczy do herbat może się okazać propozycją na pozytywne zaskoczenie gościa.

6. Dozownik na płyn do mycia naczyń

Trudno uwierzyć, że dopiero niedawno ktoś wpadł na tak genialny pomysł, skoro dozowniki do mydła zadomowiły się już na dobre w łazienkach. Z autopsji mogę potwierdzić, że to naprawdę wygodne rozwiązanie. Jako zastępca kolorowych butelek po płynach, pozwala też uporządkować wizualnie przestrzeń wokół zlewu. Oryginalny i praktyczny pomysł na prezent, o ile wiesz jaki wystrój króluje w kuchni pani domu ;)

Niektóre zlewozmywaki mają opcje dokupienia dozownika, który można wmontować w blat. To ciekawa opcja, jeśli właśnie jesteś w trakcie remontu.

7. Młynek do odpadów

Bardzo rzadko spotykany w polskich domach, za to za oceanem jest standardem w każdym domu. Rozdrabniacz do odpadów ma szereg zalet: skraca czas gotowania, zapobiega powstawaniu brzydkich zapachów w domu i zmniejsza szansę na robaki w kuchni.

A jakie są Wasze niezbędniki?