Nowoczesne technologie w łazience i kuchni

Łazienka

Kuchnia

Poradnik

  • calendar11.08.2015
  • Autor: Sabina Stodolak
Nowoczesne technologie GroheNowoczesne technologie Grohe

Piekarnik sterowany telefonem? Urządzenia w łazience lub kuchni sterowane elektronicznie za pomocą aplikacji mobilnej? Technologie, które do niedawna mogliśmy oglądać jedynie w filmach z gatunku science-fiction, wchodzą powoli do powszechnego użytku.

W artykule:


Internet rzeczy (ang. Internet of Things) to koncepcja, która powstała zaledwie kilkanaście lat temu. Rozwój nowoczesnych technologii i coraz bardziej powszechny dostęp do sieci komputerowych umożliwił wspomaganie codziennych przedmiotów domowego użytku elektroniką i komunikacją bezprzewodową. To zaś stwarza niespotykane dotąd możliwości. Co nowego proponują nam producenci?

Nowoczesna łazienka

Zwykła wanna czy toaleta dzięki zastosowanym w nich nowoczesnym technologiom zamieniają się w wielofunkcyjne urządzenia oszczędzające czas, pieniądze i zapewniające nam znacznie wyższy niż dotąd poziom komfortu. Brzmi zbyt luksusowo na Twoją kieszeń? Na szczęście są to coraz częściej udogodnienia ogólnodostępne, a nie przeznaczone tylko dla bogaczy lub zapalonych poszukiwaczy ciekawostek technicznych. 

Można śmiało powiedzieć, że przedstawione w dzisiejszym wpisie urządzenia i gadżety wyznaczają nowy standard wyposażenia łazienek! Standard zgodny z myśleniem, że łazienka może być pomieszczeniem wypoczynkowym podobnie jak salon (stąd określenie salon kąpielowy). No i przyznaj – czy komfort życia w XXI wieku może być jeszcze realizowany bez udziału nowych technologii?

Deska myjąca - z Japonii do Polski

Jednym z produktów, który od kilku lat zdobywa popularność na Zachodzie (a w Japonii czy krajach arabskich jest już produktem powszechnym), są sedesowe deski myjące. Urządzenie to pozwala na dodanie do zwykłej toalety drugiej funkcji – bidetu. Jak widać, nowe technologie łączą wygodę z praktycznymi rozwiązaniami, uwzględniając m.in. ograniczoną przestrzeń wielu współczesnych łazienek.W końcu nie każdy może zainstalować bidet w swojej łazience czy chociażby bidettę! A ograniczony metraż wcale nie musi być ograniczeniem użytkowania i komfortu. 


W zależności od modelu deska myjąca pozwala na programowanie ulubionych ustawień użytkownika, regulację kierunku i siły strumienia wody, suszenie ciepłym powietrzem czy nawet włączanie dodatkowego oświetlenia nocnego bądź funkcji aromatyzowania pomieszczenia. A wszystko to sterowane pilotem (lub nawet – jak w urządzeniach dostępnych na razie jedynie w Japonii – smartfonem z zainstalowaną na nim specjalnie dedykowaną aplikacją). W Polsce dostępnych jest już kilkanaście modeli myjących desek sedesowych – m.in. Duravit SensoWash.

Deska myjąca Duravit SensoWash

Domowe Spa - kąpiel idealna

Inna ciekawostka technologiczna to inteligentne systemy zarządzania kąpielą, które pozwalają stworzyć prawdziwe spa we własnym domu. Za pomocą elektronicznego sterownika – taki sprzęt oferuje chociażby firma Grohe w serii F-digital - można zarządzać szeregiem właściwości, które mają wpływ na naszą higienę, ale także samopoczucie i komfort użytkowania  łazienki. Osobnicy stałocieplni  na pewno będą zadowoleni z możliwości zaprogramowania określonej, w tym wypadku ulubionej temperatury wody – koniec z poparzeniami lub zimnymi prysznicami z zaskoczenia!

Jak na produkt przyszłości przystało, przy pomocy sterownika można kontrolować także poziom napełniania wody w wannie, a pod kabiną natryskową przełączać się pomiędzy deszczownicą, prysznicem czy dyszami bocznymi – za pomocą przycisków, a nie tradycyjnych uchwytów, zwykle ograniczających sprawną obsługę. Taki system zarządzania natryskiem można znaleźć  w serii Grohe Rainshower Smart Control.

Grohe SPA F-digital Deluxe

Nowoczesna łazienka zmienia nasze podejście do codziennej higieny ciała, każe pielęgnować wszystkie zmysły. Nic dziwnego, że w ofertach sklepów łazienkowych coraz częściej pojawiają się akcesoria niekoniecznie wspomagające rytuał mycia ciała, ale za to skutecznie go umilające! Dlatego do ciepłej kąpieli zabierz ulubioną książkę, którą możesz przechowywać w specjalnym gazetniku, lub delektuj się wyśmienitym  trunkiem, który dzięki uchwytom na szklanki i kieliszki będzie zawsze w pobliżu.

Mówiąc o łazienkowych uprzyjemniaczach czasu, koniecznie trzeba też wspomnieć o wodoodpornych głośnikach, jak  Grohe Aquatunes! Nie od dziś wiadomo, że muzyka w szczególnych sposób oddziałuje na nasze samopoczucie, a określony repertuar wprowadzi radosną lub refleksyjną atmosferę. Co stoi na przeszkodzie, aby tym sposobem decydować o tym, w jakich nastrojach będziemy rozpoczynali i kończyli dzień? System bluetooth pozwala powiązać głośnik z dowolnym urządzeniem, np. z Twoim smartfonem, z którego puszczana będzie playlista. Głośnik załóż na drążku od prysznica, wciśnij play, ustaw głośność i gotowe! 

Kuchnia inteligentna - gotowanie na miarę XXI wieku

Zwykle w łazienkach nowoczesne technologie mają za zadanie uatrakcyjnić kąpiel, a z codziennego, mechanicznego mycia się stworzyć rodzaj relaksacyjnego rytuału. Jednak, użytkowo-rozrywkowa funkcja łazienki nie sprawia, że w ciągu dnia spędzamy w tym pomieszczeniu wiele czasu. Co innego w przypadku kuchni! To miejsce spotkań rodziny i wykonywania wielu żmudnych czynności, z czego najważniejszą jest przygotowanie wspólnego posiłku.

Dlatego media cyfrowe i urządzenia opracowane do wykorzystania w kuchni mają za zadanie sprawiać, że czynności będą wykonywane sprawniej, dokładniej i bardziej świadomie, a my zyskamy więcej czasu dla siebie i najbliższych.  W kuchni innowacje najczęściej dotyczą małego i dużego AGD. My jednak wiemy, że nawet baterie kuchenne potrafią zadziwić szeregiem funkcjonalności, które realnie poprawiają komfort codziennej pracy.

Rozmowy z lodówką

Nowoczesne zarządzanie kuchnią rozpocznijmy od świadomie i nowocześnie zaplanowanych zakupów!
Choć tradycyjny papier z ołówkiem nadal działają całkiem sprawnie, to jednak nie zawsze mamy czas na dokładne, wcześniejsze opracowanie listy zakupowej, a większość przepisów i pomysłów na obiad „tworzy się” w drodze z pracy do sklepu i wśród sklepowych półek. Jeśli jednak nie mamy pamięci absolutnej, będzie nam trudno ocenić, ile faktycznie posiadamy w domu jajek, mleka czy sera, a ile trzeba dokupić.

Pomoc w tak kłopotliwej sytuacji przychodzi od niespodziewanej (a może od najwłaściwszej?) strony, gdyż… od Twojej lodówki! Wystarczy, że przy pomocy smartfona  skontaktujesz się z nią, a ona da Ci znać jaka jest jej aktualna zawartość. Przeglądu  można dokonać też na własne oczy, gdyż w lodówce Samsung Family Hub znajdują się 3 kamery monitorujące stan Twoich zapasów. Ach, taki system przydałby się też w szafkach i w spiżarni!

Jeszcze nie każdego stać na lodówkę ze sztuczną inteligencją, ale za to dostęp do smartfonów jest już powszechny. Warto zwrócić uwagę na kilka aplikacji, które podpowiedzą nam, jak w zalewie produktów wybrać te najzdrowsze. Czytanie składu produktów jest równie ważne, co czasochłonne, a nierzadko wymaga szerszej wiedzy o działaniu danych substancji. Z pomocą Ci przyjdą aplikacje eFood i Zdrowe Zakupy, które poinformują Cię o szkodliwych i zdrowych składnikach. Wystarczy, że zeskanujesz kod kreskowy, a aplikacja wyświetli wszystkie  potrzebne informacje, a udostępniona w ramach apki biblioteczka pozwoli na szybką i samodzielną edukację w każdej wolnej chwili!

Piekarnik Franke myMenu

Pieczenie on-line

Nie mniej ciekawie prezentują się nowe technologie wykorzystywane w urządzeniach przeznaczonych do przygotowywania posiłków. Na ostatnich targach CES zaprezentowano np. kuchenkę wyposażoną w panel dotykowy sprzężony z internetem. Pozwala on na wyszukiwanie przepisów i automatyczne dostosowanie funkcji względem wymagań przygotowanej potrawy.

Dzięki temu nie trzeba pamiętać, ile czasu należy piec kurczaka według danego przepisu, czy w jakiej temperaturze ognia przysmażać mięso – kuchenka pobierze te informacje z internetu i dopasuje siłę i czas grzania do zadanego przepisu. Firma Whirlpool, która odpowiada za ten produkt, chce wprowadzić go do użytku w ciągu pięciu lat. W Polsce już dostępny jest piekarnik Franke myMenu, który można zaprogramować za pomocą smartfona i specjalnej aplikacji zintegrowanej z Facebookiem. Dzięki zdalnemu zarządzaniu danie może być gotowe dokładnie w chwili, kiedy wrócimy z pracy, a dodatkowo można się nim będzie pochwalić znajomym w serwisie społecznościowym.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz