Jakie płytki dobrać do małej łazienki, żeby całość wyglądała estetycznie i aby nie zmniejszyć optycznie jej wymiarów? Jest na to kilka sposobów!


Nie każdy może cieszyć się przestronną domową łazienką, której nie zaszkodzą nawet najbardziej szalone pomysły projektowe. W poniższym artykule doradzamy, jakie płytki do małej łazienki wybrać, by optycznie powiększyć wnętrze i poczuć się bardziej komfortowo we własnych czterech ścianach.

1. Odbijające światło płytki powiększą małą łazienkę

Pierwszym ważnym trickiem jest wykorzystanie płytek, które będą odbijać światło i powodować jego rozproszenie. Błyszczące płytki z połyskiem i odpowiednie oświetlenie pozwolą uzyskać wrażenie większej przestrzeni.

Płytki Novabell Club

2. Płytki w jasnych i chłodnych kolorach

Do małej łazienki najlepiej zdecydować się na płytki w jasnych barwach. Chłodniejsze kolory tworzą wrażenie przestrzeni – a ocieplić wnętrze można poprzez dodatki. Unikaj kontrastowych, grubych fug – szachownica na małej powierzchni zmniejszy wizualnie łazienkę.

3. Duże płytki na podłodze i podwieszana ceramika

Im więcej elementów na podłodze, tym większe poczucie chaosu w łazience. Dlatego w naprawdę małych pomieszczeniach, najlepiej sprawdzi się ceramika podwieszana i takie rozlokowanie sprzętów, by jak najmniej z nich stało bezpośrednio na podłodze.

Płytki Cisa Nuances

4. Poziome i pionowe dekory

W zależności od tego czy łazienka jest dłuższa i wąska, czy niska, stosować należy dekory, które odpowiednio poszerzą wnętrze (poziome, z szerokimi wzorami) lub je wydłużą (pionowe z pionowymi dekorami).

Płytki Tubądzin Maxima

5. Schowki w zabudowie ceramicznej

Zamiast szafek i koszy zdecyduj się na półki, wykorzystując zabudowę (np. toalety) wykończoną płytkami ceramicznymi – dzięki temu, że sprzętów wizualnie będzie mniej, łazienka będzie wyglądała na bardziej przestrzenną.

Płytki Domino Flare

6. Duże płytki w małej łazience

Częstym mitem na temat urządzania małej łazienki jest przekonanie o tym, że duże płytki dodatkowo zmniejszą optycznie łazienkę. Nic bardziej mylnego. Wybór płytek o dużej powierzchni z regularnymi brzegami (rektyfikowanych) i położenie ich bezfugowo (a raczej przy zastosowaniu niezwykle cienkiej fugi), daje efekt jednolitej płaszczyzny, która – jeśli płytki są z połyskiem – dodatkowo rozświetla przestrzeń. 

Płytki Novabell Light

7. Płytki do 2/3 wysokości ściany

Takie ułożenie płytek i wykończenie ścian korespondującym kolorem wydłuża optycznie ściany. Jeśli dodatkowo zastosujemy listwę pozorną w odwieszonym suficie, to ściany będą wyglądać na dużo wyższe niż w rzeczywistości.

8. Prostokątne płytki do małej łazienki w sam raz

Dają wrażenie większej szerokości pomieszczenia. Ciekawym trickiem jest tez jeden poziomy pas w kontrastowym kolorze, który dodatkowo poszerzy łazienkę.

Płytki Tubądzin Life Sensitive Stone

9. Lustro zlicowane w płytkami

Lustrzane powierzchnie odbijające światło powiększą łazienkę (o ile dwa lustra nie zostaną umieszczone naprzeciwko siebie). Warto wbudować je w ścianę tak, by zlicować je z płytkami – uzyskamy wrażenie jeszcze większej przestrzeni.

Płytki Impronta

10. Brak drobnych dekorów

Szczegółowe dekoracje ścienne to przeciwieństwo płytek, jakich szukamy do małej łazienki. Drobne i kolorowe dekory w niewielkiej łazience stworzą wrażenie chaosu – lepiej z nich zrezygnować.