Duża łazienka – jak ją funkcjonalnie urządzić?

Łazienka

Aranżacja

  • calendar25.10.2017
  • Autor: Natalia Dur
duża łazienkaduża łazienka

Wygodna i duża łazienka to chyba marzenie każdego z nas. Choć wydaje się, że jest to wnętrze łatwe w urządzeniu – niestety nie do końca tak jest! Jak zaaranżować przestronną łazienkę, tak by spełniała funkcję domowego SPA, a jednocześnie była funkcjonalna?

W artykule:


Duża łazienka – pomysł na aranżację


Łazienka na dużym metrażu wymaga wbrew pozorom dobrego przemyślenia projektu. Tutaj liczy się nie tylko funkcjonalność, ale i wygoda. W dużej łazience możemy dokonać podziału na dwie strefy: sanitarno-kąpielową (strefa mokra), gdzie znajduje się WC, bidet, umywalka, wanna oraz kabina prysznicowa oraz wypoczynkową (strefa sucha), gdzie znajduje się zazwyczaj jakiś fotel lub krzesło, na którym można się zrelaksować.

Bardzo ważne jest, by obie te strefy współgrały ze sobą, dlatego należy już na etapie planowania łazienki zadbać o odpowiednią odległość między przedmiotami i urządzeniami znajdującymi się w pomieszczeniu.


Zastanówmy się, jak zaaranżować strefę wypoczynkową. Czy wstawić tam toaletkę, kanapę, a może stworzyć mini strefę domowego SPA. Inspiracji warto szukać na stronach dekoratorów, architektów i producentów wyposażenia wnętrz.

Poznaj nasze porady >>> Dekoracje do łazienki

Strefa mokra w dużej łazience – co nieco o umywalce, WC i bidecie


Dzięki temu, że dysponujemy sporym metrażem możemy, a wręcz powinniśmy zdecydować się na zamontowanie dwóch umywalek. Zwłaszcza, jeśli z łazienki korzysta więcej niż jedna osoba. Jest to ciekawa opcja, która pozwala rozładować niepotrzebne napięcie o poranku, kiedy wszyscy szykują się do pracy lub szkoły.

To, jaką wybierzemy umywalkę bądź umywalki, zależy tylko i wyłącznie od naszych własnych upodobań oraz od tego, w jakim stylu urządzamy łazienkę. Jeśli zakładacie, że wystarczą Wam umywalki, w których umyjecie twarz i ręce, zdecydujcie się na modele średniej wielkości. Jeśli natomiast praktykujecie czasami mycie głowy w umywalce, wybierzcie większy i głębszy model oraz baterie z wyciąganą wylewką.

Jaką miskę WC i bidet wybrać do dużej łazienki?


W strefie, w której znajduje się umywalka powinna zostać umieszczona miska WC oraz bidet. Te ostatnie urządzenia, ponieważ mają powiązane funkcje, powinny ze sobą sąsiadować. Idealnie, jeżeli pomiędzy miską WC, bidetem a umywalką znajdą się wieszaki na ręczniki.


Z racji tego, że nie musimy zbytnio martwić się o miejsce możemy zamontować w łazience podtynkowe WC oraz bidet – zmniejszy to powierzchnię wnętrza, ale niewiele. Takie rozwiązanie ma sporo zalet. Po pierwsze wygląda estetycznie. Po drugie mamy szanse zamontować urządzenia na wysokości, która nas satysfakcjonuje. Po trzecie wersje podwieszane WC i bidetu łatwiej utrzymać w czystości.

Dobrym uzupełnieniem nowoczesnych modeli podwieszanych misek WC i bidetów są designerskie przyciski spłukujące. Oprócz swojej praktycznej funkcji, pełnią też ważną rolę aranżacyjną, szczególnie gdy chcemy podkreślić oryginalny charakter wystroju wnętrza.
[*NQI351T,ARACML9304T,S046MFESTOCZARNY/BL,NOO051T*]

Duża łazienka z wanną i prysznicem


Dużą łazienkę spokojnie możemy przeistoczyć w pokój kąpielowy, w którym znajdzie się zarówno wanna, jak i prysznic. To świetna opcja, bowiem nie musimy się ograniczać do jednego typu kąpieli. W czasie wolnym możemy zażywać w wannie długich, relaksujących kąpieli. Natomiast kiedy czas nas nagli, korzystamy z szybkiej opcji orzeźwienia, jaką jest prysznic.

Wanna w dużej łazience


Wróćmy jeszcze na moment do wanny. Jeśli już duża łazienka, to i duża wanna – niech ma co najmniej 140 cm długości i metr szerokości. Doskonałą opcją są duże wanny wolnostojące. Zadbajmy również o takie detale jak podgłówek, szczególnie jeśli lubimy poczytać w trakcie kąpieli. Jeżeli chcecie poczuć się jak w SPA, pokuście się o wannę z hydromasażem. Masaż wodny lub powietrzny zrelaksuje Was, a Wasze ciało po takiej kąpieli będzie młodsze o kilka lat. Funkcję hydromasażu możecie również zainstalować w prysznicu.


Do dużej łazienki można wstawić też naprawdę dużą wannę. Modele narożne, wolnostojące lub duże wanny prostokątne do zabudowy pozwalają poczuć się jak w profesjonalnym ośrodku SPA. Na zamówienie dostępne są też podwójne wanny oraz niewielkie baseny jacuzzi. Ale to już w przypadku, gdy dysponujemy naprawdę dużą łazienką.

Sprawdź >>> Łazienka z wanną wolnostojącą

Prysznic w dużej łazience


We wnętrzu o dużym metrażu nie musimy się martwić, gdzie wstawić konkretne elementy wyposażenia. Z powodzeniem zmieści się i duża komfortowa wanna i przestronna kabina prysznicowa. Znika odwieczny wybór pomiędzy wanną i prysznicem, bo i jedno i drugie zmieści się w dużej łazience. W ten sposób usatysfakcjonujemy i miłośników długich relaksujących kąpieli w wannie, i sympatyków szybkich orzeźwiających natrysków pod prysznicem.

Jeśli chodzi o prysznic, to koniecznie powinien znaleźć się on w dużej łazience, bez względu na to, czy jest już w niej wanna. Dzięki prysznicowi szybko się odświeżymy i nabierzemy witalności. To także doskonałe rozwiązanie w przypadku, kiedy w domu mieszkają osoby starsze lub niepełnosprawne.

Bardzo popularne ostatnio otwarte kabiny typu walk-in świetnie prezentują się w dużych łazienkach. Duże przestronne natryski, oddzielone jedynie pojedynczą taflą przezroczystego szkła od pozostałej części pomieszczenia, to nie tylko opcja praktyczna i niezwykle komfortowa. To także świetny efekt aranżacyjny w dużej łazience.

Sprawdź >>> Łazienka z prysznicem

Duża łazienka – strefa sucha


Strefa sucha, zwana również relaksacyjną lub wypoczynkową, to miejsce sprzyjające rozluźnieniu. W tej części łazienki powinniśmy pomyśleć o funkcjonalnych meblach – takich, w których elegancko będziemy mogli przechowywać akcesoria łazienkowe oraz przybory toaletowe. Nie powinno tutaj również zabraknąć wygodnych krzeseł lub mini sofy, która będzie służyła nam do wypoczynku przy kawie, książce albo winie. Jeśli to możliwe, znajdźmy miejsce na toaletkę (mebel bardzo pożądany przez każdą kobietę) lub sprezentujmy sobie saunę, chociażby małą, dwuosobową.

Jeszcze kilka słów o oświetleniu. W dużej łazience, podobnie jak w małej, nie powinno się używać jedynie światła górnego, rozproszonego, gdyż jest ono niekorzystne dla wnętrza. Natomiast miejsce, gdzie wypoczywamy po kąpieli, powinno być oświetlone właśnie światłem rozproszonym (nie punktowym), które wprowadza nastrój rozluźnienia i wyciszenia niezbędny do relaksu.

Duża łazienka na poddaszu – czy to możliwe?


Duże przestronne poddasze daje ogromne możliwości aranżacyjne. Obok łazienki łatwo można urządzić garderobę, pokój do ćwiczeń, a nawet domową strefę SPA. Poddasze to wręcz idealne miejsce na urządzenie dużej łazienki, z pojemną i wygodna wanną oraz przestronną kabiną typu walk-in i ogromną deszczownicą.  

Skosy i okna dachowe są tu ogromną zaletą. Wpuszczają dużo naturalnego światła słonecznego, dając jednocześnie sporą przestrzeń na komfortową wannę. W ciągu dnia mamy widną i promienną łazienkę, a wieczorem może oglądać gwiazdy podczas relaksującej kąpieli w dużej wannie.