Jego początki sięgają Japonii. Dziś coraz częściej widujemy go w zachodnioeuropejskich domach – styl minimalistyczny, bo o nim mowa, zachwyca swoją nowoczesnością i prostotą. W jaki sposób zaaranżować kuchnię w stylu minimalistycznym?

Przejdź do następnych akapitów:


Styl minimalistyczny został stworzony z myślą o wszystkich tych, którzy cenią sobie powiedzenie – im mniej, tym lepiej. Kuchnia urządzona właśnie w tym stylu zachwyca nie tylko porządkiem, jaki w niej panuje, ale również nowoczesnymi rozwiązaniami i wyglądem. Jeśli nie lubisz zbytniego przepychu, a w kuchni każdej rzeczy nadajesz swoje miejsce to minimalistyczna jej aranżacja jest właśnie dla Ciebie.

Kuchnia w stylu minimalistycznym – główne założenie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, głównym założeniem stylu minimalistycznego jest zasada im mniej, tym lepiej. Wszystko musi być ograniczone do minimum, zarówno meble, jak i zastosowane kolory oraz dekoracje. W takiej kuchni nie ma absolutnie miejsca na zbędne dodatki, które mogą wywoływać poczucie chaosu lub bałaganu. Subtelna i idealna harmonia to przepis na udane zaaranżowanie minimalistycznej kuchni.

Fot. Viva-Design

Jeśli jesteś osobą, która nie potrafi funkcjonować w pomieszczeniu wypełnionym dekoracjami, akcesoriami oraz dodatkami, styl minimalistyczny jest właśnie dla Ciebie. Jeśli dodatkowo Twoja kuchnia jest mała, aranżacja ta pomoże ją uporządkować i odpowiednio zagospodarować przestrzeń. Dodatkowo będziesz miał wrażenie, że jest ona znacznie większa niż w rzeczywistości.

Minimalistyczna kuchnia to także świetne rozwiązanie dla osób, które uwielbiają gotować. W uporządkowanej kuchni łatwiej wszystko znaleźć – to znacząco ułatwia pracę.

Postaw na proste umeblowanie

Kuchnia urządzana według zasad minimalizmu stawia przede wszystkim na proste umeblowanie. Kuchenne meble  pod zabudowę zazwyczaj cechują proste, geometryczne kształty. Brak w tym przypadku jakichkolwiek frezowań czy zdobionych frontów. Szafki w minimalistycznej kuchni zwykle przyjmują formy kwadratów lub prostokątów.

Stół lub wyspa w tego typu kuchni również jest prosta i bez żadnych zbędnych zdobień. Styl minimalistyczny w fantastyczny sposób podkreśla sprzęt AGD, zwłaszcza jeśli ten wykonany jest ze stali nierdzewnej. Połączenie prostych mebli z AGD sprawi, że na pierwszy rzut oka będziesz wiedział, że jesteś w funkcjonalnej kuchni, której prostota jest ozdobą samą w sobie.

Fot. Viva-Design

Nie oszczędzaj na materiałach

Styl minimalistyczny nie lubi przysłowiowej tandety, ale kocha za to materiały dobrej jakości. Decydując się na taką aranżację w kuchni i chcąc, by była ona naprawdę z prawdziwego zdarzenia, musisz mieć świadomość tego, że będziesz musiał zainwestować w stal nierdzewną, dekoracyjny beton lub szkło hartowane. W takiej kuchni doskonale sprawdzą się umieszczone pomiędzy dolnym i górnym ciągiem szafek płytki lub tafle szkła. Szkło jest materiałem, które dodaje każdemu minimalistycznemu wnętrzu szyku i elegancji – można go również z powodzeniem zastosować na roboczym blacie kuchennym.

Schowaj akcesoria kuchenne

Całkowicie uporządkowana – taka jest minimalistyczna kuchnia! Nie ma w niej miejsca na niepotrzebne dekoracje czy ozdoby, a wszelkie niezbędne akcesoria kuchenne mają swoje miejsce w szafkach. Jeśli już cokolwiek pojawia się na widoku, to zazwyczaj ma nowoczesną formę. Ponadto kuchnia minimalistyczna jest niezwykle prosta w utrzymaniu czystości, dzięki temu, że ograniczysz do minimum dodatki.

Fot. Viva-Design

Jakie kolory zastosować w minimalistycznej kuchni?

W kuchni zaaranżowanej w stylu minimalistycznym nie znajdziesz wielu barw. Zazwyczaj stosowane są tutaj biel, czerń i szarość. Dzięki połączeniu w jedną spójną całość, tych właśnie kolorów, kuchnia staje się bardziej przestronna, nawet jeśli taka nie jest. Oczywiście nie da się ukryć, że minimalistyczne wnętrza doskonale prezentują się na dużych, otwartych przestrzeniach. Więc jeśli masz kuchnię połączoną z salonem, tym bardziej postaw na minimalizm – wnętrze stanie się wyjątkowo szykowne.