Łazienka z wanną wolnostojącą – aranżacje

Łazienka

Aranżacja

  • calendar13.04.2021
  • Autor: Katarzyna Kurek
Wanna wolnostojącaWanna wolnostojąca

Wanny wolnostojące bez wątpienia przeżywają dziś swój renesans. Coraz chętniej i śmielej umieszczamy je w swoich domach, czyniąc je kluczowym elementem wystroju łazienki. Nic dziwnego! Są wygodne, komfortowe i ponadczasowe. Wprowadzają do łazienki powiew luksusu i ekstrawagancji i sprawiają, że nawet na niewielkim metrażu możemy poczuć się jak w ekskluzywnym pięciogwiazdkowym hotelu albo w elitarnym salonie spa.

W artykule:


Wanna wolnostojąca – wnętrzarski hit ostatnich lat


Wanna wolnostojąca to prawdziwy must have w przestronnej, eleganckiej łazience urządzonej w typie salonu kąpielowego. Ale sprawdza się nie tylko tutaj! Bez trudu można kupić mniejsze wersje, które stworzą wymarzony klimat na bardziej ograniczonej powierzchni – również w typowym polskim bloku albo na wymagającym poddaszu.

Co więcej, dzięki ogromnie rozbudowanej ofercie kolorystycznej i wzorniczej, z łatwością znajdziemy model, który wpisze się w konwencję niemal każdego wnętrza. Swoje typy odnajdą tu zarówno miłośnicy eklektycznych wystrojów, pełnych królewskiego przepychu, jak i ci, którym zależy na utrzymaniu w łazience maksymalnej powściągliwości i minimalizmu.

Aby dokonać słusznego wyboru, warto wcześniej sprawdzić, które rodzaje wanien najbardziej pasują do przyjętej przez nas stylistyki i jak wybrać model, który najlepiej uzupełni aranżację naszego wnętrza.


Łazienka z wanną wolnostojącą w stylu retro


Wanna wolnostojąca to oczywisty wybór do dużych, przestronnych łazienek, w których czuć ducha minionych epok. W tak urządzonych pokojach kąpielowych najlepiej prezentują się zjawiskowe monumenty na lwich lub finezyjnie wygiętych nóżkach albo stalowe balie, ustawione w centralnym punkcie łazienki. Przy nich obowiązkowo powinna stanąć przykuwająca uwagę bateria wolnostojąca – najlepiej dwuuchwytowa, ze stylizowanymi pokrętłami i dekoracyjnymi oznaczeniami ciepłej i zimnej wody.

W łazience nawiązującej do stylistyki retro dobrze sprawdzą się też mniej oczywiste modele wanien – bez nóżek, o prostym, owalnym kształcie lub z nieco wydłużonym zagłówkiem. Warto wybrać je zwłaszcza wtedy, gdy pozostałe elementy dekoracyjne łazienki wystarczająco mocno akcentują styl vintage. Wanna pozbawiona ozdobnych detali łagodnie domknie klamrę kompozycyjną i sprawi, że wnętrze zachowa odpowiednią lekkość i świeżość.


Z tych samych względów we wnętrzu utrzymanym w stylu retro trzeba bardzo uważnie dobierać kolory. Jeśli przeważają tu królewskie barwy – złocenia, żółcie, brązy, czy nieco przybrudzone odcienie zieleni, najlepiej zdecydować się na wannę w bezpiecznym kolorze bieli lub écru, które dodatkowo nie przytłoczą pomieszczenia. Z kolei w łazience, w której to właśnie biel jest dominująca, warto postawić na bardziej odważny, przykuwający uwagę kolor wanny. Klasyczna czerń, kobaltowy granat, burgundowa czerwień, a może delikatne pastele? Możliwości jest naprawdę sporo!

Rada:
Sekretem udanej aranżacji łazienki w stylu retro, jest umiejętne połączenie starego z nowym. Można to zrobić na dwa sposoby: do współczesnego wnętrza dodajemy kilka motywów retro albo stylistykę retro urozmaicamy kilkoma nowoczesnymi detalami. W ten sposób unikniemy efektu przerysowania i bałaganu.

Nowoczesna łazienka z wanną wolnostojącą


Skoro wanna wolnostojąca jest naturalnym uzupełnieniem aranżacji w stylu retro, czy postawienie jej w bardzo nowoczesnej łazience będzie dobrym wyborem? Jak najbardziej! Trzeba tylko wybrać odpowiedni model.

W nowoczesnym, oszczędnie urządzonym wnętrzu doskonale sprawdzą się proste wanny o opływowych kształtach, pozbawione wszelkich zdobień. Z kolei do łazienek ultranowoczesnych najlepiej pasują modele o futurystycznych kształtach, z niecodziennymi załamaniami, nietypowymi wydłużeniami czy subtelnymi przewężeniami. Nadają wnętrzu wyrazistości i podkreślają jego awangardowy charakter.


Cechą charakterystyczną nowoczesnych łazienek jest ich minimalistyczna, przejrzysta forma, dlatego z wanny wolnostojącej warto uczynić centralny punkt aranżacyjny. Pozostałe elementy wyposażenia powinny być dyskretne, niejako wtopione w tło. Rangę wanny warto dodatkowo podkreślić odpowiednim doborem barw. Jeśli we wnętrzu dominuje biel, postawmy na kontrastowy model, np. z czarnego lub szarego konglomeratu albo z akrylu imitującego marmur. W łazience, w której dominują czernie i szarości, dobrze sprawdzi się biała wanna, również ta na dyskretnych (ale nie ozdobnych!) nóżkach.

Aby kompozycja była nie tylko wyrazista, ale też spójna, trzeba wybrać właściwą baterię wannową. Jeśli lubimy kontrasty, możemy postawić na eleganckie, wolnostojące baterie o prostej lub mocno futurystycznej formie. Miłośnikom prostych rozwiązań z pewnością bardziej przypadnie do gustu dyskretna armatura wisząca.

Zobacz nasze inne porady >>> Łazienka w stylu loft


Mała łazienka z wanną wolnostojącą


Chociaż wanna wolnostojąca najlepiej pasuje do dużych, przestronnych wnętrz, można ją też ustawić na nieco mniejszej przestrzeni, zatem ci, którzy nie dysponują ogromnym metrażem, ale marzą o takiej wannie, wcale nie muszą obejść się smakiem. Na rynku z łatwością znajdziemy mniejsze i bardziej ustawne modele wanien, które nie przytłoczą niewielkiego wnętrza i pozwolą stworzyć przytulne i komfortowe miejsce odpoczynku i relaksu.

Warto pamiętać, że wanna wolnostojąca wcale nie musi być ustawiona w centrum łazienki. Można ją też ulokować w rogu pomieszczenia lub blisko ściany – z zachowaniem niewielkiego odstępu. Aby utrzymać odpowiedni luz we wnętrzu, zamiast baterii wolnostojącej lepiej wybrać armaturę wiszącą. Przyda się tu model z nieco dłuższą wlewką, dzięki której woda nie będzie rozchlapywać się po ściankach, ale spłynie wprost do środka wanny.  

Dobrym sposobem na uniknięcie chaosu i bałaganu, jest też rezygnacja z klasycznych mebli łazienkowych na rzecz dyskretnych półek wiszących. Ogólnie warto trzymać się złotej zasady – im mniej, tym lepiej. W ramach dodatków w zupełności wystarczy miękki łazienkowy dywanik, wiklinowy kosz na drobiazgi i donica z ozdobnym kwiatem.

Rada:
Mała łazienka z wanną wolnostojącą będzie sprawiać wrażenie większej i bardziej przestronnej, gdy utrzymamy w niej jasną kolorystykę. Najbardziej pożądane kolory to biel, jasne beże i dyskretne odcienie szarości. Warto ustawić tu też duże lustro, które odbije światło (naturalne i sztuczne) i nada pomieszczeniu głębi.

Łazienka z wanną wolnostojącą na poddaszu


O ile ustawienie wanny wolnostojącej w tradycyjnie wydzielonym wnętrzu raczej nie stanowi większego problemu, o tyle właściwe ulokowanie takiego modelu na poddaszu może być prawdziwym wyzwaniem. Wszystko zależy tu oczywiście od wielkości dostępnej powierzchni. Ale uwaga – nie chodzi tu tylko o metraż łazienki, ale przede wszystkim o jej powierzchnię użytkową (minimalna wysokość to 190 cm) oraz o wysokość ścianki kolankowej, o którą opiera się dach. Zasada jest prosta – im wyższa ścianka kolankowa, tym więcej powierzchni użytkowej zyskujemy, a nasze możliwości aranżacyjne zdecydowanie rosną.



Wannę wolnostojącą możemy ustawić albo w centralnym punkcie łazienki
(szczególnie wtedy, gdy dysponujemy większą ilością miejsca, a jednocześnie skosy są dość ostre) albo pod skosami. To drugie rozwiązanie jest odpowiednie, jeśli wysokość ścianki kolankowej wynosi min. 1-1,5 metra. Niższa nie pozwoli na swobodne wchodzenie i wychodzenie z wanny, bez uderzania głową o sufit.

Gdy wanna znajdzie swoje miejsce pod skosem, niemal samoistnie stworzy się tu przytulna, bardzo intymna strefa. Warto dodatkowo podkreślić ją odpowiednim oświetleniem oraz wyznaczyć półki, na których ułożymy aromatyczne świece. Dobrze ustawić tu też kilka roślin. Pamiętajmy tylko, by wybrać takie, którym niestraszny wilgotny klimat łazienki.